PDA

View Full Version : За или против глобализацията?



Националист
01-15-2008, 21:42
За или против глобализацията? Какво е вашето мнение?

Mitio_man
01-16-2008, 05:24
ми аз съм за

InitialD
01-16-2008, 16:32
Против

Valentin123
01-16-2008, 20:43
Против

Der Sturmer
01-16-2008, 21:42
Против!
http://vbox7.com/play:dd8eb2dd

Sevt
01-17-2008, 07:39
Против !

Sashoks
01-17-2008, 16:23
Protiv razbira se globalizaciqta iska da zatrie istoriqta na otdelnite civilizacii vse edno edin cqk jili6ten blok da naprai edna ogromna staq v koqto da jivee nqma da stane nali

bulgarche
01-21-2008, 18:45
Против

fake
01-22-2008, 16:40
чудя се поне един от писалите в темата наясно ли е с понятието глобализация.... :neutral: и ако отговорът е да....
защо мненията не са от рода на "за, защото..." или "против, защото..."
Sashoks, никой не ти говори за затриване на нациите. принципно идеята за това, че сме граждани на света, а не на отделна държава, определено ми е присърце. няма войни за надмощие, територии.
от американизация трябва да се пазим, не от глобализация.
евала, че поне ти правиш опити за аргументация

RoyTheReaper
01-22-2008, 16:45
За, но всичко с времето си. На този етап трябва да има обединения и сливания на цивилизационен принцип. Защото западната цивилизация не е еднаква с мюсюлманската или китайската.

Например, Турция няма място в ЕС.


това, че сме граждани на света, а не на отделна държава, определено ми е присърце. няма войни за надмощие, територии.

Това ще е много хубаво да се случи някой ден.

Lychezar
01-22-2008, 17:31
Доколкото знам глобализацията е състояние на нарастваща взаимозависимост между хора,народи и страни по света.Към тази идея се отнасят и ценностите,които определят планетата като общо място за живее(научил съм си урока по свят и личност :) ).Тя може да е от икономическо,технологично, екологично естество.
Има ли нещо лошо в това например,хората да се обединяват,за да се изправят срещу екологичните последици?А какво мислите за глобалния транспорт и системите за комуникация?

quench
01-23-2008, 06:12
хахахаха

глобализацията е процес на икономическо и политическо централизиране около един силен полюс, както и отпадане на реалните икономически или политически бариери

изощо тук не влизат в сметките правата на човека, разни ценности и идеали, а още по-малко - екологията

целта е да се правят повече пари и с тези пари да може да се получава повече власт зад гранциа

добре, в това на пъв поглед няма кой знае какво лошо - и едните да те управляват, и другите, все си никой и все те ползват ;)

само че, представи си една глобална икономическа криза - която, впрочем, се задава - тогава, заради взаимозависимостта на пазарите няма да имаш как да си направиш свястна изолационна политика в дадената малка държава и криизата ще обхване ВСИЧКИ за по-дълго време

освен това, като знаеш, че 60% от световната парична маса е необезпеена, т.е. представлява "пари на довери" - и МВФ не може да гарантира тези електронни пари - а и кризата е именно загуба на доверие между пазарите и контрагентите - е, какво ще стане тогава, скъпи? :)

Sevt
01-23-2008, 17:39
чудя се поне един от писалите в темата наясно ли е с понятието глобализация.... :neutral: и ако отговорът е да....
защо мненията не са от рода на "за, защото..." или "против, защото..."


Един семестър само тва съм учил + че се интересувам и допълнително.
А мненията не са, защото не ми се занимава да обеснявам очевидни неща...

Националист
01-23-2008, 21:39
Глобализацията е създадена големите коопераций както каза exploitedteen ,които имат полза от нея .Нейната цел е да направи човека бездушен консуматор без род и родина .И кое точно ще е хубаво парите съвсем ще владеят света нито пък в расовото смешение има нещо хубаво и в затриването на народите.

quench
01-24-2008, 07:26
можем доста време да си поговорим за глобализация, глобализъм, антиглобализъм и алтерглобализъм...


