PDA

View Full Version : Задача от термохимия за 10 клас...



real-girl
12-16-2007, 18:04
Ами утре трябва да предам тази задача и нямам идея как да я реша...Ето я и нея,ще ви бъда много,ама много благодарна,ако ми помогнете :( ,защото нямам идея как да ги реша...знам някои формули,но не ми помагат... :(
Процесът 2AB+B2->2AB2 (2-ката след B2 и AB в продукта е долен индекс) протича в хомогенна газова система. Колко пъти ще се увеличи скоростта на процеса,ако концентрацията на AB и B2 се увеличи 2 пъти? Колко пъти ще се увеличи скоростта на процеса,ако концентрацията на AB и B2 се увеличи 3 пъти?
Моля ви...за съдействие :)

dshiznit
12-16-2007, 18:36
Тая задачка ми изглежда много лесна. Макар че не съм учил химия.

Значи почваме от там какво представлява термохимичният процес. При него са нужни сблъсъци между частиците за да се извършат съответните преобразования.

И така като увеличим 2 пъти концентрацията и скоросто ще нарастне правопропорционално на концентрацията демек 2 пъти. Тъй като частиците ще станат 2-но повече в същото пространство това ще доведе до 2 пъти повече удари за единица време от тук и скороста ще е 2 пъти по голяма.

Аналогично за 3 пъти по голяма концентрация.


V=k*Cab(na kvadrat)*Cb2

Нямаш нужда всъщност от формоли ф тая задача саму трябва да отговориш как ще се измени скороста и защо.