PDA

View Full Version : Напредъка ?



Special K
12-25-2007, 15:10
Според вас има ли смисъл от напредъка но човечеството през да кажем последните 50 години ? С технологии, начин на живот и т.н......
Представяте ли си живота без Интернет, GSM , Skype ?
изпитвате ли носталгия по миналото независимо че не сте живели толкова отдавна ? Мислите ли че щеше да ви е по-добре ? Имайте предвид че тук не визирам живота само в БГ(даже направо го изключвам).....
Лично аз мисля че напредъка е бил абсолютно ненужен и по скоро ни вреди отколкото помага и излишно усложнява и без това трудния живот.....

Weary
12-25-2007, 15:15
по-добре ми беше преди, когато само бях чувала за компютър.
тва е. по-глобално ограниченият ми мозък не ще да разсъждава в момента.

Special K
12-25-2007, 15:15
Именно....сега има 100001 начина да си пропилееш времето или да свършиш нещо.....А колко би било лесно да има само няколко и да не се налага да избираш толкова......Шанса да направиш грешен избор при толкова много възможности се увеличава експоненциално.....
Пък и каква точно е ползата че научаваш тези новини....да не би да ти променят живота ?

Canis_Dirus
12-25-2007, 15:43
Special_K, теб да не те е хванало коледната депресия?
Кво ми пука бих казал!

Какво би било, ако ...

Ми кат не ви харесва - Атон - монасите - 15 век!

А какво би било, ако нямаше еволюция? Тогава май щеше да е най-добре.

Mortificatiоn777
12-25-2007, 15:48
Special_K, теб да не те е хванало коледната депресия?
Кво ми пука бих казал!

Какво би било, ако ...

Ми кат не ви харесва - Атон - монасите - 15 век!

А какво би било, ако нямаше еволюция? Тогава май щеше да е най-добре. Значи наистина е най-добре. :-D

Jamalska
12-25-2007, 16:41
aбе...понякога ми се иска да живея в 50те

fake
12-25-2007, 16:49
мисля, че е прекрасно. обичам еволюцията.
не си представям живота без Интернет, телефон и течаща топла вода. звуча ужасно повърхностно, но защо трябва да ми е трудно, при положение, че може да е лесно? съгласна съм с ATAKABG

Special K
12-25-2007, 16:50
И на мен ми се иска.....е не точно 50-те, а малко по-нататък но знам че е сбъркано времето в което съм се родила.......Телефон и течаща топла вода е имало и тогава моля ви се.....

RoyTheReaper
12-25-2007, 17:05
Хората биха се справили идеално и без този прогрес. И преди 50 години са имали какво да ядат, какво да облекат, къде да спат. От тази гледна точка прогресът е излишество и е ненужен.

Друг е въпроса, че се ползваме от доста удобства в сравнение с човека от 50-те. А компютрите и интернет са прекрасни изобретения и не бих си представил живот без тях.

HexGirl
12-25-2007, 17:40
napredak moje da se nare4e ne6to koeto e doneslo polojitelni rezoltati a cialoto tova mehanizirane na jivota e apsolutno bezmisleno si4ko e tolkova izopa4eno siak6 se opitvat da ni nalojat da ne mislim i da ni obediat 4e e po dobre za nas

loyal_88
12-25-2007, 17:42
А компютрите и интернет са прекрасни изобретения и не бих си представил живот без тях. Абе и на мене РСто ми върши работа, но преди години като нямаше компютри, интернет, скайпове, GSMи и тн как си живял? :) Просто човек привиква към тия екстри, но като се махна от скапаната столица за седмица-две въобще не чувствам необходимост от комп, нет и такива неща.
Колкото до напредъка - има и положителни страни, но според мен отрицателните са повече :neutral: Целия тоя прогрес по-скоро е заробил човека, вместо да го освободи. Може и да бъркам де, въпрос на гледна точка.

