PDA

View Full Version : Вечните книги?



true.
12-27-2007, 18:59
Кои според вас са те?Защо?

Да отбележа,че става въпрос и за българска,и за чужда литература. :wink:

HexGirl
12-27-2007, 19:15
ve4nite knigi li?
ami si4ki knigi sa ve4ni no za men 1 e ve4na i tva e ''Me4o puh"
:grin: :grin: :grin:

Bolt_f
12-27-2007, 19:29
Определено бих посочила Малкият Принц на Екзюпери.

st1ka
12-28-2007, 16:07
..

kakaomen
12-28-2007, 17:50
Изкуството на Войната -Сун Дзъ
Моята Борба - Адолф Хитлер

gorska
12-28-2007, 18:17
Библията.
Ромео и Жулиета.
Том Сойер.
криминалетата на Агата Кристи...
Хари Потър евентуално...:roll:
От българските:
Под Игото
Немили-недраги
До Чикаго и назад

И други, но сега не се сещам...

gorska
12-28-2007, 18:20
Определено бих посочила Малкият Принц на Екзюпери.

Тя също плюс Клетниците.

BgNazzi
12-28-2007, 18:44
До Чикаго и назад??????????????
Антон Дончев - Време разделно
Тери Пратчет - по-голямата част от творчеството му...
и т.н.

SummeRLove08
12-28-2007, 18:45
От българските, горепосочените “Под Игото”, “Немили-Недраги”, “До Чикаго и Назад”.
От чуждите- “Граф Монте Кристо”, Шекспировите пиеси, “Малкият принц”....иии още много други.
:wink:
Много ги обичам всичките. :)

Decu
12-28-2007, 19:46
"До Чикаго и назад"...къде го бутате..толкова ми беше безинтересна :roll:
"Клетниците" е страшно добра книга!
Не съм чела достатъчно, за да определя кое е вечно и кое не струва..

gorska
12-29-2007, 11:02
"До Чикаго и назад"...къде го бутате..толкова ми беше безинтересна :roll:


На мен също, но е доста важна... за българската литература, българското виждане на нещата... ииии....подобни простотии.

FelisDirus
12-29-2007, 11:34
"До Чикаго и назад"...къде го бутате..толкова ми беше безинтересна :roll:


На мен също, но е доста важна... за българската литература, българското виждане на нещата... ииии....подобни простотии.

така ли? не знаех... е, човек се учи, докато е жив *с иронична усмивка*

Или просто си решила, че като се изучава в училище, е редно да я споменеш? Кое е важното в "До Чикаго и назад"? И какво е това българско виждане на нещата (не се заяждам - любопитствам)?
А някакви други заглавия, които не са в графа "задължителни"?

Вазов да го духа, защото досега не съм чела нищо негово, което да ме впечатли и въобще не го харесвам.

AliceSw
12-29-2007, 11:38
"Фауст"

Anarion
12-29-2007, 13:45
Хари Потър - всичките книги от поредицата. Те са нещо велико

Decu
12-29-2007, 16:27
"До Чикаго и назад"...къде го бутате..толкова ми беше безинтересна :roll:


На мен също, но е доста важна... за българската литература, българското виждане на нещата... ииии....подобни простотии.

така ли? не знаех... е, човек се учи, докато е жив *с иронична усмивка*

Или просто си решила, че като се изучава в училище, е редно да я споменеш? Кое е важното в "До Чикаго и назад"? И какво е това българско виждане на нещата (не се заяждам - любопитствам)?
А някакви други заглавия, които не са в графа "задължителни"?

Вазов да го духа, защото досега не съм чела нищо негово, което да ме впечатли и въобще не го харесвам.

Мими/extreme_ де/ беше постнала едно стихотворение на Вазов-"Пребито псе" се казва, ако не се лъжа. Беше великолепно! както казаха и Мими и фейк, не мога да повярвам, че е от Вазов!
Най-накрая намерих "Полет над кукувичето гнездо" и днес я почнах :grin: добра изглежда (:

FelisDirus
12-29-2007, 16:53
"До Чикаго и назад"...къде го бутате..толкова ми беше безинтересна :roll:


На мен също, но е доста важна... за българската литература, българското виждане на нещата... ииии....подобни простотии.

така ли? не знаех... е, човек се учи, докато е жив *с иронична усмивка*

Или просто си решила, че като се изучава в училище, е редно да я споменеш? Кое е важното в "До Чикаго и назад"? И какво е това българско виждане на нещата (не се заяждам - любопитствам)?
А някакви други заглавия, които не са в графа "задължителни"?

Вазов да го духа, защото досега не съм чела нищо негово, което да ме впечатли и въобще не го харесвам.

Мими/extreme_ де/ беше постнала едно стихотворение на Вазов-"Пребито псе" се казва, ако не се лъжа. Беше великолепно! както казаха и Мими и фейк, не мога да повярвам, че е от Вазов!
Най-накрая намерих "Полет над кукувичето гнездо" и днес я почнах :grin: добра изглежда (:


Прочетох го и не ми хареса. Нищо лично. :wink:

Special K
12-29-2007, 16:58
Любимата ми книга..... :-)

Decu
12-29-2007, 17:02
"До Чикаго и назад"...къде го бутате..толкова ми беше безинтересна :roll:


На мен също, но е доста важна... за българската литература, българското виждане на нещата... ииии....подобни простотии.

така ли? не знаех... е, човек се учи, докато е жив *с иронична усмивка*

Или просто си решила, че като се изучава в училище, е редно да я споменеш? Кое е важното в "До Чикаго и назад"? И какво е това българско виждане на нещата (не се заяждам - любопитствам)?
А някакви други заглавия, които не са в графа "задължителни"?

Вазов да го духа, защото досега не съм чела нищо негово, което да ме впечатли и въобще не го харесвам.

Мими/extreme_ де/ беше постнала едно стихотворение на Вазов-"Пребито псе" се казва, ако не се лъжа. Беше великолепно! както казаха и Мими и фейк, не мога да повярвам, че е от Вазов!
Най-накрая намерих "Полет над кукувичето гнездо" и днес я почнах :grin: добра изглежда (:


Прочетох го и не ми хареса. Нищо лично. :wink:
На мен страшно много. Но всеки си има лично мнение (:

gorska
12-29-2007, 20:02
"До Чикаго и назад"...къде го бутате..толкова ми беше безинтересна :roll:


На мен също, но е доста важна... за българската литература, българското виждане на нещата... ииии....подобни простотии.

така ли? не знаех... е, човек се учи, докато е жив *с иронична усмивка*

Или просто си решила, че като се изучава в училище, е редно да я споменеш? Кое е важното в "До Чикаго и назад"? И какво е това българско виждане на нещата (не се заяждам - любопитствам)?
А някакви други заглавия, които не са в графа "задължителни"?

Вазов да го духа, защото досега не съм чела нищо негово, което да ме впечатли и въобще не го харесвам.


Заглавията, които са в графа "Задължителни" са там, защото са важни и проницателни, не мислиш ли?

"До Чикаго и назад" показва начина на пъчтуване на българина, показва желанието му да намери място на България в големия свят, а и ако я прочетеш отново, ще забележиш, че има споменат проблема за замърсяването на околната среда, толкова наболяла тема в днешни дни, и Алеко и е обърнал внимание преди около стотина години.

между другото много ме мързеше да пиша това, но реших, че искам да си защитя позицията и това е в отговор.
:)

RAWRRR
12-29-2007, 20:41
"До Чикаго и назад"...къде го бутате..толкова ми беше безинтересна :roll:


На мен също, но е доста важна... за българската литература, българското виждане на нещата... ииии....подобни простотии.

така ли? не знаех... е, човек се учи, докато е жив *с иронична усмивка*

Или просто си решила, че като се изучава в училище, е редно да я споменеш? Кое е важното в "До Чикаго и назад"? И какво е това българско виждане на нещата (не се заяждам - любопитствам)?
А някакви други заглавия, които не са в графа "задължителни"?

Вазов да го духа, защото досега не съм чела нищо негово, което да ме впечатли и въобще не го харесвам.


Заглавията, които са в графа "Задължителни" са там, защото са важни и проницателни, не мислиш ли?

"До Чикаго и назад" показва начина на пъчтуване на българина, показва желанието му да намери място на България в големия свят, а и ако я прочетеш отново, ще забележиш, че има споменат проблема за замърсяването на околната среда, толкова наболяла тема в днешни дни, и Алеко и е обърнал внимание преди около стотина години.

между другото много ме мързеше да пиша това, но реших, че искам да си защитя позицията и това е в отговор.
:)



Горска,проблемът със замърсяването въобще не е належащ за Българското Възраждане.
Самото съдържание на "До Чикаго и назад" няма нищо новаторско,възрожденско,бу нтовническо.
Възрожденското се състои в това,че книгата е написана 15 години след Освобождението,в период на социален и културен подем.
Алеко Константинов е бил активен деец за обществени начинания-бил е член на комисията за насърчаване на индустрията;на изкустват.
Той е основателя на един от най-важните отрасли в съвремената икономика на България-туризма.
Даже имах въпрос в теста на УНСС (икономически университет) :Коя година Алеко Константинов се е качил на Черни връх и е поставил основите на българския туризъм?
Разбира се,сгреших годината,но все пак това показва колко важна личност е бил Алеко Константинов за цялостното развитие на България през периода на Възраждането й.