Като цяло глобализацията е създаване на наднационални структури, които да позволят по-лесно движение на сделките и движение на блага и ресурси. Повечето хора виждат само това - злите корпорации, които гледат само печалбата и произвеждат евтино, а продават скъпо и прочие.
Глобализацията обаче има много лица и то не е само корпоративни интереси или падане на границите и заличаване на идентичноста на даден народ и култура.

Куенчи - споменаваш за криза, но сам знаеш, че на пазара освен пикове има и спадове и това си е съвсем нормална ситуация, а флуктуациите общо взето го поддържат.
Примерно тия дни стоковите борси се дънят като невидели, което е съвсем нормално и точно така се регулира пазара от някои изкуствено поддържани индекси.
Ако настъпи глобална рецесия аз пак не виждам как една държава (особено малка) би могла да избегне кризата, а камо ли чрез изолационна политика. (В интерес на истината Русия е единствената държава, която може да се изолира от всички външни пазари, заради собствените си природни богатства, но пак няма да остане незасегната).

Относно електронните пари- необезпечена как??? Със златен резерв??


отзад напред

златният резерв няма нищо общо тука - когато говоря за необезпечени пари, имам предвид реално необезпечени, чрез никакво вземане - това са пари от натрупване, от транзакционни комисионни и т.н. зад тях не стои производство и услуга, с тези необезпечени пари могат да се купят на практика само пари и това ги прави ценни, знаеш - те са основната валута на фондовите борси, например

сега за кризата - естествено, няма как да се избегне кризата, аз не съм от групата на онези формни патриоти, които си мислят, че като си се затворят в черупката, ще могат да се смеят надменно на умиращите от глад глобалисти 8-)

само че кризите не са спадове на пазара, които могат да се неутрализират чрез либерални методи - т.е. да се остави пазарът сам на себе си; едва ли можем да говорим за някоя икономическа криза, било то световна или национална, която се е оправила без политическа помощ

само че когато избухне една световна криза, тя изисква или съществуването на обща институция, която:
а - да се ползва с широко международно доверие
б - да има пряк контрол над националните политики на основните междунационални контрагенти

разбира се, международната общбност се опитва да ни заблуди, че МВФ и СБ са такива организации, които могат да преодолеят чрез проста фискална политика - наистина най-простата, на влаутният контрол - а е ясно, че един обезценен долар е равен на един милиард обезценени долара; именно валутната политика на МВФ и СБ водят до утежняване на положението - което, както виждаме, се случва вече в днешно време по целия свят, във фондовите борси (резките флуктоации в цените на борсите са като сеизмичните вълни на приближаващата се криза - например тежката криза, която разтърси азиатските пазари заради голямата им взаимообвързаност)

това, което искам да кажа е, че не може да се възпре кризата, но тя ще бъде като един финансов апокалипсис - никой няма да може да я прекрати

и знаем, че когато хората са уплашени, на власт идват радикални и изолационистични правителства - но те няма как да наредят на другите държави да следват политиката им и ще се повторят събитията в Чили от средата-края на века, например

е, ти ще кажеш, че умът ми чертае много мрачни картини, но аз бих отговорил, че съм просто реалист :(

quench
01-24-2008, 08:35
проблемът с обезпеченитето на парите наистина е много тревожен и не е така лесен, както го описваш

какво е ценната книга - тя е купуване на пари чрез пари - т.е. парите, обезпечени чрез ценна книга от чужда страна-емитент, са обезпечени с пари

това не е обезпечение при световната криза, защото следващата ще настъпи рязко във всички страни и ще се задържи дълго

моят лев е обезпечен с твоето евро, което е обезпечено в долари, но всичките са равни на 0 - тогава колко лева имам аз?

