PDA

View Full Version : За феновете на фантастика и фентази



HexGirl
12-20-2007, 08:58
v bg tozi janr knigi e mnogo razprostranen i az kato goliam fen 6te zadam nekolko vapros4eta :-D :
1.koia e lubimata vi kniga
2.koi e lubimiat vi avtor
i 3 niama prosto kajete ne6to po temata 6te se radvam da vida 4e v tozi forum ima zainteresuvani :grin:

michka20083
12-20-2007, 09:59
a .....ot smqh polu4ih aritmiq na sarceto :grin:

PriMaLChaoS
12-20-2007, 10:00
Ами засега любима ми е "Властелинът на Пръстените". Харесва ми и трилогията "Наследството". Книгите по WarCraft също не са лоши. Тези дни един приятел ще ми дава и "Сага за войната на разлома", за който чувам само добри отзиви.

Като автори: Джон Роналд Руел Толкин, Кристофър Паолини, Ричард Кнаак, Джеф Грубб и др.

Толкова за фентъзито....

Фантастиката напоследък малко съм я позабравил, но след сагата може да прочета книгите за Дюн.

Blacklisted
12-20-2007, 10:50
Колелото на времето- към 6-а книга затъпява рязко и по едно време в 9-а си мислиш "Абе, тоя ще умре преди да е донаписал поредицата, а такива интриги оплете, че и Скотланд ярд нема му помогнат" Междудругото - той почина :shock:

За света на диска съгласен - Стражите убер алес 8) (и Ринсуинд)

"Песен за Огън и Лед" е най - доброто фентъзи, което съм чел, никакви клишета няма в него :), препоръчват ми и "Мечът на Истината" на Гуудкайнд, обаче на мен ми се чете кибер пънк, ако може да да препоръчате някой? За фантастика нямам време в момента, че и без тва закъснявам за среща :-D

HexGirl
12-20-2007, 11:13
човек като попрочете няколко книги и му стават ясни всички клишета в жанра...

Винаги главния герой е абсолютен мухъл, но получава съвети от велик магьосник (толкова е и велик, никакви магии не прави, а разчита на мухъла... ебаси). Злият герой винаги е манияк, който иска да унищожи света, направи апокалипсис и прочие дивотии, вместо като един истински злодей да иска яко власт.
Главният мухъл се събира с други мухъли, които са тясно специализирани в дадена област, но все пак: елф-стрелец с лък, джудже-боец с брадва, стар войн- целия в белези, но е учител на нашия мухъл, който меч не е хващал, срамежлива девойка, която да се прецака и да се влюби в нашия мухъл, стар и много мъдър магьосник, който само дава съвети.
Лошият е психо, ама абсолютно, но почти винаги има изтънчени маниери и го раздава като яко интелигентно копеле и влиза в директен контраст с нашия селски мухъл, който не може да си бръкне в носа без чужда помощ, но за сметка на това има финеса на умрял пор.

Световете, където се разиграва целия екшън обикновено са плоски и картата се събира на две от предните страници, а климатичните пояси са абсолютно нелогично изпляскани и можем да станем свидетели на рязкото преминаване от Голяма дъждовна гора, през заледените полета на Мусундрия, за да се стигнат горещите пясъци на пустинята Гхибхфхгхт, която се населява от загадъчния народ на пясъчните бръмбари...

с една дума като прочетеш 2-3 поредици и ти става ясно....

и все пак любими автори:

Тери Пратчет и Света на диска- страхотна сатира..

Шекли и Зелазни- Донеси ми главата на принца - отново много силна книга, но само тя... иначе и тези пичове са яко клиширани, но тази книга е едно от най-изродските неща, които някога съм чел...

Сага за войната на разлома - това беше интересно и то доста...

Колелото на времето- към 6-а книга затъпява рязко и по едно време в 9-а си мислиш "Абе, тоя ще умре преди да е донаписал поредицата, а такива интриги оплете, че и Скотланд ярд нема му помогнат" do niakade si prav no po opisanieto ti ose6tam 4e ne si 4el dostst4no i si li4i 4e si fen na prat4et no tova ne vaji za pove4eto fantasti za6toto ti govori6 za edna dosta komers 4ast ot fentazito a ima tolkova zavladiava6ti razkazi mnogo po razli4ni ot obiknovennite :-D

HexGirl
12-20-2007, 11:17
bih prepora4ala na vsi4ki da pro4etat ah tazi alisa tova e razkaz v koito sam sigorna 4e 6te se vlubite :grin: (izviniavaite 4e ne davam avtor no....ne pomni kak se kazva6e)

Special K
12-20-2007, 12:00
Шекли и Зелазни- Донеси ми главата на принца - отново много силна книга, но само тя... иначе и тези пичове са яко клиширани, но тази книга е едно от най-изродските неща, които някога съм чел...

exploitedteen, a чел ли си продълженията - "Ако с Фауст не успееш" и "Просто шеметен фарс" ?
"Донеси ми главата на принца" е най-добрата от трите но и другите две не и отстъпват много......стила е същия.....