Колкото до задължителните книги.Не сте ли се замисляли защо са задължителни?Жалко че не схващате художествената стойност.Книгата не е само развлечение.Никой не е казал,че трябва да ви е интересна.Аз например сега чета "Призракът на Сталин" на Сартр..която е адски тежка и безинтересна.Във всяка страница поне по 10 пъти се споменава СССР.Ноя чета,не за да ми помогне да заспя по-лесно,а за да се образовам малко,като съм намерила алтернативен начин-вместо да чета томове по "История на света" ,да го прочета от художествена литература.А "Под игото" за мен е с по-скоро историческа стойност,отколкото с литературна.Споменават се много факти,лица събития,които са били важни за българската история,разбира се,с тяхните прототипи.

А не мога да определя кои са вечни книги ,и кои не-понеже избора ми ще бъде мого субективен.Но книгата,която ми е направила най-голямо впечатление досега е "Дядо Горио" на Балзак..но това е защото намирам прилика между мен и главния герой - Растиняк.

FelisDirus
12-29-2007, 23:19
rawrrr, мила, съгласна съм с твърдението ти, че книгата е не само за приспиване (това е едно от малкото неща, които съм възприела от майка си), но аз така или иначе съм чела въпросната книга (било то интересна или не).

Да, задължителна е, да, прочела съм я един или повече пъти, но това не пречи да твърдя, че е отвратителна и да я критикувам.

* * *

И все пак, любопитно ми е, на какво ви научи "Под игото", тази "велика книга", както почти всички обичате да повтаряте вече почти машинално щом стане дума за книжки?

Приятно е, лесничко е да говориш за тези заглавия - чел, недочел, знаеш, че е това са вече утвърдени автори, заглавия - като някакви библии в българската литература, които ни учат на мъдрост, стойностен и достоен живот, ценности и т.н.

От авторите в "трябва" графата мога да кажа, че съм се влюбила в един - Талев. Но негови книги съм чела в 10 клас. Не съм чакала летния списък за 12.

Не обвинявам никого в нищо, не ви обиждам (дано не се почувствате засегнати), просто идеята като цяло не ми допада.

RAWRRR
12-29-2007, 23:32
Какво съм разбрала от "Под игото" ли?
Ами историческата действителност по онова време.Любопитно ми беше как са живяли тогава.Семейстото на което се случват толкова вълнуващи неща,от погледа на съремието,е нещо като умален мащаб на всички български семейства по онова време.
Дори в къщата на една от леля ми са ми показвали скривалище за хайдути.

Глупаво е да живееш само в миналото,но е също толкова глупаво да живееш само в настоящето и бъдещето.Дори аз,която мразя историята ато наука,смятам за необходимо и изпитвам вътрешна необходимост да знам как са живяли моите предци.
Ако щеш дори жаргоните в книгите са ми интересни и смешни.

На Талев също харесвам някои неща,но в любимото му негово нещо "Железният светилник" действието му се развива на територията на днешна Македония (ако не бъркам),така че се губи тръпката.

mulgore
12-30-2007, 00:35
Не съм чела много но от това което съм мога да кажа...

Обожавам книгата "Рекламата" велика книга...
Описано е как да спечелиш чрез нея и как те мамят...
Нямам думи за нея..

FelisDirus
12-30-2007, 09:14
Какво съм разбрала от "Под игото" ли?
Ами историческата действителност по онова време.Любопитно ми беше как са живяли тогава.Семейстото на което се случват толкова вълнуващи неща,от погледа на съремието,е нещо като умален мащаб на всички български семейства по онова време.
Дори в къщата на една от леля ми са ми показвали скривалище за хайдути.

Глупаво е да живееш само в миналото,но е също толкова глупаво да живееш само в настоящето и бъдещето.Дори аз,която мразя историята ато наука,смятам за необходимо и изпитвам вътрешна необходимост да знам как са живяли моите предци.
Ако щеш дори жаргоните в книгите са ми интересни и смешни.

На Талев също харесвам някои неща,но в любимото му негово нещо "Железният светилник" действието му се развива на територията на днешна Македония (ако не бъркам),така че се губи тръпката.

Неее, не "какво разбра", а на какво те научи "Под игото", какво ти даде? И въпросът беше към всички, не само към теб.

Между другото, Талев има и други страхотни книги, които не се изучават в училище. Например "Хилендарският монах" - невероятна е. С какво "Железният светилник" е по-добра, че едната се учи, а другата не? Обожавам и двете книги и просто ми е интересно.
А "Преспанските камбани"? Тя защо не е включена?

`Death`Whore``
12-30-2007, 09:19
Хари Потър - всичките книги от поредицата. Те са нещо велико
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Библията.
Хари Потър евентуално...:roll:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

"До Чикаго и назад"...къде го бутате..толкова ми беше безинтересна :roll:
Всъщност е доста брутално произведение...голяма гавра. :)

Mooo6no
12-30-2007, 09:24
То не е книга, ами май е малък разказ, ама... "Дамата с рентгеновите очи" за мен е вечно произведение, което ще важи за абсолютно всички епохи на човечеството.

Decu
12-30-2007, 09:41
"До Чикаго и назад"...къде го бутате..толкова ми беше безинтересна :roll:
Всъщност е доста брутално произведение...голяма гавра. :)

Абсолютно. Пък и както мразя описания... А той всъщност само описваше разни работи /е почти де/. Много си се чудя как я изчетох цялата (: Както и да е. Щом са я дали за задължителна, значи има някакъв смисъл. Но явно не съм достатъчно умна, за да вникна в основния смисъл на книгата O:)

FelisDirus
12-30-2007, 09:49
"До Чикаго и назад"...къде го бутате..толкова ми беше безинтересна :roll:
Всъщност е доста брутално произведение...голяма гавра. :)

Абсолютно. Пък и както мразя описания... А той всъщност само описваше разни работи /е почти де/. Много си се чудя как я изчетох цялата (: Както и да е. Щом са я дали за задължителна, значи има някакъв смисъл. Но явно не съм достатъчно умна, за да вникна в основния смисъл на книгата O:)


Ето! Точно това имам предвид! Защо се доверяваш на някакви хора, които са решили, че книгата е стойностна и трябва да се прочете? Защо се подценяваш поради същата причина? Иначе, да, нормално е да описва, щото е пътепис все пак.

Не, не си тъпа, просто "До Чикаго и назад" е боклук, както и "Под игото".

Decu
12-30-2007, 10:06
"До Чикаго и назад"...къде го бутате..толкова ми беше безинтересна :roll:
Всъщност е доста брутално произведение...голяма гавра. :)

Абсолютно. Пък и както мразя описания... А той всъщност само описваше разни работи /е почти де/. Много си се чудя как я изчетох цялата (: Както и да е. Щом са я дали за задължителна, значи има някакъв смисъл. Но явно не съм достатъчно умна, за да вникна в основния смисъл на книгата O:)


Ето! Точно това имам предвид! Защо се доверяваш на някакви хора, които са решили, че книгата е стойностна и трябва да се прочете? Защо се подценяваш поради същата причина? Иначе, да, нормално е да описва, щото е пътепис все пак.

Не, не си тъпа, просто "До Чикаго и назад" е боклук, както и "Под игото".
Само ми казват, че се подценявам...а не е така (:
На едно мнение сме за "До Чикаго и назад", но "Под игото" наистина е стойностна книга...макар и да не ми харесва. Вазов си има свой стил, който не ми допада особено :neutral: Велик писател, но...

DisciplineAndOrder
12-30-2007, 11:08
Явно само на мен "Под игото" ми хареса...

---

Вечни книги:
Стайнбек-'На изток от рая'
Марио Пузо-'Кръстникът'
Екзюпери-'Малкият принц'
Достоевски-'Престъпление и наказание'
Хариет Бичър Стоу-'Чичо Томовата колиба'

въпреки,че щом чуя "вечни книги",веднага се сещам за Световната литература,съм на мнение,че и някои български книги са доста стойностни и те би трябвало да бъдат споменати:

Димитър Талев-'Гласовете ви чувам'
Димитър Талев-'Преспанските камбани'
Иван Вазов-'Под игото'
Иван Вазов-'Една българка'
Николай Хайтов-'Дервишово семе'

...и много,много други...

aBeP4eTo
12-30-2007, 14:12
От българските автори харесвам най-много Й.Йовков и книгите на Ваня Щерева са повече от страхотни. “Тютюн” на Димитър Димов струва си да се прочете.
Също така "Война и мир" на Л.Толостой.
От съвременната литература П.Коелю - "Алхимикът", "11 минути" (или поне на мен тези най ми харесват).
Също така някой книги на Тери Пратчет - "Вещици в Чужбина", "Фантастична светлина".
иии "Нощ в Лисабон" на Ерих Мария Ремарк.
Лично за мен това са вечни книги. =;

true.
12-30-2007, 15:42
Достоевски-'Престъпление и наказание'
Иван Вазов-'Една българка'

Как може да харесваш "една българка" :shock: Тази книга е лишена от всякаква красота и не предизвиква никакъв интерес в мен...
За "Престъпление и наказание" да не говорим...Достоевски е...ужасен автор :?

