PDA

View Full Version : 4 фута и 8,5инча (исторически парадокс)



Canis_Dirus
02-01-2008, 09:20
На космическия кораб „Кенеди” са разположени два двигателя с ширина 5фута. Разбира се, конструкторите на кораба са искали да направят тези двигатели по- широки, но не са успели.
Защо?


Работата е там, че тези двигатели са се доставяли по жп линия която преминава през тесни тунели. Разстоянието между релсите е 4 фута и 8,5 инча, затова конструкторите на двигателите са могли да ги направят широки само 5 фута.

Възниква резонния въпрос, защо разстоянието между релсите е 4 фута и 8,5 инча? Откъде се взе тази цифра?
Оказва се, че жп линиите в Щатите е направена по прототип на английските железници. А в Англия са правили жп вагоните по същия принцип и размер като трамвайните. Съответно първите трамваи в Англия са се произвеждали по образ и подобие на каретите. А дължината на оста на каретата е …4 фута и 8,5 инча.

Но защо?
Защото каретите са се произвеждали така, че осите им да попаднат в коловозите на английските пътища, за да се износват по- малко колелата. А разстоянието между коловозите е било, представете си, 4 фута и 8,5 инча.

Ама защо?
Ами просто римляните са започнали строежа на пътища в Англия, оразмерявайки ги така, че да са подходящи за техните бойни колесници. А дължината на оста на стандартна римска бойна колесница е …правилно се досетихте- 4 фута и 8,5 инча.

Накрая се добрахме до това откъде идва този размер във времето.
Но все пак, защо римляните са измислили да правят своите колесници с оси точно в тази дължина?
Ами защото в такава колесница обикновено са впрягали два коня. А 4 фута и 8,5 инча – това е бил точния размер на два конски задника! Да се правят колесниците с по- дълги оси е било неудобно, понеже се е нарушавало равновесието на колесницата.

Следователно, ето това е отговора на първоначално зададения въпрос. Даже сега, когато човек лети в космоса, неговите най- висши технически достижения пряко зависят от размера на конския задник, измерен преди две хиляди години!


-------------
*бел. прев. -4 фута и 8,5 инча в метрична система са 143,51см


Същото като с модежраторските права. Въртис, сучеш... все до цици го докарваш
8-)

ABSOLUTme
02-01-2008, 09:24
:D
(тъй като нямаше отправен въпрос,реших просто да се посмея)

P4ela
02-01-2008, 10:31
интересно:)

FelisDirus
02-01-2008, 10:38
хахаахха, тва беше много добро! 8-)

Ice_Queen_
02-01-2008, 15:08
=P~ браво браво,любознателното то

teenkopele
02-01-2008, 15:25
Ще го дочитам по-късно. :-o

FelisDirus
02-01-2008, 16:05
=P~ браво браво,любознателното то

По-скоро умен и оригинален. Децата в 4 клас са 'любознателни'.

Boot
02-01-2008, 16:20
Ще го дочитам по-късно. :-o
Абе ти да нямаш някакви проблеми със средоточаването?? Винаги когато има дълъг текст казваш "не го прочетох цялото". Тфа е сериозно, лекар нещо ала бала?

AvaLan4e
02-01-2008, 16:22
Абе още помня как чакаме часове за да минем на руски релси (; (=
И не мисля, че са цици. Дупе е <3

ThankYouVeryMuch
02-01-2008, 17:02
хахаахха, тва беше много добро! 8-)
И на мен ми беше доста интересно! :-o

mimsa_lapetyy
02-01-2008, 17:06
ха :P Да не си почерпил идея от "Захир" на Коелю и там същото е обяснено и като го научих много интересно ми стана :P де да ми беше и толкова интересно в даскало .... :-D

JuS7^YourS
02-01-2008, 18:44
готино беше :)

AvaLan4e
02-02-2008, 16:04
ха :P Да не си почерпил идея от "Захир" на Коелю и там същото е обяснено и като го научих много интересно ми стана :P де да ми беше и толкова интересно в даскало .... :-D
КоелУ е некъв яко залупен ('=
Добре, че има женски дето да търчат след него за да оправдават шантавите муи идеи и идеали. Жалко, че може да прави деца.
Яко съм зла ^^ Тва откакто разбрах, че съм не само отхвърлена, грозна, но и болна ('=

Sarabi
02-02-2008, 20:17
Ъхаха хха , всичко се мери в конски задници бе ! :D :lol:

Canis_Dirus
02-02-2008, 21:41
Ъхаха хха , всичко се мери в конски задници бе ! :D :lol:
Естествено, Щото конския задник е константа. И може да се разчита на него.

Ако се мереше в женски. Ехеее. То при тях разликите са ...

Mitio_man
02-02-2008, 22:09
много интересно :)

teenkopele
02-03-2008, 06:51
Ще го дочитам по-късно. :-o
Абе ти да нямаш някакви проблеми със средоточаването?? Винаги когато има дълъг текст казваш "не го прочетох цялото". Тфа е сериозно, лекар нещо ала бала?

Нем, имам проблеми с мързела. :)