PDA

View Full Version : България на 3то място в света по деца пушачи



Dr.Hause
01-27-2008, 15:26
Две трети от учениците между 13 и 15 години са палили цигара. Този опит по-често правят момичетата, и то от големите градове. Момчетата обаче посягат към цигарите на по-ранна възраст. Това сочат данните от глобално проучване на тютюнопушенето сред младите хора, проведено от Световната здравната организация, УНИЦЕФ и други международни институции.

Отговори на специален въпросник през май 2002 г. са дали близо 2200 ученици от 8-и до 10-и клас от 50 училища в страната. Само в Чили и Украйна децата пушат повече от българските си връстници, показва анализът на данните, цитирани от координатора на проучването д-р Антоанета Манолова. В Чили този процент е 79.8 на сто, а у нас - 69.1 на сто. Най-малко деца пушат в Индия - 3.4%. Около 33 процента е средният дял на пушещите малолетни в 54 държави, в които вече е приключило изследването.

Половината от анкетираните в България момичета са направили опит да пушат, когато са били под 13 години, а 7.4 на сто от момчетата - преди седемгодишна възраст. Според изследването при 71 процента от пушещите опитът да се откажат от вредния навик е бил неуспешен. Над 20% от децата палят първата цигара до 30 минути след ставане от сън. Това говори вече за силна зависимост, коментират специалистите. Една трета от децата, които в момента на изследването са непушачи, са заявили, че след една година със сигурност ще запалят цигара. Една от причините е, че мнозинството от връстниците им го правят и това е символ на независимост и порастване.

България е на трето място по потребление на тютюневи изделия след Гърция и Япония, е друг факт от изследването. Няма значение дали цигарите, които пушите, са с намалено съдържание на никотин и на катран или са с филтър, вредата от тютюнопушенето си остава, предупреди доц. Здравка Валерианова от Националната онкологична болница.

Пълната статия (http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=143003)

И моля всеки в своя коментар да напише на колко години е дали пуши , по колко на ден и каква марка.

(Знам, че е имало много такива теми но съм заинтересован)

Аз съм на 15 и пуша една кутия за 4 5 дни...пуша Kent и Marlboro.

Sevt
01-27-2008, 15:38
Тая статистика не ме учудва, може и по - напред да сме....
Относно въпроса ти - ми при мен е малко сложно...аз принципно не мога да се пристрастя към нищо..."пуша" от 7 клас, самоче е имало периоди в които съм пушил по 2 кутии на ден, а после примерно една година не съм се докосвал до цигара и не ми е пречило. В момента почти не пуша, само като отидем на кафе с колеги и то обикновено съм на пури.

Canis_Dirus
01-27-2008, 15:48
Редно е децата да се стегнат и да окупират първото място!

RoyTheReaper
01-27-2008, 15:59
Аз пропуших, когато бях на 13 (7 клас). Мотивите ми бяха толкова инфантилни, че дори и една година по-късно вече го осъзнавах. Следващите 6 години минаха в многобройни опити да ги спра, при единия от тях не пушех 1 година и пак започнах. И един ден реших да ги спра изведнъж, без помощни средства, веднъж завинаги. И стана. Нито дръпка от 2 октомври 2006.

Не се считам за виновен, че пропуших; все пак на едно дете на 13 не можеш да вмениш никаква отговорност. При неподходяща среда не можеш да очакваш да се предпази само. За мен виновни за зависимостта ми и за тази статистика като цяло са безотговорните продавачи. Ако ми бяха искали лична карта всеки път когато си купувах кутии, просто нямаше начин да намеря пълнолетен, който да ми купи вместо мен; тогава не познавах такива, а и кой пълнолетен с всичкия си ще купи цигари на дете?