Boot
12-30-2007, 15:52
Достоевски-'Престъпление и наказание'
Иван Вазов-'Една българка'

Как може да харесваш "една българка" :shock: Тази книга е лишена от всякаква красота и не предизвиква никакъв интерес в мен...
За "Престъпление и наказание" да не говорим...Достоевски е...ужасен автор :?
От кога "Една българка" е книга ?! То си е... разказ.

true.
12-30-2007, 16:00
Достоевски-'Престъпление и наказание'
Иван Вазов-'Една българка'

Как може да харесваш "една българка" :shock: Тази книга е лишена от всякаква красота и не предизвиква никакъв интерес в мен...
За "Престъпление и наказание" да не говорим...Достоевски е...ужасен автор :?
От кога "Една българка" е книга ?! То си е... разказ.

Да,разказ е...Не знам защо обаче в училище казваха да го водим като книга... :neutral:

`Death`Whore``
12-30-2007, 16:01
И "Една българка" си е много хубава. :-|

Boot
12-30-2007, 16:09
Достоевски-'Престъпление и наказание'
Иван Вазов-'Една българка'

Как може да харесваш "една българка" :shock: Тази книга е лишена от всякаква красота и не предизвиква никакъв интерес в мен...
За "Престъпление и наказание" да не говорим...Достоевски е...ужасен автор :?
От кога "Една българка" е книга ?! То си е... разказ.

Да,разказ е...Не знам защо обаче в училище казваха да го водим като книга... :neutral:

Не е книга. Книга е например "Бай Ганьо" просто не съответства на никой друг формат. "Една българка" си е определена.

DisciplineAndOrder
12-30-2007, 16:20
Достоевски-'Престъпление и наказание'
Иван Вазов-'Една българка'

Как може да харесваш "една българка" :shock: Тази книга е лишена от всякаква красота и не предизвиква никакъв интерес в мен...
За "Престъпление и наказание" да не говорим...Достоевски е...ужасен автор :?

на мен пък ми бяха много интересни ... :-|
Boot,разказ си е...вечен 8-)

Qnchety
12-30-2007, 21:49
За мене тфа е поредицата Хари Потър :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: Тея книги мога да ги чета 50 пъти ама пак няма да ми писнат 8)

oomph!
12-30-2007, 21:50
За мене тфа е поредицата Хари Потър :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: Тея книги мога да ги чета 50 пъти ама пак няма да ми писнат 8)

Оф,не умре ли тоя... :roll:

Qnchety
12-30-2007, 21:55
За мене тфа е поредицата Хари Потър :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: Тея книги мога да ги чета 50 пъти ама пак няма да ми писнат 8)

Оф,не умре ли тоя... :roll:


Не все още. За ся Волдемор още го преследва :P

oomph!
12-30-2007, 22:22
За мене тфа е поредицата Хари Потър :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: Тея книги мога да ги чета 50 пъти ама пак няма да ми писнат 8)

Оф,не умре ли тоя... :roll:


Не все още. За ся Волдемор още го преследва :P

ще умре,само почакай...

gorska
01-01-2008, 19:45
"До Чикаго и назад"...къде го бутате..толкова ми беше безинтересна :roll:


На мен също, но е доста важна... за българската литература, българското виждане на нещата... ииии....подобни простотии.

така ли? не знаех... е, човек се учи, докато е жив *с иронична усмивка*

Или просто си решила, че като се изучава в училище, е редно да я споменеш? Кое е важното в "До Чикаго и назад"? И какво е това българско виждане на нещата (не се заяждам - любопитствам)?
А някакви други заглавия, които не са в графа "задължителни"?

Вазов да го духа, защото досега не съм чела нищо негово, което да ме впечатли и въобще не го харесвам.


Заглавията, които са в графа "Задължителни" са там, защото са важни и проницателни, не мислиш ли?

"До Чикаго и назад" показва начина на пъчтуване на българина, показва желанието му да намери място на България в големия свят, а и ако я прочетеш отново, ще забележиш, че има споменат проблема за замърсяването на околната среда, толкова наболяла тема в днешни дни, и Алеко и е обърнал внимание преди около стотина години.

между другото много ме мързеше да пиша това, но реших, че искам да си защитя позицията и това е в отговор.
:)



Горска,проблемът със замърсяването въобще не е належащ за Българското Възраждане.
Самото съдържание на "До Чикаго и назад" няма нищо новаторско,възрожденско,бу нтовническо.


За Българското Възраждане не е, но днес е. И днес му се обръща много повече внимание отколкото преди... защото преди изобщо не е имало такъв проблем в такава степен на развитие. Важното е, че тогава някой(т.е. А. Константинов) му е обърнал внимание, но светът е бил твърде глух да го чуе!

Колкото до съдържанието на "До Чикаго и назад", не мисля, че има нещо новаторско, възрожденско или бунтовническо, нито пък мисля, че всяка книга, която се е пишела по онова време и няколко десетилетия по-рано трябва задължително да бъде на такава тема.

gorska
01-01-2008, 19:53
Библията.
Хари Потър евентуално...:roll:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Не виждам нищо смешно! По-вечна книга от Библията няма. Няма и човек на тази планета, които да не е чувал за нея, макар не всеки да я е чел. Не проповядвам някакви религиозни вярвания(някой да не ме разбере погрешно!!!).

Колкото до Хари Потър... има твърде много фенове, за да се пренебрегва така лесно! И щом на днешните хлапета им е интересен, то какъв би бил проблемът да е в сърцата и на следващите поколения. Казах евентуално, защото биха могли да станат някакви рязки промени и целия свят да се промени, а с него и вярванията му(ако въобще има такива). Все пак романът е твърде нов, за да се придвиди какво ще става по-нататък с него.

cord
01-06-2008, 13:47
За мен Хари Потър е велика книга. Има хора които са играли игрите или са гледали филмите и си позволяват да я съдят книгата. Според мен филмите и игрите имат толкова общо с книгата колкото от тях да се изкарват пари...за съжаление

FeelTheBeat
01-06-2008, 14:53
За "Под игото" съм съгласна, че не струва, но за "До Чикаго и назад" не съм. На мен ми хареса.

Blacklisted
01-06-2008, 16:58
За мен Хари Потър е велика книга. Има хора които са играли игрите или са гледали филмите и си позволяват да я съдят книгата. Според мен филмите и игрите имат толкова общо с книгата колкото от тях да се изкарват пари...за съжаление

Какво е великото в Хари Потър?

Freeminded
01-06-2008, 17:15
За съжаление не четете книги и затова дори книгата да е хубава, вие просто нямате желанието да я четете защото мозъците на повечето ви са закърнели. Харесвате Хари Потър и други комерсиални боклуци защото евентуално гледате филма по самата книга. Редки са случаите да чуя от някой приятел, че е прочел нещо. А колкото до книгата "До Чикаго и назад", имайте предвид, че това е просто пътепис. Работата е там, че поколението ви не може да отсъди стойността и тъй като тя изобразява впечатленията на един българин, който е бил в Америка преди цели 200 години и в нея описва толкова неща, които до преди 10-20 години в България още не ги е и имало. До това време наистина е показвала разликата между Новия свят и нашата бедна балканска държавица. Сега контраста не може да се усети от днешното поколение, защото посланията са далеч от възможностите му да ги осмисли, но книгата наистина е стойностна.

FelisDirus
01-06-2008, 17:49
За съжаление не четете книги и затова дори книгата да е хубава, вие просто нямате желанието да я четете защото мозъците на повечето ви са закърнели. Харесвате Хари Потър и други комерсиални боклуци защото евентуално гледате филма по самата книга. Редки са случаите да чуя от някой приятел, че е прочел нещо. А колкото до книгата "До Чикаго и назад", имайте предвид, че това е просто пътепис. Работата е там, че поколението ви не може да отсъди стойността и тъй като тя изобразява впечатленията на един българин, който е бил в Америка преди цели 200 години и в нея описва толкова неща, които до преди 10-20 години в България още не ги е и имало. До това време наистина е показвала разликата между Новия свят и нашата бедна балканска държавица. Сега контраста не може да се усети от днешното поколение, защото посланията са далеч от възможностите му да ги осмисли, но книгата наистина е стойностна.


О, Премъдри, защо ли някак си не съм съгласна с теб? Хайде на квалифицирай хората, без да имаш ни най-малка представа за тях, става ли? Някак си е ограничено...

Аз чета и то не от вчера.

И вече казах, че "До Чикаго и назад" е пътепис, но тази книга не ме обогати по никакъв начин, не ми даде нищо (за разлика от много други, които съм чела).

Да, може би е била стойностна.. преди около 200 години например?

