PDA

View Full Version : Много мoля да проверите преразказа ми :)



EmO_KiD_;(
01-09-2008, 16:48
"Немили-Недраги"
Трансформиращ преразказ
Х-та глава
От името на Македонски

Беше 20-ти февруари.Късните студове тая зима се усилваха от северните ветрове.Един дебел пласт лед беше сковал величествената река.По турския бря се мержелееха колиби,приличащи на гробове.Те привличаха погледа ми,а аз се скитах из тъмнината на влашкия бряг.Бях се предрешил на селянин,с гугла и влашки кожух.Носех револвер,койот беше единственото нещо отличаващо ме от истинските селяни.Стоях неподвижен на брега и гледах червеникавите огневе на караулите.
Слязох при реката и взех да стъпвам по тънкия лед.Опирах се на тояга,с остър бод на долния край.Когато стигнах до средата застанах да си почина като се обърнах към студения североизточен вятър.Вратът и гърдите ми бяха обляни в пот,защото пътят макар и къс ме беше уморил.Отново се завъртях.Пред мен се изправи една черна ивица.Тая ивица,протакаше по течението на Дунава и краят й не се виждаше.Беше широка около три разкрача.Бях слусан пред това неожидано препядствие.Водата отваряше една грозна пропаст за стъпките ми.Сред белината на снега,черната ивица се простираше и тъмнееше.Беше немислимо да се заобиколо.Стоях няколко минути и мислех как да премина препядствието.Дойде ми вдъхновение.Тръгнах към влашкия бряг,където се мяркаше една дървена колиба.Изкачих се на брега и се приближих към дъсчената ограда.Ззахванах да търкам ръцете си,за да ги стопля.Хванах една дъска,дръпнах я,разклатих я,дигнах я нагоре.Тя изпращя остро и пронизителни,а точно тогава вратата на колибата се отвори.Излезе човек с дебел влашки кожух.Хвана ръката ми и ме попита защо съм взел дъската.Не го слушах,ами продължавах да си нося дъската.Човекът ме тласна силно.Изгледах го заплашително и му казах на нисък глас да си върви.Той ме попита кой съм,а аз отново го отпратих.Зграбчи дъската и кресна яростно,че няма да я остави.Аз го блъснах с ръце и му казах да си влезе в колибата.Той започна да вика,че съм караул.Викът се разнесе надалеко из нощта.Аз смаян тръгнах да му я плащам и му подавах два франка,но той продължаваше с пълно гърло да кещи.Знаех,че без дъската няма да мога да премна реката и усетих,че си имам работа с упорит човек.Сграбчих с голяма сила дъската,както я беше сграбчил влахът,бутнах го и паднах върху него.Разтреперан и упорит,влахът силно притискаше дъската на гърдите си.Ядосах се,станах,хванах дъската за единия краи и я измъкнах от влаха.Издигнах я възло и я стоварихна главата му със страшна сила.Той не мръдна вече.
Взех тоягата си,с дъска под мишницата се завънах към незамръзналата ивица от реката.Опитах твърдостта на леда и внимателно хвърлих дъската на двата края на бездната.Импровизираният мост едвам се допираше на двата края на леда.От години не с бях кръстил,но пред тази яма неволно вдигнах ръката си и се прекръстих.Стъпих на страшния мост и преминах благополучно.
