PDA

View Full Version : Как ще си вземем матурите?Има ли някакъв смисъл от тях?



Sunny_stz
01-01-2008, 13:38
За мен лично нямат....,понеже съм в музикално училище и се занимавам главно с музика и в нашето училище не се държи на другите предмети..Не сме като езиковата гимназия ,където само учат езици,правят анализи и това им е целия живот и с тва си кандидатстват после...ние нямаме такава солидна подготовка за матурите и това ни обърква кандидатстването мамка му!!!!По български и литература матурата разбрах че е ужасна,особено по литература!Тези които сега са 12-ти клас готвите ли се за матурите???Наистина ли е толкова трудна по български или е възможно да се вземе???Може би за тези в езиковите гимназии ще е по-лесно,но за другите,които няма да продължават с това ще е почти невъзможно!!!Та това е като кандидат-студентски изпит за бога,нищо не чета от тая литература и това не ми е живота!!!На всичкото отгоре ще има и втора!Помислих върху какво мога да проявя желание (искам или не) да уча и установих,че вместо да гълтам някви учебници е по-добре втората ми матура да е по английски,хем езика ще ми е от полза,хем няма да зубря като побъркана.Но пък трябва да имаш солидни знания по английския като в езикоавта.....а ние тази година нямаме езици...трудна работа ще е....Трябва да почвам и с това да се занимавам.
Ако някои е запознат с матурите,ако може да ми отговори на въпросите,аз до година ще ги държа ,ама ме хвана голям спек...По български и литература наистина ли е толкова гадна матурата,върху какви произведения е ,до колкото съм запозната е от произведенията за 11-ти и 12-ти клас,ама те не са никак малко...А по английски също не е никак лесна нещо като тойфел е..Влезте в сайта на министерството на образуванието може да ги видите.....http://mon.bg/opencms/opencms/documents/dzi

dshiznit
01-01-2008, 13:45
Матурата не е толкова трудна но наистина за такива които изочават други неща по засилено в училище е безмислена. Кфо та бърка тебе или някой дето учи двигатели с вътрешно горене или геодезия.

ProstoAz
01-01-2008, 15:05
ВСЕКИ трябва да може да се справи с матурата по БЕЛ - ако не знаете българския език, ако не можете да пишете грамотно на него, за къде сте? Какво ще прави един човек, ако не може да си напише без правописни, пунктуационни и стилистични грешки CV-то, когато кандидатства за работа? Да не говорим, че някои хора и името не могат да си напишат! Това, че си се учил да шиеш, да поправяш асансьори и т.н. далеч не значи, че не трябва да можеш да пишеш грамотно и да познаваш в някаква степен българската литература, както и да разсъждаваш върху откъс от текст.
От там нататък при втората матура имаш право на избор - все по някой предмет ще разбираш повече, ще се занимаваш допълнително, ще ти е интересен и т.н.

Аз уча в езикова гимназия и абсолютно не ми дреме и не ме бъркат тези матури! Скъскваме си задниците от учене - нека покажем, че е имало защо и че НИЕ сме поставени в неравностойно положение, когато някой ПРЕУЧИЛ се (с по 1 час седмично по даден предмет) вади диплома 6 и ни взима мястото в университета с нищожни знания в последния момент, а не постояннство, проявено през годините!

ice_cream_f
01-01-2008, 15:24
Az se pitam kakuv e smisula ot MATURITE kato te ne ni davat kakto se kazva "VHOD" za nqkude.Ako kandidatstvame za Universitet ocenkata ot maturite ne ni vaji mai.

ProstoAz
01-01-2008, 15:37
Да. Това е истинският проблем - че все още не важи или не се знае дали ще важи за нещо.
Според повечето ни учители някои университети, към които няма голям наплив от желаещи да влизат, ще започнат да приемат и по оценките от матурите. СУ, ТУ, УНСС и т.н. - едва ли.

Nail
01-01-2008, 16:08
Прегледах пробните матури(по български само),набързо,защото нямам много време в момента. Не ми се видяха особено трудни. Според мен,всеки,който е учил редовно и с постоянство може да се справи. Не е кой знае какво.
Но както казахте по-нагоре лошото е,че едва ли университетите ще приемат с оценката от матурата.
Но до мойте зрелостни изпити има време,така че не се притеснявам много засега...

