PDA

View Full Version : КолЕда И ноВа ГодиНа



0riginalSin
12-14-2007, 17:38
някой ще ми даде ли информация как се празнуват коледа и нова година в Испания.плссс аз търсих но само 4 изречения намерих 8-[ 8-[ 8-[

Buhtaaa
12-14-2007, 18:36
търси в гугъл ... пиши коледа и нова година в испания и няма как да не ти излязе поне нещо ....

0riginalSin
12-14-2007, 18:39
ми търсих преди да пусна темата
само тва ми намира Испания
Коледа в Испания е предимно семеен празник: след 22 часа на 24 декември всечки ресторанти са затворени. Хората се прибират вкъщи и чакат литургията в полунощ. Пирът започва след това: моруна, кестени, и пуйка в Южна Испания, бадемова супа и гъска - в Северна. Десертът е бадемов сладкиш с мед.


Испания
За испанците Дядо Коледа няма голямо значение, те си разменят подаръци на 6ти Януари. Празнуват Коледа със семействата си.
а ми трябва повече информация

ani4ka_bani4ka
12-14-2007, 21:10
В Испания Коледата е много празнично време. На Бъдни вечер още с изгряването на първите звезди във всяка къща се палят малки газови лампи. След праздничната вечеря улиците се пълнят с танцьори и зрители. Има специален танц наречен (Jota, в превод означава частица), като текста и думите са предавани през поколенията стотици години. Хората танцуват под звуците на китари и кастанети /това на картинката/.
http://specialed.umf.maine.edu/Images/hand_castanets.jpg
Децата мислят Влъхвите (The Three Wise Man – Тримата мъдреци) за приносителите на подаръци. Според традицията те идват на 6-ти Януари – денят, в който поднасят даровете си на Исус.
Децата оставят обувките си на верандата, пълни със слама, ечемик или моркови, за да нахранят конете на Влахвите. Техният любимец е Балтазар, който язди магаре, и за който се смята, че оставя подаръците.На сутринта храната вече я няма, на нейно масто са оставени подаръци. Обувките също така могат да се оставят на балконите в нощта срещу 6-ти Януари с нядеждата, че Влахвите ще ги напълнят с дарове.
Повечето къщи имат ясли, като катедрали или църкви, гравирани с фигури.
Седмиците преди Коледа семействата се събират пред яслите си и пеят песни, докато децата свирят на дайрета и танцуват.
Испанците особено почитат кравите по коледа, защото се смята, че когато Мария е родила Исус, кравата в конюшнята се е грижела на бебето Исус да му е топло.
Коледата е дълбоко религиозен празник в Испания. Най-почитана от светците е Дева Мария, а коледният сезон официално започва на 8-ми Декември с празнуването на Непорочното зачатие. То се празнува всяка година пред голямата Готическа катедрала в Севиля с церемония наречена Йос Сейсес (The Dance of six – танца на шестте). Странно, ритуалният тянц вече не се изпълнява от шест, а от десет специално костюмирани момчета. Самият тянц представлява серия от прецизни движения и жестове, за които се казва, че са много трогващи и красиви.
Бъдни вечер е известна още като Ночебуена или още – „Добрата вечер”. Това е времето, когато членовете на семейството се събират заедно, за да се радват и да пируват около сцените на Рождеството, които присъстват във почти всеки дом. Традиционна коледна почерпка се така наречените Турон (Turron), които са вид бадемови бонбони.
На 28-ми Декември е празненството на Свещените невинни (The Holy Innocents). Млади момчета от някой град или село палят огньове и един от тях игдае кмет, който кара гражданите да вършат работа като да метат улиците. Отказът води до глоби, които се използват за заплащане на честването.
Също така фокусниците са на почит в Испания. Смята се, че те пътуват през провинцията, повтаряйки пътуването до Витлеем, всяка година по това време.
На Коледа в Испания хората ходят на църква, разменят си подаръци и много от тях отиват да се люлеят на люлка, закачена спациално за случая. Хората вярват, че залюлявайки се високо към небето, събуждат древно желание – насърчават слънсето да се „залюлее ” нависоко в небето.
ПП: надявам се да съм ти помогнала
ПП2: може да има леки двусмислици или правописни грешки, за което се извинявам, но го превеждах и беше малко трудно
:-P

0riginalSin
12-14-2007, 21:16
mersi mnogoooooooooo :smt008