PDA

View Full Version : Търся есе за хармонията



beautiful_angel
02-07-2008, 16:21
Здравейте!Имам да пиша есе за хармонията.. обаче на мен мн не ми се отдава.. :oops: Та да ви помоля ако някой може да ми даде нешто по една от тея теми:
1.Хармонията е непостижима,тя е една измислица.
2.Човекът е прекалено изпълнен с противоречия,за да е хармоничен.
3.Хармонията е възвишената мечта на човека за съвършенството.
4.Хаосът на света прави хармонията невъзможна.
5.Някога човекът е бил в хармония с природата и себе си,вече не е.
6.Конфликтите и дисхармонията определят човешкия живот - те правят хармонията невъзможна.
7.Хармонията е постижима чрез любовта.
8.Вътрешното равновесие и самочувствие ме правят хармоничен.

Ако някой може да ми помогне много ще съм му благодарна!
Благодаря предварително! :)



Нарушение на т. 7 от правилата! (от Ruthless)

sexa_na_kompleksa
02-07-2008, 17:38
Ето какво намерих:

Какво е за мен хармонията?

Какво е хармония? Разбирателство, спокойствие...или нещо съвсем различно.Може би всеки би могъл да си създаде своя хармония.Изкуството дзен,например, ни учи как да бъдем хармонични личности, но това не означава че това е хармония за всеки човек. Някои си имат свои предпочитания.
Всеки човек е бил дете.Това е факт, който никой не може да отрече, но това не означава,че всички са били щастливи.Много от децата живеят безгрижно в царства от играчки и мечти, но има и такива, които още от малки имат проблеми и не могат да изживеят детството си,както другите деца. Но нима и това не е част от една хармония? Хармонията на природата. В света има еднакво доброта и зло,защото иначе не би имало равновесие. В това природно равновесие, според мен се крие истинската хармония.
Но иначе всеки пораснал човек мечтае да се върне в детството си и да го изживее пак. Красотата на детството е именно в това, че няма граници.Всеки може да прави каквото си поиска.Всяко дете е свободно и има своите права.
Няма значение обаче на колко години си и какъв си.Всеки е различен и всеки има своя живот. Не трябва да разчитаме само на външни мотиватори, за да си създадеме един красив и хармоничен живот.Наш си живот! С наши си дела и решения!


“Раздялата с детството раздяла с хармонията”
А.П.Чехов

През жизнения си път човек преминава през детство,раздяла с детството и запознанство с околния свят.След като сме се сблъскали с действителността,ние с горчивина забелязваме,че въпросите на които доскоро лесно отговаряхме,сега са зловещи загадки.Мъчейки се да отговорим на всички въпроси,които ни глождят,ние постепенно стигаме до извода,че отговорите са пред самите нас,в реалността.В този грозен,омърсен свят,в който човекът не е оставил място за светлината от нехуманните си постъпки и в който би бил излишен въпросът”Раздялата с детството раздяла ли е с хармонията?”Но,за да отговорим на този въпрос,ние неизбежно ще се сблъскаме с други два”Какво е хармония?” и “Съществува ли хармонията в нашия свят?”Аз бих казал,че хармонията е съвършенството във вълшебния детски свят на мечти,където благородни и смели рицари побеждават зли,жестоки зеленолюспести създания с лъскавия си меч на справедливостта и с блясъка на златните си доспехи.
А след това храбрите мъже се оженват за любимата си и заживяват с нея щастливо.Идилия-бих казал аз.А съществуват ли такива рицари и в реалния свят?Едва ли,защото още вилнее злото навън.То кара хората да се мразят и да си причиняват един на друг страдание.Така това,в което сме вярвали като деца,се разбива на малки парченца и веднага се изпълва с недостатъците,които преди сме ненавиждали у хората.
Започваме да обвиняваме другите за техните грешки,а сме слепи да забележим колко мъка и болка причиняваме ние самите.Къде е хармонията в свят,в който хората са зверове и се разкъсват един друг?Няма я,тя отдавна е изчезнала.Вече не любовта и братството ни крепят,а омразата и егоизмът.Човекът е станал враг на самия себе си.Той трябва да се бори не с чудовищните създания около него,а с чудовището в него.Но,за да го победи,той трябва да притежава огромна нравствена сила и вяра,че може да достигне до своите идеали и чрез тях до хармонията.А тези хора се срещат много рядко.Затова не могат да преструктурират света,в който живеем.Всеки човек е господар сам на себе си.Затова само той може да бъде способен да се промени и да има волята да следва своите идеали.
Съгласен съм с мнението на Чехов.С откъсването си от вълшебната приказка пълна с мечти,детето се разделя и с хармонията.Хармонията в един създаден от него свят,в който то е решило,че доброто е създадено да побеждава злото.Но мисля също,че човек е създаден да докаже себе си в борбата против омразата и страданието.А тази борба го извисява в стълбицата на моралните ценности и го приближава все повече и повече към хармонията.




Хармонията между човека и природата

Човекът и природата са част то този свят , в който не могат да бъдат в хармония , защото са твърде различни. Човекът е съзнателно същество, което с всичките с знания и опит се явява в конфликт с живата и неживата природа. Той иска да я подчини на своите нужди и цели, без да се замисля за вредата която и причинява. Но природните закони са други. Те понякога са безмилостни , жестоки и безкомпромисни. В резултат на индустриализацията , на непрекъснатото изпускане на вредни газове в атмосферата ,се довежда до едно бавно унищожаване на природата.
Източниците на замърсяването на природната среда са безбройни. Всички тях ги има за удобсвто на човека , за един по лесен и комфортен живот. Но те не само създават , те отнемат чистия въздух , чистата вода, което от друга страна е вреда и за самия човек.Унищожават се вековни гори , красиви местности, погубват се ценни растения и животни.
В днешно време все повече и повече стават “Еко-Организациите” , които се стремят към опазването на природата. И именно хармонията между човека и природата ще допринесат за това. Необходимо е всички в името на един по- чист и здравословен живот, да намерят своето място и да дадат своя принос за овладяване на замърсяването на природата. Така до някаква степен се прокарва пътя за разрешаване на този проблем за хармонията между човека и природата.

beautiful_angel
02-07-2008, 18:10
mnogo blagodarq naistina :smt007 {}{}{}

krem4et0
02-09-2008, 06:36
Тогава заключвам. Приятен ден!