Приближавах се към турския бряг и вече ясно виждах светлините,които излизаха от прозорчетата на караулниците.Вървях към точката,която пресичаше на две равни половини разстоянието м/у две стражи.Знаех,че там пороите са изрили долче и мислех да вляза в него.Чувствах,че колкото повече приближа желания бряг,толкова повече влазях в опасностите.Затова и бързах.Мракът се сгъстяваше.В очите ми ясно се отличаваха всички особености:караулниците,че рнеющото се долче,неравните брегове и Гюргево.Мътно,осветено,при ичаше на вълшебен град.Доближих брега,вмъкнах се в долчето и се ослушах.Всичко спеше и караулниците вече не се виждаха.На юг беше тъмнината на долчето,а на север един неясен,пепеляв хаос.Извадих револвера си и той отиде в дясната ми пъка,а тоягата преместих в лявата.Съгледах,че на около петдесет крачки,нещо като човек увит в черно се мърда.Мърдашесе и идваше насам.Той беше солдатин от караула,на пост.Стори ми се,че носи пушка.Легнах на гърба си в тъмното дъно и посочих револвера си към същото място.Стъпките приближаваха.Лежах в един дол,който беше обрасъл с храсти.Сливах се с храстите и образувах една обща сянка с тях,в която нищо не се разпознаваше.Ослушвах се,като револверът ми беше насочен нагоре.Стъпките отслабнаха.Още дълго стоях в това положение,с напънат слух.Най-после никакъв шум не се чуваше.Опитах се да помръдна,но усетих,че гърбът ми е като лед,а краката ми като камък.Започнах да си говоря тихо,че съм се уредил хубаво с това замръзване.Повдигнах се предпазливо и подадох главата си над брега.Наоколо беше пусто.Излязох лазешком на другия край,стъпих на поляната и фукнах през рътлината.
Намерих се в една долина,каквато обикновено правят крайдунавските брегове,Поспрях се,за да си отдъхна,усетих,че краката ми са се стоплили и се огледах,за да узная посоката си.Отново тръгнах.Излязох ан един връх видях неясни светлини,които означаваха,че там спи Русчук.Тръгнах успоредно към станцията.Пред мен се показа пътят,който водеше към града.Осъзнавах,че сега опасността беше най-голяма.От три вратни се влизаше в бабината Тонкина къща,но вероятно нощната стража обикаля още и може да се срещне с нея.зех посока към Дунава.Наведох се и хванах да подприпквам бързо и безшумно нататък.Изведнъй пред мен се мярна Дунавът.Слязох и урвичката хванах да се ниша по брега.
Хванах една стръмна пътека по урвата на високия бряг..Влязох в един двор.Предпазливо почуках на вратата,а женски глас попита кой съм.Аз приближих уската си към ключалката и казах,че съм Македонски.Баба Тонка се показа.Попитах я дали дяконът е тук,а тя ме попита от къде идвам.Казах й,че идвам от Браила.Тя тръгна пред мен и каза,че дяконът ме очаква.Свеща освети една стая,в която почувстваь приятността на топъл въздух.Там нямаше никой.След малко бабат се върна и каза да я последвам.Отидохме пред една дупка пруста,отворена в пода.Когато се затваряше,не се познаваше,че там има дупка.Имаше вид като да е закована.Последвах бабата в тясната подземна стълбичка.Отвори се там една врата и влязохме в стая,доста широка,добре постлана с черги и осветена.Левски седеше пред един стол,претрупан с вестници,хартии,други писалищни потребности.Беше наметнат с кожух и пиеше.Стаята служеше за работен кабинет на всички апостоли,които нощуваха в дома на баба Тонка.Седнах на одърчето постлано с червен килим.Първата дума на Левски беше дали ме е видял някои.Казах,че никой не ме е видял.Бръкнах в пазвата си и му връчих писмо.Дяконът хвана внимателно да прочита като придърпа свещта до себе си.Баба Тонка свали едно похлупено блюдо,поразрови огъня и сложи да се грее яденето,която беше предназначена за мен.

