PDA

View Full Version : Алкохола и човека?!



sykrovishteto
02-06-2008, 12:44
Някои може ли да ми даде есе на тема "Алкохола и човека" или "Как влияе алкохола в/у здравето на човека и човешките взаимоотношения" Благодария!

bebeto0o
02-06-2008, 14:18
mOlq

Diggity
02-06-2008, 14:19
На това ме изпитваха за 3ка за годината по биология. Потърси в http://pomagalo.com , а ето ти и сайт за безплатно сваляне от помагалото --> http://pomagalo.up.md/

sexa_na_kompleksa
02-06-2008, 16:42
Ето какво намерих:


Алкохолът влияе на системата, която контролира емоциите и паметта. Човекът става обект на преувеличени емоции и загуба на памет.
Малкият мозък координира движението на мускулите. Мозъчните импулси, които са в основата на мускулните движения, произтичат от двигателните центрове на кората на главния мозък и пътуват през костния мозък и гръбначния стълб до мускулите. При преминаване на нервните импулси през костния мозък, те се влияят от нервните импулси идващи от малкия мозък. Малкият мозък контролира фините движения. Когато алкохола въздейства на малкия мозък, мускулните движения стават некоординирани.
Малкият мозък контролира още и мускулите, които поддържат баланса на тялото. Така че въздействието на алкохола се отразява и на способността на човек да пази равновесие и е възможно да падне.
Хипоталамусът контролира много автоматични функции на мозъка като влияе на костния мозък и координира химически и ендокринни функции, чрез изпращане на химически и нервни импулси към хипофизната жлеза, която влияе на сексуалното поведение и на отделянето на урина.
Алкохола подтиска нервните центрове в хипоталамуса, които контролират сексуалната възбуда. С повишаването на концентрацията на алкохол в кръвта, се увеличава сексуалното желание, но способността да правим секс намалява.
Алкохола възпрепятства секрецията на анти-диуретичен хормон на хипофизата, който кара бъбреците да ре-абсорбират водата. Когато намалее нивото на анти-диуретичния хормон, бъбреците произвеждат повече урина и това довежда до дехидратация.
Костният мозък контролира и влияе на всички функции на тялото, за които обикновено не мислим, като дишането, сърдечния ритъм, температурата и съзнателността. Когато алкохола окаже влияние върху костния мозък, на човекът му се доспива и може да изпадне в безсъзнание ако концентрацията на алкохол е много висока. С повишаването на концентрацията, се нарушава дишането, сърдечния ритъм и температурните центрове. Човек диша по-бавно, налягането на кръвта и температурата спадат. Това са предпоставки, които могат да доведат до фатален край.
Алкохола още дразни белите дробове, стомахът и червата, което може да доведе до повръщане.
При употреба на алкохол кръвоснабдяването на стомаха и тънките черва се увеличава, което увеличава секрецията им.
Повишава се кръвоснабдяването на кожата, което причинява потене и изчервяване. Потенето води до загуба на топлина и тялото може да изстине повече от нормалното.
Намалява кръвоснабдяването на мускулите, което може да доведе до болки в мускулите, най-вече когато тялото се възстановява от погълнатия алкохол – махмурлук.
Ефектите на алкохола продължават докато погълнатия алкохол напълно се елиминира от тялото.


Алкохолът поразява храносмилателната система
Органите на храносмилателната система изпълняват защитна функция спрямо проникването на алкохола в организма и първи са подложени на неговото въздействие. Нарушава се моториката на хранопровода, стимулира се стомашната секреция и оттам – появата на гастрит, разрушава се черният дроб (умъртвяване на чернодробната тъкан – цироза).
Алкохолът поразява сърдечно-съдовата система
При прием на алкохол около капилярите се образуват аморфни маси. Там, където те се отлагат, се забелязва разрушаване на сърдечната тъкан. Заедно с увеличаването на стените на малките артерии се разширяват кръвоносните съдове, забавя се притокът на кръв – това води до склероза.
Алкохолът поразява имунната система
Фагоцитозата е един от най-важните защитни противоинфекциозни механизми на организма. При употреба на алкохол се наблюдава значителното й понижаване. По такъв начин всъщност намалява защитата на организма.
Алкохолът поразява дихателната система
Алкохолът причинява поражения на тъканите и в дихателната система и така се наблюдава умиране на отделни клетки. Нарушава се дихателната функция, възпаляват се бронхите и трахеята, развиват се инфекциозни възпалителни процеси (например пневмония, която, заедно с нарушената имунна защита, води до усложнения, довеждащи до смърт).
Алкохолът поразява отделителната система
При прием на необичайно голямо количество алкохол се инфектират пикочо-половите пътища.
Алкохолът поразява системата на кръвообращение
При постоянна употреба на алкохол се изменят левкоцитите.
Алкохолът поразява нервната система
Настъпват нарушения в мозъка, водещи до дистрофия и некроза на нервните клетки, увеличава се вътречерепното налягане, поразява се централната нервна система.
След като е попаднал в стомаха, алкохолът попада в кръвта две минути след употребата му. Кръвта го разнася по всички клетки на организма. Първо пострадват клетките на големите полукълба на главния мозък. Отслабва условно-рефлекторната дейност на човека, забавят се сложните движения, променя се дейността на централната нервна система, започват да се парализират нервните центрове, нарушава се координацията. Под влияние на алкохола се нарушават произволните движения, човек губи способност да се контролира.
Алкохолът разрушава подрастващия организъм
Учени от цял свят все по-тревожно говорят за опасността, на която са подложени подрастващите. Става дума за увеличаващото се потребление на спиртни напитки от малолетни и непълнолетни. Например в САЩ (Ню Йорк) 91% от 16-годишните учащи употребяват алкохолни напитки. В Канада около 90% от учениците в 7-9 клас употребяват спиртни напитки. В Германия 1% от децата на 8-10 години са били в състояние на алкохолно опиянение и са били задържани от полицията.
Съвременните изследвания позволяват обосновано да се твърди, че в човешкото тяло няма органи и тъкани, които да не се поразяват от алкохола. Веднъж попаднал в организма, той достатъчно бавно (със скорост 0,1 г на 1 кг тегло в час) се разтваря в черния дроб. Само 10% от цялото количество приет алкохол излиза от организма. Останалият алкохол циркулира заедно с кръвта по целия организъм, докато всичкият не се разтвори. Високата проходимост на «младите» тъкани, наситеността им с вода позволяват на алкохола бързо да се разпространява.
Токсичното действие на алкохола се наблюдава преди всичко в дейността на нервната система. В подрастващата възраст мозъчната тъкан е по-бедна на фосфор, по-богата на вода, намира се в етап на структурно и функционално усъвършенстване, затова алкохолът е особено опасен за младия организъм.