оттук ще дойде най-голямият удар, защото именно глобализацията е създала този огромен - както казах, 60% - дял валута, обезпечена с валута

"ти нямаш ябълки, но аз нямам круши, затова да си представим, че аз ти давам крушите, а ти на мен - ябълките - и МВФ ще ти гаранитра, че ще си получиш печалбата"

а МВФ казва:
"добре, вие имате една ГАРАНЦИЯ от моя страна, че ще ви дам пари да си купите ябълки или круши, ако има проблеми по транзакцията"

слепия видял как немия говори на глухия....

quench
01-24-2008, 08:45
не, говорех принципно

и да, услугите...

услугите не са ресурс на икономиката - ох, кофти го казвам, но ти ще се досетиш за какво говоря

услугите са следсвие от модерната икономическа система, т.е. деца на несабилността

просто съм изследвал кризите - да, огромен реферат, над 30 ст - и там изведнъж се оказва, че услугите са нещо ей такова, обезценено, непроизводително и консумиращо

quench
01-24-2008, 08:57
знам :) аз съм най-услуГливото копеле

ама аз това ти казвам - за съвременната икономика услугите са ресурс

в кризата никога не са били, можеш най-лесно да си намериш информация за сривът на азиатските борси

услугите са отново размяна на пари дел кредере, а в кризата няма доверие, това й е кризисното

quench
01-24-2008, 09:08
хах
вие, неолибералистите, ми се струвате странно оптимистични

Галена_Петрова
01-25-2008, 09:19
Против, защото смятам че ще ни затрие! :-k
+5

quench
01-25-2008, 10:08
аз също съм антиглобалист, не можеш да ме обвиняваш за това, че консумирам продукти от пазар, който се контролира от световните монополисти

не казвай че вярваш в това, че клиентсктие предпочитания оформят пазара... ние нямаме вина, че не произвеждаме ГСМ-и, само защото сме си купили Самсунг

освен това, не разибрам защо бъркаш международна търговия и глобализация

vaniLL
01-25-2008, 10:24
ако може и аз да се вкюча , питам , защото очаквам да ме затапвате постоянно :)

но , 11 клас съм в немска гимназия , догодина имаме устен изпит и темата на нашата група е точно "глобализация"

та какво ми напправи впечатление : тук се занимавате основно с един аспект на глобализацията - икономика и световния пазар
глобализацията има още няколко проблемно обсласти : техника , влияние в/у околния свят , в/у културата и в/у психиката на човека

моя аспект е за културната глобализация и ми се ще да чуя мнението ви , ако имате желание да обсъдим тази тема :)

vaniLL
01-25-2008, 13:08
ако може и аз да се вкюча , питам , защото очаквам да ме затапвате постоянно :)

но , 11 клас съм в немска гимназия , догодина имаме устен изпит и темата на нашата група е точно "глобализация"

та какво ми напправи впечатление : тук се занимавате основно с един аспект на глобализацията - икономика и световния пазар
глобализацията има още няколко проблемно обсласти : техника , влияние в/у околния свят , в/у културата и в/у психиката на човека

моя аспект е за културната глобализация и ми се ще да чуя мнението ви , ако имате желание да обсъдим тази тема :)

интересна е темата, но като цяло насоката на глобализацията не може да бъде засегната само в културен аспект, а трябва да се разгледа и през информационен такъв. В момента текат и се разработват програми за запазване на културната идентичност и наследство на всеки един народ в границата не Европа, като имам време мога да потърся повечко материали...

ne go razglejdame samo v kulturna nasoka ... naprotiv , nie sme 5 mimocheta i vsqka ima po 1 aspekt . takiva sa usloviqta na izpita - v grupa da se raboti po nqkakyv problem ili tema , kato vseki e osnovno zadylbochen v chas ot nego ;)

quench
01-25-2008, 14:29
напротив, потребителските предпочитания не оформят пазара :)

преди да продължа, представи си хиптетичната сиотуяация - ти стоиш обърнат към мен и ме виждаш, а зад гърба ми има някой друг, който ти също виждаш

тоя пич зад мен ме тласка силно към теб, аз падам и те бутвам

кой трябва да изяде тупаника?