Special K
12-20-2007, 13:06
Добри са.....също така(може би) би ти харесала "Вечната война" на Джо Холдеман......Напълно неизвестен автор но добра история......

HexGirl
12-20-2007, 13:21
dobar variant ot komi4noto fentazi e ,,neandertalska prikazka'' na djeims hogan ili puk ,,tancuva6tiat s elfi'' na s.uruud mno sa zabvni

brain_stew
12-20-2007, 13:26
Обичам да чета много Ник Перумов.
Любимата ми книга е "Диамантен меч, дървен меч"
Последно прочетох "Землемория"...книгата не ме впечатли толкова много...Единственото, което наистина ме заплени в тази книга е "Магьосникът от Землемория"...другото не ми беше някак си заинтригуващо!
И естествено си чета толкин...любими негови книжки са ми "Хобит" и "Опасното кралство"!


Иначе hex_girl, наистина може би има изключения, но експлойтедтийн си е абсолютно прав...и аз съм го забелязала това и понякога даже ми омръзва да чета едно и също...стари песни, нова свирка...

HexGirl
12-20-2007, 13:35
Обичам да чета много Ник Перумов.
Любимата ми книга е "Диамантен меч, дървен меч"
Последно прочетох "Землемория"...книгата не ме впечатли толкова много...Единственото, което наистина ме заплени в тази книга е "Магьосникът от Землемория"...другото не ми беше някак си заинтригуващо!
И естествено си чета толкин...любими негови книжки са ми "Хобит" и "Опасното кралство"!


Иначе hex_girl, наистина може би има изключения, но експлойтедтийн си е абсолютно прав...и аз съм го забелязала това и понякога даже ми омръзва да чета едно и също...стари песни, нова свирка... men puk ot zemlemoria nai mi haresa grobnicata na atuan

12-20-2007, 14:23
v momenta 4eta The Cleric's Quintet.
Posle mislq da 4eta, Sellswords ;p

Disorder
12-20-2007, 15:53
Колелото на времето- към 6-а книга затъпява рязко и по едно време в 9-а си мислиш "Абе, тоя ще умре преди да е донаписал поредицата, а такива интриги оплете, че и Скотланд ярд нема му помогнат" Междудругото - той почина :shock:

За света на диска съгласен - Стражите убер алес 8) (и Ринсуинд)

"Песен за Огън и Лед" е най - доброто фентъзи, което съм чел, никакви клишета няма в него :), препоръчват ми и "Мечът на Истината" на Гуудкайнд, обаче на мен ми се чете кибер пънк, ако може да да препоръчате някой? За фантастика нямам време в момента, че и без тва закъснявам за среща :-D
+Малазанската книга на мъртвите. Това е доста интересно четиво и определено е различно от всички други клишета. Но определено Песен за огън и лед е номер едно :)

HexGirl
12-20-2007, 18:15
m mersi toia razkas e brutalen prosto unikalen mnogo knigi ima na taia tema no toia razkaz a sa6to i ,,inferno hroniki na 4ove6kia'' e iaka am \:D/ :D

ANTIHUMAN
12-22-2007, 02:39
готини са

*.~*` *~* anaRial *.~*.`*
12-23-2007, 17:16
Много си обичам фентъзитата, мн са яки :---) Тва ми е любимия жанр, въобще всичко красиво, нереално и тайнствено...:) " Властелинът на пръстените " е мн готин филм:)

SINDEL
12-24-2007, 17:05
Хм хм.. за момента любими автори (като се изклю4и Толкин - Толкин е съвсем разли4на класа) са ми Тери Гудкайнд с поредицата "Ме4ът на истината" (където Ексо съвсем то4но разказа как стоят нещата :D ), Урсула ЛеГуин и оня пи4 с "Колелото на времето"... ъъ.. Робърт някой си. Не помня :?

SandForGaara
12-24-2007, 18:13
1.Warcraft всички поредици.
2.Ричард А. Кнак
3.Наздраве :smt006