PDA

View Full Version : Протестанството-приемате ли го?



psihqsala
01-12-2008, 22:13
България е православна държава, но както знаете,съществуват и други направления на християнството-католицизъм,протестанство. Предполагам сте запознати,но аз ще ви дам някои основни понятия за протестанството : Основоположник е Мартин Лутър.Неговите 95 тезиса за отсъплението на църквата от вярата са и основата в/у която се развива протестантизма.
Някои от по съществените различия са следмните:
Протестантизма отхвърля църковната ерархия,изповедта пред свещенник,поклонение пред икони,литургия,кръстното знамение,Дева Мария е наречена христородица и мн.др.
Като единствен източник на протестантската теологоия се приема само светото писание,докато при католизизма и православието като източник се признава и светото предание.
Искам да изкажете мнението си. Смятате ли,че разбиранията на протестантите са правилни или не?

Mortificatiоn777
01-12-2008, 22:18
Правилни са естествено! :) Никоя църква не е умряла на кръста, Христос умря. Никой свещенник не може да ти прости греховете. Преклнението пред икони е идолопоклонничество. Дева Мария е била просто жена. Мартин Лутър е бил прав. :)

Jesus_is_good
01-13-2008, 09:01
\:D/

Sun_Shine`f
01-14-2008, 15:12
По-скоро разбиранията на православните и след това на католиците са неправилни!

IdiOtKa
02-17-2008, 10:42
има ли значение маина ...аа вярата е се една и съща ..

Akumabg
02-17-2008, 10:50
Според мен времената в които живеем са такива,че няма значение какъв си.Защото е демокрация никои не може да ти държи сметка каква вяра проповядваш или дали си протестант православен или католик.

EricDraven
02-18-2008, 09:02
протестанството има доста особен чар...

но все пак знаете ли защо и къде възниква? :)

16-ти век в Германия...заради простотията на Римската църква

Morskoto_oko
02-18-2008, 18:26
но все пак знаете ли защо и къде възниква?
16-ти век в Германия...заради простотията на Римската църква

А ето и малко от простотията на католическата църква.
Всичко в католическа Европа е било свързано с религията. Хората смятали, че всяко тяхно действие трябва да бъде насочено към постигане спасението на душата. А това можело да става само чрез узаконените средства и способи, върху които църквата имала монопол. Към католическата църква започват нападки, поради нейното богатство, алчност. Практика е било католиците да продават индулгенции. Реликвите, иднулгенциите замъглявали същината на християнството и приравнявали искрената вяра с преклонението пред материални обекти.
Има много хора, които избират да бъдат протестанти.Те смятат за правилно да се покланят само на един Бог, а не на разни кумири: пари, реликви, икони. Следват законите от Библията. Не само десетте Божии заповеди, но и друго: да обичаш ближния като себе си, да държиш надеждата, винаги да вярваш и никога да не отпадаш от Бог и др. Аз съм от тези хора и съм щастлива, чи познавам Господа и мога да се нарека Негово дете. Това ми носи много радости в моя живот.

*мнонопол - изключително право, привилегия
*индулгенции - документ за опрощаване на грехове, издаван чрез заплащане

gutbone
09-06-2008, 18:53
Дали някой може да ми разясни още малко за протестанството? струва ми се леко объркано... Истинският проблем е че съм с едно момиче от доста време и всичко е прекрасно но стигне ли се до секс тя не дава и наскоро разбрах че е протестнантка, и трябва да се пази до сватбата... също така семейството и е против всякакви нейни връзки камо ли с такива като мен (не- протестанти). ако някой знае повече по темата, моля.

Kman
09-06-2008, 20:25
Лично познавам един протестант и като тръгнат рекламите за бельо или някви други,дори ако на филма малко повече романтика и топй веднага сменя телевизията и следва стриктно всяка една буква на библията....нямам думи просто,само за религията си говори и нищо друго,то направо ти писва.
Не го приемам това нещо,просто е прекалено фанатично....

gutbone
09-06-2008, 20:59
за нещо такова става дума.. понякога имам чувството че човека до мен е част от нещо като секта когато се вманиачава на тема праволинейно следване на библията... затова ми се искаше да разбера доколко протестантите са стриктни... това че жената трябва да е девствена нещо като закон ли е? ами ако случаино се отвори с тампон... горят я накладата и нея и тампона ли?

Christ
09-06-2008, 21:05
за нещо такова става дума.. понякога имам чувството че човека до мен е част от нещо като секта когато се вманиачава на тема праволинейно следване на библията... затова ми се искаше да разбера доколко протестантите са стриктни... това че жената трябва да е девствена нещо като закон ли е? ами ако случаино се отвори с тампон... горят я накладата и нея и тампона ли?

Хъх?

Жената е девствена, докато не направи секс. Ако ще и ЗиЛ да си вкара отдолу пак ще е девствена.