Закони срещу продаването на цигари на малолетни предполагам има, но никой не ги прилага. Ако въведат солени глоби, затвор за това и пуснат проверки, ще постигнат много. Поради гореспоменатия факт за пълнолетните, средната възраст, на която децата пропушват ще се вдигне на 15-16 (шансът да могат да разчитат на батко е по-голям), а тогава човек е малко по-мъдър отколкото на 13 и лесно може да свърже точките и да устои на изкушението. Това ще доведе и до цялостно намаляване броя на пушачите, нещо към което всяка цивилизована страна трябва да се стреми.

Sevt
01-27-2008, 16:09
Закон има от доста време. И на някои места правят проверки. Абсурда е че до абсолютно всяко училище има поне едно заведение тип " кръчма " и поне няколко магазинчета, които продават цигари. А в такъв район клиентелата е ясно каква е. За Бога аз веднъж си купих цигари от лафката в даскало. А учех в елитна СОфийска гимназия..

bruteca
01-27-2008, 16:16
Нормално е..децата на тия години са готови да опитат от всичко и най - разпространени са цигарите. И аз тогава започнах да "пуша"

bungle
01-27-2008, 16:28
Само аз ли съм осъзнала колко е тъпо да се пуши?

Спрях ги преди доста време и съм доволна. От време на време ми се иска да припаля някоя цигарка, но се спирам. Няма смисъл. Хем пари давам, хем си копая гроба.

Sevt
01-27-2008, 16:30
Мне не си само ти :)
То мойто пушене общо взето не може да се нарече такова.....особено пък от пурите предвид че не гълташ здравословните рискове не са големи....или пък плодовите тютюни с разни примеси....

bungle
01-27-2008, 16:32
Наргилето не се брои! 8-)

Sevt
01-27-2008, 16:40
Мойто обаче ми се счупи преди месец , че горкото кво ли не е видяло, тряа да ходя ново да си взимам...тва оффтопик де, сори ^^

namina
01-27-2008, 17:22
Редно е децата да се стегнат и да окупират първото място!
:lol: :lol: :lol: това ме изкефи. :-P :razz: :lol: 8-)

eclipseee
01-27-2008, 17:30
Само аз ли съм осъзнала колко е тъпо да се пуши?

Спрях ги преди доста време и съм доволна. От време на време ми се иска да припаля някоя цигарка, но се спирам. Няма смисъл. Хем пари давам, хем си копая гроба.
Не си само ти ест! Мен само това, че обичам да спортувам ме накара да ги спра напълно, иначе си припалвах от нервички :-D

Dr.Hause
01-27-2008, 17:34
аз в никакъв случай не се гордея , че пуша даже ми е вреден навик...не съм зависим мога да пуша мога и да не пуша ма просто съм свикнал сутрин с кафето 1 2 цигари следобед пак и така...

RoyTheReaper
01-27-2008, 17:36
Наргилето не се брои! 8-)

Чийтър! :-D

TellMeYourName
01-27-2008, 17:37
Даже мислех, че сме на първо :-| Ама така де не се учудвам ние от 23 човека в клас 3-4 не пушим ...

Madness
01-27-2008, 17:52
Не ми пука,честно казано...

psychopath
01-27-2008, 17:56
Скоро ще сме първи

SlAdKoTo`KoTe
01-27-2008, 19:09
Досега не сам посягала към цигара и съм на 13.Но в моя клас има едно момче което даже мина през салона със запалена цигара и няколко чистачки го видяха и даже не му направиха забележка :x А и в наще съблекални винаги има по някой фас ......

Blacklisted
01-28-2008, 11:11
По гъзария сме на 1-во място... на никой не му пука 8)

Mitio_man
01-28-2008, 21:26
еми тъжна статистика,ама да си призная и аз съм пушил,но за кратко.сега само тревица,но да ви кажа тя е по-полезна от тютюна,защото не вреди на белите дробове и не причинява такава зависимост за каквато говорят.зависимостта е като при тютюна-даже по-малка.но аз се увлякох май.... :-D

Special K
01-28-2008, 21:33
еми тъжна статистика,ама да си призная и аз съм пушил,но за кратко.сега само тревица,но да ви кажа тя е по-полезна от тютюна,защото не вреди на белите дробове и не причинява такава зависимост за каквато говорят.зависимостта е като при тютюна-даже по-малка.но аз се увлякох май.... :-D
Напротив, вреди и още как......Просто се пуши по малко и по рядко от тютюна и има антиракови свойства, затова е по безвредна.......Зависимоста е в пъти по малка, дори не може да се сравнява с тютюна......

LiveFlower
01-28-2008, 21:40
te v na6to daskalo idvaha i ni razdadoha anketi da populvame
tam pu6ime li?,roditelite dali pu6at?,po kolko na den i e takiva

rosskata
01-28-2008, 23:46
Ами нищо чудно... Просто на хората не им пука в общи линии. Както и пиенето, пушенето тук се приема за нещо в реда на нещата. И от малки, и от големи.

В други държави не е така. В САЩ да пушиш се възприема като признак за ниска култура... За МНОГО ниска култура. ПОне в щата, където бях аз останах с такива впечатления...
Там никоя майка няма да седне на балкона да пуши със щерка си. А тука не е рядко явление и това.
Да пушиш по спирките, в кенефите в даскало, дори в КОРИДОРИТЕ НА СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ, не е нещо , което се възприема за ненормално.

ДА не говорим, че едно дете като всичките му прятели, родители, и познати пушат, никога не би могло да приеме пушенето за нещо лошо или ненормално.
И почва да пуши. Точка.
Докато не се промени отношението в обществото. Или пък ако случайно българина не реши, че да се спазват законите е много яко, ще бъде така.

п.с Аз пуша от 13 годишна, т.е вече 8 години. ПО 15-20 цигари на ден.
Не съм пробвала да ги спра, защото съм безволеви плужек.

НО съм много за забраняване на пушенето в заведения, дискотеки, и/или публични места. Непушачите не са длъжни да се тровят заради нас...

XceSS
01-29-2008, 00:06
Споко така като гледам как на всеки не му пука от нищо след 2-3 годинки ще сме и на първо.Аз от 13 годишен пуша (сега съм на 18[без месец :) ]) .Миналата година ги спрях изведнъж без никакви помощни средства просто ми писна да си давам половината пари за цигари и да се чудя с кво да ходя на диско.Ама след 3 месеца пак ги почнах-КОФТИ

DeadpooL
01-29-2008, 01:06
винаги съм бил против пушенето и алкохола и така и ще бъда
се пак са враг на спорта 8)

Liz
01-29-2008, 01:13
Не се очудвам, в БГ почти всички пушат най-вече тиинейджърите.. Като съм си в Бг където и да отида се пуши като кумин.. в кафетата най-вече е пълно с деца 12-18, които не спират да пушат.

Аз не пуша, мн рядко, само когато пия де. Иначе като започнах бях на 14...И да като се върнах в БГ за един месец хаха.

Saymon90
01-29-2008, 06:11
Тов въобще не ме очудва - вече сигурно са и повече. Пуша от средата на 8ми клас - тогава пушех по повече. После известно време почти не пипвах цигара, после пак, после малко спрях и т.н... до днес, когато пуша по цигата-две на ден. Мога да спра, когато си поискам и съм го правил - но не искам. Така ми е добре...

BioX
01-29-2008, 06:22
винаги съм бил против пушенето и алкохола и така и ще бъда
се пак са враг на спорта 8)
vrag e na sporta oba4e moga da ti kaja 4e v sportnite y4eli6te nai mnogo se py6i.az y4a v sportnoto v varna cqloto daskalo e moje bi kam 600 deca i sam 100% sigoren 4e py6at nai malko 450 ot tqh.pri trevata sa moje bi malko po malko ot teq koito py6at cigari :)

Disrespect
01-29-2008, 07:29
винаги съм бил против пушенето и алкохола и така и ще бъда
се пак са враг на спорта 8)
vrag e na sporta oba4e moga da ti kaja 4e v sportnite y4eli6te nai mnogo se py6i.az y4a v sportnoto v varna cqloto daskalo e moje bi kam 600 deca i sam 100% sigoren 4e py6at nai malko 450 ot tqh.pri trevata sa moje bi malko po malko ot teq koito py6at cigari :)

евала, заслужавате аплодисменти

браво, страната ни е на първо място във всички отрицателни класации

DeadpooL
01-29-2008, 09:06
може целия ми клас да пуши но на мен не ми пука за нито един от тях а единствено за причтелите ми които не пушат
е има 1 но :o ще се оправи
тва са спортните училища не е точно вярно защото насякаде се пуши по супер много независимо дали ще е в математическата гимназия или в спотрното...

BioX
01-29-2008, 09:34
тва са спортните училища не е точно вярно защото насякаде се пуши по супер много независимо дали ще е в математическата гимназия или в спотрното...
ama nali se se6ta6 4e tam to4no ne trqbva da ima py6a4i...

DeadpooL
01-29-2008, 09:47
:) да но на кой му пука в днешно време

kakaomen
01-29-2008, 10:02
Оставете ги да си съсипват здравето, тъпите пушачи. :-x

Decu
01-29-2008, 11:11
Ае не знам за вас, ама мене майка ми ме души 'секи ден... :? Не разбра, че не пуша!

FelisDirus
01-29-2008, 11:17
Голяма работа... да пушат като им се пуши. И аз пуша. И един ден с децата си ще пуша, ако и те се научат (ще се радвам да са непушачи, но няма да ги сцепвам от бой и наказания, ако разбера, че поприпалват).


До гуша ми дойде някой да ми обяснява кое е правилно и кое - не. Направо се чудя как не ви омръзна. Толкова е тривиална тази тема вече.

Свобода на избора. Точка.

LiveFlower
01-29-2008, 16:14
Оставете ги да си съсипват здравето, тъпите пушачи. :-xti pa zemi namali malko toq podpis

Dr.Hause
01-29-2008, 16:56
Голяма работа... да пушат като им се пуши. И аз пуша. И един ден с децата си ще пуша, ако и те се научат (ще се радвам да са непушачи, но няма да ги сцепвам от бой и наказания, ако разбера, че поприпалват).


До гуша ми дойде някой да ми обяснява кое е правилно и кое - не. Направо се чудя как не ви омръзна. Толкова е тривиална тази тема вече.

Свобода на избора. Точка.

абсолютно 100% ще направя като теб и разсъждавам по абсолютно същият начин...

П.С. Днес в час по японски палнахме заедно с господина като даже той ни разреши и накрая и той се включи като запали :D

ЕPu
01-29-2008, 17:03
Ако трябва да съм честна изобщо не ме учудва тоя факт.. :-o

RoyTheReaper
01-29-2008, 17:15
Голяма работа... да пушат като им се пуши. И аз пуша. И един ден с децата си ще пуша, ако и те се научат (ще се радвам да са непушачи, но няма да ги сцепвам от бой и наказания, ако разбера, че поприпалват).


До гуша ми дойде някой да ми обяснява кое е правилно и кое - не. Направо се чудя как не ви омръзна. Толкова е тривиална тази тема вече.

Свобода на избора. Точка.

абсолютно 100% ще направя като теб и разсъждавам по абсолютно същият начин...

П.С. Днес в час по японски палнахме заедно с господина като даже той ни разреши и накрая и той се включи като запали :D

Самоуспокоявам се, че такива като вас са единични случаи. ](*,)

FelisDirus
01-29-2008, 17:20
Голяма работа... да пушат като им се пуши. И аз пуша. И един ден с децата си ще пуша, ако и те се научат (ще се радвам да са непушачи, но няма да ги сцепвам от бой и наказания, ако разбера, че поприпалват).


До гуша ми дойде някой да ми обяснява кое е правилно и кое - не. Направо се чудя как не ви омръзна. Толкова е тривиална тази тема вече.

Свобода на избора. Точка.

абсолютно 100% ще направя като теб и разсъждавам по абсолютно същият начин...

П.С. Днес в час по японски палнахме заедно с господина като даже той ни разреши и накрая и той се включи като запали :D

Самоуспокоявам се, че такива като вас са единични случаи. ](*,)


О, стига, да не върша престъпление? Едничката ми радост в живота и вие искате да я отнемете.. не искам пък да си говоря с вас [-(

RoyTheReaper
01-29-2008, 17:22
Не говоря за теб. Щом като ти е радост, радвай и се. Но един нормален родител трябва да направи всичко възможно детето му да пропуши. Добра стъпка в тази насока е личният пример.

quench
01-29-2008, 17:23
не пуши цигари, премини като ме на лула

една луличка на ден ми замества 10-ина цигари, няма ташак - а на работа е незаменима причина да си взема почивка за "една луличка" хаха

Blacklisted
01-29-2008, 17:33
Изобщо не ме бърка кой пуши, бърка ме къде пуши, а т'ва дето пушите на закрито е супер селяния.

FelisDirus
01-29-2008, 17:49
Изобщо не ме бърка кой пуши, бърка ме къде пуши, а т'ва дето пушите на закрито е супер селяния.


А кво, пред заведението ли да тичам? Да придърпвам 2-3 пъти и пак да влизам.. no way! Има си зали за непушачи.

teenkopele
01-29-2008, 17:51
Също така сме в челната тройка по консумация на алкохол сред тинейджърите в Европа.
Май само испанците ни минаваха....или пък ние бяхме на първо място? Абре не помня. 8-)

Blacklisted
01-29-2008, 17:54
Изобщо не ме бърка кой пуши, бърка ме къде пуши, а т'ва дето пушите на закрито е супер селяния.


А кво, пред заведението ли да тичам? Да придърпвам 2-3 пъти и пак да влизам.. no way! Има си зали за непушачи.

От етична гледна точка пушачите трябва да се съобразяват с непушачите, не както е сега. Знаеме ги "залите" за непушачи с невидимата стена... и е нещо толкова елементарно, ма в кафенцето без пафнеш не е същото явно...

RoyTheReaper
01-29-2008, 17:56
Изобщо не ме бърка кой пуши, бърка ме къде пуши, а т'ва дето пушите на закрито е супер селяния.


А кво, пред заведението ли да тичам? Да придърпвам 2-3 пъти и пак да влизам..

Всъщност да.

FelisDirus
01-29-2008, 17:58
Изобщо не ме бърка кой пуши, бърка ме къде пуши, а т'ва дето пушите на закрито е супер селяния.


А кво, пред заведението ли да тичам? Да придърпвам 2-3 пъти и пак да влизам.. no way! Има си зали за непушачи.

От етична гледна точка пушачите трябва да се съобразяват с непушачите, не както е сега. Знаеме ги "залите" за непушачи с невидимата стена... и е нещо толкова елементарно, ма в кафенцето без пафнеш не е същото явно...


Кафе без цигара не върви.

А както обяснявах вече на един непушач, винаги се съобразявам, не димя в лицата на хората, даже понякога си държа цигара под масата, за да не им вони толкова, не паля, когато съм в ресторант и те ядат. Малко е, но повече не мога да направя. Пък и никой досега не ми е мрънкал.

FelisDirus
01-29-2008, 17:59
Изобщо не ме бърка кой пуши, бърка ме къде пуши, а т'ва дето пушите на закрито е супер селяния.


А кво, пред заведението ли да тичам? Да придърпвам 2-3 пъти и пак да влизам..