:)

та така е и с потребителя - той си купува нещо, но то е само защото някой друг го е накарал - това си е най-долна манипулация, човече - "ако си жаден, пий спрайт"

това, че от твоята неолиберал;на камбанария глобализацията изглежда по един начин, не значи, че тя е такава :)

защо смяташ, че подкрепям глобалната система, след като си купувам ГСМ? бизнесът се изнася в чужди държави, но това не е принцип или признак на глобализацията

тя не е толквоа икономически процес, колкото политическо отваряне на границите за икономическо нахлуване, а оттам - отново за политическо влияние

а и ми се струва малко абсурдно това, хм, с телефон на немска фирма, изнесла се в Сингапур и т.н. искаш да ме покажеш в някакъв мерканитилистичен образ ли? в смисъл, аз имам ябълки, ти круши, но аз трябва да ти дам 10 ябълки, щото само ти в квартала имаш круши....

международен пазар и ПЧИ не са равни на глобализация, глобализацията е свързана с липсата на практически политически контрол над тези две явления :)

quench
01-25-2008, 16:57
защо персонално? всичко трябва да става със закон, т.е. - да се оттегли съответната държава от международният договор или да даде специално възражение/резерва, за да може националният закон да подейства

ти отново говориш за интернационализация, а аз ти говоря за глобализация :)

проблема не е в това коя корпорация къде има представителство и дейност, колко работни места закрива и т.н. - проблема е в сливането напазарите, в абсолютното приравняване на правилата и законите за развитие на пазарите - както и в липсата на форум за мнения, които да предупредят световният бизнес за опасностите, които лежат в бъдещето

аз не съм някой от форумните легионери, които искат да се заровим в провинциалната си паланка и да гледаме с уплаха света около нас, нито ми пука дали утре ще се казваме българи или минджукитайци

само ме е страх, че един ден хората, чиито живот е об вързан пряко с тая мистификация пазарът, ще пострадат от кризата, идваща с глобализацията

ivan4o17
01-26-2008, 13:16
Както казва fake, не е зле първо да се изясни що е то глобализация - макар че то се вижда, но все пак - малко светлина по темата:


http://novred.narod.ru
Новият ред и неговия край

namina
01-26-2008, 21:03
Напълно ЗА глобализацията съм.
По -ред причини,..... и една от тях е ,че.....просто в днешно време , прогресираме благодарение на глобализацията,a именно: компютрите,мобилните телефони ,колите.........и още безброй технологични неща,защото благодарение на тези неща се развива целият свят,и благодарение на тях живееме.С глобализация животът ни ще е по добър!
АЗ съм ЗА глобализацията!........ 8-)

the_unknown
01-26-2008, 23:19
ПРОТИВ!!!

Briseis
01-27-2008, 15:02
Въпроса ми е малко тъп, но все пак какво точно алтерглобализацията?

Аз лично не виждам нищо лошо в глобализашията, както каза експлойтед, тя е логичното продължение на еволюцията на икономиката. А и колко и да сте против, глобализацията е неизбежна.

И все пак, световната икономика работи на своя потенциал. След всеки бум, идва рецесия, след това депресия, обновяване на капитала и всичко започва отначало...Като кръговрата на живота.

Теорията за трите съюза е много интересна. Не се бях замисляла. Само дано няма войни.

Sevt
01-27-2008, 16:23
В същността на алтерглобализма е не сляпото отричане на глобализма като цяло, а отричането само на негативните му страни и градивната критика. Като пошлостта лъхаща навсякъде от англо-саксонската култура. Но от друга страна продукт на глобализма е и откриването и разпространяване на нови лекарства и тн, необходими на човечеството неща.