ThunderGoddess
01-01-2008, 16:19
ХхахХАхАххаха. Ох, мале. Матурата по български! Ти каква си, уе? Арабка, туркина, американка, англичана, таджикистанка? Трябва да можеш да говориш идеално родния си език при всички случай, дори и да си решила да работиш като чивстачка. Ще ми ставаш човек на изкуството, музикант - в такъв случай по никакъв начин не трябва да слагаш този въпрос. Граматичната част от матурата може да ти я направи един ччетвъртокласник - правила съм експерименти с братовчедка ми. Загради повечето верни отговори !Забележи! за един час! Аз съм десети клас и я направих. Сядай и си учи! Това е. Дефакто оценката от матурата едва ли ще ти трябва, ако ще се занимаваш с музика, но докато пишеш по нея няма да ти паднат ръцете - т.е няма да ти навреди.

Jamalska
01-01-2008, 17:45
Матурите,особено за нас като за първи випуск,ще са лесни...елементарна обща култура...Както казаха-тряа да си знаеш родния език все пак...Всички ни набиват,че трябва да се справим ако не сме умствено изоставащи(макар,че за някои от моя клас се съмнявам;))

kahn
01-01-2008, 18:07
матурата маже ад се вземе по 2 начина :
1.Сядаш и учиш
2.Плащаш си и се радваш на музиката :D
Напълно безсмислена е тази матура сега за нашия випуск ,но министърчето е упорито копеле.

SunnyG
01-01-2008, 18:15
ХхахХАхАххаха. Ох, мале. Матурата по български! Ти каква си, уе? Арабка, туркина, американка, англичана, таджикистанка? Трябва да можеш да говориш идеално родния си език при всички случай, дори и да си решила да работиш като чивстачка. Ще ми ставаш човек на изкуството, музикант - в такъв случай по никакъв начин не трябва да слагаш този въпрос. Граматичната част от матурата може да ти я направи един ччетвъртокласник - правила съм експерименти с братовчедка ми. Загради повечето верни отговори !Забележи! за един час! Аз съм десети клас и я направих. Сядай и си учи! Това е. Дефакто оценката от матурата едва ли ще ти трябва, ако ще се занимаваш с музика, но докато пишеш по нея няма да ти паднат ръцете - т.е няма да ти навреди.
А ти като толкова парадираш,че трябва да познаваме безупречно езика си забеляза ли колко грешки си направила,докато си си писала поста?"Трябва да можеш да говориш идеално родния си език при всички случай" - знаеш ли кога се поставя "и" и кога се поставя "й" за единствено и множествено число при съществителни и местоимения?Знаеш ли,че така както се хвалиш,че си направила пробната матура,така ако допуснеш тази на пръв поглед елементарна грешка,с колко ще се намали оценката ти?Струва ми се,че не си особено наясно и подценяваш нещата.

По темата:Не са много трудни матурите по БЕЛ,но има много правила и изключения,които трябва да се знаят.Граматиката изобщо не е толкова лесна.Смисълът от матурите го обесниха по-горе,а университетите едва ли ще приемат с оценките от тях,защото матурите са изискване на Министерството на образованието,а университетите са автономни институции. :-s :neutral:

Sevt
01-01-2008, 18:15
ВСЕКИ трябва да може да се справи с матурата по БЕЛ - ако не знаете българския език, ако не можете да пишете грамотно на него, за къде сте? Какво ще прави един човек, ако не може да си напише без правописни, пунктуационни и стилистични грешки CV-то, когато кандидатства за работа? Да не говорим, че някои хора и името не могат да си напишат! Това, че си се учил да шиеш, да поправяш асансьори и т.н. далеч не значи, че не трябва да можеш да пишеш грамотно и да познаваш в някаква степен българската литература, както и да разсъждаваш върху откъс от текст.
От там нататък при втората матура имаш право на избор - все по някой предмет ще разбираш повече, ще се занимаваш допълнително, ще ти е интересен и т.н.

Аз уча в езикова гимназия и абсолютно не ми дреме и не ме бъркат тези матури! Скъскваме си задниците от учене - нека покажем, че е имало защо и че НИЕ сме поставени в неравностойно положение, когато някой ПРЕУЧИЛ се (с по 1 час седмично по даден предмет) вади диплома 6 и ни взима мястото в университета с нищожни знания в последния момент, а не постояннство, проявено през годините!

