PDA

View Full Version : Олимпиада по география



Loshotia
02-06-2008, 16:43
Някой да има олимпиадите по география от последните години? Айде ако да пише

twix_91
02-06-2008, 17:25
Има олинпияди по география от минали години в Pomagali.com

great_mari
02-06-2008, 18:00
nz ama az sq na 1 mart sum na olimpiada po geografiq i g-na ni( mn e strog) kaza 4e trqq izqdem u4ebnicite s koricite v bukvalniq smisul :shock: :-D

Kisses_P
02-07-2008, 16:03
И аз с еинтерсувам от олимпиадите по география,но не можах да намера.Ако говориш за възрастовата група 9-12 клас,материалът би трябвало да е като този на матурите.Намерих 2 примерни матури,мисля че ще свършат работа

http://zamaturite.bg/tests/Izpitni-materiali-i-kriterii-za-otsenyavane-ot-probniya-zrelosten-izpit-proveden-prez-2007-g.html
http://zamaturite.bg/tests/Utvardeni-primerni-izpitni-materiali-za-darzhavnite-zrelostni-izpiti.html

apparition
02-07-2008, 16:34
:lol: :lol: :lol: аз съм профил география в НПМГ...хах смея ли да не ходя на олимпиадата :) плс ^Santra^ ако искаш ми пиши и ако си намерила нещо щото и на мен ше ми трябва пък и аз може да съм ти полезна с нещо ..знам ли :D

Kisses_P
02-07-2008, 16:53
хоп
Национална олимпиада по география и икономика. Областен кръг - Старша бъзраст ( VIII - XII клас )
18.03.2007 г.

1. Коя е причината за възникването на унищожителното цунами на 26 декември 2004 г.?
а) земетресение; б) глобалното затопляне; в) въздействие на метеорит; г) изригване на вулкан.

2. Изменението на атмосферното налягане може да се проследи на:
a) изотермална карта; б) изохиетна карта; в) изобатна карта; г) изобарна карта.

3. Koя от групите форми на релефа са карстови?
а) карлинги, морени, циркуси; б) ували, понори, въртопи; в) ровини, долове, прагове; г) дюни, валове, пясъчни коси.

4. В коя от двойките страна - специализиращ отрасъл има несъответствие?
а) Швеция - черна металургия; б) Япония - автомобилостроене; в) Ирландия - винопроизводство; г) Аржентина - говедовъдство.

5. Koя е основната религия на остров Суматра?
а) будизъм; б) християнство; в) ислям; г) индуизъм.

6. Коя характеристика на климата в България е в най - голяма зависимост от климатичния фактор - релеф?
a) образуването на мъгли по поречието на р. Дунав; в) най - високите средногошни температури в Сандански;
б) температурните инверсии в котловините; г) обилните снеговалежи през зимата в Североизточна България.

7. Кой фактор е най - важният за изгражданео на предприятие за производство на вина край Мелник?
а) суривината; б) наличие на квалифицирана работна сила; в) голямото потребление; г) удобен транспорт.

8. В коя природногеографска подобласт са разпространени дървовидната хвойна и вечнозеленият дъб пърнар:
а) Сакаро - Странджанска; в) Осогово - Беласишка планинска редица и долината на Средна Струма;
б) Пирин и долината на пека Места; г) Източнородопска.

9. Кои почвени типове са разпространени в планинската област?
а) сиви горски и канелени горски почви; в) смолници и планинско - ливадни почви;
б) кафяви горски и планинско - ливадни почви; г) смолници и канелени горски почви.

10. За коя хидроложка област на България е характерна хидрограмата?

11. Антиклиналите и синклиналите се образуват при:
а) вулканска дейност; б) нагъвателни тектонски движения; в) колебателни тектонски движения; г) разломни тектонски движения.

12. Каква форма на релефа е клифът?
а) подземна карстова форма; б) акумулативна склонова форма; в) абразионна форма; г) еолична форма.

13. Кой от показателите не е сред основните за характеризиране на особеносттите на стопанството:
а) брутен национален продукт; б) национален доход; в) средна работна заплата; г) брутен вътрешен продукт.

14. Какъв бид култури са фъстъкът и соята?
а) маслодайни; б) зърнени; в) влакнодайни; г) тонизиращи.

15. За кой руски град се отнася характеристиката: "Най - големият град на Далечният изток с население около 600 хиляди души, разположен на красивия залив Златният рог, краен пункт на Транссибирската жп магистрала, с много добре развита риболовна и дървообработваща промишленост."
а) Хабаровск; б) Магадан; в) Владивосток; г) Иркутск.

16. Коя страна, произвеждаща космически кораби ги изтрелва от космическа площадка, разположена на територията на Гвиана?
а) Китай; б) Индия; в) Япония; г) Франция.

17. Коя е правилната последователност на планините от север на юг?
а) Осоговска, Влахина, Малешевска, Огражден; в)Осоговска, Малешевска, Влахина, Огражден;
б) Огражден, Малешевска, Влахина, Осоговска; г) Влахина, Осоговска, Огражден, Малешевска.

18. За кои се отнася характеристиката: "Заемат хълмисти и нископланински теритотии до 800 м н.в., разположени са върху млади в геоложко отношение седименти, образувани са при преходни и континентално - средиземноморски климатични условия и широколистна, предимно дъбова растителност."
а) сиви горски почви; б) канелени почви; в) смолници; г) кафяви горски почви.

