PDA

View Full Version : Голямо манту



EvilBrunette
01-18-2008, 11:48
Здравейте. 10 клас съм и преди 3 дни ми правиха "манту". Днес отчетоха резултатите и е положително - зачерви ми се, но прекалено. Зачервената област е около 2 см... И сега не знам какво да очаквам. Отидох до личната ми лекарка. И тя каза, че щяла да го погледне пак в понеделник, но може би ще ме пратят на изследвания за туберколоза и се притеснявам. Търсех и някакво инфо в нета за зачервяването, но няма почти нищо. Доста съм оберзпокоена. Ако някои е имал подобен проблем моля да пише какво е станало. :-#

VilleBaby
01-18-2008, 15:14
ami iz4akai do ponedelnik,znam 4e se pritesnqva6..a ,da ti kaja n6..edna moq fr predi mnooooooooogo vreme i napraviha mantu ,koeto i do den dne6en e ogromno poduto ,4erveno top4e! mn gadno,no tova e za6toto e imala nqkva lekarska gre6ka...za jalost ve4e godini ne se maha i mai nqma da se mahne...tq mn se pritesnqva,ama ne mislq 4e pri tebe ima podobno ne6to :wink:

Sunrisee
01-18-2008, 15:37
Ami intervala mislq,che beshe 5-12 tam nqkyde .. ako e poveche ot 12 ili po-malko ot 5 imash tuberkoloza,no ne sym tvyrde sigurna.Pyk moje i greshka da e stanala .. Aide,uspeh :wink:

sladoled
01-19-2008, 05:07
Изчакай до понеделник.Не бързай да си правиш грешни заключения и да четеш тука най-различни дивотии.

batkodoki
01-19-2008, 06:08
отчитането на съмнителна проба Манту изобщо не е проста работа!

и не е в компетенциите на ОПЛ.
при всяко съмнително положение лицето следва да се консултира с фтизиатър!

20мм изглеждат много, но зависи кой, кога, с какво как и какво мери :)

-значение за измерването има само папулата (упътнената част), зачервеното хало около нея не влиза в сметката.
и се мери на 72 час. отлагането с още 4 дни ще направи резултата съвсем объркващ....

това, че е пробата е отчетена като "положителна" не бива да те стресира и по никой начин не означава, че имаш специфично заболяване!

пробата може да фалшивоположителна по твърде много причини от: скоро прекарана банална инфекция (коя ли идиотска административна глава измисли точно в сезона на ОВИ да се прави скринга?!), алергични проблеми, лекарства, неправилна техника на изпълнение....до постваксинален имунитет....

така че засега - нищо страшно не се е случило :)

но още в понеделник + родител при ОПЛ, който да те насочи без повече мотане към фтизиатър!!!


p.s. ако раздела "имунизационен паспорт" в Здравноосигурителната книжка /синята/ е коректно попълнен ще бъде само от полза! напомни на ОПЛ за това.

EvilBrunette
01-21-2008, 14:56
Благодаря на всички за информацията и особено на batkodoki. Днес бях на лекар - пулмолог и специалист по туберколоза (май така беше) и лекарката каза, че най-вероятно е алергична реакция и ми препоръча да хапвам повече протеини, да не спазвам дието, което аз всъшност и не правя, а си ям нормално... даже понякога доста. И все пак ми назначи кръвни изследвания, за туберколоза и рентгенова снимка на белите дробове. За рентгена цитирам: "Сигурна съм ,че ще ти бъде както трябва". И сега не знам дали да я правя тази снимка, защото доколкото съм чувала не е полезно облъчването. Какво ше кажете? :neutral:

batkodoki
01-21-2008, 21:48
Благодаря на всички за информацията и особено на batkodoki. Днес бях на лекар - пулмолог и специалист по туберколоза (май така беше) и лекарката каза, че най-вероятно е алергична реакция и ми препоръча да хапвам повече протеини, да не спазвам дието, което аз всъшност и не правя, а си ям нормално... даже понякога доста. И все пак ми назначи кръвни изследвания, за туберколоза и рентгенова снимка на белите дробове. За рентгена цитирам: "Сигурна съм ,че ще ти бъде както трябва". И сега не знам дали да я правя тази снимка, защото доколкото съм чувала не е полезно облъчването. Какво ше кажете? :neutral:

ооо милата тя :)

аз направо бих назначил многоосеви Ro скопии за да видя дробовете и паратрахеалните лимфни възли, което като лъчево натоварване е много, много, много повече от една графия на дробовете.

