PDA

View Full Version : Подуване и болки в тестиса



annone
01-06-2008, 13:50
Здравейте. Преди 2 дена (в петък) към 18:00 получих силни болки в десният тестис. Тя се засили и започна да ме боли дори корема. Отидох в спешното, където ми направиха доста изследвания и установиха, че не са добре - левкоцитите са били увеличени и още нещо в урината (забравих какво). Стомаха и бъбреците са ми чисти, до колкото разбрах. Прегледаха ме два хирурга и остановиха, че имам някакво възпаление. Забравих какъв точно беше термина, но е свързано с връзката през която минава спермата. Също така се получавало най-често при полов акт без презерватив (а аз такъв не съм правил). Казаха ми, че това се лекува с антибиотици и инжекции, но понеже нямах възможност да отивам всеки ден до болницата м и изписаха само антибиотиците (Нолицин). Тук може би трябва да отбележа, че отначало разбрах, че се взимат на 24 часа, но после, след като трябваше да взема 2-то след 24 часа видях, че са били на 12 часа. Болката беше отминала събота през деня, но привечер тестиса се поду доста (и е в някаква по-елипсовидна форма), вдигнах температура и от тогава много ме боли, когато стоя изправен или мърдам. Освен това мисля, че имам загуба на апетит. Нормално ли е това, като се има в предвид, че съм в първите 2 дена на лечението, и че второто хапче го пропуснах ? Освен това мога ли (и трябва ли) да взема аналгин за температурата и болките ? Благодаря предварително за отговора.

Sisqta
01-06-2008, 13:58
Ами нз..Нещо по-подробно не ти ли казаха.До колко време трябва да се излекуваш,за страничните ефекти на антибиотиците..? :-s

annone
01-06-2008, 14:09
За 7 дена казаха, че трябва да пия антибиотиците, след което ако не се оправя да отида за инжекции. Страничните ефекти от антибиотиците са доста: стомашно-чревни нарушения, като гадене, загуба на апетит и диария. Възможни са реакции на свръхчуствителност, напр. сърбеж, обрив, уртикария или по-тежки форми на реакция на свръхчувствителност, като анафилактичен шок.

От тях мисля, че само загубата на апетит ми е подействала (но всъщност доста от другите термини не ги разбирам) :)

Sisqta
01-06-2008, 14:24
Не се притеснявай.Щом са ти казали ,че може да имаш тези стомашни нарушение значи всичко си варви ок..Aнтибиотиците действат и ще се оправиш до няколко дни :) и ни дръж в течение :)айде успех и бързо оправяне ;)

annone
01-07-2008, 08:20
Снощи забелязах, че и пениса и като цяло слабините ми са много подути. Веднага отидох пак до спешното, където пак ме прегледа уролог. Не съм сигурен дали ми поставиха диагноза орхиепидидимит или епидидимит, но ми предписаха болкоуспокояващи Енетра и ми биха наведнъж 3 ампули Гентамицин. Казаха ми да продължавам да си пия Нолицин на 12 часа и всеки ден да отивам да ми бият по 3 ампули Гентамицин. След това вечерта нямах температура, но днес забелязвам, че слабините ми са още много подути (ако не и повече подути). Нормално ли е това подуване още да продължава и дори да се увеличава след 2-3 дена лечение с Нолицин и след снощната инжекция с Гентамицин ? Ако е нормално след около колко инжекции би трябвало да се оправи възпалението горе-долу ? И нормално ли е и пениса да бъде много подут при една от тези диагнози ? Казаха ми, че 5 дена трябва да отивам за инжекции. Пропуснах да кажа и че след като вчера изпих Енетра, днес почти не усещам болка. Благодаря предварително за отговорите.