Jesus_is_good
01-06-2008, 18:48
Ами единствената книга която побира древната история на човечеството и послания за всички народи и времена си е библията.
Най тиражираната книга е библията и е стигнала навсякаде.
Мда мисля че тя трябва да е вечната книга.
Не че няма други велики произведения но мисля че тя трябва да е на 1 място

Blacklisted
01-06-2008, 20:03
Ами единствената книга която побира древната история на човечеството и послания за всички народи и времена си е библията.
Най тиражираната книга е библията и е стигнала навсякаде.
Мда мисля че тя трябва да е вечната книга.
Не че няма други велики произведения но мисля че тя трябва да е на 1 място

Ако си на нивото на номадско племе семити от преди няколко хилядолетия сигурно е най - великата :-P

Freeminded
01-06-2008, 22:09
За съжаление не четете книги и затова дори книгата да е хубава, вие просто нямате желанието да я четете защото мозъците на повечето ви са закърнели. Харесвате Хари Потър и други комерсиални боклуци защото евентуално гледате филма по самата книга. Редки са случаите да чуя от някой приятел, че е прочел нещо. А колкото до книгата "До Чикаго и назад", имайте предвид, че това е просто пътепис. Работата е там, че поколението ви не може да отсъди стойността и тъй като тя изобразява впечатленията на един българин, който е бил в Америка преди цели 200 години и в нея описва толкова неща, които до преди 10-20 години в България още не ги е и имало. До това време наистина е показвала разликата между Новия свят и нашата бедна балканска държавица. Сега контраста не може да се усети от днешното поколение, защото посланията са далеч от възможностите му да ги осмисли, но книгата наистина е стойностна.


О, Премъдри, защо ли някак си не съм съгласна с теб? Хайде на квалифицирай хората, без да имаш ни най-малка представа за тях, става ли? Някак си е ограничено...

Аз чета и то не от вчера.

И вече казах, че "До Чикаго и назад" е пътепис, но тази книга не ме обогати по никакъв начин, не ми даде нищо (за разлика от много други, които съм чела).

Да, може би е била стойностна.. преди около 200 години например?

Отбелязах, че хората които я намират за стойностна не са от твоето поколение, както ме разбра. А колкто до конфликтното мнение, което написа мисля, че можеше да го спестиш. Аз не квалифицирах хората по начина, по който ти го направи в смисъла на това, което се разбира от твоя контекст. Така че все едно, нека всеки чете литературата която го интересува или пък ако ще да не чете. Негов си избор. Пък и аз не съм любител на евтините спорове. Сигурен съм, че имаш вкус към това, което четеш за това и не съм се обърнал конкретно към теб. Това далеч не значи, че всички ви квалифицирам в една група щом примерно това, това и онова не ви харесва. Но да не преповтарям горенаписаното. Това е все едмо да втълпявам на някого нещо против волята му. Като разбирай, че отново не се се обръщам конкретно към теб, а просто към тези, които заклеймяват нещо като безмислено ако не им е по вкусовете.

FelisDirus
01-06-2008, 23:38
За съжаление не четете книги и затова дори книгата да е хубава, вие просто нямате желанието да я четете защото мозъците на повечето ви са закърнели. Харесвате Хари Потър и други комерсиални боклуци защото евентуално гледате филма по самата книга. Редки са случаите да чуя от някой приятел, че е прочел нещо. А колкото до книгата "До Чикаго и назад", имайте предвид, че това е просто пътепис. Работата е там, че поколението ви не може да отсъди стойността и тъй като тя изобразява впечатленията на един българин, който е бил в Америка преди цели 200 години и в нея описва толкова неща, които до преди 10-20 години в България още не ги е и имало. До това време наистина е показвала разликата между Новия свят и нашата бедна балканска държавица. Сега контраста не може да се усети от днешното поколение, защото посланията са далеч от възможностите му да ги осмисли, но книгата наистина е стойностна.


О, Премъдри, защо ли някак си не съм съгласна с теб? Хайде на квалифицирай хората, без да имаш ни най-малка представа за тях, става ли? Някак си е ограничено...

Аз чета и то не от вчера.

И вече казах, че "До Чикаго и назад" е пътепис, но тази книга не ме обогати по никакъв начин, не ми даде нищо (за разлика от много други, които съм чела).

Да, може би е била стойностна.. преди около 200 години например?

Отбелязах, че хората които я намират за стойностна не са от твоето поколение, както ме разбра. А колкто до конфликтното мнение, което написа мисля, че можеше да го спестиш. Аз не квалифицирах хората по начина, по който ти го направи в смисъла на това, което се разбира от твоя контекст. Така че все едно, нека всеки чете литературата която го интересува или пък ако ще да не чете. Негов си избор. Пък и аз не съм любител на евтините спорове. Сигурен съм, че имаш вкус към това, което четеш за това и не съм се обърнал конкретно към теб. Това далеч не значи, че всички ви квалифицирам в една група щом примерно това, това и онова не ви харесва. Но да не преповтарям горенаписаното. Това е все едмо да втълпявам на някого нещо против волята му. Като разбирай, че отново не се се обръщам конкретно към теб, а просто към тези, които заклеймяват нещо като безмислено ако не им е по вкусовете.


Не бих нарекла това "евтин спор", но ти си знаеш.

Естествено, че не си искал да обидиш мен, но исках да ти покажа, че не всички са безмозъчни и четат Хари Потър.

И чак пък конфликтна... по-скоро иронична. :wink:

А колкото до "заклеймяването" - това си е лично мое мнение и на базата на това, което съм чела - подбирам. За мен стойностни са тези книги, които са ти дали нещо, които са те докоснали по някакъв начин, научили са те на нещо.
И като цяло мога да кажа анатема на Вазов, този "велик" писател. Но в предишни постове ясно съм изразила и защитила позицията си, затова няма да го правя пак.

FelisDirus
01-06-2008, 23:40
колко жалко, че е писана преди малко повече от 100 години, но има и друг момент...

Когато и да е писана, все едно. Това не е от книгите, които ще дам на децата си да четат един ден, така че и не се интересувам особено от подобни факти, макар че е хубаво да ги знам от обща култура.

rosskata
01-07-2008, 12:00
Естествено, че не си искал да обидиш мен, но исках да ти покажа, че не всички са безмозъчни и четат Хари Потър.

Oкога пък четенето на някоя книга те прави безмозъчен? :shock:
Въобще не се чувствам по- тъпа от преди, а съм ги прочела всичките Хари Потъровци, и мога да кажа на всички плюещи, вместо да плюят напосоки, да вземат да прочетат поне последните 2-3 , и тогава да критикуват и обсъждат конкретните качества на книгите или липсата на такива- досега не съм чула коментари против Хари Потър от някой, който е чел книгите, различен от "тъпи са". Ами мерси, ама не ме убедихте... :-P


КОлкото до "До Чикаго и назад", на мен ми беше интересна когато я прочетох... За разлика от "Под Игото" - което може би се дължи на факта, че е единствената книга,. която насила са ме карали да чета, и то когато бях прекалено малка да я схвана... Резултата е налице- не мога да я трая тази книга, въпреки че всичките ми познати много я харесват...

КОлкото до вечните книги- те са страшно много, но моите фаворити засега са:

:arrow: "Осъдени Души"- НА Д.Димов
:arrow: "Кво Вадис" - Хенрик Сенкевич
:arrow: Всички книги на Ремарк, гениален е този човек...
:arrow: Малкият принц
:arrow: Чичо Томовата КОлиба (леле що рев беше на тая книга :( )
:arrow: Клетниците



Сигурно ще се сетя за още, но засега тезими идат на ума... :smt001

А ако погледнем на "вечни" под различен ъгъл, това трябва да са "Илиада" и "Одисея" :)

AvaLan4e
01-07-2008, 18:06
Къде са хората с Достоевски, Милър, Селинджър да ги визирам?? (=
Вечни книги няма. Има вечни идеи и то погледнати от наша гледна точка, не и от тази на вечността (;

AvaLan4e
01-07-2008, 18:18
Къде са хората с Достоевски, Милър, Селинджър да ги визирам?? (=
Вечни книги няма. Има вечни идеи и то погледнати от наша гледна точка, не и от тази на вечността (;

ооооо вечни книги има...
Библията, Корана и прочие, които и до ден днешен играят важна роля в светогледа и начина на живот на много хора, по тях са формирани цели общества и т.н. ;)


Вечни книги има доста, зависи какво търси отделната личност :)
Библията е една от тези вечни идеи за които говорех (= И все пак не са ли много от новите неща именно едно видоизменено издание на Библията или ако и тя е такова на някоя друга? Библията не е вечна, но идеите в нея даже някои от тях да потънат в мрак пак ще се открият. Ние вървим към прогреса и това ни кара да отричаме всичко. Но все пак пак го намираме независимо дали сме загубили самата книга. Хипотетично и символично казано (=

01-08-2008, 15:11
Забавната библия!
Изкувството на войната
Фауст
Поредицата с АД , макар и не завършена.

rosskata
01-12-2008, 00:36
^ чел съм първите три и ми бяха тъпи, скучни и не намерих никакви достойнства с които книгата да изпъква пред други неща, които съм чел...

след като три не са ми харесали, дали и другите трябва да се тормозя да чета??


