PDA

View Full Version : Човекът в калъф



prettyIdeath
02-09-2008, 12:25
Та значи госпожата ми по БЕЛ ми даде да чета един разказ на Чехов и тряа да напиша есенце на тема: "Човекът в калъф" - светът на вещите
Мисля че всеки може да ми помогне, разбира се стига да има желание. Ще дам малко цитатчета от разказа. Искам само да ми дадете идеи за това как един човек се затваря в себе си и няколко метафори за калъф.
Та значи:
"....Той беше забележителен това, че всякога, дори в много хубаво време, ходеше с галоши и чадър и непременно с топло палто, подплатено с вата.И чадърът му беше в калъф, и часовникът му беше в калъф от сива кожа и когато изваждаше джебното си ножче, за да подостри молива, то и ножчето му беше в калъфче; и лицето му като че ли беше в калъф, тъй като през цялото време го криеше в дигнатата си яка.Той носеше черни очила, фланела, запушваше ушите си с памук и когато сядаше във файтон, заповядваше да вдигнат гюрука.С една дума, в тооя човек се наблюдаваше постоянен и непреодолим стремеж да се обкръжи с обвивка, да създаде за себе си, тъй да се каже калъф, който да го усамоти, да го защити от външните влияния.Действителността го дразнеше, плашеше. държеше го в постоянна тревога и може би за да оправдае своята боязливост, своето отвращение към настоящето, той винаги хвалеше миналото и това, което никога не е бивало; и старите езици които той преподаваше , бяха всъщност за него същите галоши и чадър, където се криеше от действителния живот.......
.....Той имаше чуден навик - да ходи по квартирите ни.Ще отиде при учителя, ще седне и мълчи, като че ли оглежда нещо.Ще поседи така мълчаливо час-два и си отива.Това той наричаше потдържане на добри отношения с другарите" и т.н.
Мисля че ви стана ясно.Човекът който се описва в разказа е един .. налудничав старец който се е затворил в себе си , няма семейство, камоли деца.
Аз искам да напиша и други неща, части от ежедневието, да подкрепя с примери.
Търсих в добрия чичо Гугъл, ама нищо не намерих... :? Дано ми помогнете ... :)