Special K
12-25-2007, 17:46
Точно в това е идеята на напредъка......Постепенно налагане на контрол върху масите чрез изграждане на илюзия за свобода на избора...... :D Дотолкова добре работи че вече хората искат да бъдат управлявани, заблуждават се че имат избор и този живот им харесва......Схемата е идеална.....Просто караш другите да работят за теб но индиректно така че да изглежда че работят за себе си...... :D Гениално е наистина.....

loyal_88
12-25-2007, 17:51
Точно в това е идеята на напредъка......Постепенно налагане на контрол върху масите чрез изграждане на илюзия за свобода на избора...... :D Дотолкова добре работи че вече хората искат да бъдат управлявани, заблуждават се че имат избор и този живот им харесва......Схемата е идеална.....Просто караш другите да работят за теб но индиректно така че да изглежда че работят за себе си...... :D Гениално е наистина..... Баси... Това ме разби... Евалата, не можеше да го кажеш по-добре :shock:

Special K
12-25-2007, 18:00
Аз не искам да го кажа само.....Аз искам да го ИЗКРЕЩЯ на всички.....Да се събудят......Докато всичко живо гради кариера и се опитва да се впише в този живот пропуска реалния факт че оставя трупа си за да се порадва малко в края на живота си на това което е постигнал с цената на собствения си живот, като не забелязва колко минимално е то спрямо всичките усилия които е положил......Като пропуска и основната идея на схемата......Работните пчели да се грижат за управляващия елит но така че да получават огризки отвреме навреме и да не се сърдят.....Да им бъдат замазани очите с това че повече труд = повече доходи, за да може да работят и да нямат време да помислят че ще възпитат собствените си деца в това и ще умрат преди да помислят дали е правилно......дори свободното време на хората е илюзия защото така или иначе в един момент пак са принудени да гонят хартииките.....Каква е ползата от прогреса като живота не става по-евтин а по-скъп ? Каква е ползата от прогреса като всичко става по-сложно а не по-просто, проблемите и задълженията стават повече ?

koalka
12-25-2007, 18:09
Нямаше да е по-добре или по-зле - едно и също е, защото тогава хората са се оправяли и с малкото и просто не са знаели какво е да имаш джиесем или телевизор.Просто, като всички живеят така и ти си част от това не ти липсва нищо...Но примерно, ако сега те оставят без тези неща сигурно ще ти е много трудно, защото си свикнал да ти е улеснено всичко и ще е кофти.Аз без телефон не мога да си се представя или пък без интернет.Станал ми е част от ежедневието...

Special K
12-25-2007, 21:33
Защото ги има.....ако ги нямаше нямаше да ги ползваме...... :D :D :D
Мога и по двата начина но мисля че е по-добре въобще да не са били създавани......
Значи ли че като ползваш нещо то е хубаво ?

Special K
12-25-2007, 21:39
Аз пък правя доста неща които не ми харесват.....така или иначе за да живееш по другия начин се изискват определени предпоставки или трябва да си ги осигуриш сам затова щеш-нещеш все трябва да живееш извесно време по кофти начина за да можеш после по другия......

RoyTheReaper
12-25-2007, 22:29
Значи ползваш гадния конспиративен интернет на напълно излишния ти комп, пишейки в тъпия форум, мечтаейки за светлото бъдеще като отшелник в Рила? :razz:

Special K
12-25-2007, 22:33
Хората да не би да са били отшелници като ги е нямало тези неща ?

basson
12-25-2007, 22:33
Естествено, че вие пубери мерите технологичният прогрес спрямо лаптопите си и I-Pod-ите..

Уви, добре че той не се изразява само в това.. и, добре че.. дано не ви чуят болните, които само заради изобретяването на дадено хапче живеят с деситилетия повече.. и т.н., и т.н.

basson
12-25-2007, 22:41
и добре ще направите :) поне ще има смисъл за какво да си говорим.

Special K
12-25-2007, 22:46
Можеш да говориш за ядрен синтез ?

