PDA

View Full Version : Помощ по Литература :(..Спешно !!



Chefo_bg
01-08-2008, 09:57
Здравейте на всички :)..Искам да ви помоля , ако може да ми дадете Увод , Теза и Заклучение по заглавията Мамино Детенце и Напрощаване и да стават за всички теми..Благодаря ви предварително !! Много ми е спешно трябват ми бързо ! Немога да си намеря никаде..Дано някой да ми помогне :(..

SandForGaara
01-08-2008, 09:59
:razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:
Тъй де....
Може и да помогна.

Chefo_bg
01-08-2008, 10:01
Моля някой , ако може нека да помага :(..Извинявам се за правописа , но нешо с тази клавиатура немога да пиша добре.

VerryBerry
01-08-2008, 10:01
купи си помагало...и седни сам да измислиш нещо :-D

Chefo_bg
01-08-2008, 10:07
Намерих и мисля , че става за цялото произведение :)..Ето вижте :

Мамино Детенце – Увод , Теза и тн..за цялото произведение..

Увод: (той е универсален за цялото произведение)

В повестта “Маминото детенце” , Каравелов изобличава пороци и недъзи от нравствен характер , опасни не само за отделния човек , но и за цялото общество. В творбата авторът е взел на прицел неправилното възпитание на децата в семействтото и преките последици от това – лентяйство, разгулен живот , пиянството , лъжите и кражбите.


Теза ( може да се използва по единично за двамата герои, като се обърне в единствено число) :

Нено и Неновица са сатирични обобщения на черти от българския национален характер. Авторът използва всички средства на комичното представяне, за да разкрие своите идеи заложени в творбата. Използвайки контраста като основно изразно средство, Каравелов разкрива грозното у героите външността и духовния им мир. Образите на Нено и Неновица са носители на грозното , нищожното , пошлото и бездуховното.


Заключение (което с малка преработка става за всяка тема по “Маминото детенце” )

В повестта “Маминото детенце” ( или 1 2 3 и тн. глава ) Каравелов постига силно сатирично изобличение на човешки пороци и недъзи , които водят до самоунищожение на самоличността . Тази характеристика напълно съответства на авторовата задача да представи чрез художествени обобщения отрицателни явления в българския характер. (в българското семейство , в идеала за български учител [даскал Славе ] и тн.)


Кажете стават ли според мен да :idea: ..Само за Теза-та не съм много сигурен..

Chefo_bg
01-08-2008, 10:30
Намери си и за На Прощаване :)...Все пак мерси за помоща..

Увод : Поезията на Ботев е символ на българския юнашки дух. Не е случаен фактът, че централен образ в нея е борецът за свобода, съчетал в себе си възвишена нравственост и готовност за саможертва.

Теза : Пътят на борбата е страшен. Това е път на риска, на страданието и може би на смъртта в името на най-великия човешки идеал – свободата. Но този път е и славен, защото води към всенародна любов и признателност, към безсмъртие. В своята молитвена изповед, синът-бунтовник разяснява пред майката основните мотиви, тласнали го да вземе такова съдбоносно решение, а именно – това че е син на майка “юнашка”, потомък на непокорни деди, закърмен от люлката с обич към род и родина и изпълнен с безгранична омраза към поробителите.

Заключение : Стихотворението “На прощаване” ни потапя в свят на силни чувства – превърнали се в основни мотиви за избора на бунтовника. В творбата се преплитат любов и омраза, драматизъм и трагизъм, радост и оптимизъм. И в това единство на страшното и героичното откриваме смисъла на човешката саможертва, смисъла на антитезата “Пътят е страшен, но славен”.

Мисля , че стават за всички теми :)..Може да затворите темата !