PDA

View Full Version : 'Чичовци'-който е чел,да помага!



real-girl
01-30-2008, 18:10
Здравейте. Спешно ми трябва някой,който да е чел 'Чичовци' на Иван Вазов,да ми каже какъв е сюжета,темата на произведението,какво говори заглавието и подзаглавието,какви са героите и характеристиките им. Намерих някакъв анализ за произведението,но като не знам за какво става въпрос,ми е трудно. Също така кои са основните комфликти и цялостната тема на поризведението. Моля тези,които са го чели,да помагат!

FeeD_ThE_aDDicTiOn
01-30-2008, 19:22
Здравейте. Спешно ми трябва някой,който да е чел 'Чичовци' на Иван Вазов,да ми каже какъв е сюжета,темата на произведението,какво говори заглавието и подзаглавието,какви са героите и характеристиките им. Намерих някакъв анализ за произведението,но като не знам за какво става въпрос,ми е трудно. Също така кои са основните комфликти и цялостната тема на поризведението. Моля тези,които са го чели,да помагат!

Всичко си го пише в учебника по Литература за 11 клас. :-|

real-girl
02-06-2008, 10:54
Пишело то! Нищо не пише...! Все пак не го ли е чел някой тук!?

Water_lili
02-06-2008, 11:32
ми вместо да питаш тук до сега да го беше прочел произведението не е 1000 страници все пак :?

sherry
02-06-2008, 12:28
То бива мързел, ама чак пък толкова :(
Няма да седна да ти го разказвам цялото, имайки предвид, че имам супер много неща да правя. Става дума за едно общество, за едни обикновени хора, които не се запомнят с нищо героично или особено, Вазов разкрива живота на едни хора, които са в пълна противоположност от героите Бойчо Огнянов или Соколов от "Под игото".
Разкрива ни образите на Селямсъза, Копринарката, Мичо Бейзадето, Мунчо, Иванчо Йотата и т.н.
Има вражда между Селямсъза и Копринарката, която е интересно описана в повестта. За всеки от тях има отделна глава, която го характеризира.
Вазов усмива героите, НО НЕ ги отрича, не ги заклеймява.
Ето малко разсъждения по повестта:


" Чичовци " - това е малкият живот на малките .хора, миналото като всекидневие, историята като бит. " Чичовци " - това значи прости, изостанали хора, но това означава и наши роднини, наши близки. Вазов се подиграва с тяхното невежество, с тяхната страхливост, но в смеха му няма студенината на отчуждението,а звучат и топлите нотки на снизхождение и близост. Смеейки се, той все пак прощава на петстотингодишния роб това, че страхливо прави път на онбашията и е далеч от световното културно развитие. Вазов всъщност обича своите "чичовци ", обича ги не защото са кой знае колко добри, а просто тъй - защото техните недостатъци и пороци имат своето историческо обяснение и преди всичко, защото са част от българското, защото са родната среда на неговото детство -изостанала, примитивна, но все пак симпатична.С яркия си национален колорит, с вярно уловената атмосфера на последното десетилетие от робството, повестта вече плътно приближава своя автор до идеята за " Под игото ". .

real-girl
02-06-2008, 15:09
Мързел-мързел,хубаво ме обвинявате вие,ама истината е,че не смогвам. Толкова много неща трябва да правя и затова ви попитах в общи линии за какво става въпрос. sherry,мерси. Въпреки всичко аз сега си го чета,защото явно иначе няма да стане.

sherry
02-06-2008, 16:07
Разбирам, че не смогваш, аз съм също така, но една книга не може да я разбереш, ако ти я разкажат. Всеки възприема различни и чувства различно и няма да е същото. Аз също съм заета, в училище взимаме постоянно уроци, изпитват ни постоянно, отделно си ходя на уроци, защото се готвя за кандидатстване и се готвя за матури. Ужасно е, но няма как, трябва да се чете. А и "Чичовци" не е толкова дълга, за 2 дни спокойно ще си я прочетеш.

Jamalska
02-06-2008, 18:19
Това е безбожно тъпа повест.

SunnyG
02-06-2008, 18:24
Темата на произведението е свързана със страха на хората по време на робсъво и как той ги кара да бъдат дребнави и нищожни,защото робството им е отнело възможността да покажат себе си като пълноценни хора.Всяка една дреболия е повод за тях да се изхвърлят,да се карат,да спорят.
Заглавието "Чичовци" отвежда към разбирането за герои,които са в една улегнала консервативна възраст,а в дребните им мащаби на съществуване се отразява Вазовата надсмешка.Подзаглавието "Галерия от типове и нрави български в турско време" насочва вниманието към типичното поведение на героите,продукт на робството.
Основен герой в повестта е цялото общество на малкия град,въплътено в поредица от удивително живи образи,коренно различни един от друг и същевременно здраво свързани в една определена общност със специфична характеристика.

babylove
02-07-2008, 19:13
ami ti vmesto da 4ete6 komentarite v koito ti se obqsnqva sujeta, po-dobre da beshe go prochel/a. 6te6e da go znae6 po-dobre. :)

Blacklisted
02-07-2008, 20:54
Това е безбожно тъпа повест.

На мен пък ми хареса :-P

Jamalska
02-08-2008, 10:00
Това е безбожно тъпа повест.

На мен пък ми хареса :-P
Е разни хора,разни идеали;)Аз харесвам "Немили-недраги":)

real-girl
02-08-2008, 12:47
Хаха прочетох я и мога да кажа,че много се забавлявах. Егати безмислените разговори водят тия хора,за чудо и приказ са :D

Blacklisted
02-08-2008, 20:46
Това е безбожно тъпа повест.

На мен пък ми хареса :-P
Е разни хора,разни идеали;)Аз харесвам "Немили-недраги":)

"Немили-недраги" е жестоко :)

psychopath
02-08-2008, 21:41
Немили-недраги рлз!

TheNewReligion
02-09-2008, 19:49
Не съм чела никакви "Лелички " ... айде марш в правилния раздел ! :? :? :?

DollWithSoul
02-28-2017, 05:52
Аз имам въпрос към някои от коментиралите тази тема. Защо трябва да хейтите без причина. Ако не сикате да отговаряте на темата не го правете. Човека ви пита ако някой може да му помогне, не ви иска пари или нещо такова. "Бива мързел ама чак пък толкова" и откъде знаете, че просто не е зает/а с други неща и не може да прочете повестта сега. Sherry, беше ли нужно да му казваш "То бива мързел, ама чак пък толкова
Няма да седна да ти го разказвам цялото, имайки предвид, че имам супер много неща да правя." ? Ами, хубаво като имаш и дрги неща не го прави не мисля, че някой ти е сложил вилата на главата и ти е казал "Не, сядай да му разказваш за какво става въпрос в "Чичовци". Защо първо трябва да нахейтите някого, че после да му помагате. Ако искаш да помогнеш просто му казваш каквото знаеш и толкова, както и си направила, но първите ти две изречения са напълно ненужни -.- .
Babylove, "ami ti vmesto da 4ete6 komentarite v koito ti se obqsnqva sujeta, po-dobre da beshe go prochel/a. 6te6e da go znae6 po-dobre. " 1. Искам да ти кажа, да се научиш да пишеш ;). 2. Не мисля, че е твоя работа да му/й даваш акъл какво да прави. Ако не си искала да му помогнеш по някакъв начин да не беше писала изобщо ;).
Какви сте такива бе, хора? Човека ви пита нещо, вие започвае да му се карате. За какво е този сайт, да си помагаме или просто да се караме един на друг ? В момента знам, че и аз ви се карам, но приемете, че е много жалко и тъпо от ваша страна да го/ я хейтите за нищо. И не само него/ нея... Ако прочета коментарите на още някой статия сигурно пак ще намеря такива глупости. Разбира се, че е по-добре да си я прочете, но като не е имал/а възможност? НЕ знаете какви са обстоятелставата затова вместо да съдите можете просто да помогнете или като вас ви мързи да му/й напишете 10 изречения за "Чичовци" може просто да кажете "ами, не ми се занимава" и да се приключи въпроса. Замислайте се малко какво правите, просто е много жалко от ваша страна. Лек ден :)