PDA

View Full Version : Silgard - ваксина срещу рак на маточната шийка



LuCiFersAngeL
12-09-2007, 19:00
Предполагам, че повечето от вас са гледали рекламата на ваксината Силгард. За по-неинформираните ето и едно линкче http://www.hpvgard.org/?page=31
Та с мои приятелки обсъждахме тази ваксина, защото майка ми все напира да ме води да ме бодат и една от приятелките ми каза, че имало различна ваксина за девствени момичета и за такива, които водят полов живот :shock: Знаете ли нещо подобно? И още нещо - може ли ваксината да взаимодейства по някакъв начи с противозачатъчни и от там да възникне проблем? Ако някой е по-информиран по темата или пък вече се е подложил на ваксинация моля да пише. Благодаря предварително и се надявам темата да е от полза за младите момичета.

LuCiFersAngeL
12-14-2007, 14:53
Айде бе хора... наистина ли никой не знае нищо по темата :shock: ???

BlueDevil
12-14-2007, 21:12
Говори с личния си лекар, тук може само да те объркат повече.
Едит:
Ти хубаво даде линк, ами дочете ли това, което пише на страницата?

За повече информация може да се обадите на 0700 1 87 87 (на цената на обикновен градски разговор от цялата страна).
Айде питай компетентните :)

kalpazanka
12-15-2007, 06:29
Не съм чула да има две отделни ваксини за тези, които водят полов живот, и за тези, които не водят.
Просто първите се изследват дали носят някой от високорисковите ХПВ и ако не, тогава се ваксинират.
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=143124

П. С. Много сте ми интересни как се загрижихте по темата чак 1 година след пускането на ваксината на пазара....

LuCiFersAngeL
12-15-2007, 06:31
Говори с личния си лекар, тук може само да те объркат повече.
Едит:
Ти хубаво даде линк, ами дочете ли това, което пише на страницата?

За повече информация може да се обадите на 0700 1 87 87 (на цената на обикновен градски разговор от цялата страна).
Айде питай компетентните :)

С личната лекарка не искам да говоря, защото е приятелка на майка ми и всичко ще й изплямпа.

Разгледала съм цялата страница и видях телефона, но не искам да звъня, защото като дойде разпечатката за телефона и майка ми като види този така отличим и странен номер пак ще ме разпитва.

Та искам просто да науча нещо повече по темата, защото дефакто няма достатъчно компетентно лице което да ми помогне :cry: Мислех просто, че някой може вече да е минал през това и да е наясно как стоят нещата 8-[

batkodoki
12-15-2007, 16:43
просто въведете майка си в реалния свят като я информирате, че тази ваксина е неподходяща за вас поради факта, че водите полов живот.

kalpazanka
12-15-2007, 19:00
batkodoki, тогава къде е логиката в следния материал http://koog-vma.com/vaprosi-49.htm
Не се заяждам, просто питам.... :wink:

_butterfly_
12-16-2007, 10:06
Доколкото съм запозната няма значение дали водиш полов живот или си девствена, просто има възрастова граница от 9 год. до 16 и от 17 до 26. Знам също, че самата ваксина протича на няколко етапа смисъл не е само едно инжектиране като всеки етап струва около 200 лв, а цялата сума е около 800лв.

kalpazanka
12-16-2007, 11:16
Има значение дали водиш полов живот или не, защото ако си носителка на тип 16 и\или тип 18 ХПВ, к`ва файда от ваксината?!

batkodoki
12-16-2007, 19:36
batkodoki, тогава къде е логиката в следния материал http://koog-vma.com/vaprosi-49.htm
Не се заяждам, просто питам.... :wink:

здравей :)
но нали на лс се опитах точно това да ти обясня. :) логиката е проста и се изразява в 12 цифрени числа

по същество: питащата очевидно вече води активен полов живот, и то не от вчера щом проявява интерес за евентуално взаимодействие м/у ваксината и хормоналните контрацептиви (въпрос много на място, между другото). по дефиниция знаем, че за да има полза от коментираната ваксина тя следва да бъде апликирана на Момиче, при което дори теоретичните шансове за предхождаща контаминация с HPV клонят към нула. т.е НЕ имала полов контакт.

иначе ще се поеме риск, срещу който обаче очакваната полза е нулева.

