PDA

View Full Version : Трябва ми есе върху...



NameLess
01-29-2008, 12:04
Цитат от "Граф Монте Крисо"... много съм зле по Литература и утре ми е последния срок да си оправям оценката. Ако може някой да ми даде някакфо есе върху цитат от произведението или поне хубав цитат върху който мога да напиша нещо сам ще съм ви много благодарен :)

sherry
01-29-2008, 13:33
ОЦЕЛЯВАНЕ И ВЪЗМЕЗДИЕ
Есе по романа “Граф Монте Кристо”

Животът на човека е изпълнен с много изпитания и обрати. Макар ние, младите хора, които все още учат, да не сме се сблъсквали с това, черпим поучителен опит от литературното богатство на човечеството. Може би по най-интересен и увлекателен начин темата за оцеляването и възмездието е предадена в романа на Александър Дюма “Граф Монте Кристо”.
Надарен с неизчерпаемо въображение, писателят сътворява незабравим герой с харизматично излъчване, които изминава дълъг и сложен път. Граф Монте Кристо минава през множество перипетии,воден от желанието да въздаде справедливо възмездие над своите врагове. Началното запознанство и последното сбогуване с героя са свързани с морето, с кораб, който го довежда и го отвежда. В тази символика пътуването е търсене на спасителния бряг и едновременно с това и откриване на самия себе си.
Трагичният обрат в живота на Едмон Дантес започва със заговор. В навечерието на годежа си с красивата Мерседес героят е обвинен в бонапартизъм и хвърлен в замъка Ив от прокурора Вилфор. Там младежът среща абата Фариа ,който се превръща в негов втори баща и му помага не само да да преодолее отчаянието от несправедливия затвор, но му предава важни житейски знания и опит.
В България има поговорка “Всяко зло – за добро”. Така срещата на Дантес с абата се превръща в катарзисна точка в битието В началото вътрешните терзания и противоречия на героя са изнесени на преден план, но по-късно, особено след бягството от затвора , той става непроницаем за останалите персонажи. Дантес е скрит зад дългото отсъствие и легендата за неговата смърт, а другите не са посветени в тайна на граф Монте Кристо и чезнат в догадки:"Мислите ли,че графът в действителност е такъв,какъвто изглежда?"
Тази тайнственост е свързана едновременно и с миналото и с бъдещето на графа, защото зад гърба му е ужасното изпитание,през което е преминал, а през него - възмездието над враговете му. Така чрез .Дантес Дюма прокарва своята идея за тържеството на справедливостта чрез отмъщението.
Монте Кристо въплъщава и философията за "изключителния човек",характерна за литературата на целия ХІХ век. Това определя от една страна своеобразната жестокост, с която той се отнася към враговете си. Но по пътя на отмъщението граф Монте Кристо открива късната любов, която му показва пътя на опрощението. А нещастията,на които става свидетел,променят посоката на неговия живот. Той проронва и първите си сълзи,когато решава да пощади живота на сина на Мерседес, взема решение да спаси Данглар. От този момент нататък графът загърбва свръхчовешката си същност,за да поеме пътя на християнското опрощение.
Той се оттегля без злоба и гордост, но със съжаление и чувство на угризение за мъките,които е причинил по пътя на отмъщението. А цената на това духовно извисяване е самотата - граф Монте Кристо преодолява всички препятствия,лишен от приятел и помощници. Преосмисляйки преживяното, той продължава напред,пречистен и прероден.
В този богат образ Дюма вплита спомени за реални хора, а също своите мисли и чувсва за една бурна епоха от историята на Европа. Неговите герои стават символ на една изключителна духовност. Те прескачат прага на своето време,като всички гениални образи,създадени от писателското въображение и достигат до други епохи.И сега те са част от нашата духовност,съхранявайки в тези прагматични вермена полъха на Романтизма. Макар и различен в отношенията между хората, животът на днешния ден отново постовя въпроса за оцеляването и възмездието. Защото няма по-човешко изпитание от това да преодолееш предизвикателствата на съдбата и да простиш за това.


Късмет : )