19. Кой от посочените народи не се отнася към групата на западните славяни?
а) поляци; б) белоруси; в) чехи; г) словаци.

20. За кой остров се отнася следното описание: "Разположен в Тихия океан. Голяма част от него е заета от планини, покрити във високите части със снегове. В гъстите гори се среща райска птица. Коренните жители са папуасите."
а) Нова Зеландия; б) Калимантан; в) Нова Гвинея; г) Хавайски острови.

21. На коя страна принадлежи посочената територия?

22. При коя от изброените двойки градове на р. Дунав няма фериботен комплекс?
а) Видин - Калафат; б) Никопол - Турну Мъгуреле; в) Силистра - Кълъраш; г) Оряхово - Бекет.

23. С коя съседна страна България има най - дългата сухоземна граница?
а) Сърбия; б) Румъния; в) Гърция; г) Турция.

24. Каква е площта на България след Ньойския мирен договор от 1919г.?
а) 175 хил. кв. км.; б) 103 хил. кв. км.; в) 111 хил. кв. км.; г) 96 хил. кв. км.

25. Кой от посочените ГКПП не се намира на Североизточната (Добруджанска) граница на България?
а) Силистра; б) Дуранкулак; в) Златарево; г) Йовково.

26. Пръснатият тип селища е характерен за:
а) Дунавската равнина; б) Горнотракийската низина; в) Стара планина; г) Черноморското крайбрежие.

27. Коя от посочените двойки градове е с най - малобрайно население?
а) Ахтопол, Китен; б) Айтос, Карнобат; в) Средец, Царево; г) Поморие, Созопол.

28. Кой икономически регион в България граничи с 6 други от осталите 7?
а) Западен Тракийско - Родопски; в) Северен централен;
б) Източен Тракийско - Родопски; г) Югоизточен

29. В кой от посочените икономически региони няма находища на руди за цветни метали?
а) Северозападен; б) Северен централен; в) Югозападен; г) Западен Тракийско - Родопски.

30. С развитието на кой международен транспортен коридор е свързано изграждането на втори мост на р.Дунав при гр.Видин?
а) транспортен коридор № 7; б) транспортен коридор № 10; в) транспортен коридор № 8; г) транспортен коридор № 4.

31. Кой от посочените градове не е център на коприненотекстилната промишленост в България?
а) Самоков; б) Русе; в) Карлово; г) София.

32. Кой от посечените туристически обекти не е на територията на Северозападния формиращ се туристически район?
а) Белоградчишките скали; б) Рабишкото езеро; в) пещерата Магура; г) пещерата Духлата.

33. Каква е правилната последователност на геоложките ери?
а) мезозой, неозой, палеозой, докамбрий; в) палеозой, докамбрий, неозой, мезозой;
б) докамбрий, мезозой, палеозой, неозой; г) докамбрий, палеозой, мезозой, неозой.

34. Във вътрешния строеж на Земята между границата на Гутенберг и границата на Мохо се разполага:
а) астеносферата; б) земната кора; в) земната мантия; г) земното ядро.

35. Процесът, при който вместо капчици направо се образуват ледени кристали в атмосферата се нарича:
а) сублимация; б) кондензация; в) транспирация; г) конвекция.

36. Кой от посочените природни ресурси е изчерпаем и възобновим?
а) енергия на приливите и отливите; б) полезни изкопаеми; в) енергия на вятъра; г) почвени ресурси.

37. В коя от посочените страни добивът на хидроенергия е водещ?
а) Япония; б) САЩ; в) Република Южна Африка; г) Норвегия.

38. В коя от страните формата на управлвние не е абсолютна монархия?
а) Оман; б) Мароко; в) Бруней; г) Катар.

39. Коя от посечените страни не е сред създателите на Европейския съюз през 1957 г.?
а) Великобритания; б) Люксенбург; в) Белгия; г) Италия.

40. Жителите на коя азиатска страна не се отнася към европеидната раса?
а) Иран; б) Пакистан; в) Лаос; г) Бангладеш.


НО отговори не намрих... честно казано матурите ми се виждат по-лесни

sladko000
02-28-2008, 18:22
nz ama az sq na 1 mart sum na olimpiada po geografiq i g-na ni( mn e strog) kaza 4e trqq izqdem u4ebnicite s koricite v bukvalniq smisul :shock: :-D emi vij du6av pomagaloto ima olimpiqda po geografiq za 2008 g i as sam na 1-vi na olimpiqda i ot tam 6te se gotvq i ne izqjdai u4ebnika da ima6 posle ot ko da u4i6

djessy
03-03-2009, 09:48
Някой има ли въпросите от таз годишната олимпяда по география

ptptpt
04-06-2009, 17:21
Някой класирал ли се е за националния кръг в Несебър? Който се е, нека ми пише ЛС, да се запознаем. :)

sppiderr
04-06-2009, 20:06
Аз също се класирах за националната олимпиада по география. :grin:

Cantona
04-06-2009, 21:29
Аз също се класирах за националната олимпиада по география. :grin:
браво, Ивчо :grin: ок, ще изтрия всичко ..

anonimencho
04-07-2009, 09:30
Случайно някой да има класиралите се от младша възраст за национално ниво, защото аз съм втора в областта и ми казаха че ако няма класирали се от други областти мога случайно аз да отида :)