PDA

View Full Version : какво символизира пролетния дъжд



sexy_girl_161
02-03-2008, 11:23
моля ви,помогнете ми,трябва да напиша нещо(и аз не знам какво точно :-D )на тази тема:какво символизира пролетния дъжд....предварително,благо аря много

bebeto0o
02-03-2008, 12:35
VIJ v saita v podpisa mi

sherry
02-03-2008, 14:10
VIJ v saita v podpisa mi
Престани с това"Вижте подписа ми", ставаш досадна. Ако не искаш да помогнеш, по-добре мълчи, защото е дразнещо да повтаряш 1 и също.


Пролетният дъжд е символ на надеждата, на радостта, на раждането, на възкресението. Напоена с него, природата се събужда след зимния сън. Разцъфтяват цветя и дър¬вета, поникват първите тревички. Като сигнал за събуждане, за отърсване на душата от меланхолията и тъгата звънва дъждът


Дъжд - "Тихия пролетен дъжд", "Кръгозори надвесени"
При конструирането на т. нар. пейзаж на душата символиката на небесните води има определящо място.
Топлият (пролетен) дъжд, отпращащ към митологемата за живата вода, е символ на надеждите, първите радости и щастливите сълзи на невинността.
Идеята за мъртвата вода на небитието, за плача на скърбящия и самотния е свързана със символиката на студения (есенен) дъжд.
Росата е символен вариант на утринния дъжд , на новото раждане на възкресението на природата.
В някои случаи живата вода е представена чрез комплексен символ росата на животворния дъжд. Темата за даряващата живот влага е свързана със символиката на свещената сватба. От дълбока древност съществува вярването, че животът произхожда от съединението на небето и земята. Представата, според която земята бива оплодявана от небесния бог чрез дъжд, роса или слънчеви лъчи (в християнството лъчът на Светия Дух) е част от космогонията на почти всички известни митологически системи.