На 100% съм съгласен.
Нищо лошо ама не може да се сравняват критериите за оценяване м/у I/II АЕГ и 4то ОУ например. Не е редно в езиковите гимназии 5 години да те счупват от учене и да имаш диплома 5,33 например, а някой от кварталните ОУта, който може дори и да не е стъпвал в час да завърши с 6,00. Такаче това е стъпка в правилната посока. Следващата е университети като УНСС да бъдат закрити, но това е друга тема...

Sunny_stz
01-04-2008, 09:51
ВСЕКИ трябва да може да се справи с матурата по БЕЛ - ако не знаете българския език, ако не можете да пишете грамотно на него, за къде сте? Какво ще прави един човек, ако не може да си напише без правописни, пунктуационни и стилистични грешки CV-то, когато кандидатства за работа? Да не говорим, че някои хора и името не могат да си напишат! Това, че си се учил да шиеш, да поправяш асансьори и т.н. далеч не значи, че не трябва да можеш да пишеш грамотно и да познаваш в някаква степен българската литература, както и да разсъждаваш върху откъс от текст.
От там нататък при втората матура имаш право на избор - все по някой предмет ще разбираш повече, ще се занимаваш допълнително, ще ти е интересен и т.н.

Аз уча в езикова гимназия и абсолютно не ми дреме и не ме бъркат тези матури! Скъскваме си задниците от учене - нека покажем, че е имало защо и че НИЕ сме поставени в неравностойно положение, когато някой ПРЕУЧИЛ се (с по 1 час седмично по даден предмет) вади диплома 6 и ни взима мястото в университета с нищожни знания в последния момент, а не постояннство, проявено през годините!


Едно е да пишеш грамотно ,друго е да държиш матурата по него...в нея има много уловки и не мисля че е особено лесна,както казах много ясно че за езиковите гимназии ще е лесно,защото на вас целия ви живот са ЕЗИЦИТЕ!!!Анализ на текст,литература,зубрене и само зубрене!!!!Имате си достатъчна солидна подготовка ,а мога да ти кажа че училищата по изкуствата не трябва да имат матури по тези предмети!!!Хубаво с граматиката всеки трябва малко или много да се справи,но с литературата ....не всеки ще се справи .Никак не е правилна тезата си!Мога да пиша грамотно на езика си и не е нужно да държа матура!Освен това нищо не знаеш за програмата на училищата по изкуства!И още нещо погледни ти как пишеш ,вместо да съдиш другите!

AliceSw
01-04-2008, 10:10
аз пък няма да се готвя за тях, писна ми от глупости...с 6 часа литература седмично все едно 5 ще вържа...за другата не знам...английски или математика...все едно ми е, така или иначе за моя випуск нещата са най-неуредени...иначе ТУ ще вземат матури, Шумен и Русе също, другите ВУЗ-ове трябва да излязат с решение до март дали ще приемат с матурите

Loshotia
01-04-2008, 10:34
Колкото и грамотно да пишеш, не е гаранция, че ще изкараш висока оценка на матурата. Лошото е, че в гимназията се набляга на литературата, а не толкова на българския като граматика. Винаги съм изкарвала високи оценки по литература, а миналата година изкарах 2 на езиков тест. Матурата ме притеснява дотолкова, че трябва да се изкара положителна оценка. То, че няма да е вход за СУ, УНСС, ТУ...то е ясно- все пак повече от половин милион лева взима всеки ВУЗ за такси от изпити- нямат сметка.

Sunny_stz
01-04-2008, 10:54
По темата:Не са много трудни матурите по БЕЛ,но има много правила и изключения,които трябва да се знаят.Граматиката изобщо не е толкова лесна.Смисълът от матурите го обесниха по-горе,а университетите едва ли ще приемат с оценките от тях,защото матурите са изискване на Министерството на образованието,а университетите са автономни институции. :-s :neutral: [/b][/quote]


Дори и да приемат в някои университети с тия матури на мене пак не са ми от полза!Файда никаква!Кадето искат да приемат с тъпите матури тези които са от езикова ,не от училище по изкуства,ние сме по съвсем различна програма на обу4ение,но едва ли човек от езикова гимназия ще го разбере!

FeelTheBeat
01-04-2008, 11:11
Матурата си има и лоши и добри страни. Добрата е, че така проверяваш знанията си, а и така биха се отсяли по-добрите ученици. Е, разбира се, като не говорим за подкупи и т.н. Лошото е, че ще правиш освен матура и изпит за ВУЗ и ще работиш повече.

RoyTheReaper
01-04-2008, 14:31
Матури трябва да има и те трябва да изместят кандидат-студентските изпити. В цивилизованите държави е така и системата работи.

Задължителна матура по литература - НЕ! Матурите трябва да са избираеми и всеки да държи по това, в което е най-добър, което най-много го вълнува и което ще му трябва. Аз например не мога да пиша ЛИС, ама не ми и зависи живота от това. Тест по правопис - по може; който не може да пише, да може продължи напред, но да си има етикета "неграмотник".

Пример: ти си в музикално училище и искаш да продължиш в музикална академия. Държиш матури по инструментите си или по музикална теория. Държиш и тест по езикова култура, на който се представяш зле. В музикалната академия взимат предвид само матурите по инструменти; ще можеш да си свириш, но едва ли ще ти провърви като учен или преподавател например. :-D На един такъв вариант всички биха били доволни.

ProstoAz
01-04-2008, 19:05
Едно е да пишеш грамотно ,друго е да държиш матурата по него...в нея има много уловки и не мисля че е особено лесна,както казах много ясно че за езиковите гимназии ще е лесно,защото на вас целия ви живот са ЕЗИЦИТЕ!!!Анализ на текст,литература,зубрене и само зубрене!!!!Имате си достатъчна солидна подготовка ,а мога да ти кажа че училищата по изкуствата не трябва да имат матури по тези предмети!!!Хубаво с граматиката всеки трябва малко или много да се справи,но с литературата ....не всеки ще се справи .Никак не е правилна тезата си!Мога да пиша грамотно на езика си и не е нужно да държа матура!Освен това нищо не знаеш за програмата на училищата по изкуства!И още нещо погледни ти как пишеш ,вместо да съдиш другите!
Как пиша? :shock:

Не знам защо реши, че в езиковите гимназии наблягаме на литературата. Ние в момента в 11кл. имаме само по ТРИ часа БЕЛ седмично.
Но също така ще ти кажа, че първите 20 въпроса (почти половината от матурата) от матурата, публикувана в сайта на МОН, ни бяха на теста-входно ниво по БЕЛ тази година и *внимание!* НЯМАШЕ и ЕДИН ЧОВЕК, който да има повече от 3 грешки.

А и... не знам как така във всички страни от ЕС има матури, тук не трябва да има?! Последните няколко (5-6-7 - не знам точно) випуска са се отървали, но и в България винаги е имало матури - питай майка си, питай баба си, някоя по-голяма приятелка, ако имаш и т.н.

Sunny_stz
01-04-2008, 19:43
Матури трябва да има и те трябва да изместят кандидат-студентските изпити. В цивилизованите държави е така и системата работи.

Задължителна матура по литература - НЕ! Матурите трябва да са избираеми и всеки да държи по това, в което е най-добър, което най-много го вълнува и което ще му трябва. Аз например не мога да пиша ЛИС, ама не ми и зависи живота от това. Тест по правопис - по може; който не може да пише, да може продължи напред, но да си има етикета "неграмотник".

Пример: ти си в музикално училище и искаш да продължиш в музикална академия. Държиш матури по инструментите си или по музикална теория. Държиш и тест по езикова култура, на който се представяш зле. В музикалната академия взимат предвид само матурите по инструменти; ще можеш да си свириш, но едва ли ще ти провърви като учен или преподавател например. :-D На един такъв вариант всички биха били доволни.

Напълно подкрепям мнението ти!!!Един човек да споделя мнението ми ::: !Разбира се че всеки трябва да може да пише!Но матурата определено не е само граматика...
Това определено не е моя живот-да се забия над някакъв учебник -досадноооо!!Но малко хора го разбират....музикантите са уникални по свое му....те трябва да се развиват таланта си без някой да им попречи...за жалост има много препятствия ,които ще трябва да преодолея.... :neutral: Както е става ми гадно като говоря за това....предпочитам да слушам музика... =;

amadeuskb
01-06-2008, 04:48
Матурата е най-тъпото нещо.И за какво ще са ми? #-o