PDA

View Full Version : общо м/у Гърция и Византия



manutd
02-09-2008, 17:18
Имам един по скоро исторически въпрос.
спорихме с един приятел дали има общо между гърция и Византия.
Тъй като моето мнение е, че няма общо тъй като нали Византия е всъщност Източната Римска империя, а пък гръцката с римската култура няма нищо общо.
поне според мен де :)
та какво ще кажете вие по въпроса :)

Moderated by [B]a[N]D[i]T[k]a
Заглавието на темата трябва да е написано на кирилица!

xXxScreamxXx
02-09-2008, 17:35
ne s1m mnogo zapoznata ..no i spored men nqma ;)

tankistabg
02-09-2008, 20:01
естествено че има. Византия е синоним на гърция.

InitialD
02-09-2008, 20:04
естествено че има. Византия е синоним на гърция.

Само че запомнете ако ходите в Гърция да не им викате византийци .. обиждат се! Ако искате да им направите добро впечатление и да останете с такова от тях (тъй като те са ултранационалисти като сърбите) .. може да им викате елини или просто кажете че мразите турция! 8-)

tankistabg
02-09-2008, 20:26
Да вярно е! Днес византиец в техния език а и в англииския значи "лукав, подъл човек"

manutd
02-09-2008, 20:27
не, аз просто им се чудя на наглостта тъй като имат претенции и към историята на Византия и към таза на Древна Елада, а това са 2 съвсем отделни култури.

tankistabg
02-09-2008, 20:35
е, те са си все гръцка култура. Да не е албанска ...

manutd
02-09-2008, 20:52
еми до колкото съм запознат с историята Византия е всъщност Източната Римска империя, която е създадена от имп.Константин ако не се лъжа през 330 год сл.Хр. Той по точно разделя империята на източна и западна.....

tankistabg
02-09-2008, 21:23
Е да- Византия е източната. И си е точно гръцка. Власста се дели между западната римска империя(римляни) и източната - гейци

mulgore
02-09-2008, 23:32
Имат общо да..
А бтв: във Уикито пише,че Теодосий разделя Византия на Западна и Източна..както и да е това е друга тема..

psychopath
02-09-2008, 23:43
Естествено, че има.

Democrat
02-10-2008, 15:06
Естествено, че има.
Та там се е говорило на гръцки, източна Римска империя е било просто формално наименование.
Древни елини -> Византия -> Гърция

ThunderGoddess
02-13-2008, 16:26
Да, имат общо, но са обсурдни твърденията, че били едно и също и културата им е една и съща. Не е. Византия, както казахме е Източната част от Римската империя. Римската империя от своя страна заема доста от науката и архитектурата на Гърция, но нищо повече! Римляните са различен етнически състав, имат различни привички и закони от гърците (или елините). За римлянина или византиеца Гърция е просто една провинция, от която се добиват малко по-различни блага от другите провинции. От Галия, Египет, Британия, Мизия, Тракия и т.н се добивали някакви материали, екзотични храни, войска, докато гърците били учителите на римляните. Дефакто почти всички учители на аристократите в Римската империя са били гръцки или финикийски роби. Има обаче една голяма разлика между Гърция и Рим. Римската империя е най-великата Антична империя заради нейния глобализъм. Нейната култура не се изчерпва до гръцката. Ако за древния грък единствената култура е негова и само неговото искуство е велико, то римлянина се старае да заеме най-доброто от обширните територии, които е завладял. Римската култра е световна култура, а Римската архитектура - поразителна. Тя съчетава всичко в себе си. Духовния живот на римлянина е по-богат. Той не се ограничава до неговите богове, а приема нови култуве и сттрои храмове на различни божества от неговите в центъра дори и на столицата на империята си. Римляните са смесица от етруцки и италийци, дошли на Апенинския полуостров. Гърците за микенци и дорийци, които завладяли местното население по островите и днешна континентална Гърция. Надявам се да съм помогнала.

ThunderGoddess
02-13-2008, 16:29
Естествено, че има.
Та там се е говорило на гръцки, източна Римска империя е било просто формално наименование.
Древни елини -> Византия -> Гърция
Да, а аборигените от Австралия са измислили латинския език. Още не се знае как той е попаднал в Древен Рим и е станал част от Триезичната догма в Средновековието :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:

demons_of_my_soul
02-13-2008, 20:28
Едвали ще кажа нещо ново, но все пак!
Римската култура е взаимствана от гръцката, гърция (имам предвид, не като държава защото тогава е нямало такава, а като област) се присъединила доброволно към римската империя.
След разделянето на империята на Источна и Западна, источната приема името Византия понеже градът избран за столица се казвал Византион, а сетне е преименува на Константинопол на името на владетеля...!
Гърците ни мразят дори до днес за дето сме ги разплаквали по онова време!

demons_of_my_soul
02-14-2008, 08:17
Ами ей така...
Първо сме им нахълатали в земята, после сме ги били многократно, а отгоре на всичко "нисшият, презраян, варварски народ" ги е отървал многократно от глад и чуждо владичество и често безсилни са гледали през стените на Цари Град как българската войска изравнява селата и гардовете със земята...
Тези неща са породили неизчерпаема омраза спрямо нас :)

Sevt
02-14-2008, 09:26
Само че запомнете ако ходите в Гърция да не им викате византийци .. обиждат се!


Точно така.....ce eдно някой чужденец да дойде тук и да говори с някой българин и да го нарече варварин.

Сигурни ли сте в това ?
Защото тея дни гледах Стани Богат и имаше един интересен въпрос - " Какво означава " К " в имената на футболните отбори АЕК и ПАОК " Верният отговор беше Константинопол.
Де да знам...аз лично се гордея с това че съм наследник на онази България, която заедно с Византия е била " Държавата на Духа " ...

tankistabg
02-16-2008, 12:58
аз се гордея с ето тази българия:
http://www.youtube.com/watch?v=9t2N1VGr2Wo

ThunderGoddess
02-22-2008, 20:54
Едвали ще кажа нещо ново, но все пак!
Римската култура е взаимствана от гръцката, гърция (имам предвид, не като държава защото тогава е нямало такава, а като област) се присъединила доброволно към римската империя.
След разделянето на империята на Источна и Западна, источната приема името Византия понеже градът избран за столица се казвал Византион, а сетне е преименува на Константинопол на името на владетеля...!
Гърците ни мразят дори до днес за дето сме ги разплаквали по онова време!
Велика Гърция, грамотнико, никога не се е присъединявала доброволно към Римската империя. Все едно да кажеш, че ние доброволно сме паднали под Османско владичество :D Напростив: Като никога са се съюзили полисите, за да сразят обищия враг, ама нейсе ... римляните са по-добри войни от гърците. Както казах, римската култура не е само гръцка, а е световна.