PDA

View Full Version : Помогнете



jyja
02-04-2008, 17:24
Помогнете ми хора трябва ми анализ на крал лир~:) :oops: :lol: :lol:

sexa_na_kompleksa
02-04-2008, 17:29
Не съм много сигурна, че ще помогне, но виж тук:

http://www.slovesa.net/index.php?id=878

И това:


Трагедията “Крал Лир” е най-великото и изчерпателно изследване на една от темите, които често занимава гения на Шекспир – старостта. Старостта, като болезнена раздяла със силите и с властта, с дома и земята, авторитета и уважението, и обичта. Загубата на зрението и на яснотата на ума, протичат като зловещо слънчево затъмнение. Слънчево затъмнение високо над тътена на хорските страсти, тътена на жаждата за власт и суетата, на жестокостта и вечното стремление към обич.

Лир е вече на преклонна възраст. Преди да обяви как ще разпредели владенията си той събира трите свои дъщери, за да разбере коя от тях го обича най-силно. Гонерила и Регана го обсипват с ласкателства, а Корделия проявява сдържаност. Поведението и на трите вбесява Лир. Оттук нататък се разплита историята в една от най-великите пиеси на световната драматургия. Видният шекспировед проф. Минков пише, че това не е “трагедията на един човек, а на страдащото човечество.”

Човек е длъжен
да чака търпеливо своя час
за тръгване, тъй както е дочакал
часа да се яви на този свят.
В съзрелостта е всичко.

В сценичната версия на Явор Гърдев трагичен е не Лир, а последиците от организацията и функционирането на държавата “Лир” – организирана чрез семейно-приятелски отношения. Драмата на подобна държава в модерността няма как да е метафизическа, тя е политическа... Публиката на този “Крал Лир” [получава] впечатляващ, умен, важен, актуален театър.