PDA

View Full Version : знания или оценки



angel4ee
02-04-2008, 15:02
Кое е по-важно според вас оценките или знанията в училище?Заслужава ли си да препишеш и кого лъжеш учителя или себе си?? :smt003

gorska
02-04-2008, 15:22
Различни хора, различни ценности.
За мен и двете са еднакво важни.
Оценки без знания не приемам, но пък знания без добри оценки... ами съгласете се, че е гадно. :o Все пак след толкова положен труд, заслужаваш да бъдеш отчетен за това. А и не само... От това зависи дали ще взимаш стипендия, важни са при кандидатстване и при положение, че си заслужавал, не си постигнал това, което си искал. Има и такива случаи...
Колкото до това кого лъжеш:
Ами... и себе си, и учителя.
Лъжеш се, защото когато преписваш или по какъвто и да е начин изкарваш оценка нечестно, ти си създаваш излюзия, че знаеш, че всичко можеш да направи с хитрост, но идва момент в живота, в който просто не можеш да си позволиш да мамиш.
Учителите също се лъжат до някаква степен, но според мен това не е толкова важно. Какво му пука на един учител дали еди-кой си ученик, един от многото, знае или не знае?! Какво е прякото въздействие върху него дали ще пише 6 или 2? Никакво. Още повече, че повечето учители, за да станали учители се предполага, че са достатъчно интелигентни, за да могат да разберат кой знае и кой не. Това, че понякога си затварят очите пред някои нередности не значи, че не ги виждат.

Аз мисля, че си заслужава да препишеш само в някои редки случаи... например, ако си бил болен и си пропуснал материал, но после ще се наваксаш. В такъв случай на мен не би ми тежало на съвестта. Но да знам, че не съм положила никакви усилия, а съм имала тази възможност - НЕ!

Obsession
02-04-2008, 15:28
Ейй, защо си мислите, че учителите не виждат като преписваме :P Виждат те, ама не им дреме. Както и преди мен казаха: какво го засяга даскала, че учениците му не учат?
Естествено, че и двете (оценки и знания) са важни. Поне според мен знанията си остават за ученика и евентуално може да ги приложи в живота. Оценките са да се радват наще (или пък не толкова...) и да мога да получавам стипендия, вляза в свестен университет.

JustaMan
02-04-2008, 16:01
Само и единствено оценки, защото 70% от знанията в училище няма да ти потрябват никъде. Оценките са му майката.

Kisses_P
02-04-2008, 16:17
Абсолютно съм за оценките.Знания, ха.Да седнеш да назубриш нещо,което след 2 седмици ще си спомняш едвам едвам.учиш учиш и ти връщат контролно 4ка.. езък за изгубенето време.На никой е му пука какво знаеш,просто трябва да ви е ясно.Да не би за стипендиите да гледат колко знаеш?Не, трябва ти успех.. над 5,50 еми тогава как може да се стремим към знания вместо към оценки.В дипломата как си личат знанията?еми пак с оценките.Тогава въобще за какво си говориме.

dan4ety
02-04-2008, 16:33
Различни хора, различни ценности.
За мен и двете са еднакво важни.
Оценки без знания не приемам, но пък знания без добри оценки... ами съгласете се, че е гадно. :o Все пак след толкова положен труд, заслужаваш да бъдеш отчетен за това. А и не само... От това зависи дали ще взимаш стипендия, важни са при кандидатстване и при положение, че си заслужавал, не си постигнал това, което си искал. Има и такива случаи...
Колкото до това кого лъжеш:
Ами... и себе си, и учителя.
Лъжеш се, защото когато преписваш или по какъвто и да е начин изкарваш оценка нечестно, ти си създаваш излюзия, че знаеш, че всичко можеш да направи с хитрост, но идва момент в живота, в който просто не можеш да си позволиш да мамиш.
Учителите също се лъжат до някаква степен, но според мен това не е толкова важно. Какво му пука на един учител дали еди-кой си ученик, един от многото, знае или не знае?! Какво е прякото въздействие върху него дали ще пише 6 или 2? Никакво. Още повече, че повечето учители, за да станали учители се предполага, че са достатъчно интелигентни, за да могат да разберат кой знае и кой не. Това, че понякога си затварят очите пред някои нередности не значи, че не ги виждат.

Аз мисля, че си заслужава да препишеш само в някои редки случаи... например, ако си бил болен и си пропуснал материал, но после ще се наваксаш. В такъв случай на мен не би ми тежало на съвестта. Но да знам, че не съм положила никакви усилия, а съм имала тази възможност - НЕ!


Съгласна съм! :)

d0mat4et0
02-04-2008, 17:04
Зависи.....Попринцип оценkiтe значат знание /вече не де....поколенията се променят :-D / но според мен да знаеш и да имаш слаби оценки е по-полезно за теб, но само оценки без знания е просто ужас.......А оценки със малко знания ок...Ама все пак трябва труд....Аз съм за заслужените оценки 8)

find_m3
02-04-2008, 17:23
всичко зависи от учителя.никой не може да ми промени мнението ,ако учителя знае как да процедира за да оцени правилно няма да се притеснява дали някой ще препише.има учители има и учители.има такива при които знаеш ,че може да минеш метър и не пипваш, нали?но ако е някой по-строг или поне знае как да поддържа едно прилично ниво на дисциплима мисля ,че няма да има проблем нито с преписване,нито с незнание да не говорим за шум в часовете.

namina
02-04-2008, 17:35
Само и единствено оценки, защото 70% от знанията в училище няма да ти потрябват никъде. Оценките са му майката.
Съгласна!

LadyCarameL
02-04-2008, 17:39
Пффф,наистина някои неща за никъде не ти трябват .. :? Но хубаво е да имаш поне малка представа за к'фо става дума..Оценките..Нз..Неутралн а позиция.. 8-)

1n5ub0rd1na73
02-04-2008, 17:40
Според мен, всички, апелиращи за оценките, са повърхностни. Знанията преди всичко! Никой не ти иска тъпата диплома с измислените оценки, а реално можещи и знаещи хора, а за предприемачите да не говорим - те трябва да имат още по-специални качества. 90% от учениците са неграмотни, срам ме е.
Някой по-горе се изцепи, че знанията, придобити в училище, не ти помагат никъде и няма смисъл от тях в живота. Драги многознайко, това важи само за дечицата от първи до осми клас, като и там е доста относително, тъй като тогава се придобиват основни знания и умения. Но тогава, да вметна, децата наистина учат и знанията съвпадат с оценките. След осми клас, когато всеки учи профилирано - по дадена специалност, всичко е от значение - рядко има незначителни неща. И тези, които си мислят, че са над нещата с тяхното преписване, подсказване и другите подобни глупости, лъжат само себе си. Вярно, че ще вземат стипендия, обаче 21 лева някого да го топлят?! Не мисля.
Друг заблуден съфорумник сподели, че наученото се забравяло след две седмици - мога само да се изсмея на коментара ти. Определям такива хора само с една дума - зубрачи. Бич са тези, не ги уважам. Никого не го интересувало какво знаеш... Щом така си мислиш, успех ти пожелавам - ще си говорим пак след време.
Твърдо съм ЗА знанията, а не за неграмотните зубрачи и позьори, мислещи ограничено и тъпо.

Bubbly
02-04-2008, 17:45
Разни хора разни идеали .8) Аз съм за това човек да учи по това, което му е интересно, и наистина да получи знания, които ще са му необходими и на по-късен етап в живота-избираш си приоритетите, а другите предмети ,каквото стане, без обаче после да псуваш даскалите, министерството заради матурите и тн. :D От друга страна обаче така се създават хора без елементарна обща култура :? Както и да е мисълта ми беше, че никой не може да ме накара в часа по немски да правя контролно върху подробности за създаването на бмв или за основните съставки в трите главни вида немски салам. :lol:

FunkyFresh
02-04-2008, 17:51
Само и единствено оценки, защото 70% от знанията в училище няма да ти потрябват никъде. Оценките са му майката.
+1 8) а и мн. важно че си преписал, то не е толкова лесно да преписваш,масраф си е :D

Seducti0n
02-04-2008, 18:32
Ох, че сложна работа.Принципно би трябвало оценките да са отражение на знанията, но имайки се предвид порочната ни образователна система, всеки сам може да си направи извода дали нещата се реални и дали материала, който се преподава се усвоява напълно, дори и от уцениците с висок успех.(Доста объркано го написах, но се надявам, че сте разбрали основната ми идея:)
За мен лично, по-важни са знанията.Като цяло успехът ми е на добро ниво, но разбира се има какво още да се желае.Не мога да отрека факта, че и аз преписвам, но понякога просто обстоятелствата го налагат или самата жажда да имаш по-добра оценка.Не казвам, че това е начина, но...