annone
01-08-2008, 20:30
Здравейте отново! Днес (след 2 дена инжекции) отидох да ми бият 3-тата и исках да се консултирам пак с уролог. Температурата ми спадна и болките много значително намаляха и без обезболителните. Пениса ми се беше подул доста в неделя, но сега не е подут. Тестиса обаче, не само не спада, но дори мисля, че продължава да се подува. Не съм сигурен, но мисля, че няма подобрение. Затова като отидох за инжекцията поисках да се консултирам пак с уролог. Оказа се, че предишните не са били още истински уролози и сега ми дадоха 'истински'. Той доста ме уплаши. Каза, че не бил сигурен дали не става въпрос за усукване (торзит) на тестиса, защото болките се появили изведнъж. Имаше желание да ми направи операция и ми каза, че ако е било торзит тестиса трябва да се премахне.. Но ми каза, че по принцип торзита се появява при по-малки деца (аз съм на 19), но искал да провери. Освен това си мисли, че това, че съм нямал наскоро полов акт значи, че може и да не е инфекция, но имало вероятност от големият студ през който излизах (макар и не много за дълго) предния ден пак да се получи инфекция. От друга страна, обаче, болката, която получих в самото начало беше доста внезапна, затова се колебае, че е торзио. Каза ми и, че това че пениса ми беше подут (докато не започнаха инжекциите с гентамицин по 3 ампули) не се отнася за нито едното и значи, че може да е алергична реакция (може да е от пицата Офелия, която ядох цял ден и вечерта преди това - с царевица, кисели краставици и т.н., може и да е от Нолицина, който продължавам да си пия). Но ми каза, че в петък ако съм отишъл и той е бил там щял веднага да ми направи операция. Сега ми каза, че в петък да отида (след като минат и 5-те инжекции) и ако няма подобрение да ми направят операция и да видят какво е. Освен това нормално ли е ако е било торзит да се е подул и пениса, след което да се е оправил и сега да спадне температурата и да спада болката от лечението с Гентацимин ? Мислите ли, че той просто иска да направи операция и да вземе пари (въпреки, че поне за мен е безплатна) и трябва да изчакам поне 1-2 седмици да няма подобрение, за да ми се направи такава операция ? Защото ми казаха, че лечението за орхиепидидимит е продължавало и толкова, до подобрение на тестиса. Моля, помагайте! И ако може ми дайте номерата на някои, добри уролози или хирурзи с които евентуално мога да се консултирам. Благодаря ви предварително!

П.С. Казаха ми и да правя компреси с лед, по 4-5 пъти по 30-60 минути на ден. Според вас удачно ли е и как точно е добре да се правят ?

batkodoki
01-09-2008, 18:42
съвсем са се оплескали нещата!!!

от кой град си и в кое "спешно" си ходил?

annone
01-09-2008, 19:41
Какво значи съвсем са се оплескали нещата ? Просто искам отговори на някои от въпросите ми ..

batkodoki
01-11-2008, 06:00
ako искаш отговори - чети какво те питат!
ех, че самонадеяни млади хора......

до тук са те гледали четирима лекари според това, което си описал. и диагнозата остава неясна, както и прогнозата.

ако се абстрахираме от факта, че пациентите винаги затаяват някакви факти, волно или неволно - в твоя случай, според това, което описваш още в началото е трябвало да се мисли за торзио и то да се изключи категорично!
торзиото на тестиса и семенната връв е изключително сериозно нещо. това е спешно състояние и налага незабавна активна хирургическа интервенция за да се спаси тестиса!
представлява завъртане на тестиса около надлъжната му ос. среща се в млада възраст, но и у възрастни. най-често настъпва при физически усилия - спорт, тренировки....бурен продължителен секс, игра с тестисите...но понякога и без повод, при завъртане в леглото например..
манифестира с внезапно появила се много силна болка, често + гадене, повръщане та чак до колапс. бързо се оформя подутина с голям оток. в началото няма температура, но след поява на възпалителните процеси се повишава, има и левкоцитоза тогава..
при самото усукване наступва намалено или напълно прекратено кръвоснабдяване на тестиса последвано от бързо развитие на некроза и възпаление на съответната половина.
ето затова е мн опасно и спешно състояние! още повече, че 24 часа след настъпване на торзиото симптомите са идентични с тези на орхиепидидимита и тога разграничаването "на око" не е възможно ако пациента не описва вярно НАЧАЛОТО на състоянието т.е как и какво се е случвало към момента на началото. типа, характера, продължителността на болката и т.н.
по правило при млади момчета без признаци на уретрит, дизурия, промени в урината, без болезненост и подуване на простатата, без контакт с болни от заушка /много важно!/,без да са преболедували или ваксинирани за паротит, без полови контакти - след като се изключи травма, остър апендицит, херния, остър апендицит в херниален сак, торзио на хидатидите- трябва да се мисли за торзио на тестиса ако болката се представи с внезапно бурно начало и бързо развил се оток!
даже при съмнение за торзио на тестиса е грешка изчакването. трябва да се оперира по спешност, понеже ако до 6 часа кръвообращението в тестиса не се възстанови той умира. в редки случай е възможно тестиса да се съхрани и до 24 часа след началото!