риска е категорично оправдан и означава, че в рамките на една година не е желателно да правиш повече от още една подобна графия.

няма място за колебания - прави я!!!

и после си я пази в жълта опаковка на тъмно в някой шкаф. не я изхвърляй.

petet
01-22-2008, 18:08
HEEE!He го пипай,в 4 клас ми правиха и изчезна чак преди месец,а сега съм - 9 КЛАС!!!
Ако го махнеш оперативо,ще излезне пак и то в пъти по-голямо.На един приятел беше станал така пък и скоро го казаха по ТВ!!!!

О,Господи,в 0 клас пак ли се прави манту...?!!?!!? :shock: :shock: :shock: :shock: изощо няма да отида пак ли да чакам 5 години да се махне :-x :-x

Pliok0019
01-23-2008, 10:05
На мен не ми се махнало от рамото 5 години... Явно така ще си остане...

batkodoki
01-26-2008, 01:49
На мен не ми се махнало от рамото 5 години... Явно така ще си остане...

я да не говорите глупости!

това на лявото ви рамо е постваксиналния ви белег от БЦЖ ваксината. не е никакво Манту!
ще го имате цял живот и колкото по добре изразен е - толкова по-добър имунитет имате срещу туберкулозата!

KarlDionic
04-26-2010, 09:21
на мен преди 3 дни ми направиха и стана точно обратното - съвсем малка точка е и личната лекарка ми каза, че това говорело за сринат имунинет пък аз не съм боледувал много.... и сега и аз след 1 месец ще ходя на фтизиатър...

L0ST
04-26-2010, 12:34
Попринцип доколкото знам и аз, това че си реаргирала така на мантуто, не означава винаги че си болна от ТБ. Не се стряскай толкова. Много хубаво, че лекарката те е пратила на изследване - ПРАВИЛНО е! Предполагам, че е кръвно - таман миналата година и мен по тва време ме изследваха за ТБ(пневмония с плеврален излив). За графията не се притеснявай - не е полезна, но няма да те увреди толкова много - аз имах 4-5 снимки + скенер заради пневмонията. Ваксините нали са ти сложени (говоря за тази за ТБ)? Също така, обърни внимание на това, ако се наложи се кнсултирай и с други специалисти. ТБ не е безобидно заболяване, НО се ЛЕКУВА (за бога, 21 век сме), не се плаши излишно!


Момчето по-нагоре ти е отговорило много добре и съм сигурен, че е доста по-компетентен от мен и предполагам, че ако имаш още въпроси ще ти ги отговори. Не се стряскай.


БТВ малко офф към batkodoki:
Попринцип нали БДЖ се слага там след раждането и после през определен период се реимунизираш при нужда? Когато, като бебе са ми я слагали е нямало белег (и сега няма), към 7-8 годишна възраст при отрицателно манту са ме реимунизирали и от тогава си имам средно голям белег, тва дали означава, че съм нямал защита до 7-8 годишен? (не че е толкоз важно де, но съм се чудил тва)

sasheto0o
04-26-2010, 18:36
на мен преди 3 дни ми направиха и стана точно обратното - съвсем малка точка е и личната лекарка ми каза, че това говорело за сринат имунинет пък аз не съм боледувал много.... и сега и аз след 1 месец ще ходя на фтизиатър...

aaa .. по-стара тема не можа ли да изровишш ?! :-x :-x :-x :-x

kalpazanka
04-26-2012, 04:50
Стара тема.