Горенето на клада го правят Католиците. Опити за праволинейното следване на Библията има в .. почти всички църкви. :)


k`man е фанатик атеист. Само за не-религията си говори. :D

Kman
09-07-2008, 21:26
"k`man е фанатик атеист"
Йест ве,кефиш мъ щи пръдна..... 8-) не се обижай,просто такъв е израза.
Та сега сериозно по темета.....не ми допада да бъда причисляван към нещо.Ако самия се причисля може,но не и да бъда причисляван от други....думата фанатик се използва само за прекалено дълбоко вярващи,а при положение че съм нерелигиозен,то този израз е прекалено погрешен.
И все пак предпочитам оптимистичността на атеизма от колкото апокалиптичността на религията :)

InitialD
09-10-2008, 01:05
Абе вие луди ли сте бе?!Протестантството не струва!
Скивайте ги "великите" протестанти ... религията им умира!Църкви във великобритания се превръщат в джамии,в Кьолн е одобрен строежа на джамия,която ще бъде единствената по-висока сграда от Кьолнската катедрала!!!!За какво си говорим !?Тия пред икони не се кланят,свещенниците са им супер измислени..как въобще се е задържало това направление толкова векове..досега де! 8-)

Kman
09-11-2008, 02:04
Е...ще поживуркат още някоя друга година и после ще останат само в учебниците по история,тя религията толкова яко затъва,че иска да прокарва старовременните си ценности във всеки аспект от живота на човека и защо...за по голяма популация и клиентела.....и защо-защото осъзнава че малко по малко замира....и защо-защото ценностите й не могат по никакъв начин да се съчетаят с модерния развиващ се начин на живот.
И ако почетете малко историята на християнството ще забелжите как тази религия през цялата си история ревностно е защитавала принципите и ценностите....ту с инквизиция,ту с клевета за вещество или ерес,е това е било доста усшена тактика за онези времена,но хората вече не са глупави както са били по времето на инквизицията.А да не говорим за забранените книги,за това че църквата винаги е била против науката от самото й начало и хората които са прокарали идеята че земята се върти около слънцето,а не обратно.Да не говорим че първия човек, Джордано Бруно който е изказал пръв мнението и идеята че нашето слънце е само едно от многото бил изгорен накладата.Да не говорим че както преди така и сега църквата е против всичко научно....цезеровото сечение,абортите и т.н. Само ще ми е интересно как църквата и папата ще се изкажат са ускорителя на елементарните частици.
Та да се върна малко към темата....протестантите са точно най-изявените фанатици,те са тези които следват библията до буква.

"как въобще се е задържало това направление толкова векове..досега де!"
Със страх и инквизиции...но сега понеже хората се отърсват от страха,който е най-голямото оръжие на църквата и когато започват да си търсят човешките права,църквата неможе да направи нищо освен да признае тяхната свобода на избор какви да бъдат и в какво да вярват или не вярват.И понеже църковният аторитет се губи с коляма скорост,се започва да се говори за "апокалипсисааааааааа"
А какво успява да направи тази идея за "края на света" да внесе страх в хората че "душите" им няма да бъдат спасени....е хайде стига де,все още ли витаете в облаците и разговаряте с лилави зайци...

Nam3less3
09-11-2008, 14:38
Е...ще поживуркат още някоя друга година и после ще останат само в учебниците по история,тя религията толкова яко затъва,че иска да прокарва старовременните си ценности във всеки аспект от живота на човека и защо...за по голяма популация и клиентела.....и защо-защото осъзнава че малко по малко замира....и защо-защото ценностите й не могат по никакъв начин да се съчетаят с модерния развиващ се начин на живот.
И ако почетете малко историята на християнството ще забелжите как тази религия през цялата си история ревностно е защитавала принципите и ценностите....ту с инквизиция,ту с клевета за вещество или ерес,е това е било доста усшена тактика за онези времена,но хората вече не са глупави както са били по времето на инквизицията.А да не говорим за забранените книги,за това че църквата винаги е била против науката от самото й начало и хората които са прокарали идеята че земята се върти около слънцето,а не обратно.Да не говорим че първия човек, Джордано Бруно който е изказал пръв мнението и идеята че нашето слънце е само едно от многото бил изгорен накладата.Да не говорим че както преди така и сега църквата е против всичко научно....цезеровото сечение,абортите и т.н. Само ще ми е интересно как църквата и папата ще се изкажат са ускорителя на елементарните частици.
Та да се върна малко към темата....протестантите са точно най-изявените фанатици,те са тези които следват библията до буква.

"как въобще се е задържало това направление толкова векове..досега де!"
Със страх и инквизиции...но сега понеже хората се отърсват от страха,който е най-голямото оръжие на църквата и когато започват да си търсят човешките права,църквата неможе да направи нищо освен да признае тяхната свобода на избор какви да бъдат и в какво да вярват или не вярват.И понеже църковният аторитет се губи с коляма скорост,се започва да се говори за "апокалипсисааааааааа"
А какво успява да направи тази идея за "края на света" да внесе страх в хората че "душите" им няма да бъдат спасени....е хайде стига де,все още ли витаете в облаците и разговаряте с лилави зайци...Не сравнявай църквата с религията, църквата е човекшо дело и е вършела човешки глупости.

Kman
09-11-2008, 23:11
Религията е човешка измислица,според теб защо всяка религия си има един пророк,един пратеник или незнам си какъв си без който популялизирането никога нямаше да бъде толкова голямо.Всъщност точно това са хората които измислят този красив мит в който да повярват наивните хора от простолюдието.Ако не беше Христос,сега никой нямаше да изповядва християнство,католизицъм,п ротестантство и вероятно и самия коран е щял да бъде по различен когато липсва нещото от което да взаймства идейте си.

InitialD
09-12-2008, 00:51
Аз до този момент не знам Православието да е инквизирало,изгорило на кладата или принудило някого да вярва в него!
Ето защо още веднъж вдигам две ръце за Православието!!!

Nam3less3
09-12-2008, 00:59
Религията е човешка измислица,според теб защо всяка религия си има един пророк,един пратеник или незнам си какъв си без който популялизирането никога нямаше да бъде толкова голямо.Всъщност точно това са хората които измислят този красив мит в който да повярват наивните хора от простолюдието.Ако не беше Христос,сега никой нямаше да изповядва християнство,католизицъм,п ротестантство и вероятно и самия коран е щял да бъде по различен когато липсва нещото от което да взаймства идейте си.Прочети библията и си помисли дали е мит.

Kman
09-12-2008, 01:24
Писаници на тоз и оня,които писаници дори не съвпадат и даже се разминават,а уж било слвото на бог :lol: А и щом един папа го е казал че е мит,говоря за папа Лъв X вече съм го цитирал няколко пъти.

Nam3less3
09-12-2008, 01:25
Писаници на тоз и оня,които писаници дори не съвпадат и даже се разминават,а уж било слвото на бог :lol: А и щом един папа го е казал че е мит,говоря за папа Лъв X вече съм го цитирал няколко пъти.Папата да не е официален представител и посланник на Бог на земята :-D

Christ
09-17-2008, 17:37
Аз до този момент не знам Православието да е инквизирало,изгорило на кладата или принудило някого да вярва в него!
Ето защо още веднъж вдигам две ръце за Православието!!!

Чудотворните икони!!! Нареди се на опашката, за да се докоснеш до Дева Мария!!! ТЯ ЩЕ ТИ ДАДЕ ЩАСТИЕ И КЪСМЕТ!

Kman
09-17-2008, 18:12
Мдам тя тази икона раздава безплатно на всеки който я докосне щастие и късмет,е друг въпроса до колко раздава и колко пари взимат поповите или там каквито са за да ти дадат да се докоснеш.Но дори и да не ти взимат пари...знаеш ли може след два дни да ти умре някой роднина и да ти завещае някой друг милион...егати щастието и после да срещнеш половинката си...нали ще си щастлив която да ти роди син който от желание да те наследи те изпрати на небесата с права лопата.
Говоря примерно,но и такива развръзки не са рядкост.

Babun
09-23-2008, 20:16
Църквата е само една и се нарича Източно-Православна. Католическата и Протестанската са отпаднали. Защо? В началото Църквата е била една. Така тя на различни събори е разглеждала въпроси относно различни проблеми (в Библията има например дали трябва езичниците да се обрязват) и така се формира Свещеното Предание. В него имат участие и св. апостоли, който не са чели Библията, а направо са общували с Христос,който най-вероятно им е разяснил много повече неща от колкото са описани в евангелията и писмата.На основата на признаването на два извора (Библия и Св. Предание) една църква се причислява към Православие. Причината за разделянето м/у католици и православни е точно, че първите почват да променят вече установени неща (че Св. Дух произлиза и от Син Човечески) и да добавят (Дева Мария е родена непорочно и папата е непогрешим наместник на Бога на земята). Естествено има и политически причини. И както казва самият Христос, добрите дървета дават добри плодове. Св. Инквизиция (която е доста свята м/у другото), индулгенциите,кръстоносни е походи просто са последствията. Лутер вижда това и решава да отрече католицизма създавайки по този начин пространството. Но той не си връща църквата си до положението преди католицизма да пропадне, а си създава нова такава според неговите си разбирания основани само върху Библията. Тук е забавно да вметна, че протестантите не признават решенията на вселенските събори, но живеят според книга съдържанието на която е утвърдена на такъв. Сами можете да се досетите дали е могъл да се справи.


Ето защо още веднъж вдигам две ръце за Православието!!! Преди да вдигаш каквито и да е ръце си задай въпроса дали живееш според както учи православието и дали го разбираш въобще. Християнството не избор на църква,а начин на живот! А православието не е 10 мин. на литургия на Великден и палене на свещи от време на време.


Религията е човешка измислица
Бог е дошъл в плът и кръв. Не знам дали знаеш, но евангелията са писани по времето когато е имало ЖИВИ свидетели на Христос. После 12 души почват да проповядват една лъжа, да живеят като скотове и да киснат по затвори, да умират за нея. За какво - те не са събирали членски внос или пък са взимали някаква облаги.



