PDA

View Full Version : Сбит преразказ на Радини вълнения



kotity
12-15-2007, 13:06
Айде помагайте плссс спешно е!!!!Мнооого спешно!!! :-$

EmO_KiD_;(
12-15-2007, 15:21
Очакваш ли някой ад ти го напише тук???Я седни,съсредоточи се,преговори си изискванията за сбит преразказ и си го напиши.Кой ще седне да ти пише преразказ тука??? :-x :-x

Madness
12-16-2007, 16:12
А ти си 7. клас...и те мързи да си седнеш на гъзъ...нали...
Аз миналата година го писах тва...ебаси мъката е в началото...докато свикнеш кво,аджеба, е тва трансформиращ преразказ...
Иначе е адски лесно...
В нета няма,мисля...
Сядаш,там от на който имаш да пишеш преразказ,представяш си,че си той...и така...
( :

ice_cream_f
12-16-2007, 16:22
Ex...znam 4e e trudno i az bqh minalata godina 7mi klas,oba4e verno 6to ne sedne6 SAMA da si go napi6e6 , za6toto taka ili ina4e nie ako ti go napi6eme nqma da ti e ot polza. Posle na izpita ti nqma da znae6 kak da go napi6e6.Vsu6tnost tova ti e kato vid uprajnenie!!! ::: \:D/

EmO_KiD_;(
12-16-2007, 18:41
Aбе хора,на мен ми пише СБИТ преразказ,а не трансформе :D :D И аз съм го правила,знам че е трудно,ама няма аз да сядам да го пиша,нито пък някой друг! :-x

krisi_l@loka
12-29-2007, 13:46
Абе е кво беше тфа Радини Вълнения :?:?:? :D Ako е от 7-ми клас, треа съм ебати идиота :? :D

bloodfrozen
12-29-2007, 14:20
Тва е глава от "Под игото", в 6 клас правихме такъв преразказ.

krisi_l@loka
12-29-2007, 19:17
Да вееее верно :)

DisciplineAndOrder
12-30-2007, 10:57
от 6 клас е,да.
Толкова ли ти е трудно? :shock: Сядаш,изваждаш най-важните неща и после ги оформяш в хубав преразказ.

FeelTheBeat
12-30-2007, 17:01
Натам какво ще става... :D.

great_mari
12-30-2007, 17:14
awe izvinqvai mn ama ti kvo smqta6 4e nqkoi 6e sedne da ti pi6e tupiq prerazkaz na radini vulneniq 6tot na teb ti e skimnalo 4e ti trqq a te murzi da si sedne6 na tupiq "adni 4asti" i da si go napravi6-sry ama nqq koi da ti go naprai ako sama ne sedne6 da pro4ete6 2 lista i da si go naprai6.Sorry ama kva ti e rabotata-na 12 god si se pak,dane bi da raboti6,da hodi6 na sre6ti s gadjeto ili puk na kafe,oo da kak zabraih tva e rabotata na sqko edno lape na 11-12 god #-o #-o #-o :evil: :evil: :-x :evil:

varkola4e
05-26-2008, 13:19
Айде помагайте плссс спешно е!!!!Мнооого спешно!!! :-$ :x :-x :x :-x

kami...............
05-27-2012, 11:22
Под Игото
Радини вълнения
(сбит преразказ)

От много години Рада живее под един покрив с Хаджи Ровоама която я е осиновила от дете, затова я наричат Рада Госпожина. Израснала е без бащина любов, закрила и майчина нежна грижа. Изпращат я в метоха за послужница, да се подготви за монахиня. Обличат я в черни дрехи. Там Рада преподава в девическото учелище на децата от първи клас.
Когато денят на изпитът настъпва, двора на училището се изпълва с деца, пременени от майките си. За последен път те преговарят уроците си.
Вратите се отварят и народът влиза в учелището, украсено с венци.
Портретът на Кирил и Методий в стаята на изпита също е украсен с венци. Рада нарежда децата по чиновете, като им дава последни наставления. Столовете за гости се изпълват като няколко отпред се оставят за специални посетители. Изпитът започва. Главният учител Климент излиза отпред и прочита реч. Рада е напрегната от отговорите на ученичките, от които зависи съдбата и. В този момент влизат двама закъснели посетители и сядат на свободните столове. Рада пребляднява при влизането им. Единият е чорбаджи Мичо, а другия Киряк Стевчов.
Когато Климент свършва с речта си, се обръща към Михалаки и му прави знак. Михалаки отклонява това и казва, че ще изпитва по френски. Тогава Климент се обръща към Стефчов и той приема. Дърпа стола си напред и започва да изпитва по българска история.
Задава въпрос на висок глас, който е като мраз в детската душа. Детето се смущава, не запомня въпроса, мълчи и гледа безпомощно Рада. Стефчов казва на момичето да си иде и заръчва да извикат друго. Следващото дете чува въпроса, но не го разбира и остава безмълвно. Мълчи и цялата публика. Обстановката става тягостна, очите на детето се напълнват със сълзи.
Стефчов поглежда ледено Рада и казва, че е преподавано доста небрежно. Пожелава да извикат друга ученичка. Следващото дете също не разбира въпроса и отговаря съвсем друго. Зададен е друг въпрос, но детето нищо не отговаря. Майките се страхуват децата им да бъдат изпитани. Рада стои като стресната, срамува се да вдигне очите си и и идва да се разплаче. В залата става шумно, всички говорят за това невъзможно положение. Ненадейно настъпва тишина.
Бойчо Огнянов излиза пред всички и казва на Стефчов, че неговите въпроси са неясни и биха затруднили дори деца от 5 клас. Огнянов се обръща към Рада и я моли той да продължи да изпитва. Извиква едно дете от вече изпитваните и му задава същия въпрос. Детето отговаря правилно. Извиква и другите изпитани деца, които също отговарят вярно на зададените им въпроси.
Чорбаджи Мичо моли да бъде изпитана и неговата Събка. Бойчо Огнянов я пита кой е освободил българите от гръцко робство. Тя се обърква и започва, че от турско робство българите ще бъдат освободени, при което е прекъсната от чорбаджи Мичо. Той я подсеща да разкаже за освобождението от гръцко робство. Събка отговаря, че българите са освободени от гръцко робство от цар Асен, а от турско робство ще бъдат избавени от цар Александър от Русия. Всички поглеждат към Рада която навежда глава.
Стефчов става и се обръща към всички. Казва, че излиза, защото тук се говори против държавата и султана.
Със него тръгват още четирима.
Изпитът продължава и завършва при пълно спокойствие. Рада благодари на Огнянов за помощта.

shakalaka
05-27-2012, 12:54
2007 ......