JustaMan
02-04-2008, 18:46
Само и единствено оценки, защото 70% от знанията в училище няма да ти потрябват никъде. Оценките са му майката.
+1 8) а и мн. важно че си преписал, то не е толкова лесно да преписваш,масраф си е :D

Да препишеш или да изкараш оценка без знания понякога е по-ценно качество от това да назубриш нещо машинално. Първото значи, че си креативен и изобретателен, оправен човек :)

ThePowerOfLove
02-04-2008, 18:51
Мен не би ми тежало на съвестта ако препиша :) Тъй като оценките не винаги отговарят на знанията, предпочитам по-добри оценки отколко знания... Пък и е мн гадно когато учиш и имаш 3 или 4 :? За мен лично и двете са важни,но като че ли оценките надделяват :wink:

Seducti0n
02-04-2008, 19:03
Мен не би ми тежало на съвестта ако препиша :) Тъй като оценките не винаги отговарят на знанията, предпочитам по-добри оценки отколко знания... Пък и е мн гадно когато учиш и имаш 3 или 4 :? За мен лично и двете са важни,но като че ли оценките надделяват :wink:

Така разсъждаваш, тъй като добрите ти оценки, спомагат за това да имаш високо самочувствие и да си уверена с себе си.Няма нищо лошо в това, но все пак се замисли, какво ще бъде твой приоритет за напред. :wink:

ice_cream_f
02-04-2008, 19:10
Miii poprincip e po-vajno da ima6 znaniq :) Aaaaa otnosno prepisvaneto spored men nqma absolutno nikuf smisul.I kvo kato izkara6 6 na nqkoe kontrolno pri polojenie 4e si prepisal tova ne sa znaiq ,a prosto luje6 sebe si nikoi drug ...

ilenceto
02-04-2008, 21:10
Ако може комбинация между двете :)

ncuxapa
02-04-2008, 21:37
знания!Имам 3 по английски обаче заслужавам поне 5 :D 8-)

Blab
02-04-2008, 21:54
Ще ме извинявате, но темата ми е болезнено актуална.

Приемането по диплома, например.
Уча в едно от най-елитните училища в София.
Дипломата по никакъв начин не може да е 6.00.
Знанията, които придобиваме, са с десетки, стотици пъти повече от тези на децата в обикновените гимназии.
Но(за къде без него), с тези случайно простнати матури сега, с недоизпипаните условия за прием, бързо се прокрадва възможността някое "селско парче" да заеме моето място. Е, не е честно, просто.

ПП:Субективна, повече от обикновено съм, но просто досега обсъждах темата.

ycMuBkaTa
02-04-2008, 22:00
Аз едно време учех с кеф и някаква луда амбиция да изкарам 6-ците...И си ги изкарвах, но сега като студентка май знанията не ми помагат много, много...т.е. не са се запазили всичките. Но пък оценките помогнаха да вляза където искам и каквото искам...
Трябва да се намери точния баланс според мен...Но това, за да стане бая години трябва да минат и да се преформи цялата система. Тук, където съм в Германия децата изкарват доста трудно оценки, но пък и учат доста по-полезни, ако щете и за ежедневието неща от нас.

1n5ub0rd1na73
02-05-2008, 06:31
Ще ме извинявате, но темата ми е болезнено актуална.

Приемането по диплома, например.
Уча в едно от най-елитните училища в София.
Дипломата по никакъв начин не може да е 6.00.
Знанията, които придобиваме, са с десетки, стотици пъти повече от тези на децата в обикновените гимназии.
Но(за къде без него), с тези случайно простнати матури сега, с недоизпипаните условия за прием, бързо се прокрадва възможността някое "селско парче" да заеме моето място. Е, не е честно, просто.

ПП:Субективна, повече от обикновено съм, но просто досега обсъждах темата.
Ако са ти стабилни знанията, няма да има нужда да се притесняваш от някое "селско парче", както ти се изрази. Имам наблюдение върху споменатите хора и ти гарантирам, че адски малко могат да заплашат теб и хората, учещи качествено.

JustaMan
02-05-2008, 07:33
Ще ме извинявате, но темата ми е болезнено актуална.

Приемането по диплома, например.
Уча в едно от най-елитните училища в София.
Дипломата по никакъв начин не може да е 6.00.
Знанията, които придобиваме, са с десетки, стотици пъти повече от тези на децата в обикновените гимназии.
Но(за къде без него), с тези случайно простнати матури сега, с недоизпипаните условия за прием, бързо се прокрадва възможността някое "селско парче" да заеме моето място. Е, не е честно, просто.

ПП:Субективна, повече от обикновено съм, но просто досега обсъждах темата.
Ако са ти стабилни знанията, няма да има нужда да се притесняваш от някое "селско парче", както ти се изрази. Имам наблюдение върху споменатите хора и ти гарантирам, че адски малко могат да заплашат теб и хората, учещи качествено.

То ще си покаже на кандидат-студентските изпити кой колко е учил и дали е имало файда от елитното му училище.

1n5ub0rd1na73
02-05-2008, 07:36
То ще си покаже на кандидат-студентските изпити кой колко е учил и дали е имало файда от елитното му училище.
Чети по-внимателно. Казах тези, които учат качествено. Да учиш качествено не винаги означава, че си в елитно училище.

psychopath
02-05-2008, 09:52
Естествено ,че знанията

Persie
02-05-2008, 11:26
Оценки !!! Повечето от учените неща в даскало не ми трябват за никъде, за какво да се тормозя ... :-o

ThunderGoddess
02-05-2008, 14:34
Знания. За оценките е важно да са над три. Общия успех от дипломата ще ви трябва, ако за определен университет имате една и съща оценка на изпита с друг човек, една и съща оценка във дипломата от профилирания предмет и се борите за последно място. Според мен е по-добре да се наблегне на 2-3 предмета, по които се трупат знания и с които се смята да се кандидатства. Там знанията трябва да са задълбочени и ако ви представлява интерес да четете нещо странично от урока, което е свързано с него :) Така намалявате шанса си да ви се наложи за някой университет да се борите за посленото място. Та ... при мен има определени предмети, които не ми представляват интерес и гледам да изкарам три, колкото да мина, но има други, при които петица много би ме вбесила ... има и трети ... при които се вбесявам на 5.50, ако някой има 6.00. И такива ми ти работи. Оценките просто показват временното ниво на знанията. Сега за преписването. Когато аз преписвам, лъжа учителя, не лъжа себе си. Много добре съзнавам, че определено нещо не го знам. Иначе нямаше да го преписвам. Лъжа, защото определени предмети не ми се отдават, а ми трябва що годе сносна оценка, за която да не ме утрепят у нас. Това е. И някой бееше писал, че бил в елитно даскало и някое селско парче щяло да му вземе мястото във ВУЗ. Не, дарлинг. Целта е точно обратната - оценката от матурата ти дава възможност да оправиш оценка от дипломата. В елитното даскало се учи повече и по-задълбочено, има повече изисквания и в крайна сметка възпитаниците на такива училища придобиват повече знания от другите. Матурата е една за всички - по-добрите ще я издържат, а некадърниците ще плачат.

DanceGirl
02-05-2008, 15:31
Според мен всичко си зависи от предмета...Има предмети,по които ми трябват само оценки,но има и такива,по които по-важни са знанията.Затова по едни предмети преписвам,а по други просто уча :D :D
П.П:Обаче има учители,при които не може да се преписва и дори и предмета да е маловажен пак трябва да се учи :(

HAGVXSXVH
02-05-2008, 16:01
еми попринцип уча,за да съм си спокойна!и така и двете са важни :-o :)

JustaMan
02-05-2008, 18:10
То ще си покаже на кандидат-студентските изпити кой колко е учил и дали е имало файда от елитното му училище.
Чети по-внимателно. Казах тези, които учат качествено. Да учиш качествено не винаги означава, че си в елитно училище.

А така благозвучно наречените от вас "селски парчета" кои са?
Това са комплексарски изказвания и извинения при евентуален неуспех.

Blab
02-05-2008, 18:16
А така благозвучно наречените от вас "селски парчета" кои са?
Това са комплексарски изказвания и извинения при евентуален неуспех.
Дечица, с отлична диплома, които имат коефициент на интелигентност, сходен с този на патък. 8)

SuNsEt
02-05-2008, 18:29
Според мен едното води до другото....Но аз мисля,4е оценките са по-важни.Вси4ки у4ители казват,4е знанията били по-важни,но тогава за какво са ни оценките??? :? Само да от4итат знанията ни...Хъх...ако оцените не бяха важни,тогава защо на изпитите след 7ми клас сме така да се каже зависими от тях?!...НАли се гледат и те като канидатстваш... :o

Sasha2k8
02-05-2008, 20:11
Кое е по-важно според вас оценките или знанията в училище?Заслужава ли си да препишеш и кого лъжеш учителя или себе си?? :smt003
Много по-важни са знанията отколкото оценките... а като преписваш лъжеш само себе си... на никой друг не правиш лошо... :oops:

elsy
02-06-2008, 08:43
Попринцип знанията са много по-важни, но мен повече ме интересуват оценките 8-)