PDA

View Full Version : unrar.dll ??



slavito007
12-20-2007, 09:16
Вчера SpyEraser намери Malware (ако така се пише) в папката на Windows/system32 . Или по-точно файла unrar.dll.
Сложил съм го в карантината, но искам да питам някой по-вещ дали е безопасно да го изтрия?
Все пак това е в системната папка и много добре знам какво става, ако изтриеш нещо което не тряабва да се трие.

MajeStic
12-20-2007, 09:36
Вчера SpyEraser намери Malware (ако така се пише) в папката на Windows/system32 . Или по-точно файла unrar.dll.
Сложил съм го в карантината, но искам да питам някой по-вещ дали е безопасно да го изтрия?
Все пак това е в системната папка и много добре знам какво става, ако изтриеш нещо което не тряабва да се трие.


Всички потребители на Windows го имат. Ти сам питаш безопасно ли е, което по логика ще значи, че мислиш, че и ние го имаме.
Няма какво да му стане на Уиндоуса.
Пише, че това е: RAR decompression library

Аз не виждам смисъл да го махаш или да го слагаш под карантина.

Ruthless
12-20-2007, 11:55
След консултация с Google, разбрах, че въпросното файлче с разширение .dll принадлежи или на Winrar, или на Unrar Dll програмите. Все пак, ако искаш да сме сигурни дали няма някакъв проблем, направи две неща:

1.

1.1 Обнови антивирусната си програма ръчно, за всеки случай.

1.2 Влез в Start -> Programs -> Accessories -> System Tools -> Disc Cleanup , избираш OK там отгоре ще видиш сложени няколко отметки, навсякъде сложи, ако липсва някъде де и отново избери OK .

1.3 Спри System Restore:

За Windows Vista
Дясно кликване на MyComputer -> Properties -> "System Protection" tab . Сложеи отметка на Turn off system restore и потвърди с ОК.

За Windows XP
Дясно кликване на MyComputer -> Properties -> "System Restore" tab. Сложи отметка на Turn off system restore и потвърди с ОК.

1.4 Влез под Safe Mode (Това е специален режим, под който се стартират най-важните процеси за работата на Windows). За да влезеш в Safe Mode, натискай продължително бутона F8 от клавиатурата след, като направиш рестарт. След, което ще ти се включи Windows Advanced Menu с доста опции, от там избери само Safe Mode.

1.5 Влез в Start -> Programs , намери антивирусната си и влез в нея, след което направи сканиране, за да премахне заплахата.

2.

2.1 Влез си нормално в твоя Windows, изтегли програмата HiJackThis от http://www.it-light.net/software/1732 .

2.2 Влез в програмата

2.3 Избери Do a system scan and save a logfile

2.4 След, сканирането на HiJackThis, ще ти се отвори Notepad, копирай каквото има в Notepad и го пейстни в следващия си отговор тук.

П.П.: Ще може ли unrar.dll да ми го пратиш, като прикачен файл по пощата, че нещо.... хм.. eset at mail.bg

Поздрави!

slavito007
12-20-2007, 16:15
Ами проблема е, че антивирусната ми не го хваща това.
Само Spy eraser го засича.

Ruthless
12-20-2007, 16:51
Добре прати ми го, ако обичаш, за да проверим дали найстина е заплаха или не. Ти с коя антивирусна си?

slavito007
12-20-2007, 17:48
Ами ако искаш ми прати пощата си по лс да ти пратя файла. (ако го намеря).
И впрочем съм с нод. (без прибързани заклчения, пробна версия е. Няма кракове или там квото се води)