PDA

View Full Version : Цигарите ...



Creeper
01-28-2008, 14:56
zna4i iskam da pitam kolko vredno e towa pu6ene ... vseki kazva 4e e vredno ako moje da mi dadete nqkade 1 tema da pro4eta za6toto sam 4el v enciklopediq 4e sled 14 godini pu6ene ovrejdaneto na organizma e sa6toto kakto i pri nepu6a4 .. zatowa iskam da razbera

XceSS
01-28-2008, 17:27
В тютюневите листа и дим се крият множество вредни вещества,които увреждат здравето на човека.Доскоро се смяташе,че никотинът е главната тютюнева отрова.При изследвания в цигарения дим са открити и радиоактивни елементи-олово,бисмут и др.Частици от тези вещества попадат с дима в дихателните пътища,задържат се в лигавицата и започват да действат радйоактивно-облъчват тъканите със смъртоносните си лъчи.
Тютюнопушенето допринася за увеличаването на раковите заболявания сред пушачите.Редица тежки и трудно лечими заболявания се срещат много по-често сред пушачите,особенно при тези,които са започнали да пушат още в ученическа възраст.За тютюневи болести се смятат: хроничният бронхит,рак на белия дроб,рак на устната кухина,повишеното кръвно налягане и др.
Как се отразява пушенето върху организма на хората ,които за първи път запалват цигара?!
Установено чрез опити,че ако в продължение на четвърт час,начинаещият пушач изпуши две цигари-честотата на пулса се увеличава,кръвното налягане също се увеличава,кожната температура на крайниците се понижава,белодробното кръвообращение се забавя.При тези условия сърдечно-съдовата система е принудена да извършва по усилена работа и излишно се претоварва.
Един лекар прави сравнение между тютюнопушенето и колоезденето.
Изпушването на двадесет цигари дневно според него представлява тежък труд,който натоварва сърцето на пушача толкова,колкото би го натоварило непрекъснатото каране на велосипед срещу вятър в продължение на осем часа.С това се установява,че младежите и девойките пушачи нямат никакви шансове да бъдат добри спортисти.
Пушачите нямат и особенни успехи в учението,това е така,защото от тютюневата отрова страда и мозъка.Тютюневите отрови се всмукват бързо през лигавицата на дихателните органи,постъпват в кръвта и така достигат до нервните клетки.Отначало тютюнът възбужда дейноста на гл.мозък и пушачът има чувството,че цигарата го ободрява и освежава.Скоро след това настъпва фазата на намалена възбудимост и забавяне на нервните процеси.Това поражда непреодолимото желание за изпушването на нова цигара за ново освежаване.Така организма започва да търси отровата,омагьосаният кръг се затваря и младият пушач неусетно се оказва здраво затворен в него.Така се обяснява защо младежите и девойките,които пушат имат намалени паметови възможности и понижени способности за концентрация на вниманието,което води до незадоволителни постижения в учението.
Особенно вредно е тютюнопушенето в периода на пубертета-периода на половото съзряване.То може да забави пубертетното развитие на юношите и девойките.
Последиците от тютюнопушенето се проявяват след години.Причината и резултатът са разделени от дълъг период от време и това затруднява преценката за тяхната причинно-следствена връзка.Резултати от проучвания доказват,че:който пуши умира по-рано,пушачите умират толкова по-рано,колкото по-рано започват да пушат,колкото по-дълго пушат и колкото е по-голямо общото количество изпушени цигари.
Смята се ,че пушенето на цигари е главната причина за появата на заболяването-рак на белия дроб.Всеки десети пушач умира от тази болест.При страстни пушачи рискът се увеличава многократно.
Разумно постъпва този,който въобще не започва да пуши.
Много повече енергия се иска за да се откажеш от пушенето,отколкото ако от самото начало му се противопоставиш.Който се откаже от цигарите не губи нищо,освен това ако човек не пуши, той спестява и пари.
Може ли човек да се откаже от тютюнопушенето-може, никога не е твърде късно човек да се откаже от вредния си навик.За отказване най препоръчително е времето,когато цигарите не са особенно приятни-например при настинка,по-лесно това става съвместно с приятели,които имат същото намерение.
Логично е, след всичко прочетено до тук,човек да си направи извод и да си зададе въпроса –„Струва ли си да пуша?!”,”Каква е ползата от всичко това?!”
Когато премисли за себе си всичките „ЗА” и „ПРОТИВ”,би могъл да даде отговори на тези въпроси.
Дали ще бъде почитател на „синия дим” и бъдещ притежател на доста заболявания или ще предпочете да уважи себе си и здравето си ,е въпрос на личен избор...

ПИШИ НА КИРИЛИЦА

sLipPeR
01-28-2008, 17:46
еми свиват ти са кравоносните садове по трудно дишаш и има вероятност за рак на белия дроб :-x :smt075

zvezdichkaaa
01-28-2008, 20:15
Колкото и акъл да ти наливаме то си е ясно вредно е и то доста,преди време бях гледала едни 'брутални' клипчета за вредата от тютюнопушенето мисля,че ги има в...ъм всъщност ти го намерих http://zazz.bg/play:ac75f9ab това е изгледайки го,ако си пушач,а дори и да не си виж защо не бива да бъдеш.

MiTKo3
01-29-2008, 01:37
Аз съм астматик пуша от 2 години ...И не ми е ставало нищо от цигарите да чукна на дърво...

MiTKo3
01-29-2008, 01:42
Колкото и акъл да ти наливаме то си е ясно вредно е и то доста,преди време бях гледала едни 'брутални' клипчета за вредата от тютюнопушенето мисля,че ги има в...ъм всъщност ти го намерих http://zazz.bg/play:ac75f9ab това е изгледайки го,ако си пушач,а дори и да не си виж защо не бива да бъдеш.

Не е така... Тва е направено толкова брутално за да откаже младото поколение от цигарите...

Loshev
01-29-2008, 03:24
Това е направено толкова брутално, за да можеш найстина да осъзнаеш колко вредни са цигарите.. 8)

HardlyAwakened
01-29-2008, 05:21
Аз съм астматик пуша от 2 години ...И не ми е ставало нищо от цигарите да чукна на дърво...

Ти си идиот със извинение..

iva_16
02-03-2008, 18:56
http://zazz.bg/play:ac75f9ab много добре е направено дори и с цел да ви оплаши правилно никога не бих пропушила :razz:

siLenT_scReaMs
11-03-2008, 08:55
Аз съм астматик пуша от 2 години ...И не ми е ставало нищо от цигарите да чукна на дърво...

Ти си идиот със извинение..

+1

Мн ме дразните такива..Да сега сме млади и зелени нищо не усещаме.. Ама след време всичко което сме правили ще си излезе на яве..

trolll
04-21-2012, 09:42
az si pu6a

DisappointedDreamer
04-21-2012, 09:46
Кирилица + тема на 4 години.

draid
04-21-2012, 11:21
Какво очакваш, от човек с такъв ник.

Едит: Пуши си, само да не се наложи преждевременно да правиш житено парти.

GregoryHouse
04-21-2012, 16:05
Всьо...........