"как въобще се е задържало това направление толкова векове..досега де!"
Със страх и инквизиции...но сега понеже хората се отърсват от страха,който е най-голямото оръжие на църквата и когато започват да си търсят човешките права,църквата неможе да направи нищо освен да признае тяхната свобода на избор какви да бъдат и в какво да вярват или не вярват.И понеже църковният аторитет се губи с коляма скорост,се започва да се говори за "апокалипсисааааааааа"
Дай ми примери в Православето. А да - ако не беше нашата църква сега щяхме да мюсюлмани. Ти въобще знаеш ли каква роля е Църквата по време на турското робство? История Славянобългарска атеист ли я е писал? Това направление ще се задържи до края на света дори ако останат двама души християни. Бог никога не отнема свободата на кой да е - той е дал право на избор по кой път ще поемеш. А за този избор после ще си носиш последствията. Надявай се "това направление" е човешка измислица.


понякога имам чувството че човека до мен е част от нещо като секта когато се вманиачава на тема праволинейно следване на библията... затова ми се искаше да разбера доколко протестантите са стриктни... това че жената трябва да е девствена нещо като закон ли е? ами ако случаино се отвори с тампон... горят я накладата и нея и тампона ли?
Въпросът е дали всеки отделен човек живее като християнин и спазва Библията. Веднага ще ти намеря и православни и католици, който не живеят по съответния начин. А и не е възможно така лесно да заживееш по този така. Жената трябва да прави секс само с човек за когото е омъжена (и обратното съответно) инак е грях. Но греховете се прощават, ако човек се изповяда и се отрече от тях. Писано е да не съдим никой за греховете му.

Не искам да отричам, че Българската православна църква не боледува в момента, но истината се крие в нея. Протестантите мога много да впечатляват хората, като им вадят цитати от Библията, но един истински православен ги затапва със същата Библия като стой та гледай. Честно казано зазубрят цитати без да имат някакво разбиране в/у им.

По въпроса за иконите:Православните се молят пред икони, а не на икони. Когато жената с кръвотечение си каза, че само да се допре до дрехите на Исус и ще се изцери какво й казва същият? "Твоята вяра те изцери". Ако някой сравнява подковата и четирилистната детелина с икона - няма никакво разбиране за отношението на православните към иконите. Да се поинтересува малко повече.

ThunderGoddess
09-24-2008, 14:07
Честно казано християнството не ме вълнува особено - дали е протестантство, православие, католицизъм - все е ужас. Забелязала съм, че протестантите са някак си по-кротки и не толкова лицемерни, колкото католиците и православните. Те наистина вярват ... с някаква детска наивност. Лошото при тях е, че са християните с най-промити мозъци, като някои бройки се отричат от светския характер на живота си и се заключват в себе си, пречат си сами да се социализират и развиват като самостоятелни личности.

Christ
09-24-2008, 15:17
Babun, проблем. Католиците също се смятат за първата църква. Истината е, че Католическата църква е открита 4ти век след Христа, а Източноправославната чак когато Римската империя се разделя на Източна и Западна. Не мога да ти кажа точната година.


Чудотворни икони няма. Чудесата идват от Бог. Исус не е роден на 25ти Декември. Мария е грешница, зачената както всеки един от нас. Светците, в библейския смисъл, са абсолютно всеки истински вярващ, не някакви отшелници, определени от "Църквата" за такива.

Babun
09-24-2008, 17:21
Всяка Църква се смята за такава - нали не очакваш да твърди друго. Православието е това, което е основал Христос. Първоначално църквата е ЕДНА, а после се отцепват католиците - а от тях и протестантите. Христос сравнява църквата като живо тяло - на теб като ти се отцепи ръката от нея пораства ли ново тяло? Не знам как се открива църква? В крайна сметка църквата е този инструмент, който благовести. Спасението човек си го изработва с вяра и дела.


Чудотворни икони няма. Чудесата идват от Бог. Исус не е роден на 25ти Декември. Мария е грешница, зачената както всеки един от нас. Светците, в библейския смисъл, са абсолютно всеки истински вярващ, не някакви отшелници, определени от "Църквата" за такива.
Чудесата идват от вярата - "ако имаш вяра колкото синапово зърно ще кажеш на тази планина стани и се премести и тя ще го стори"(цитирам по памет). Католиците са решили по еди кое си време Мария са не непорочно зачената.Светец се канонизира за такъв - което го решава църквата - няма нищо общо с отшелниците. Прочети и по тази тема малко.

Православие се нарича правата църква - в този смисъл и според католиците те са православни. А и православната църква е католическа - значи съборна ако не се лъжа. За това се уточнява - Римокатолици и Източно-православни.

