PDA

View Full Version : Смяна на пломби



ValyaG
01-19-2008, 19:37
Искам да попитам може ли да ми бъдат сменени обикновените пломби (тея сивите, не знам как се наричат) с бели (фотополимерни)... Става дума за 2 пломби ... Практикува ли се това? И също така, знам че всеки зъболекар си има различни цени за манипулациите, но можете ли да ми кажете от колко до колко лв. долу горе ще ми излезе ;)

LoReTo
01-19-2008, 19:59
Ami po princip moje...na men mi praviha bqla plomba..samo za neq mi vze 25 lv...a za rabotata se pla6ta otdelno :)

faxy
01-19-2008, 20:54
ami az imam 4 fotopolimerni plombi i naistina sa okolo 30-35 lv na z1b.mislq 4e moje da se smenqt,za6tototezi obiknovennite lesno padat!:)

ValyaG
01-19-2008, 20:59
Ами при положение че съм под 18 години, има ли намаление за фотополимерните... Обикновените знам че се поемат изцяло от касата, но за фотополимерните не знам :neutral:

faxy
01-19-2008, 21:08
ami az sq6to s1m pod 18qno nqma6e nikakvo namalenie!Нз............................

LoReTo
01-19-2008, 21:15
Emi i az sum pod 18...zavisi pri kakuv lekar otide6..na men mi vze 25 leva samo za lekarstvoto ii samata plomba a rabotata otdelno...

Seducti0n
01-19-2008, 22:46
Здравей.Сивите пломби са аугамови(не съм сигурна дали правилно съм го написала).До колкото знам, не се смесват.

Принципно, ако си здравно усигурена имаш право на 3 безплатни пломби за 12 месеца, които НЗОК, ги поема. :wink:

princesa_viki
01-20-2008, 12:30
На мен моята зъболекарка каза че щом съм под 18 имам право да ми ги смени безплатно :)

foreverr
01-20-2008, 19:25
Ами аз скоро ходих на зъболекар-имах 2 бели пломби които бяха малко ''пукнати'' защото бяха стари и тя ми ги напраи нали пак бели и за 1 пломба ми взима 5лв. защото в момента имало отстъпка от здравната каса или там както се нарича при зъболекарите-и също може сива пломба да ти я направи бяла ама нз колко пари ще ти вземе :smt003

batkodoki
01-21-2008, 23:24
Искам да попитам може ли да ми бъдат сменени обикновените пломби (тея сивите, не знам как се наричат) с бели (фотополимерни)... Става дума за 2 пломби ... Практикува ли се това? И също така, знам че всеки зъболекар си има различни цени за манипулациите, но можете ли да ми кажете от колко до колко лв. долу горе ще ми излезе ;)

да могат.

НО категорично НЕ те съветвам да замениш здрави алмагамени пломби с фотополимерни, освен ако това не се налага изрично!
а ако някой те убеждава, че това е по-добре - просто не вярвай!

фотополимерите са добри за предни зъби само с оглед естетиката, но каквото и да ти говорят - трябва да се сменят на 1-2 години, а ако пушиш, пиеш кафе, вино, etc мхдго по-често, само че при всяка смяна се изработва нов кавитет т.е зъба се разрушава все повече.

амалгамата е сплав от 67%сребро, 25% калай и около 3% цинк и мед.
като оставим настрана рекламите - никой още не е измислил фотополимер, който поне да се доближава по характеристики /извън естетиката/ до тази сплав.
вие сте деца и нямате спомен, но със сигурност ако попитате родителите си - всеки от тях има алмагамена пломба "от ученическите години" правена от училищния /тогава/ стоматолог, "която не е мръднала", за разлика от прехвалените и прескъпи фотополимерни, които се сменят на шест месеца.....

sun_song
01-22-2008, 20:56
Онзи ден ходих да ми слагат пломба, за съжаление ще опровергая хората, които казаха, че 3 пломби с поемат изцяло от касата-НЕ(това беше едно време, дори бяха 4)Сега вече касата поема цената само на 2 пломбички и то отчасти, с точни цифри не мога да говоря-около 18лв.за една останалото е платила касата.

tenaglia
01-23-2008, 23:11
зъб да те боли и х.. да те сърби не е на добре :!: :cry: