PDA

View Full Version : Трансформиращ преразказ.



PETRU6KA PAMU6KA
12-27-2007, 20:52
След 9дни имам класно по български език и преди ваканцията г-жата по бел ни даде темите по които да се подготвяме за класното , а то ще бъде трансформиращ преразказ. Само дето не сме учили как се прави и какви са правилата и аз незнам какда пиша и какво да не пиша !!! 7клад съм и моля ако някой маже да ми прати правилата за трансформиращ преразказ много ще бу бъда благодарна :-D аа сборници където пише нямам :smt002 само залъгвам г-жата от часните че съм си купила :-P Ареее моляяя HELLP ME !!! :-) :-P

Модерирано от swords1010
Т.7 и т.1 от правилника!

YaNcHeToOo
12-27-2007, 20:57
и да не си мислиш че някой ще седне и ще ти го напише сега? :-D

PETRU6KA PAMU6KA
12-27-2007, 21:07
Не ама нали ги копвате от накъде си :D аз малко потърсих ама нямаа :cry:

YaNcHeToOo
12-28-2007, 09:01
и я си помисли колко хора могат да си го намерят в нета и после отивате в даскало с едни и същи писмени(при нас за тва пишат Добър 4).

gabi_94
12-28-2007, 09:19
Ти трансформиращ преразказ ли търсиш или план за трансформиращ прерзказ? И ние имаме да правим 2 трансформиращи преразказа и може да се падне такъв и на класното, обаче госпожата ни даде правила, по коитода работим, как точно да напишем преразказа, какво трябва да включва, ако това търсиш, ще ти го напиша, макар да е дооооста дълго!

PETRU6KA PAMU6KA
12-28-2007, 09:43
ami tursq pravilata po koito da rabotq za trans preraz kak se pi6e samiqt transformira6 prerazkaz pravilata be s 1 duma VSI4KO ZA TRANFORMIRA6TIQ PRERAZKAZ 8-[ mn e gadnoo :P ii ako yspee6 da nameri6 ne6to 6TE sum ti adski blagodarna :)

IrReplacaBle
12-28-2007, 09:54
еми като и на урока ти искат сборник ти пък земи си купи и там ще намериш нужната информация...пуу да я лъжеш много ти е изгодно то пак на твоя гръб отива...съмнявам се , че някои ще се хване да ти ги напише като ти сама не вложиш някакво старание да намериш информация. Едва ли ти казаха това за преразказите последния ден от даскало , да беше отишла на консултация или да питаш на урока ](*,)

gabi_94
12-28-2007, 10:08
Трансформиращ преразказ
1. Същност - пресъздаване на художествен текст, в който могат да се направят съществени промени(трансформации)
2. Разновидности на трансформиращия преразказ:
а) пренареждане на основните моменти на сюжета
б)трансформиращ преразказ с включване на нови герои
в)трансформ.прер. с промяна на гледната точка - в този случай преразказваме от името на някой от героите.
3. Основни изисквания за трансформиращ преразказ - с промяна на гледната точка:
а)преразказваме от името на някой от героите в текстта
б)съчетаваме подробен и сбит преразказ
- преразказваме подробно най-важната за героя информация
- преразказваме сбито тази информация, която не се отнася пряко за героя
- информация, която не е свързана пряко с гледната точка на героя може да бъде пропусната
- може да се включи информация, която липсва, но се подразбира(характера и логиката на героя)
в)преразказване в 1л. ед. ч., като свидетел на събитията и използваме мин.св. и мин.несв. време. Несъществените моменти, които придвижват действието могат да бъдат преразказани на "л", "ла", "ло", "ли"(но не е препоръчително)
г)пряката реч задължително се предава като непряка
д)допуска се интерпретация, която не противоречи на истиността на текстта
е)!!! НЕ СЕ ДОПУСКАТ КОМЕНТАРИ И РАЗСЪЖДЕНИЯ!!!
ж)разчитаме на собствения си речников запаз

Какъв преразказ ще представим зависи от дидактическата задача. След поставянето на заглавието се утичнява какъе преразказ предстои да правим: дали ще бъде от името на автора(3л. ед. ч. - сег, историческо време); дали ще бъде от смяна на гледната точка - от името на героя)


това е всичко което госпожата ни даде, опитай се по негода работиш, макар че аз някои неща хич не ги разбирам!

PETRU6KA PAMU6KA
12-28-2007, 11:30
LELE SUPER MNB SUM TI BLAGODARNAAAA THANKS :grin:

lookatme
01-04-2008, 16:33
не е сложно!аз миналата година имах преразказ(нали ся съм 8класниче ) и изкарах 27т. :grin: (от 30 или не беше така)
ще ти го кажа на просто.преразказваш си както си знаеш и гледаш глаголите да завършват на -в,-ва,-ви и т.н. (естествено не всички стават така) това е историческото време.Зависи си от задачата,която ви е дадена.Може да се налага да преразказвате от чуждо име и тогава и времето ще бъде различно,и преразказа по-кратък (ако не е главен герой).ако трябва да преразказваш от името на някой герой трябва да разкажеш само това,което той е видял.общо взето съкращаваш писанието с няколко изречения и останалото преработвам само времето.
ама мисля,че тези неща са очеизвадни!
Е,желая ти късмет!

i97v07a12
01-04-2010, 13:41
gabi_94 , хиляди благодарности!!!! :grin: Това, което си написала е адски полезно! Мерси!!!!!!!!!!!!!! :grin: :grin: :grin: :grin:

Wholefield
03-12-2012, 11:55
Да, но като премерно в сег.историческо време на л, ла, ло, ли? Или в сег.време?

ryt_97
03-15-2012, 16:23
trqbva mii transformirasht prerazkaz na skitnikut i negovata sestra na dimitur talev ... molqq :))) ..