ThunderGoddess
09-25-2008, 12:45
Ето ви малко апетитен материал относно Англиканската църква. Може да се насладите на цветущия език на последователите й, също:

хаахаха (http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=christ&Number=1949291542&page=0&view=collapsed&sb=5&part=)

хихихи (http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=christ&Number=1949309536&page=0&view=collapsed&sb=5&part=1#Post1949315223)

Kman
09-25-2008, 14:28
Тя ще отправи директно своето "разкаяние" към викторианския учен, въпреки че той е починал преди 126 години

14.09.2008



Англиканската църква официално ще се извини на Чарлз Дарвин за проявеното неразрбиране на неговата теория за еволюцията, пише "Дейли мейл".

Църквата ще отправи директно своето "разкаяние" към викторианския учен, въпреки че той е починал преди 126 години.

Новината обаче бе окачествена като "абсурдна" от критици на църквата, а пра-пра-внук на Дарвин нарече извинението "безсмислено", отбелязва "Дейли мейл".

Представители на църквата сравниха извинението с решението на покойния папа Йоан-Павел II да се извини от името на Ватикана за процеса срещу Галилео Галилей през 1633 г.

Висшите църковни сановници искат да "изтрият" вината на техните предшественици, оклеветили Дарвин за теорията му, че човекът е произлязъл от маймуната. Те освен това явно искат да се преборят със схващането, че църковното учение няма общо с науката, коментира "Дейли мейл".

ХАхахахаха.....първо Дарвин е казал че човека има най-зходни черти с маймините,но НЕ Е казвал че сем произлезли от майминуте!
и второ ако църквата започне да се извинява за такива абсурди,то трябва да се извини още стотиици хиляди милиони пъти ,колкото са човешките животи отнети по времето на инквизицията,кръстоноснит походи и тем подобните.
Не само е безмисленно да се извиняват,а и е обидно.
Вижте за какви абсурди са убивали хора - http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=12&id=16281

и заради такива абсурди са били избити над 300 хиляди жени,за мен това не само че не е човешко и хуманно,а и трябва ДА ИМА НАКАЗАНИЯ и санкции!

Де да беше само това,те тепърва ще имат да се извиняват и да одтеглят свещенните си забрани за цезаровото сечение,клонирането и още доста неща.....сега ще кажете че тя е ръководена от хора и за тва така става и въпреки че не се ходи на църква пак можеш да вярваш и бла бла бла....обаче самата църква е направила библията това което е тя сега и всъщност не е проблема само в църквата а и в книгата...

Nam3less3
09-25-2008, 15:12
Проблема е единствено в хората.

Kman
09-25-2008, 15:26
Те на тебе само хората ти виновни и за торнадотата сигурно обвиняваш хората....ако я нямаше книгата нямаше да бъдат убити стотици хиляди животи....как ти прави кеф да следваш една религия заради която са убити повече хора и от колкото са избити от атоманата бомба....това което една атомка е свършила,една книга може да свърши два пъти по добре.

Christ
09-25-2008, 17:28
Римокатоличската църква не е Християнска! k`man, малоумен ли си, къв си?!

saruhi
05-17-2010, 16:11
Какво е моето отношение към протестантството ли!?Като една протестантка,бих казала,че да вярваш в Бог може да е най-прекрасното нещо.Не съм съгласна с мнението,че протестантите сме хора,които трудно разговарят или още повече с детска наивност.ПЪЛНО ТЪПОТИЯ! :shock: Явно не познавате достатъчно хора,за да ги наречете наивни.Вярата в Бог е начин на живот и като във всяка религия има хора,напълно отдадени на нея,има и хора,които са иди-дойди.Питаш някой "Вярваш ли в Бог" и отсреща чуваш отговора "Аз съм православен-да" и след тва отива на дискотека,където ще се накатери по тоалетните с няколко мацки.Нужни са 3 неща,за да бъдеш истински християнин-вяра,търпение и способност да говориш с хората,а не да цитираш назубрени изрази от Библията.А това,с което протестантството се отличава от другите 2 клона на християнството са:
-Свещеника е пастор и не ходи в расо,а с дънки,тениска и маратонки
-След службата не се изнизва,а остава в църквата и ако имаш някакви въпроси говори с теб,като приятел
-Хората в църквата не са само за там-да се познавате от неделните служби,а стават приятели,излизат по кафета,слушат музика и т.н.
-Т.нар. christian metal (християнски метъл-стил в музиката) е композиран от протестанти.Примери:Skillet,Kutl ess,Brian Head Welch,Red и т.н.
Общо взето протестантството е клонът на християнството,които се доближава най-много до хората.
Благодаря на Бог,че ми даде този ден,моето семейство и всички хора около мен! :)