да, могат да се направят изследвания за носителство на високорисковите HPV, но нали мисля обяснявах, че се търси не самия вирус (което е възможно, но скъпо и икономически неизгодно) а индиректни маркери указващи наличието или отсъствието му. което води до значим % на фалшиво- положителни или отрицателни резултати. във всеки случай неверни. etc....да не навлизаме в излишни детайли.
по-важното е, че има ред принципни съображения, които следва да се подложат на внимателен анализ:

- първо. КАТЕГОРИЧНО трябва да се отбележи, че наличието на тази ваксина е пробив! принос в развитието на Медицинската наука за благото на човешкия вид!
- второ. този пробив обаче към момента е до степен такава комеарсилизиран, че приносният му характер започва да се губи сред звъна на монетите. повече от това - определени среди са напът да отстъпят от основополагащите принципи на Медицинското изкуство, ключов от които е " да не се вреди!"
- трето. това е първата ваксина в историята на човечеството, при която самото човечество е сегрегирано по полов признак. като оставяме настрана етичните съображения, нека да си припомним, че вирусологията е много сложна наука в която нямам претенцията да бъда спец, но от обсъждания на които съм присъствал и базовите си познания съм наясно че ако само 50% от една популация подбрана избирателно по полов признак (в случая жени) стане резистентна към даден вирусен щам, вирусът просто ще мутира. ще се промени за да продължи да съществува. това е неговия начин да оцелява и да се възпроизвежда. и всеки имащ медицинско образование е наясно с това.
за да се постигне "изчезването завинаги" на един вирусен агент е необходимо критичен процент от популацията да станат резистентни към него чрез ваксинация и да няма той външен на вида резервоар. и този процент е далеч над 50%!
това вече се е случвало - точно така успяхме да "изтрием от лицето на Земята" шарката! за която вие днес не знаете нищо, но тя е отнасяла стотици милиони живота.
и сега: ако мъжкия пол може да е преносител на HPV, къде го виждаш в тази схема?
обяснявах, че HPV е сборно название. като "армия" примерно. но нали в нея има всякакви: и готвачи, и танкисти, и летци, и т.н ....та и в HPV има повече от 100 члена. все са човешки папиломавируси но са са различен ТИП. така тип 6, 11, 16, 18, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 41 могат да причинят кондиломи. а може и нищо да не причинат.
16&18 сме нарочили за онкогенни и имаме всички оснавания да вярваме че са такива.
НО винаги трябва да отчитаме средата!!! дали ще се заразите със HPV, протичането, регресията и рецидивите зависят от клетъчният ви имунитет.
а и не е задължително само по полов път да се сдобиете с тези гадинки. примерно тип 6, 11, 30 се предават трансплантарно и по "вертикален път" майка-дете и т.н....

...не ми се обяснява повече. за разумните е достатъчно като отправни точки....от горе казаното обаче следва налагащ се извод. когато вируса мутира поради избирателното обхващане на само 50% от човечеството(теоретично) колко ентусиастки имащи по 500-1000 евро за ваксинация на всяка година ще продължат ваксинацията? както при грипа.
ето в тази посока върви за сега комерсиализацията на това иначе ключово откритие.
- четвърто. за късните стохастични ефектити говорих в лс. тук няма да казвам нищо. ще си позволя да копи-пейстна финала на линка, който си посочила като отправна точка за този мой отговор:

"Въпрос: Достатъчно ефикасни и напълно безопасни ли са ваксините срещу НРV?
Отговор: Не знам. Едва ли някой може да твърди, че е в състояние да отговори на този въпрос безпристрастно и на базата на неоспорими аргументи. Данните, с които разполагаме, ни дават много основания да отговорим с “да”, но право на окончателен отговор ще имаме след време."

-пето. този ми пост НЕ цели нито да убеждава нито да разочарова някого. има за цел само да покаже, че всеки блясък има и сянка и ако не виждаме двете в цялост и пълнота - себе си лъжем!

- на финала: мога само да препоръчам на всяко младо момиче, не било полово активно и с родители с необходимите финансови възможности - ако има ВЪТРЕШНОТО УБЕЖДЕНИЕ, че трябва да се ваксинира - да го направи без колебание!
ракът е страшно нещо!!!!!!!!

ако че ако някой прояви интерес би могло и да се разисква каква е връзката на друг вид рак - този на гърдата с употребата на хормонално контрацептиви в млада възраст и на кое всъщнос място по смъртност стои този тип рак в БГ.......

kalpazanka
12-21-2007, 14:41
batkodoki, тогава къде е логиката в следния материал http://koog-vma.com/vaprosi-49.htm
Не се заяждам, просто питам.... :wink:

здравей :)
но нали на лс се опитах точно това да ти обясня. :) логиката е проста и се изразява в 12 цифрени числа


Ясно, въпросът опира до рекламата и парите. :-k