PDA

View Full Version : Фразеологизми



sunshine_
01-23-2008, 14:59
Хора,утре имам класно по литература и знам,че един от въпросите ще е да напишем речниковото значение на един от фразеологизмите : ахилесова пета,кутията на пандора,танталови мъки,сизифов труд,троянски кон,авгиеви обори.А аз тълковен речник нямам,нито в нета открих точното значение на всички думи...тааааа ако може да ми помогнете :)

т.1
krem4et0

w0sh
01-23-2008, 15:01
Аз тези неща ги знаех още преди да стъпя в училище.
Обогатете си малко речника..... пффф

TheMaggie
01-23-2008, 15:05
Хора,утре имам класно по литература и знам,че един от въпросите ще е да напишем речниковото значение на един от фразеологизмите : ахилесова пета,кутията на пандора,танталови мъки,сизифов труд,троянски кон,авгиеви обори.А аз тълковен речник нямам,нито в нета открих точното значение на всички думи...тааааа ако може да ми помогнете :)
Уфф..вземи прочети и някоя друго ситоря,пък белкем се сетиш кво значат... :lol:
пр: ахилесова пета - единствено слабо място (Ахил е син на богинята Тетида,която за да го направи безсмъртен го потапяла в река,но единственото незащитено място останало петата му,където тя го държала..ии после го убили като го простреляли в петата...бла бла 8-) )
троянски кон - символ на хитрост,дебнеща опасност.. :D (Мисля че всички знаят историята..) Хаха ти кой клас си?! :-D

BeautifulWorld
01-23-2008, 15:05
Честно казано, и аз не знам какво значат всичките :?
Ахилесова пета - слабото място на човек
Кутия на Пандора - нещо, което докарва беди

sunshine_
01-23-2008, 15:18
аз историите ги знам,ама казах че ми трябва точното речниково значение :x а като ги знаеш още от преди да стъпиш в училище що не ги напишеш?!!! пък и magi_megi,като си чела толква мн истории,защо не кажеш и другите фразеологизми какво точно значат,а не само най-популярните?!?! :!:

w0sh
01-23-2008, 15:22
аз историите ги знам,ама казах че ми трябва точното речниково значение :x а като ги знаеш още от преди да стъпиш в училище що не ги напишеш?!!! пък и magi_megi,като си чела толква мн истории,защо не кажеш и другите фразеологизми какво точно значат,а не само най-популярните?!?! :!:
Щи кажа защо няма да ги напиша.
За да се научите да се оправяте сами и да мислите малко.

TheMaggie
01-23-2008, 15:25
аз историите ги знам,ама казах че ми трябва точното речниково значение :x а като ги знаеш още от преди да стъпиш в училище що не ги напишеш?!!! пък и magi_megi,като си чела толква мн истории,защо не кажеш и другите фразеологизми какво точно значат,а не само най-популярните?!?! :!:
Защото да помислиш сама...пфф :lol: Пък и тея си ги избрах,к'во проблемче ли има? :P Ми к'во да ти кажа душко като знаеш историите не мога да разбера какъв ти е проблема..?! ](*,)

krem4et0
01-23-2008, 15:27
Естествено, че няма да им намериш значението в тълковен речник, защото това са както каза фразеологизми или устойчиви съчетания. След като знаеш историята за всеки 1 от тях, значи няма да се затрудниш в тълкуването им........

sunshine_
01-23-2008, 15:38
хахах добре ;-) :lol: :lol: а що не си избра други 8-)
Така де няма значение... Историите ги знам,но не знам как да формулирам значението на всеки израз точно,кратко и ясно...с няколко думи.А като ги знаете всичките какъв е проблема да ги напишете? :?:

TheMaggie
01-23-2008, 15:48
хахах добре ;-) :lol: :lol: а що не си избра други 8-)
Така де няма значение... Историите ги знам,но не знам как да формулирам значението на всеки израз точно,кратко и ясно...с няколко думи.А като ги знаете всичките какъв е проблема да ги напишете? :?:
сизифов труд - безполезен труд,труд без смисъл
авгиеви обори - нещо крайно замърсено и/или занемарено
танталови мъки - да се трудиш неуморно,да бъдеш съвсем близо до желаното, но то да остава недостъпно
Айде раздвай се..пфф :lol: :lol:

sunshine_
01-23-2008, 16:00
Ее разгеле 8-) нали тва беше смисъла на цялата тема. Пфф мерси :-D

vilss
03-10-2011, 13:30
Здравейте, видях как се отнесохте към малката молба, но и аз имам този проблем ): Исках да попитам какво означават фразеологизми като:
-красив като Адонис
-Прокрустово ложе
-намирам се между Сцила и Харибда.
Знам историите, допитах се до всякакви източници, но не успях да намеря думи, с който да обесня трите фразеологизма. Ще съм благодарна ако не се правите на интересни и ми ги дадете, защото ми трябват за утре (: