PDA

View Full Version : Теми за класна... HELP :)



n1ght_shadow
01-02-2008, 20:53
Трябват ми следните теми по лит.:

1)Проблемът за самотата в стихотворенията на Ботев.
2)Смърт и безсмъртие в поезията на Ботев.
3)Личност и история във Вазовата епопея.

Ще съм много благодарен на човека които ми ги намери темите ;)

Sunrisee
01-03-2008, 07:32
Malko banalen stana toq sait ama.. 8-) Nishto ne namiram,no ako ti uspeesh da namerish.. :arrow: http://myschoolbel.info/Temi_LITER_7klas.html#NP

ice_f90
01-03-2008, 08:54
“Левски”

Вазовото творчество е символът на единство между поет и народ. Да живее с пулса на родината, да въплъти в стиховете си всеки трепет на народната душа – това Вазов счита за свой неотменен дълг. Поетът трябва да бъде преди всичко българин, гражданин на своята епоха, син на своето време. Вазов оставя след себе си много безсмъртни произведения и едно от тях е “Епопея на забравените”.//
Творбата е написана в свободна България. Вазов е разочарован и възмутен от следосвобожденската епоха. Кумирите на близкото минало са забравени. Висшите идеали се изместват от низки страсти. Забравени са понятията героизъм, патриотичен подвиг и саможертва. Загрижен за своите съвременници, той възкресява образите на героите. Заема се да учи новото поколение на родолюбие и героизъм. //
Първата ода от ‘Е’ Вазов посвещава на най-светлата личност в нашата история- Васил Левски. Поетът благоговее пред Левски-Апостола на българската свобода. За народа Левски е една легенда, недостижим връх. В лирическия увод на одата “Левски” Вазов поставя на преден план въпроса за нравствения дълг на личността, за смисъла на човешкия живот. Сам в мрачната килия Апостолът разбира, че така не може и не трябва да се живее, че е престъпление човек да пилее силите си, когато човечеството има нужда от него “Рече и излезе” – с тези думи поетът сякаш слага край на един етап от живота на героя си, показва твърдостта на решението му. Героичното му решение е равно на подвиг. Заема се с невероятно трудната идея да накара обикновения българин, че свободата е възможна, но трябва да се извоюва. Думите му са “прости и кратки”, но са разбираеми, носят топлотата на сърцето му, защото са искрени. Той си служи с езика на народа, за да се приобщи към него и чак когато е спечелил доверието на “робите слепи”, започва да говори за бунта. Търпеливо, с много упорство Левски гради новия морален кодекс на народа, дава му кураж и сила. На дело, ежедневно пренебрегвайки смъртната опасност, доказва, че от свободата няма нищо по-свято. Левски става символът на непокорния вечно търсещ дух. Със забележително умение поетът разкрива неговото велико дело. Възрастта му се мери с възрастта на епохата, неговото единствено битие е историята. Ловък, дързък и безстрашен, спокоен и светъл Левски “внася бодрост в народния свят”. С възторг са описани невероятните превъплъщения на героя. /
Романтичен, загадъчен, кристално чист-такъв е Левски в народните представи. Не име от миналото, а жив, истински. За тази представа заслугата на Вазов е огромна. Той се отнася към своя герой с много любов и преклонение. //
Левски издига нов критерий за човешкото щастие: саможертвата в името на родината. Левски е не само национален герой, а въплъщение на положителните черти на българина. За да възвеличи до край своя герой Вазов рисува и най-тежките мигове от живота му. В трудностите Апостола проявява изключителна сила, животът му се слива с делото. Смъртната опасност не го плаши, знае че тя е възможна, но я е приел. Твърдото държание пред съда на “тази душа яка” е съвсем естествено. Прославил момента на неговата смърт, поетът търси мястото на Левски в световната история и го намира. Изпълнен с патриотична гордост, той го поставя редом със световните борци за свобода и правда. Вазов се обръща към бесилото, прославя го като мястото, където героите очертават своето безсмъртие. Въвеждайки в безсилието символ на най-краткия път към безсмъртието, той увековечава патриотичния подвиг на Апостола, събрал в себе си героизма на величието на една епоха.//
Краят на одата “Левски” звучи и трагично, и оптимистично. Възхвалявайки най-драматичните събития в нашата история, Вазов издига величествен паметник на народния героизъм, обезсмъртява България и нейните героични чеда, изразява я с вечността./
Дори само “Епопея на забравените” е достатъчна, за да не бъде забравено името на нейния автор. Макар и малко по обем, тя е символ на нашата история – героична и славна.

n1ght_shadow
01-03-2008, 10:17
Malko banalen stana toq sait ama.. 8-) Nishto ne namiram,no ako ti uspeesh da namerish.. :arrow: http://myschoolbel.info/Temi_LITER_7klas.html#NP
каф 7ми клас е 11 съм :D

ice_f90 мс за тази темичка ама е за конкретно произведение... виж пак каква е 3тата тема ;)

Sunrisee
01-03-2008, 11:03
Malko banalen stana toq sait ama.. 8-) Nishto ne namiram,no ako ti uspeesh da namerish.. :arrow: http://myschoolbel.info/Temi_LITER_7klas.html#NP
каф 7ми клас е 11 съм :D

ice_f90 мс за тази темичка ама е за конкретно произведение... виж пак каква е 3тата тема ;) Mi povecheto za 7. klas tyrsqt i az syvsem sa obyrkah pyk i ne si pisal za koi klas 8-) Eto za 11. klashttp://myschoolbel.info/Temi_LITER_11klas_Botev.html 8-)

n1ght_shadow
01-03-2008, 13:34
хах KoKoScHe{F} от тоз сайт си намерих 3тата тема но нищо за другите 2 :S

rubi
01-03-2008, 21:37
ей деба що аз като бех 7 клас немаше такива сайтове!!