filmimilmi
05-17-2010, 16:55
@saruhi, приятели можеш да намериш навсякъде, а не само в църквата. :)
Колкото до това, че пасторът също ти е приятел, ами това е просто маркетинг. И психиатърът е приятел на своите пациенти, както и учителите в даскало се опитват да са приятели на учениците си и прочее. Защо за връзката ти с Бог ти трябва да се обръщаш към бюрокрацията(църквата). Нима е трудно да живееш добре без някой да ти казва, че действително живееш добре. Работата на църквата е да ти казва, че живееш добре защото чрез нея осъществяваш връзка с Бог. Но защо ти е необходима? Защо трябва да вярваш на всичко? Не мислиш ли, че животът ти всъщност би станал много по-пълноценен, изпъстрен с нови изживявания и хора, които никога няма да опознаеш докато осъществяваш себе си в среда, която сама по себе си те приравнява с възможностите на хора, които може би са далеч под твоето ниво? Никога ли не ти се е струвало така сякаш единственото, за което ползваш живота е просто като чакалня преди да влезеш в рая? Нима трябва да изпуснеш удовлетворението, което би получила от "греховете", които мислиш, че ще те пратят в ада? Много е объркано. И НЕ, не казвам, че си пропиляваш живота, просто казвам, че можеш да отвориш очи и да престанеш да фантазираш в молитвите си, а да се позабавляваш и усетиш светът такъв какъвто е без непрекъснато да благодариш на свърхестествено същество, (с което впрочем реално никога не си се запознала, а и няма и да се запознаеш), за всичко добро и лошо в живота си. :)

saruhi
05-17-2010, 20:40
filmimilmi,какво те кара да мислиш,че съм ограничен човек!?За разговора с пастора имаш погрешно мнение.Нещата,които каза са така,но по никакъв начин общуването не е маркетинг.Самата аз дори съм дъщеря на пастор и виждам в неговото общуване с хората не реклама,а отдаденост и готовност за помощ.Другото,което е не мисля,че в църквата има кой знае колко хора,които вярват сляпо.Винаги е така има хора,които ще те уморят с разговори за вярата,но това е начин на живот.Следващото,което искам да кажа е,че лично аз не се смятам за ограничен човек.Не върша някой неща не само защото ги смятам за грях,просто не ми е приятно.Виж,има неща,които обичам-карането на скейт,ходенето по рок концерти,слушането на силна музиkа и т.н. и вярата в Бог никога не ми е пречела да се наслаждавам на любимите си занимания.Защо ти не пробваш нещо по различно,като това да проучиш някой неща за протестантите и не видиш,че не винаги вярата е предпоставка за ограниченост :-P

DevilWish
05-17-2010, 21:28
Уважавам всяка една отделна религия ;)

filmimilmi
05-18-2010, 02:46
@saruhi, това, че си дете на пастор променя много нещата. Няма как да те накарам да се съгласиш с критика към онова, което представлява целият живот на твоето семейство. Църквата ви изхранва, а следователно дори джобните ти идват от там. И логиката ти е следната вероятно, че просто няма как да не благодариш на Бог защото ако го нямаше и църквата нямаше да я има. : ) Но църкви може да има и в светове без Бог. Защо? Защото хората ги искат и им доставя комфорт самата фантазия, че това има голямо значение в живота им. Чувството, че винаги има някой, който да те обича въпреки липсата на обич от страна на хората около теб. Усещането за справедливост след смъртта. Страхопочитание и спазване на норми и правила, чийто реален брой от тези, които имат полза са не повече от 2. Не убивай и не бъди гаден към близките си. Можеш и сама да се убедиш в това. Клипчето хем те кара да се засмееш, хем и да се замислиш. Наистина, на кого разчиташ повече? На себе си или на Бог?

http://www.youtube.com/watch?v=YzEs2nj7iZM

Второ, не казах, че си ограничена. Казах, че животът без спазването на измислени норми е много по удовлетворяващ. Между начина, по който ти се чувстваш на тази възраст и този на твоите връстници, които не се страхуват да се забавляват със заклеймени неща от вярата има голяма разлика. Ти постоянно се стараеш да не разочароваш своя Бог, а междувременно изпукаш неща нормални за твоята възраст. Като малка са те учили да вярваш, че дядо Коледа те гледа цяла година и трябва да си послушна, за да получиш подаръци, а сега те плаши Бог, който постоянно те наблюдава и се страхуваш да нарушиш правилата, за да не те накаже с нежелано изпитание или пък билет към Ада. Има неща, които просто се страхуваш да преживееш докато не превъзмогнеш чувството за отговорност към някакъв белобрад старец, който така или иначе те е програмирал предварително и знае винаги какво ще направиш и къде ще те прати още преди да се родиш. Тогава за какво ти е да спазваш така или иначе някакви правила като Той така и така си е решил какво да прави с теб. Това беше и моят аргумент, че вярата поставя ограничения на хората и не им позволява да изпитат истински от всички сладости на живота, а и ги кара и да изпитват единствено вина. Оформя се едно тясно развито съзнание, което има повод да заклеймява дори от хубавите неща в живота, като ги възприема за дело на дявола.

Трето. Какъв е смисълът да мислиш, че всички твои близки и приятели са застрашени да отидат в Ада независимо от това колко добри хора са всъщност ако не са приели измислен еврейски апостол за свой спасител? Понякога не ти ли се е струвало, че вярваш само заради чувството за превъзходство? Усещането, че притежаваш истина, която другите не могат да видят и това понякакъв начин те прави по-необикновена?

Четвърто. Какво те кара да смяташ своята религия за най-важна от всички религии. Какво прави истините на другите хора да са лъжеучение за теб, а те самите считат със същата упоритост твоите вярвания за такива. Всяка религиозна доктрини твърди, че тя предлага истината. Например порядките, на които учението на мюсюлманите учи е 180 градуса от това на християните. И двете религии си противоречат и не признават една друга. Поводи за религиозни конфликти, омраза, разделение.
Пето. Между атеистите няма религионзи конфликти. Ако предположим, че светът не се ръководи от Бог и няма религия човечеството щеше да изглежда много по-приятно. Да си атеист също има други предимства. Това, че някой твърдят, че животът им без Бог щеше да е тъжен и депресиращ въобще не може да се счита за вярно. Твърдения като "Не бих си представил живота си без Бог" или "Животът ми не би имал смисъл без Бог" са честа защита на религиозния живот. Но атеистите имат и свои преимущества. Това, че са такива не означава, че не са съгласни с ученията на Исус. Просто те могат да взимат решения в своя живот базирани на конкретни причини. Например на християните приемат буквално, че е забранено да лъжеш по какъвто и да било повод. От своя страна атеистите знаят, че в лъжата няма нищо лошо ако е има основание за нея. Ако например искаш да спестиш истина, от която ще пострадат хора, то решението ти ще се базира на морални принципи и подходящи решения. Не би издала приятелско семейство ако разбереш, че то укрива данъците си например или пък ще ги изпортиш защото не ти се струва редно да излъжеш?
Няма нищо лошо в това да не съгласуваш живота си напълно с религията. Ако на атеист се случи инцидент, то той не приписва причината или вината му на Божия план, а намира причината за него и си взима поука. Ако недай си Боже ти блъснеш дете с колата си, себе си ли ще обивиняваш или предпочиташ да намериш причината в Бог и припишеш вината на него вместо да живееш с кофти тръпка от случилото се? :(
Друга полза от откъсването на човек с религията е, че можеш да си по-космополитен човек. Да си отворен към създаването на приятелства с хора с алтернативен стил на живот, без да имаш предрасъдъци, че те ще се пържат в Ада, а тяхната компания може да повлече и теб натам.

Пето. А ти колко решения взимаш в живота си, които са диктувани директно от сърцето ти, а не са на базата на морал идващ извън теб или под принудата на страха "вярвай или ще умреш!". Т.е. този, на който те учи външен източник като Библията например. Ако понякога обаче ти се струва, че трябва да изпитваш вина дори от желанията си, това действително ли ти се струва основателно? Ако Исус действително беше изкупил греховете на човечеството, то тогава какво продължаваме да правим тук? Ето и един надъхващ откъс от филма "Адвокат на дявола" http://vbox7.com/play:290842f3
Обръщам внимание точно на това, че ако има Бог, то би следвало Той да е шегаджия. Като се замислиш действително поставя правила, които да си противоречат с човешките инстинкти, които е заложил в природата ни. Свободна воля и все пак правила, които да я ограничават. С какво изобщо животът на човек се подобрява с религия? Как чувството, че своеобразно си подписала договор с Него, при потапянето ти във водата те освобождава от мисълта, че каквото и да си правила някога, винаги е било възможно да си се справяла съвсем сама без помоща му? Все пак не едва ли някога си чувала гласа му. Свиделства за присъствието на висша сила от сорта на "усетих го със сърцето си" не се броят. :)
Както и да е. Толкова за сега, че се поувлякох както винаги. Съветвам те да прочетеш и другите дискусии на тази тема, за да не дъвчем все на едно място. :)

saruhi
05-18-2010, 20:13
filmimilmi,първо и останал/а си с грешно впечатление откъде идват парите в моето семейство-те си идват от напълно редовната на баща ми работа и със сигурност джобните ми не идват от това,че баща ми е пастор.
Второ-Това,че имам поставени някакви норми от страна на Божието слово (сиреч Библията) не ми пречи да върша каквото и да било.Това е едно от нещата,които са в живота ми и честно казано нищо не ми пречи да изляза някъде и да се забия с някакъв "фешън",но просто на мен ТОВА не ми доставя удоволствие.Никога не са ме привличали купоните с много бира,тревата (вси дрога,която съществува),джангъра общо взето.Такава съм сама по себе си,по характер,а не защото просто сляпо се водя по правила.
Третото,което ти каза...не мисля всъщност,че вярвам само заради чувството за превъзходство.За мен да вярвам е успокоение,цел в живота..нещо,което следвам безкористно,а не да се лутам из света (като простинал кон) :-D
Четвърто-Да!определено смятам,че това е истинната религия!Имам хиляди доказателства за това,че Бог съществува!Както обичам да казвам "И вятъра не го виждаш,но можеш да го усетиш"
Няма смисъл да продължавам да споря с теб,видяло се,че тази дискусия ще продължи доста дълго.Радвам се,че поне знаеш и някой ти е казал за Исус Христос.Това е най-лошо...да си чул истината,но да не си повярвал.Истината често пъти боли. :) Бог да те благослови и да отвори очите на сърцето ти,за да познаеш Неговата истина. И още нещо,замислял/а ли си се,защо като стане нещо и всички казват "О боже!","OMG" и т.н.,според теб не е ли заложено на човек да вярва в неговият създател!? :wink:

