PDA

View Full Version : Отношенията м/у Англия и Ирландия



sexx_na_exx
12-29-2007, 13:30
искам да ви питам кфи са отношенията между англия и ирландия щоту тате ми говореше нещо ма аз го забрайх и искам да се сетя :)

shadow4e
заглавията трябва да са описателни

loyal_88
12-29-2007, 14:26
искам да ви питам кфи са отношенията между англия и ирландия щоту тате ми говореше нещо ма аз го забрайх и искам да се сетя :) Предвид това, че някои ми викат "айриш" аз ще ти отговоря :) Преди доста време англичаните завладяват Ирландия, и част от страната остава във великобритания (Северна Ирландия), а друга част остава независима (Ейре). И на практика това довежда до създаването на ИРА (Ирландска Републиканска Армия), бореща се за единна републина Ирландия. Англичаните обаче не позволяват това да се случи, и през годините са избити много британски войници, както и членове на ИРА и цивилно ирландско население. В момента до колкото знам (или поне до скоро) имаше примирие м/у ИРА и британците, но е въпрос на време да се започнат пак.
Помня преди време като бях още мъничък и не ги разбирах тия неща, всеки ден по новините съобщаваха за атентати и сражения в Белфаст. На кратко - ирландците мразят англичани повече, от колкото ние мразим турците ;)

Valentin123
12-29-2007, 17:10
А ми кажи,че не съм запознат-това има ли връзка с конфликта между католици и протестанти? :)

loyal_88
12-29-2007, 17:42
А ми кажи,че не съм запознат-това има ли връзка с конфликта между католици и протестанти? :)Католиците и протестантие си се мразят по религиозни причини от край време. Преди 5-6 години имаше големи боеве в Белфаст. Протестантите си организират шествия, които минават и през католически квартали...и сещаш се какво става. За това и до днес Белфаст е разделен с една висока бетонна стена на 2 части - католическа и протестантска, и преминаването от другата й страна е много трудно.
Отделен е факта, че голямата част от протестантите са лоялисти и подлоги, а католиците са републиканци - националисти, поддържащи РА и политическото й крило - Шин Фейн.

InitialD
01-03-2008, 02:07
http://avtora.com/articles/statii/grafitite_na_belfast_-_gnyaw_opryan_na_stenata

прочетете това също :)

Ебаси почти всички снимки са на лоялистки групировки! :-x
Аз пък мисля че ИРА е в правото си...англичаните са им заграбили част от родината...това е същото като турция да реши да заграби Родопите..което няма да е трудно с днешните продажни политици!

Иначе:
http://www.anphoblacht.com/news/images/2007/07/12/ap001.jpg
:grin: :grin: :grin:

Mitio_man
01-25-2008, 16:23
Аз лично съм за Ирландцитем колкото и коунистическо да ви звучи ги намирам за братски народ :-D Борят се за свободата си срещу английските педали, имат готини народни танци които ме кефят и пукат бира.Въобще печен народ! 8)+1

sladur4e_
03-03-2008, 09:06
Защо не питаш баща си отново? :D

IRAGIRL
11-13-2008, 11:29
В Белфаст и като цяло в Северна Ирландия днес е много по-интересно отколкото на текст! Нещата обаче се оправят - хората се вчовечават и въпреки че напрежението никога не е изчезвало, трябва да ви кажа че е много по-лесно да оцелееш там, отколкото на някои места в България...
Има чар Северна Ирландия, голям!!!

AdmiralJohn
11-20-2008, 21:50
Защо не питаш баща си отново? :D
И аз това се канех да напиша :D

Абе и аз имам един въпрос-Защо темата се казва "1 въпрос"?Давайте ги конкретно.