Е?Какво мислите?Моля за мнение,защото е важно...Утре ще имам класно и за това искам да ви попитам какво мислите... :) Ако има нещо за редактиране,моля да го поправите....

Благодаря предварително! :) :)

LuDAtAsLoPaTa
02-10-2008, 15:47
амии грешката ти е там кудето си писала ..тои ме наре4е караул не го е нарекал караул...а е викал охраната ... караулите са охраната ;) ина4е е много яко

gabi_94
02-10-2008, 18:23
ми според мен, сериозно трябва да си преправиш преразказа! Не че не е хубав, много е хубав ама е доста подробен и учителката ти веднага ще забележи че си си гледала от учебника(а ти си, почти сигурна съм). Личи си, че си си отворила учебника и почти си го преписала текста. И аз скоро правих такъв преразказ и го направих по-сбит, без да гледам от учебника, получих 6. Едно момиче много хубав преразказ имаше ама като тебе почти го беше преписала и госпожата и се скара много, замалко 2 да и пише. Преправи го и отдели главните моменти. Незнам каква ви е учителката, ама трябва да е много зле ако не забележи че си правила на отворен учебник.

apparition
02-10-2008, 20:38
абе деца да не ви пука...изпита ви ше е прекалено лесен...да не кажа елементарен - няма сми да учите :lol:

EmO_KiD_;(
02-12-2008, 07:57
ми според мен, сериозно трябва да си преправиш преразказа! Не че не е хубав, много е хубав ама е доста подробен и учителката ти веднага ще забележи че си си гледала от учебника(а ти си, почти сигурна съм). Личи си, че си си отворила учебника и почти си го преписала текста. И аз скоро правих такъв преразказ и го направих по-сбит, без да гледам от учебника, получих 6. Едно момиче много хубав преразказ имаше ама като тебе почти го беше преписала и госпожата и се скара много, замалко 2 да и пише. Преправи го и отдели главните моменти. Незнам каква ви е учителката, ама трябва да е много зле ако не забележи че си правила на отворен учебник.
E tq kaza ot u4ebnika da gledame,a i tva mi be6e purviq transformira6t prerazkaz.Sega ne mi se pi6at drugite,no ve4e sa dosta po-osuvur6enstvani :)

ProstoAz
02-12-2008, 08:35
Имаш доста излишни запетаи, както и доста липсващи такива.
Иначе като форма... преди не сме писали такова нещо, така че не мога да коментирам. ;)

nqkoiem4o
01-06-2009, 16:34
perfekten e teksta

alwaysreadyforyou
09-11-2009, 12:26
hey sorry mn 4e vi molq takova nesht ama moqta daskalka mi iska 20 prerazkaza a az poneje cqlo lqto bqh v germaniq ne mojah da gi napisha i sega se opitvam ama ako nqkoi moje da mi pomogne shte e mn milo smis sq mi trqqbva zbit prepazkaz na 2 ili 3 ili 10 glava na nemili nedragi v segashno istori4esko vreme smis ako mojete da mi go dadete do utre shte sum vi adski blagodarna :) :oops:

elito0o0o0
09-11-2009, 12:32
Единствената ти грешка е,че не пишеш във форума на КИРИЛИЦА!

MoonFruit
09-11-2009, 12:57
Единствената ти грешка е,че не пишеш във форума на КИРИЛИЦА! Ама поне пише без правописни грешки...

elito0o0o0
09-11-2009, 13:06
1. Да публикуват своите теми и мнения в правилната категория и с текст на кирилица. Теми и мнения, които нарушават това правило ще бъдат редактирани а след 1-ви Април 2009 ще бъдат изтривани.

Това чела ли си го? :lol: :? Може да пише без грешки,но това тук е правило.

MoonFruit
09-11-2009, 13:08
1. Да публикуват своите теми и мнения в правилната категория и с текст на кирилица. Теми и мнения, които нарушават това правило ще бъдат редактирани а след 1-ви Април 2009 ще бъдат изтривани.

Това чела ли си го? :lol: :? Може да пише без грешки,но това тук е правило. Е добре де не можем всички да сме перфектни ...

elito0o0o0
09-11-2009, 13:14
Оле малее.. Абе нямам думи. Мале.. Аз не съм идеална , не съм перфектна,не съм безгрешна,но това все пак е основно правило на всеки форум.

BrainlessROCKBABY
09-11-2009, 14:05
той изпитът от кога мина.. :lol:

liim0nka
09-11-2009, 16:45
момичето едва ли вече има нужда от помощ.. :lol:

Snickers
09-11-2009, 17:19
'Що се правиш на много компетентна?


По темата: Не го четох. ;/