filmimilmi
05-18-2010, 21:44
@saruhi, знам, че не искаш да спориш защото в споренето трябва да се философства, а в момента, в който започнеш да философстваш това означава, че не приемаш една единствена истина. Всички вярваме в това, което ни кажат да вярваме. Нима не е така? :) На мен са ми казали да вярвам в друго както и на теб. Моят свят е коренно различен от твоя. Просто сме чули/научили различни неща, от там идват и различията ни в това какво възприемаме за истина и какво не. Мен не ме боли от твоята истина. Тя е валидна за теб защото си се сграбчила здраво за нея. Пусни я и тя ще загуби своята сила. От гледна точка на това на какво точно дължим съществуването си грубо казано 5 пари не давам. Ако ще е всезнаещо и мъдро същество за какво ще му е необходимо да иска да му се молим за това да ни помага през изпитанията? Нима му пука? Ако ни е направил може да си направи още такива като нас. Никой не става изключение за трудностите, с които други се сблъскват само защото има вяра. Всичко е жажда за надежда. Не съм ти казал, че ти на момента трябва да се забиеш с някакъв "фешън" и да ходиш по купони. Не знам защо го изтълкува така. Не ти говоря за пумията, с която се занимават други, които са програмирани да се забавляват по такъв начин. Пътят към "просветлението" (ако е подходящо да използвам тази дума защото друга не намерих) не е по пътя на масовото затъпяване. Виж, аз също не одобрявам някои неща, но моите убеждения не са облечени от някаква конкретна религия. Просто правя това, което си искам, вярвам в съдбата, кармата... или както щеш го наречи, но заслуга за всички причини отдвам единствено на това, което изскача от собствения ми мозък. Понякога за хубаво, понякога за лошо, но никога без да съм го поискал. Най-красив и безболезен е животът когато се довериш на собствените си светоусещания колкото и криви да му се виждат на някои. :)
Не искам да предавам въображението си и потенциала на съзнанието ми на авторитети като Исус. Не вярвам, че реално е бил Бог. Това не означава, че не съм съгласен с нещата, на които учи. Предполагам, че е бил просто човек. Ако беше Бог да си беше останал на земята.
И нима най-добрият ти съветник не е този, който е в рамките на собствената ти черепна кутия? Бог ли се грижи за теб или ти сама се грижиш за себе си?

Колкото до въпроса дали не е заложено на човек да вярва в неговия създател... Отново ти казвам, на човек е заложено да вярва на това, което му кажат.

+ Това има множество въпроси, които просто не си ги задаваш защото не си чула от някой да ги задава на друг поради причината, че там където си отсътва възможността да чуеш друга истина. Посети Индия например, ще можеш ли да накараш свой връстник там да повярва в това, което ти си научила и да обърнеш целият му свят? Или обратното, ще може ли той да обърне наопаки това, което ти си мислила за истина. :)
пп. Никога не борява с груб скептицизъм по отношение на чуждите истини. Можеш да намериш много прекрасни такива, които да са приложими и в твоя живот и да го преобърнат. За мен например Бог се ражда в разума, или онази частица от мислите ни във всеки един от нас и начина, по който всички заедно преживяваме света, в който живеем, но с различни разбирания за него. Или по-точно онези уникални страници, които мислите ни изписват в главата, но по никакъв начин не могат да бъдат копирани с ксерокс и после разбрани от друг по същия начин, по който ние ги разбираме. :) Не мисля, че предавам човечеството и евентуално "създателят" си щом ми е дал възможност да имам свободна воля, а от там и възможност да мисля по различен начин. :)

saruhi
05-18-2010, 22:03
Тъй като не съм по дългите излияния в твой стил,искам да кажа,че наистина зависи от средата,в която човек израства.Но нали човек има собствено мнение!?Моето собствено мнение е това,че Бог има и Той е първоизточника на света.Моето решение е да живея според Неговите заръки.Моите принципи са изградени на базата на това,в което вярвам,това което чета,това което слушам.Това обаче е моето собствено решение :wink: Все още не съм на възраст,в която да мога със железни аргументи да споря и да оборвам мнение,но ти обещавам,че някой ден и това ще стане with God's help :)

filmimilmi
05-18-2010, 22:08
@saruhi, мерси за отговора. Едитнах малко и сложих послепис. :)
Няма значение на каква възраст си, никога не се подценявай. Тук не търсим начин да се оборваме защото това е раздел главно за философия. :) Някои се опитват да оборват докато аз просто изследвам чуждата гледна точка, а после изказвам своята.