Всъщност да.

Никога. 8-)

Blacklisted
01-29-2008, 18:00
Благодарско за което :) Междудругото проблем е и че вентилацията на повечето заведения е на първобитно ниво :D

techCandy
01-29-2008, 18:17
Изобщо не ме бърка кой пуши, бърка ме къде пуши, а т'ва дето пушите на закрито е супер селяния.


А кво, пред заведението ли да тичам? Да придърпвам 2-3 пъти и пак да влизам..

Всъщност да.

Никога. 8-)

Ооо да бе, е са...От етична гледна точка...така както не е ваш проблем,
че аз съм "тъпа пушачка", така не е и мой проблем, че вие сте трезвеници. Точно...едничката ми радост, а вие тука некви целомъдрени ми четете морал. И като не пушите какво, ще живеете може би 100 години...Щом ви се живее....

Blacklisted
01-29-2008, 18:24
Пуши си бе, какво ме интересува - само не ми нарушавай личното пространство, за да не наруша аз твоето :)

FelisDirus
01-29-2008, 18:33
Пуши си бе, какво ме интересува - само не ми нарушавай личното пространство, за да не наруша аз твоето :)

ей, ей.. няма се бием! 8-)

то ми се иска де, ама като сте ми влезли под кожата как да ви зейна, пфу

х
01-29-2008, 19:47
Пуши си бе, какво ме интересува - само не ми нарушавай личното пространство, за да не наруша аз твоето :)

Tук съм съгласна. Пуша, но не искам другите да се тровят заради мен. Tрябва да забранят да се пуши в заведенията и ще се оправят нещата...

Insatiable
01-29-2008, 20:10
Хмм очаквах да сме на първо място, защото положението наистина е трагично... Аз пуша от две години и осъзнавам, че е вредно, но просто не мога да спра, а и не искам. Поне факта, че не се наливам като свиня с алкохол ме успокоява ;)

Dr.Hause
01-30-2008, 15:19
от днеска съм решил да ги спирам...не да минавам на леки ипосле не твърдо спирам ги дано наистина да не паля повече... ;)

TeKiLaSuNrIsE
02-01-2008, 21:35
pu6a ot 5 godini predimno S klasa sega me kefi noviqt 4eren kent nes e sramuvam ne sam tolkova pristrastena i tezi deto kazvat hem pari davam hem se trova v maq slu4ai e hem pari ne davam hem se trova :-P cigarite sa mi bezplatno 8)

GreenFairy
02-02-2008, 08:33
Такаам, аз съм към пушачите, пуша от миналата година, така по-сериозно... Пуша син viceroy по половин кутия на ден. за пръв път опитах в края на 6ти клас, но не мога да си спомня какви бяха цигарите...
Общо взето това е, отказвала съм цигарите към 10 пъти, но вече съм решила че няма да ги спирам... няма смисъл за мен... Не вярвам че ако не пия, не пуша и се храня здравословно, ще живея по-дълго... Както казваше баба ми: "Не пил, не пушил, блъснал го трамвай та умрял"

Айде със здраве! :)

love_only_one_boy
02-02-2008, 13:07
Редно е децата да се стегнат и да окупират първото място!

:D :D :D хъхъъъ

Mooo6no
02-02-2008, 16:51
Защо винаги окупираме най-гадните класации? :(

kuklichka_bg
02-02-2008, 17:07
mda vinagi sme na 4elnite mesta po nekfi gadni neshta smartnost pusha4i katastorif i razni takia pak za huabvite kato 4ista i tn sme na mainata si :? :o

nestle
02-02-2008, 17:26
xaxа пушенето на децата явно не е достатъчно отрицателно за да заемем пъвото място нооо имаме и по лоши неща тей чеееее :D само малко търпение и ше станем първи (party)

Blacklisted
02-02-2008, 22:48
Защото сме и на първо място по класацията на непукане... 8)