ХАха, тормоззз. Няма да вдигаш глава докато не ги прочетеш всичките... :-P
НАй- сетне някой оплюващ, който да е чел някоя от книгите :grin: Смешното е, че аз години наред плюех Хари ПОтър без да съм го чела...


КОлкото за първите три- ами те са бая детски. Трябва да си с детски акъл като мен да ги харесаш...
В последните три е истината. :|

Но така или иначе Хари ПОтър не ми звучи като някоя книга дето ще е вечна Знаиш ли след 100 години децата какво ще четат ( и ще могат ли да етат изобщо или компа ще им чете на глас... :P

rosskata
01-12-2008, 01:32
:smt001 Йееее, детска поредица....
Светът не е толкова забавен след като нямам някой Хари ПОтър подръка... :(
За какво иде реч в тази поредица?

Darkl1ng
01-12-2008, 16:42
rawrrr, мила, съгласна съм с твърдението ти, че книгата е не само за приспиване (това е едно от малкото неща, които съм възприела от майка си), но аз така или иначе съм чела въпросната книга (било то интересна или не).

Да, задължителна е, да, прочела съм я един или повече пъти, но това не пречи да твърдя, че е отвратителна и да я критикувам.

* * *

И все пак, любопитно ми е, на какво ви научи "Под игото", тази "велика книга", както почти всички обичате да повтаряте вече почти машинално щом стане дума за книжки?

Приятно е, лесничко е да говориш за тези заглавия - чел, недочел, знаеш, че е това са вече утвърдени автори, заглавия - като някакви библии в българската литература, които ни учат на мъдрост, стойностен и достоен живот, ценности и т.н.

От авторите в "трябва" графата мога да кажа, че съм се влюбила в един - Талев. Но негови книги съм чела в 10 клас. Не съм чакала летния списък за 12.

Не обвинявам никого в нищо, не ви обиждам (дано не се почувствате засегнати), просто идеята като цяло не ми допада.

По- голямата част от задължителните произведения за даскало за мен са безинтересни.. но ние не ги учиме, защото те са най- интересни и стойностни, а защото изучаваме литературата като наука, демек учиме различните епохи, различните видове текст и тн.
И все пак "Под игото" е книгата, която ме накара да започна всъщност да чета книги. Това беше 1-вата книга, която прочетох ( защото я намерих в нас и майка ми ме накара да чета нещо, не защото съм била 5 клас) и след нея започнах да чета подобна литература... от което и израснах това, което съм, с тези убеждения ... сега готвя да кандидатствам с история.. та някак си "Под игото" определи до голяма степен живота ми... научи ме да обичам родината си.. не планините и реките и тревите, а българското. Не вярвам да можеш да прочетеш "Новото гробище на сливница", без да трепнеш дори за миг..
Талев също ми харесва, аз пък прочетох тетралогията в 5-6 клас и тогава изобщо не знаех, че ще го уча някога.
Тъй де аз харесвам книги от рода на Време разделно и Пътят към София, Дъщерята на Калояна и тн.
А кои са вечните книги? Това не мога да кажа...

kelcie
01-12-2008, 19:24
Любимата ми книфа е Abduction! на Peg Kehret и също книгите на Margaret P. Haddix тя е автор на книгите Running Out of Time, Escape From Memories и още много и също на книгите от поредица Among the...

ivan_vazov
02-04-2008, 09:33
За "Под игото" съм съгласна, че не струва, но за "До Чикаго и назад" не съм. На мен ми хареса.


Не може да кажете че „Под игото” не струва. Това е най-стойностната българска книга. В нея се показва стремежа за свобода на българския народ, тя е един своеобразен пантеон на всички дали живота си за освобождението на родината. И казването, че самата книга не струва е просто едно обесмисляне на тяхната саможертва. Защото сега , Вие не може да оцените какво тези хора са направили. „Под игото” не е просто книга тя е българската библия. Книгата показва вишата еманация на българския дух, показва как: „И в няколко дена тайно, полека / народът порасте на няколко века!”. И щом днес казвате че „Под игото” не струва, вероятно утре ще чуем че и Левски не струва, че Ботев е нищо повече от един терорист. Наистина е много жалко какви идиоти може да ражда България, забравили за родното кланящи се на чуждото. Иван Вазов е много повече поет и писател от Дж.Роулинг, защото за разлика от нея, той е написал нещо стойностно, а не поредния комерсиален боклук!!!!

summergir1
02-04-2008, 09:48
cosmopolitan :D

Ivs Jonas
02-04-2008, 10:19
Има толкова много хубави и вечни книги...такива, които не сте чували дори...за това аз няма да изброявам имена :)

amatorium
02-04-2008, 11:22
Lao Tse - Tao Te King, Confucius - Analects, Fu Si - I Ching, The Holy Bible i t.n.

rosskata
02-04-2008, 15:59
Има толкова много хубави и вечни книги...такива, които не сте чували дори...за това аз няма да изброявам имена :)

кажи някоя от тия, които не сме чували, за да се обогатим духовно...

Вярно... Защо не ни просветиш нас, духовно бедните :lol:

FelisDirus
02-04-2008, 16:31
rawrrr, мила, съгласна съм с твърдението ти, че книгата е не само за приспиване (това е едно от малкото неща, които съм възприела от майка си), но аз така или иначе съм чела въпросната книга (било то интересна или не).

Да, задължителна е, да, прочела съм я един или повече пъти, но това не пречи да твърдя, че е отвратителна и да я критикувам.

* * *

И все пак, любопитно ми е, на какво ви научи "Под игото", тази "велика книга", както почти всички обичате да повтаряте вече почти машинално щом стане дума за книжки?

Приятно е, лесничко е да говориш за тези заглавия - чел, недочел, знаеш, че е това са вече утвърдени автори, заглавия - като някакви библии в българската литература, които ни учат на мъдрост, стойностен и достоен живот, ценности и т.н.

От авторите в "трябва" графата мога да кажа, че съм се влюбила в един - Талев. Но негови книги съм чела в 10 клас. Не съм чакала летния списък за 12.

Не обвинявам никого в нищо, не ви обиждам (дано не се почувствате засегнати), просто идеята като цяло не ми допада.

По- голямата част от задължителните произведения за даскало за мен са безинтересни.. но ние не ги учиме, защото те са най- интересни и стойностни, а защото изучаваме литературата като наука, демек учиме различните епохи, различните видове текст и тн.
И все пак "Под игото" е книгата, която ме накара да започна всъщност да чета книги. Това беше 1-вата книга, която прочетох ( защото я намерих в нас и майка ми ме накара да чета нещо, не защото съм била 5 клас) и след нея започнах да чета подобна литература... от което и израснах това, което съм, с тези убеждения ... сега готвя да кандидатствам с история.. та някак си "Под игото" определи до голяма степен живота ми... научи ме да обичам родината си.. не планините и реките и тревите, а българското. Не вярвам да можеш да прочетеш "Новото гробище на сливница", без да трепнеш дори за миг..
Талев също ми харесва, аз пък прочетох тетралогията в 5-6 клас и тогава изобщо не знаех, че ще го уча някога.
Тъй де аз харесвам книги от рода на Време разделно и Пътят към София, Дъщерята на Калояна и тн.
А кои са вечните книги? Това не мога да кажа...

Чела съм я, страхотна е. Както и тази за Калоян.. беше отдавна и вече не помня точните заглавия, но за едно лято прочетох 5-6 исторически книги и всичките страшно много ми каресаха.

OtherDimension
02-04-2008, 16:41
по много интересен начин тълкувате "вечни"
това не означава дали на вас ви харесват, а дали се чете от масата
в този ред на мисли - "Под игото" със сигурност е вечна книга

Special K
02-04-2008, 16:55
А как мислиш, дали ще се чете от масата в бъдеще ?

rosskata
02-04-2008, 23:50
А как мислиш, дали ще се чете от масата в бъдеще ?

МИсля, че да... Дали ще го четеш на хартия, на монитор или личния ти робот- прислужник ще ти го чете, литературата няма да умре... :grin:

a3a3ia3
02-06-2008, 09:50
Кои според вас са те?Защо?

Да отбележа,че става въпрос и за българска,и за чужда литература. :wink:

Ти па на кой му тряат книги като има филми, нет и приятели !!! Вместо да се мъча да чета предпочитам да гледам 1 филм и ли да ходя с приятели някаде да изпием по 1 бира !!! :grin: :grin: :grin: :grin: :)

kakaomen
02-06-2008, 11:08
Кои според вас са те?Защо?

Да отбележа,че става въпрос и за българска,и за чужда литература. :wink:

Ти па на кой му тряат книги като има филми, нет и приятели !!! Вместо да се мъча да чета предпочитам да гледам 1 филм и ли да ходя с приятели някаде да изпием по 1 бира !!! :grin: :grin: :grin: :grin: :)
Книгата е винаги по-хубава от филма. ;)

FelisDirus
02-06-2008, 14:30
Хей, някой споменал ли е "Емил от Льонеберя"? Още се смея с глас, докато я чета.. :D

Decu
02-06-2008, 14:33
Хей, някой споменал ли е "Емил от Льонеберя"? Още се смея с глас, докато я чета.. :DХахаха-да, една от любимите ми детски книжки е.
Като заговорихме за детски-"Братята с лъвски сърца" най-много ми харесва..

scanadal
02-06-2008, 15:18
"Под игото"-как съм ревала на този роман :cry: Любима ми е!
А от чуждестранните,хмм,"Призкаките на Андерсен" :-D Всичките са страхотни
А даааа,много обичам да чета и Стивън Кинг!Няма по-добър!! :-)

OtherDimension
02-06-2008, 15:51
Кои според вас са те?Защо?

Да отбележа,че става въпрос и за българска,и за чужда литература. :wink:

Ти па на кой му тряат книги като има филми, нет и приятели !!! Вместо да се мъча да чета предпочитам да гледам 1 филм и ли да ходя с приятели някаде да изпием по 1 бира !!! :grin: :grin: :grin: :grin: :)
бахти тъпака :grin:

FelisDirus
02-06-2008, 16:18
Кои според вас са те?Защо?

Да отбележа,че става въпрос и за българска,и за чужда литература. :wink:

Ти па на кой му тряат книги като има филми, нет и приятели !!! Вместо да се мъча да чета предпочитам да гледам 1 филм и ли да ходя с приятели някаде да изпием по 1 бира !!! :grin: :grin: :grin: :grin: :)
бахти тъпака :grin:

хах.. меко казано

DieselBlood
02-11-2008, 09:13
Хари Потър
Властелина на Пръстените
Винету и още много

OtherDimension
02-11-2008, 09:31
exploitedteen, би ли ми казал няколко думи за Параграф 22.. мисля да я взема тези дни да я чета?

OtherDimension
02-11-2008, 09:50
звучи добре:) благодаря.

krem4et0
02-22-2008, 19:52
Амииииии книга, която е адски многопластова...

Действието се развива във военна база на американската армия (летище) по времето на ВСВ в Италия. Проследява абсурдните ситуации до които води войната, както и прави цялостна критика към военната машина, начина й на действие. С лек хумористичен привкус разказва историите на всеки един от героите и проследява как войната се отразява на душевността им.
Книга на абсурда и контраста...
Ама не е за момичета.......
И защо бъркате вечни книги с класика? вечни са Библията, Коранът, Кама Сутра, ако щете. Класиката си е друго нещо. За 1 млада дама класика е "малки жени" Екранизацията е ужасна, но книгата е невероятно истинска. не мога да ви опиша колко ме е вълнувала. не мога да ви опиша колко ме е променила. Следващите 3 книги от поредицата са по-леки, но тази е невероятна. И друга класика е "Бай Ганьо". И не защото Алеко Константинов е от Свищов. Даже той ми навява неприятни спомени, защото 2 пъти съм припадала и повръщала след посещение в къщата му от миризмата и от вида на сърцето му. Просто толкова добре описва българския манталитет.
И аз мразя Вазов и изобщо не съзирам никаква гинеалност в неговото творчество. Адски посредствен ми е.

air_J
02-22-2008, 19:55
Амииииии книга, която е адски многопластова...

Действието се развива във военна база на американската армия (летище) по времето на ВСВ в Италия. Проследява абсурдните ситуации до които води войната, както и прави цялостна критика към военната машина, начина й на действие. С лек хумористичен привкус разказва историите на всеки един от героите и проследява как войната се отразява на душевността им.
Книга на абсурда и контраста...
Ама не е за момичета.......
И защо бъркате вечни книги с класика? вечни са Библията, Коранът, Кама Сутра, ако щете. Класиката си е друго нещо. За 1 млада дама класика е "малки жени" Екранизацията е ужасна, но книгата е невероятно истинска. не мога да ви опиша колко ме е вълнувала. не мога да ви опиша колко ме е променила. Следващите 3 книги от поредицата са по-леки, но тази е невероятна. И друга класика е "Бай Ганьо". И не защото Алеко Константинов е от Свищов. Даже той ми навява неприятни спомени, защото 2 пъти съм припадала и повръщала след посещение в къщата му от миризмата и от вида на сърцето му. Просто толкова добре описва българския манталитет.
И аз мразя Вазов и изобщо не съзирам никаква гинеалност в неговото творчество. Адски посредствен ми е.
За втори път съм съгласен с Кремена, ебати, какво става, бе? :oops:

HePeAJIeH
02-22-2008, 19:56
Кръстникът на Марио Пузо
До Чикаго и назад
Немили-недраги...просто велика книга
Том Сойер на Марк Твен

krem4et0
02-22-2008, 20:00
Амииииии книга, която е адски многопластова...

Действието се развива във военна база на американската армия (летище) по времето на ВСВ в Италия. Проследява абсурдните ситуации до които води войната, както и прави цялостна критика към военната машина, начина й на действие. С лек хумористичен привкус разказва историите на всеки един от героите и проследява как войната се отразява на душевността им.
Книга на абсурда и контраста...
Ама не е за момичета.......
И защо бъркате вечни книги с класика? вечни са Библията, Коранът, Кама Сутра, ако щете. Класиката си е друго нещо. За 1 млада дама класика е "малки жени" Екранизацията е ужасна, но книгата е невероятно истинска. не мога да ви опиша колко ме е вълнувала. не мога да ви опиша колко ме е променила. Следващите 3 книги от поредицата са по-леки, но тази е невероятна. И друга класика е "Бай Ганьо". И не защото Алеко Константинов е от Свищов. Даже той ми навява неприятни спомени, защото 2 пъти съм припадала и повръщала след посещение в къщата му от миризмата и от вида на сърцето му. Просто толкова добре описва българския манталитет.
И аз мразя Вазов и изобщо не съзирам никаква гинеалност в неговото творчество. Адски посредствен ми е.
За втори път съм съгласен с Кремена, ебати, какво става, бе? :oops:
Значи на тема литература можем да се сдушим :D Я си измери температурата, че може да си болничак. Да не настина като седя до вратата в "Енигма" онази вечер?

air_J
02-22-2008, 20:25
То вЕтъра не стигаше чак дотам. :razz:

unicorn_f
02-22-2008, 22:00
Хари Потър - всичките книги от поредицата. Те са нещо велико

+1 :grin: :grin: :grin:

Canis_Dirus
02-22-2008, 22:04
Говорете за Вазов бе. Ама човека е създал българската литература. Първия роман, стихотворенията за деца и какво ли още не.

Критиците да го духат!

FelisDirus
02-22-2008, 22:14
Говорете за Вазов бе. Ама човека е създал българската литература. Първия роман, стихотворенията за деца и какво ли още не.

Критиците да го духат!

Айде, по-полека с чичко Вазов, не се сили толкова. Той само с това може да се гордее - че е написал роман, първия роман (като наблягам на 'първия') и нищо повече.

Литературата не е за "фасулковци", Мастър.

Canis_Dirus
02-22-2008, 22:21
Бе и 50 пишлеменца да се съберете тука няма и на малкото пръстче на Вазовия род да стъпите. нито на Иван, нито на брат му. затова - трайте.

FelisDirus
02-22-2008, 22:27
По-полека и с епитетите, моля. Въобще не съм съгласна с теб.

Славейков е бил много прав като му го е казал това.

Canis_Dirus
02-22-2008, 22:30
Ееееех, Българийо, какво доживяхме. Недорасли пишлемета и пикли да критикуват творечството на Вазов.

Тежко ни.

FelisDirus
02-22-2008, 22:47
Айде, айде, ти, щото си расъл и разбираш. И така възпитано се изразяваш, направо да ти се възхити човек.

Няма да повтарям едно нещо по сто пъти, вече ти казах в скайп.

Canis_Dirus
02-22-2008, 22:48
Аз съм прост селянин и ще се изразявам просто. Понеже простите удоволствия са последното убежище на сложните натури.

Да го духат критиците!

Който не му харесва - бой докато му хареса!