при теб е изпуснато прекалено много време и остава само да се молим да е орхиепидидимит, който също не е просто нещо, но прогнозата е радикално различна от тази ако е било торзио.


нолицина е добър избор при орхиепидидимит, но случая е толкова оплескан, че настоятелно ти препоръчвам да зарежеш всякакво "спешно" и по възможно най-бързия начин да търсиш консулт с грамотни специалисти. най-добре в някоя университетска клиника!
според написаното от теб днес е седмия ден от началото и ако положението се влошава или не се подобрява вземай родител с теб и НЕЗАБАВНО търси компетентна помощ!!!

откакто поглеждам в този форум - това е най-критичния случай описван тук. преди дни щях да пиша, но сайта е в някаква реконструкция и постването е въпрос на случаен късмет....

и пиши как се развиват събитията. чувствам се много притеснен...
как е възможно медици да неглижират подобен проблем...

дано да не е било торзио - всичко друго ще се оправи!

успех&късмет!

smyrf
01-16-2008, 22:52
Аз имах подобен проблем!единият ми тестит се зачерви,поду се и ме болеше!Отидох на лекар,каза ми,че не знае от какво е,предписа ми инжекции в крака,работите обаче не се оправиха!Отидох при 2ри лекар и ми казаха,че моментално трябва да се оперира,операцията по принцип се прави до 12 часа след подуването,а първия идиот ме тормози с инжекции!Имал съм обърнато си нещо в тестиса и ако не се оперира на време,има голяма вероятност да го изрежат целия!Та мен ме оперираха чак след седмица,вместо след 12 часа,но слава Богу всичко мина отлично!Затова вяра на лекари вече нямам,събирам минимум 2 мнения за диагноза!

annone
02-07-2008, 22:07
update: Здравейте, вече измина малко повече от месец от появата на първите болки. Преди около 2 седмици болките изчезнаха напълно! Но тестиса (десния) си остана подут и плътен на опипване. Всъщност не усещам абсолютно нищо при допир с него. Но от няколко дена забелязах, че левият тестис се е подул горе-долу на неговото ниво, но не е така плътен и дори твърд, както десния. Всъщност снощи като че ли и двата тестиса бяха значително спаднали (десния си беше останал плътен и твърд на допир), но днес пак са доста подути. Докато не забравя да отбележа и, че една моя приятелка преди няколко месеца ме беше предупредила, че в училището в което учих (сега съм на 19) и казали, че от нашия набор трябва да се ваксинираме още веднъж за заушка и че не сме защитени. Така че мисля, че не може да се изключи това, въпреки, че съм нямал болки при преглъщане и подуване около челюстта. Но преди 3 години някъде преминах бронхит пневмония без да имам дори хрема, така че знам ли ... Както и да е, усещам, че от време на време ми се покачва температурата, на 2-3 пъти доста силно, но след цял ден разходки на студа, така че може и от това да е.. Иначе често вечер особено усещам тялото си топло ако го пипна с ръка или ако се съблека, но това може пак да е от времето + притеснение .. знам ли. Но освен това и подуването на тестисите нямам абсолютно никакви оплаквания. Утре сутринта ще отида на още един преглед при уролога, за да видим какво ще каже.

batkodoki
02-08-2008, 06:33
млади момко,
преди около месец ти препоръчах да потърсиш компетентна помощ в университетска клиника от специалист - андролог!

докато чакаш градейки хипотези по форумите рискуваш да загубиш репродуктивните си възможности!