ABSOLUTme
12-25-2007, 22:55
Ми аз пък мога без телевизия( и без тва не обичам мн мн да гледам),без интернет мога..без gsm ми е супер яко,някво такова свободно..ама не става за дълго,по-скоро колкото да си починеш,да хванеш и да прочетеш някоя книга..да бърнеш внимание на себе си/семейството си/приятелите си и после бек ту риалити.не моем без комуникация във всяквите и там форми,спорът е безсмислен. :)

basson
12-25-2007, 22:59
мен личната и пряка изгода от прогреса ме вълнува повече...

иначе можем да си говорим и за радияция, замърсяване и прочие негативни страни, ако ще говорим глобално...

Не е важна чак толкова пряката изгода. Така или иначе, ние в България можем да и се насладам в и без това минимални измерения.
Също не можем да кажем кои страни на прогреса взимат по-голям процент - негативните или положителните, но при всички положения можем да твърдим със сигурност, че 'света' вече е разбрал какво причинява на природата и процесът се е завъртял наобратно, към поправяне на сторените грешки.

techCandy
12-25-2007, 23:01
Разбира се, че има. Радвам се, че го има, харесвам динамичния и стресов
начин на живот, който мисля, че ще ме довърши на около 60 8-) , което разбира се, перфектно ме устройва. Напредъка на технологиите е довел до динамиката на ежедневието, така поне не се чудя по цял ден какво да правя. Винаги има срок, който да гоня, времето никога не ми стига и това е за сметка на съня. Да не разводнявам много, все пак....Не мога да си представя как щях да живея преди 50 години без забързания живот на съвремието....Напрежението и адреналина може и да ме съсипват, но удовлетворението е огромно и си заслужава.

Special K
12-25-2007, 23:09
Не си достатъчно мързелива затова....... :D
Не цениш собственото си спокойствие.... :wink: :D

loyal_88
12-25-2007, 23:54
Аз пък мразя да бързам, мразя срокове, мразя шибания град, в който съм роден, обичам да спя колкото може повече (въпреки че в последно време ми се случва все по-рядко) и за това като се махна от скапаната столица, дори само за ден-два ми е някакво готино...

Special K
12-26-2007, 00:00
Хах все едно аз съм писала предното мнение...... :-D Малко хора ценят спокоиствието в днешно време..... :D

ABSOLUTme
12-26-2007, 00:36
Да бе,все някой друг ви е виновен,че света ви е в хаос..ако не е съседа или гаджето,ще е 'скапаната столица' 8)

Weary
12-26-2007, 01:02
по-вкусно ми е яденето, готвено на печката на село - на дърва. по-добре ми е без телевизор. а колко хубаво е да се къпеш със слънчева водааа..

ама...така ме научиха, че е правилно. пък аз нямам воля да променя каквото и да е. затва просто ги псувам, че са дръпнали толкоз точно сега, та за мен е неизбежно да им ползвам благата.

бих се оттеглила в планината някъде, ама родителите ми ще се поболеят /или ме е страх. не мога да преценя, щото я има другата пречка/.

долу напредъка! за първобитното!

пука ми за инфото, за науката, за изкуството, блабла. искам да паса кравите и да си свирукам.

или да се наспя.

loyal_88
12-26-2007, 11:37
Да бе,все някой друг ви е виновен,че света ви е в хаос..ако не е съседа или гаджето,ще е 'скапаната столица' 8) Не съм казал че света ми е в хаос, а че не харесвам забързаното ежедневие. Всеки умее да се приспособява към дадена среда - мога да се справям както тука, така и в Торонто (живял съм там малко), където нещата са на още по-бързи обороти. Но просто не обичам напрежението и гоненето на срокове...

basson, ок, съгласен съм че си имаме напреднало здравеопазване. До него обаче имат достъп само по-богатите като се замислиш. Но как да е - това си е + за напредъка.
От ~70 години обаче напредъка е довел до направата на ядрени и термоядрени бомби, с които всяка по-голяма страна гледа да се снабди. Знаеш ли колко е била силна бомбата, паднала над Хирошима? А знаеш ли, че руснаците примерно имат 2500 пъти по-силна?
Да не говорим за това, че почти всичко, което ядеш и пиеш е химия и генно инженерство, а въздуха, който дишаш е пълен с отрови. Ето ти друг аспект на прогреса ;)