PDA

View Full Version : задачи по Мат...



_GreEn-GiRl_
01-09-2008, 18:50
Тук има няколко задачи по Геометрия и ако ги решите ще съм ви много благодарнааа... :-) :-)

зад 1-Трапец е вписан в окръжност с център О.Намерете височината на трапеца,ако разстоянията от О до основите на трапеца са 3см и 2см

зад 2-Дадени са окръжностите к(O;r) и k1(O;r) (R po-golqmo ot r).Хордите АВ и СД на к се допират до к1.Докажете че АВ=CD

зад 3-Трапец е вписан в окръжност.Докажете че разстоянията от центъра на окръжността до бедрата на трапеца са равни

зад 4-Трапецът АВСД (AB е успоредна на СД) е вписан в окръжност к(О;r)така че О е вътрешна точка за трапеца.Ако разстоянието от О до хордата АВ е е една втора от r и СД=r намерете ъгъл АОВ ъгъл СОВ ъгъл СОД и ъгъл АОД

зад 5-една права пресича две окръжности с общ център последователно в точките A,B,C,D.Докажете че AB=CD

зад 6-Точките A и B лежат на окръжността к(O).Построите окръжност к1 със същия център О която се допира до хордата AB
много ви моля опитайте аа това са задачи за 8ми клас..

smile_and_shine
01-09-2008, 21:17
ами първата в общи линии е така: имаш два случая според това дали О е външна или вътрешна точка за трапеца. ако е външна, то височината ти е 3-2=1, а ако е вътрешна :arrow: 3+2=5
3.зад. Предполагам сте доказвали в у-ще, че всеки трапец, описан в окръжност, е равнобедрен?.. имайки това впредвид, триъгълниците ОВС и ОАД са еднакви по трети признак (две от страните са равни на радиуса, и ВС=АД). :arrow: височините също са равни като съответни елементи в еднакви триъгълници. (тук АВСД ти е трапецът :wink: )
4 зад. Нека ОМ е перпендикулярно на АВ :arrow: триъг. АМО е правоъгълен и в него ОМ=половината от АО :arrow: ъгъл МАО е 30 градуса (от онази теорема, сещаш ли се :wink: ). Аналогично и ъгъл МВО е 30 градуса :arrow: ъгъл АОВ е 180-60=120... После: триъг. ДОС е равностранен (СД=ОД=ОС=г), слеедователно ъгъл ДОС ти е60 градуса. А ъгъл АОД= ъгъл ВОС=(360- (120+60))/2=90 градуса.
айде тва е засега, че нещо много ми се доспа :smt010 утре пак :wink:

Blab
01-09-2008, 21:29
Няма да проверявам предните.

следващата:

О-център на окръжностите

Разглеждаме тр-ци ABO и ODC:
1)OA=OD (AO и OD са радиуси на по-голямата окръжност)
2)BO=OC (BO и OC са радиуси на другата)
3)<АОB=<DOC (ъгли)
=>ABO и ODC са еднакви
=> AB=CD

--------------------------------
и последната:

Пускаш хордата АB. От центъра на окръжността спускаш перпендикуляр към АB. Хващаш дължината на разстоянието(от центъра до хордата)с пергела и от О чертаеш окръжност с този радиус. Воаля.

_GreEn-GiRl_
01-10-2008, 05:22
Благодаря ви мОООоогооо :-)

stef4o199
03-04-2013, 13:04
може ли и за мен да ми направите услуга: имам задачи може ли да ми ги решите ще съм ббезкраино благодарен!!!!!!!:
Дадена е окръжност к (r) Постройтеокръжност к1 която има същият радиус и:
А) НЯМА обща точка с дадената окръжност к;
Б) има две общи точки с к.

OoVasKoO
03-04-2013, 13:21
http://prikachi.com/images.php?images/7/5949007v.jpg