PDA

View Full Version : NTFS към FAT32 без загуба на данни



tesco
01-14-2008, 20:16
Чувал съм че може да стане,но не откривам никъде в нета как става..
Някой знае ли?

TeDdYBeAr
01-16-2008, 12:35
според мен няма как да стане без загуба на файлове но 1 въпрос:защо ти е да преминаваш на фат32?

gergana_sweet
01-16-2008, 14:35
Става ако се прехвърлиш фаиловете от единия на другия хард и след това като използваш някоя версия на partition maneger да си форматираш желания хард на FAT32.Обаче наистина не знам за какво ще го правиш ...има някои ограничения като напримиер за големината на фаиловете които ще записваш на FAT32 харда.

tesco
01-16-2008, 19:01
Имам повече вяра в фата,с него никога не съм губил данни а с нтфс-то-3 пъти вече :( А и ще вкарам линуксче,пък и фата го четат всички видове.Пробвах линукс убунто-не разчита нтфс.Доста причини си имам Герганче :)
Иначе,от фат към нтфс става без загуба,но обратно-не,затова купих 30 диска и подпалих лаптопа от записване.Утре ще се погавря още с него,че имам едно сериалче да догледам и тогава :)

Christ
01-16-2008, 19:19
Убунту не чете нътъфъсъ? Друг път.

Konsole:

fdisk

Намираш си NTFS драйва из списъка. Ако не можеш да се справиш пейстни какво ти излиза тук.

sudo mkdir /media/windows

(Ако hda1 ти е NTFS дяла.)
sudo mount /dev/hda1 /media/windows/ -t ntfs -o nls=utf8,umask=0222

Също ако искаш да ти стартира маунтнат:

sudo mkdir /media/windows
sudo cp /etc/fstab /etc/fstab_backup

После:

kdesudo kate

Отваряш файла /etc/fstab. Накрая на файла слагаш:

/dev/hda1 /media/windows ntfs nls=utf8,umask=0222 0 0

Сейв. Готово. :)

http://ubuntuguide.org/wiki/Dapper#Windows

RoyTheReaper
01-17-2008, 09:15
Имам повече вяра в фата,с него никога не съм губил данни а с нтфс-то-3 пъти вече :( А и ще вкарам линуксче,пък и фата го четат всички видове.Пробвах линукс убунто-не разчита нтфс.Доста причини си имам Герганче :)
Иначе,от фат към нтфс става без загуба,но обратно-не,затова купих 30 диска и подпалих лаптопа от записване.Утре ще се погавря още с него,че имам едно сериалче да догледам и тогава :)

Ubuntu няма никакъв проблем с НТФС дяловете. Не знам защо ти се е получило така, аз нямах никакви проблеми без да барникам нищо.

И не мисля, че минаването на фат е добра идея.

tesco
01-20-2008, 09:31
Moq e gre6kata.Livecd-to ne 4ete ntfs,sled instalaciq na hda-to,vsi4ko si trugna.Taka kato gledam linux sabayon<gentoo linux+kde+Beryl distro>,mai nqma oshte mnogo jivot v windows-ite.
\i edno vypros4e:
Kak se startira instalirana grafi4na sreda prez terminal-a?Za kde stava vypros,ako ima zna4enie

Christ
01-20-2008, 09:32
За да си пуснеш графичната среда:



startx