PDA

View Full Version : ДСХ изпити и кандидатстване в Германия ?



TaNaToS
01-09-2008, 07:53
В момента уча в "Гимназия с Преподаване на Чужди Езици" град Плевен.
След завършването на 12 клас желая да кандидатсвам за училища в Германия.
Но не съм сигурен точно какво ми е необходимо за да уча в немско училище...
Доколкото знам трябва да правя ДСХ изпит..
Някой ще може ли да ме светне точно какво представлява този изпит , къде се прави и дали е достатъчен документ за кандидатсване в Германия.

Ще бъда много благодарен ако някой успее да отговори на моето запитване, моля да се отнесете сериозно към него ...

marmalad4e
01-09-2008, 08:08
ако имаш някакъв сертификат по немски език, трябва да говориш с конкретния университет, дали ще ти го признаят за достатъ4ен, за да не държиш там изпит.също така трябва да имаш определен брой 4асове по немски в у4илище, за да те допуснат до изпит там(в слу4ай 4е нямаш сертификат). този брой е около 600 4аса, доколкото аз знам отпреди 2-3год. но ти си провери.за да кандидатстваш ти трябва преведена и легализирана диплома за средно образование. внимавай със сроковете, защото си спомням, 4е нашите дипломи ги забавиха до средата на юни, а срока в някои вузове беше до август и за месец трябва да подготвиш вси4ко, да го изпратиш и то да пристигне сравнително бързо:)
а за самия изпит ДСХ-не е нещо особено,ако имаш едно сравнително добро ниво от у4илище.има граматика, слушане и 4етене с разбиране, съ4инение-все неща, които подготвяш и за кандидатстване тук :wink:
ами това е което се сещам за момента...дано съм била от полза и успех
ако искаш пиши ми ЛС, ако имаш още въпроси :wink:

TaNaToS
01-09-2008, 08:16
Благодаря ти за изчерпателния отговор. Информацията ще ми е от голяма нужда ... \:D/

AliceSw
01-09-2008, 08:46
от тая година ДСХ има нови правила и нивото е повишено от B2 на C1...обаче вече не трябва да имаш 60% на всеки компонент...трябва да имаш поне по 30% на всеки и средно аритметично над 60%

алтернативата ти е да вземеш ДАФ, вместо ДСХ...нивото е C1+ обаче

и двете ти подсигуряват достъп до ВУЗ, за работа също стават май...иначе се кандидатства с дипломата за средно образование, а ДСХ/ДАФ ти трябва, за да докажеш, че владееш езика



бтв, в Плевен в Езиковата има немски :shock:

Water_lili
01-10-2008, 09:13
здрасти, моята информация е малко стара понеже кандидаствах преди 3 години ,но като цяло в момента ДСХ е разделено на 3 степени и ако вземеш само "1 "почти никъде няма да те приемат,най много някъде за математика, ДСХ 2 се равнява на старото "издържал" почти на всякаде го приемат за общите специалности, а ако искаш да учиш право,медицина или нещо подобно ти трябва почти на всякаде ДСХ 3,но това си е индивидуално за всеки университет и провинция. Както вече преди мен споменаха изпита се състой от слушане и 4етене с разбиране като от текста с четене има и граматически въпроси, освен това трябва да създадеш и текст ,почти винаги е есе на няква тема,но може да се падне и официално писмо или нещо от сорта. когато си издържала писмената част те канят на устен изпит където получаваш текст имаш малко време за четене и трябва да можеш да го преразкажеш грубо и да отговаряп на въпроси,но тук е субективно зависи от изпитващите. Мен на моя изпит ме разпитваха за времето в бг например. Аз моя изпит го взех в Германия ,но предполагам че и в бг се провежда на същия принцип.

на този сайт : http://www.daad.de/deutschland/index.en.html може да се информираш доста за образуванието в Германия и да намериш университети и специалности. Съветвам те да изпратиш писма на университетите от които се интересуваш за информация. А относно сроковете за летен семестер се подават документите до 15.01 а за зимен до 15.07 по късно няма смисъл да ги пращаш и не всички специалности имат прием всеки семестър най много са през зимния семесър. А и имай напредвид че вече се плащат таакси до 650 евро на семестър. Пожелавам ти успех в следването стига наистина да искаш да отидеш да учиш там, а ако искаш да си живеш живота по хубаво си стой в бг [-X Успех