FelisDirus
02-22-2008, 23:01
хубаво

air_J
02-22-2008, 23:22
Това, което най-много ме дразни във Вазов е, че го раздава някакъв пишман-патриот, ама по време на войната се е посрал в Румъния. "Патриархът на българската литература" го е раздавал доста страхливо, патриот само пред листа хартия с молива в ръка. На малкият пръст на Ботев не може да стъпи. Иначе е умрял по оригинален начин, за завиждане си е. 8)

sherry
02-23-2008, 09:12
И защо бъркате вечни книги с класика? вечни са Библията, Коранът, Кама Сутра, ако щете. Класиката си е друго нещо. За 1 млада дама класика е "малки жени" Екранизацията е ужасна, но книгата е невероятно истинска. не мога да ви опиша колко ме е вълнувала. не мога да ви опиша колко ме е променила. Следващите 3 книги от поредицата са по-леки, но тази е невероятна. И друга класика е "Бай Ганьо". И не защото Алеко Константинов е от Свищов. Даже той ми навява неприятни спомени, защото 2 пъти съм припадала и повръщала след посещение в къщата му от миризмата и от вида на сърцето му. Просто толкова добре описва българския манталитет.
И аз мразя Вазов и изобщо не съзирам никаква гинеалност в неговото творчество. Адски посредствен ми е.
За "Малки жени" съм съгласна! Като малка толкова я четях и препрочитах, че сякаш стана част от мен. Много е интересна и много поуки има.
За Бай Ганьо съм съгласна, че е добра, но не мога да се съглася, че Иван Вазов не струва. "Под игото" ми е ужасно интересна книга, "Кардашев на лов" също има интересна визия за света.
:)

sherry
02-23-2008, 09:17
Това, което най-много ме дразни във Вазов е, че го раздава някакъв пишман-патриот, ама по време на войната се е посрал в Румъния. "Патриархът на българската литература" го е раздавал доста страхливо, патриот само пред листа хартия с молива в ръка. На малкият пръст на Ботев не може да стъпи. Иначе е умрял по оригинален начин, за завиждане си е. 8)
Хаха, аз скоро научих как е умрял, доста хубава смърт. Хората се мъчат месеци след инсулти, възстановяват се след инфаркти, склерози ги покосяват, а той е извадил късмет :-D

Иначе air_J е прав, че Вазов е бягал, когато има война, това е нещо, за което Пенчо Славейков много го е гаврил! Четох от 1 книга на Пенчо Славейков, в която осмива Вазов. Много е интересна наистина. Иначе ми харесват творбите на Вазов, може би не си е падал по действията, а по думите, затова е пишел много, но не е имал смелостта да остане тук.

lsd43
02-23-2008, 09:27
Библията
Бай Ганьо
Властелинът на пръстените
Граф Монте Кристо
Тримата мускетари
Приказки на Ханс Кристиян Андесен
Пипи Дългото Чорапче

hottie
02-23-2008, 11:24
Граф Монте Кристо
Малкият принц
Les Miserables

и oще мнооого :-)

Salvation
02-24-2008, 20:21
"Малкият принц", "Отнесени от вихъра",всъщност относително е.Не се знае какво ще мисля,че е 'вечно' утре или след време.Човек се изменя,представите и вижданията му също...

Jeuelle
02-24-2008, 22:58
Рано ми е още да казвам кои книги са вечни , защото съм само на 18 и надявам се , че имам още мноооооого "хляб да ям".....

"Железният светилник"
"Cannery Row'

"Catch 22"
"Room at the top"
"Catcher in the rye"
"Grapes of wrath" не съм очаквала че толкова ще я харесам
"Тhe Great Gatsby" Сапунената опера на Фитзжералд :D
"Jane Eyre"
"Pride and Prejudice"
"Wuthering heights"

Aко се сетя за още - ще допълня

FelisDirus
02-24-2008, 23:14
^ дибър подбор, въпреки че на мен Великият Гетсби не ми е направил такова впечатление, че да го сложа тук...

пробвай нещо на Вонегът ;)


Съгласна.
И на мен Гетсби не ми допадна. :)
Само дето, мацка, можеше на български да ги напишеш.

Jeuelle
02-25-2008, 11:30
Да , четох ги, защото бяха в учебниците за 11 и 12 клас на Английска гимназия (просто вземам преравнителни изпити)
....
и Къдли , винаги можеш да ги потърсиш в гугъл...

FelisDirus
02-25-2008, 12:03
и Къдли , винаги можеш да ги потърсиш в гугъл...

Оф, айде не толкова грубо, моля. Просто отбелязах, не съм те задъвкала. И проблеми с английския нямам, за да търся в гугъл. От тези заглавия Гетсби, Спасителят в ръжта, Гордост и предразсъдъци и Джейн Еър съм ги чела на английски. пх

Jeuelle
02-25-2008, 12:28
и Къдли , винаги можеш да ги потърсиш в гугъл...

Оф, айде не толкова грубо, моля. Просто отбелязах, не съм те задъвкала. И проблеми с английския нямам, за да търся в гугъл. От тези заглавия Гетсби, Спасителят в ръжта, Гордост и предразсъдъци и Джейн Еър съм ги чела на английски. пх
E , аз пък всички съм ги чела на английски...


сори за спама

Bamfi
02-25-2008, 15:37
е, аз пък също съм велика?

супер рядко зарязвам книга, но pride & prejudice не издържах, ще ме извинявате.

подкрепям за параграф 22.
може би по пътя на керуак?
погнусата на сартр, но това ми е по-скоро личен фаворит.
престъпление и наказание.
английският пациент.

NSDAP
02-25-2008, 15:56
"Моята борба"

LetiCherry
02-25-2008, 16:07
"Сидхарта" на Херман Хесе смятам за вечна книга и въпросите, които разисква. За "Престъпление и наказание" съм съгласна, аз на руски съм я чела и е страхотна. Не знам колко от вас ще се съгласят, но според мен актуална и вечна ще си остане книгата "Дядо Горио".

Jeuelle
02-25-2008, 18:53
M , прочетох постовете за "До Чикаго и назад" и мисля че тя също добре ше се впише в класацията не вечните книги...
До болка актуална е..

FelisDirus
02-25-2008, 22:47
Аз само не разбирам що повтаряте едно и също. :?

MindYourMind
02-25-2008, 23:20
Аз само не разбирам що повтаряте едно и също. :?
Защото повечето хора на тази възраст нямат изградени литературни предпочитания. По-лесно е да вярват на готовите формули от учебниците пък и така ги учат. Не може да се криткува литературата на Вазов, защото за жалост я правят задължителна, определено още от 7ми клас децата се учат как трябва всеки ред на Вазов да се похвали с тонове лавинообразно изписани безмислени анализи в съчиненията разсъждения. Системата го прилага и учителите го изискват. Децата се научават да мислят механично, а не сами само и само защото се стремят към 6ци и в крайна сметка след обилно промиване на мозъка в гимназията на децата вече им престава да им прави впечатление цялата баналност на насила възпитаните им убеждения. Ето за това повтарят наизуст едно и също.

02-26-2008, 08:19
Дюн ;<

hottie
02-26-2008, 09:51
Не знам колко от вас ще се съгласят, но според мен актуална и вечна ще си остане книгата "Дядо Горио".

С интерес я четох Дядо Горио на Балзак :)

ооо тази книга е сууупер !!

SINDEL
02-26-2008, 10:46
Не знам колко от вас ще се съгласят, но според мен актуална и вечна ще си остане книгата "Дядо Горио".

С интерес я четох Дядо Горио на Балзак :)

ооо тази книга е сууупер !!

Всъщност не :?

MindYourMind
02-26-2008, 12:20
Аз само не разбирам що повтаряте едно и също. :?
Защото повечето хора на тази възраст нямат изградени литературни предпочитания. По-лесно е да вярват на готовите формули от учебниците пък и така ги учат. Не може да се криткува литературата на Вазов, защото за жалост я правят задължителна, определено още от 7ми клас децата се учат как трябва всеки ред на Вазов да се похвали с тонове лавинообразно изписани безмислени анализи в съчиненията разсъждения. Системата го прилага и учителите го изискват. Децата се научават да мислят механично, а не сами само и само защото се стремят към 6ци и в крайна сметка след обилно промиване на мозъка в гимназията на децата вече им престава да им прави впечатление цялата баналност на насила възпитаните им убеждения. Ето за това повтарят наизуст едно и също.

така ли, а някой случайно да се е замислял дали няма някаква причина да е задължително за изучаване това???
Или всичко е сложено, заради някаква гениална конспирация за прогресивно и масово затъпяване на младежта??

Вазов има много, ама много силно влияние в българската литература и то не е случайно, а ако си мислиш, че това е заучено просто ми е ясно, доколко си запознат/а с творчеството му.
Това дали го харесваш или не е съвсем отделен въпрос, аз не харесвам Славейков и няма и да започна да го харесвам, но знам какво е направил и го оценявам. Явно механичното мислене е оказало влияние при други хора, които мислят, че тяхните лични предпочитания и вкусове са еквивалентни на качество.

Разликата е, че читателите на Вазов по настоящем са предимно, а може би и единствено ученици. В по-късна възраст никой не би чел Вазов. Хората трябва да четат книги за развлечение, не по задължение. Книгите на Вазов стават само като исторически извори, но не като литературни произведения предразполагащи към развлечение. А за мен четенето трябва да е развлечние, а не досада. Училището превръща четенето на книгите на Вазов и други в досада с необходимостта от километрични разсъждения на всеки ред дори в него автора да не заложил особен смисъл. Човек трябва да чете за удоволствие. Щом една книга не ти доставя удоволствие, то нейното четене губи смисъл. А колкото от историческа гледна точка наистина има смисъл от частичното опознаване на подобни книги, за да не губим самосъзнанието си. Но да чувстваш задължение в четенето на подобни книги... :?

FelisDirus
02-26-2008, 13:10
Вие не ме разбрахте, в предния си пост исках да кажа, че е тъпо всеки да повтаря едни и същи заглавия. Нека просто добави нещо, което не е споменато, а не 10 страници да чета едно и също.

Иначе съм съгласна с Майнд. Вили, цялата тая работа с брейнуоша е ужасна. Да, тази литература трябва да бъде прочетена, но не това е начинът.
На мен ми се драйфа от Вазов, но съм го чела и продължавам да го чета. Някак си цялата тая система и училището те отблъскат от стойностните книги, които сам трябва да откриеш, а не да те замуат в главата с дебелото прашно томче и да ти зейнат "Чети!". Нищо хубаво не е станало насила.

FelisDirus
02-26-2008, 13:15
Стига де, не бъди толкова ироничен. Това си е вече гавра.

Jeuelle
02-26-2008, 13:20
Tук не става въпрос коя книга ти е любима , а коя според теб ще си остане вечна (интересна .....).
Щом почти всички сме дали едни и същи заглавия , значи наистина тези книги продължават да "живеят".


А относно задължителните книги - аз на 12 няма как да прочета "Гроздовете на гнева" - как да разбера ще въобще има такава книга, ако не видя че е от задължителните или просто някой ми каже че вече съм достатъчно зряла за да обърна внимание и на такава сериозна литература!

FelisDirus
02-26-2008, 13:23
Е, тия искат анализи, което е различно. Четенето на купищата критика е значително по-неприятно от четенето на самото произведение.

Едит: Уф, ся видях, че има такива, които не са чели и произведенията. Е, не знам.. ама е факт, че и училището /учителите/ не може да им повлияе. Това е относително. Едно време учителите са респектирали учениците си, а сега е абсолютната гавра - няма уважение, няма страх от институцията. Всеки си прави каквото иска. И както виждаш, въпреки че четенето на книги е в графа ''задължения'' (нямам думи просто...), пак не са го направили.

Хъх, трагедия.

FelisDirus
02-26-2008, 13:35
Критиката е почти винаги нужна при анализите. Едно хлапе няма как да анализира само творба или герой. Абсурдно е.

FelisDirus
02-26-2008, 13:45
Не всеки може да разсъждава.
Уф, отивам да тичам в парка, айде после ще спорим.

krem4et0
02-26-2008, 16:55
ооо Гордост и предразсъдъци може да почва мудно, но е интересна за четене...
аз лично четох Престъпление и наказание в края на 8-и клас (вашия 9-и) и не ми хареса кой знае колко, но на второ четене в първи курс в университета ме грабна адски много :)
Вече над 300 страници на "Ема" минах и е ужасно мудна. 1 бал обсъждат 5 глави........."Гордост и предразсъдаци" четох апокрифно в 3-4 клас и мноого ми допадна.


Критиката е почти винаги нужна при анализите. Едно хлапе няма как да анализира само творба или герой. Абсурдно е.

Аз имам из къщи критика, а и в учебниците се публикува все по нещо. не съм чела. Дават ми се въпроси и мисля върху тях. разбира се не става въпрос за 4-ти клас, но в средния курс критиката само ограничава полета на мисълта...

FelisDirus
02-26-2008, 21:00
Как ме ядосвате. Аз как прочетох половината задължителни книги много преди да разбера, че са задължителни? Не ги знаете, щото не се интересувате. Ако човек иска, ще чете, без да гледа къде пише "трябва" и къде - не.

И второ, цялостен и хубав анализ няма как да се направи, без да е четено нещо по въпроса. На вас няма как да ви дойде свише - или учител ще го каже, или ще го прочетете в учебника, или в някоя статия. А да не говорим, че езикът трябва да е на едно много по-високо ниво.
Само с разсъждения (ще ме извинявате), ама само третокласниците пишат. Това е все едно да седнеш да решаваш задачи по математика, без да знаеш формулите - няма как.

Canis_Dirus
02-26-2008, 21:07
Критиката я пишат тъпи бездарни копелета.
да обясня подробно?

FelisDirus
02-26-2008, 22:15
От учени хора. 8-)

Виж, идеята ми е, че на средностатистическия ученик не е по силите да прави анализи. А там хората са ти го разтълкували - символи, смисли, начин на изразяване, пък защо, пък как.. и т.н.

FelisDirus
02-26-2008, 22:32
Е, това не го знам...

Canis_Dirus
02-26-2008, 22:35
А според вас целенасочено ли е използван амфибархия и умислено ли е вплитането на несубектноста в хорея?

black_heart
04-30-2008, 13:10
Ей, големи сте изроди!
Влязох в темата за да видя какви книги се четат, да ме насочите към нещо,но уви- повечето,НЕ ВСИЧКИ, тук успяха всичко да оплескат.
Първо-не може някой д аси каже мнението,а друг да се противопостави-всеки с вкуса си.
Някой четат Хегел,Маркс,Софокъл,други-Хари Потър,Фройд,Кант,трети-любовни романи.
Тъжното е че на голяма част от младите допира до литературата става почти с бой от преподавателите по литература,а да отвориш някоя книжка от време на време си е хубаво.Та става на въпрос за ВЕЧНИТЕ КНИГИ.нЕ МИСЛЯ, Достоевски,Вазов (харесван или не) и Хари Потър могат да са в една графа.
Трябва да разделим понятията "любими книги" и "вечни книги",без да осъждаме избора на околните,но как да стане това когато почти 98% от вас се отклоняват от темата......
.............за това спрях да посещават форума.........

deggial
05-06-2008, 09:15
5-10% от хората, които познавам четат.., което си е жалко и не виждам смисъл да се защитава мнението, че не трябва да има задължителна литература и не трябва учениците да се натискат да четат. Освен, ако не искаме да излезнат още по-големи дебили от сега... Лично аз не съм прочел изцяло нито един роман на Вазов, само разкази и части от романи, но това е защото не са ми интересни. Но неговото творчество (разказите и романите) в повечето случаи са безинтересни, защото не показват уникални личности с уникални способности и качества...Неговите герои изразяват цял народ и цял период от българската история, където хората по неволя стават герои... Приятно ми е да уча история и затова верояно романите не ми бяха особено итересни, но изказвания от сорта на "мразя Вазов", "Вазов е боклук" и тн ...миии показвате малко допълнителна простотия :) И аз не го харесвах докато бях длъжен да го уча, но не мога да си кривя душата, че не е важен и необходим. Иначе ходете да давате гласове за ДПС най-малкото. А това за бягането от сражения по време на война... нз колко от нас ще се напикаят в гащите ако попаднат в такава ситуация :) ...сори за романа и офф-топика, :) за да се оправдая: Тримата мускетари, Декамерон, романите на Твен и тн, макарче последно време не чета класици :)

desinka_pleven
05-06-2008, 09:55
"Малкият принц","Том Сойер","Под Игото","Патиланско царство" и др.

sherry
05-06-2008, 10:01
Аз пък не мисля, че е лошо да има задължителна литература и че учениците няма да четат въпреки натиска.

Ясен пример за това е моя клас. Аз бях много предубедена за "Тютюн", мислех, че е скучна книга, а и като видях какъв е обемът, ми стана лошо. Но ми трябваше да я прочета, не само заради матурата, а и заради изпитите. Но я прочетох и ми хареса. Добре, че беше в задължителната литература, че иначе нямаше да я прочета изобщо. И не само аз. От моя клас има много хора, които не обичат литературата, ще кандидатстват с медицина примерно, но прочетоха книгата, защото им трябва за матурата. Извод-сега хората четат. Малко, но четат. Все пак трябва да си има задължителна литература, какво каза exploitedteen, има определени книги, които са необходими за човека, за да се запознае с най-важните български автори. От там нататък всеки може да си избира какво да чете отделно...

black_heart
05-09-2008, 15:48
Дори няма да взимам в предвид коментарите за Вазов-и аз не съм негов голям привърженик,но никой не е дорасъл да го критикува или плюе!
Браво- добре че са матурите та да вземете нещо в ръце,освен програмата на Еврофутбол.
Не казвам,че трябва всеки да си седи в къщи и да четено не се ли усещате как тотално затъпявате,говорите си в средата с едни и същи изрази и жаргони,а когато се наложи да говорите с авторитетен човек-независимо дали доцент,учител,възрастен или чиновник в някоя институция,вие не намирате правилните думи ивиждате как дори не можете да изразите това,което мислите,защото аз изпаднах в подобна ситуация и се усетих чи приятелите ми са готини,скайпа е весел и т.н. но аз нямам речник.
Признавам,не съм кой знае колко ерудирана-и аз говоря на диалект и жаргон,сред приятели съм простак,не търся правилните думи,а пляскам на право,но това не значи че не хващам някоя лека книжчица когато ми е скучно или не мога да заспя,ей така-да убия времето, и само това мъничко усилие ми помага да не затъна напълно в простотията и селянията,а за тези които са малко или повече след мен-дори с 1-2 години по-малки,направо нямам думи,но знаете ли- НЕ ЧЕТЕТЕ,ОСТАНЕТЕ СИ ПРОСТИ ДО КРАЙ! И така сте си хубави 8-)

Ivalinka
05-09-2008, 18:48
така и така сме почнали с "вечни".....-"Вечната Амбър"

black_heart
05-09-2008, 20:34
мен пък ме дразнят такива които си мислят че са велики и ще им дойде отгоре

EarthShaker
05-10-2008, 10:45
харесват ми хората, които си мислят, че щом четат книги и са хипер интелигентни... :)

аз пък харесвам тия, които смятат, че имат по-важни неща за правене ('кафета-мафета') и смятат, че четящите са хора, които нямат толкова много занимания като тях :lol: