PDA

View Full Version : Правилата на ЕГОИЗМА



eu.hyricane
02-10-2008, 21:31
6te vi kopiram 56-te pravila, koito mi dopadnaha nai-mnogo ot knigata na Йозеф Киршнер "Библия на егоиста".. vijte vavejda6tite izre4eniq i ako vi e interesno, prodaljete..

hubavoto e, 4e tezi pravila i sentencii sa prosti i lesni za asimilirane :)

malko info za knigata..
"Библия на егоиста" е най-предизвикателната и безкомпромисна книга за живота през новото хилядолетие,изправяща ни неумолимо пред въпроса:"Какво да правим с живота си отсега нататък?" Йозеф Киршнер разделя обществото на три класи:широката маса на глупците,кастата на хитреците и елита на умните.Глупавите постоянно питат другите,какво да мислят,в какво да вярват и как да постъпват.Хитреците ги наставляват и печелят от това.А умните сами знаят какво искат и как да го постигат."Библия на егоиста" е ръководство за живота на умните хора,чиято голяма цел е всеки ден от живота си да бъдат толкова свободни и щастливи,колкото им позволяват собствените сили.



i sega sa6tinskata 4ast ^^

ПРАВИЛА НА ЕГОИЗМА
Приключението да живеем щастливо - дори когато това не се харесва на другите. Стратегия за себеразгръщане.
Книга-предизвикателство за изкуството да бъдем такива, каквито сме.

Не трябва да остане неспоменато, че думата егоизъм в говоримия език няма добра репутация. Дори самото понятие трябва да се възприема преди всичко като предупреждение, с което глупавите хора се сплашват и не смеят да мислят повече за себе си, отколкото за мнимото благо на една анонимна общност.

1. Добрите намерения са само утешително извинение за това, че всъщност ние абсолютно нищо не променяме.
2. Преди да имаш права, ти имаш задължения.
3. Ако си в хармония със самия себе си, ти си в хармония с целия свят.
4. Всяка агресия против други е агресия против самия теб, която ти искаш да осъществиш за сметка на другите.
5. Ако знаеш какво искаш, никой не може да ти внуши какво той смята за правилно.
6. Всеки има правото да бъде мързелив. Но не за сметка на твоята усърдност.
7. Ако ти си усърден, правиш го за теб, а не за другите.
8. Ти си единен със себе си. Ти си в единство с тялото и душата си. Ти си в единство с болестта и болката, с живота и смъртта. Ти си в единство с доброто и лошото, с победата и поражението, с приятелството и враждебността. Ти си в единство с мястото и времето и с всичко, което правиш. Ако ти си в единство с всичко, нищо не може да бъде против теб.
9. Днес ти не се страхуваш за утре и не се вкопчваш в това, което беше вчера. Едва когато вече е направена една стъпка, правиш следващата. Ти няма да пропуснеш нищо.
10. Всеки ден е проекция на твоя живот. Ти живееш всеки ден, сякаш той е твоят последен, за да не може смъртта да те изненада.
11. В момента се взема решението. Всяко решение определя хода на своя живот. Затова ти си готов на всяко решение:
• Ти решаваш кога за теб е дошло подходящото време. Не прекалено рано, не прекалено късно. Всичко в живота има своето време, всичко се нуждае от своето време.
• Ти решаваш за себе си, а не за другите.
• Ти решаваш изцяло, не наполовина.
• Когато ти си решил, вече си едно цяло с решението.
• Ако едно решение е неправилно, променяш го без колебания.

12. Всеки план се нуждае от стратегия, от вяра в самия себе си и от контрол върху резултата, за да можеш да си вземеш поука. Във всеки план стойностното е резултатът от него.
13. Ти си ти и никой друг. За теб са валидни твоите желания, нужди и твоите измерения за нещата, а не измеренията на другите.
14. Ти вярваш в това, че можеш да постигнеш всичко, което искаш да постигнеш. Ти вярваш повече в себе си, отколкото на когото и да било друг. Ако вярваш на другите, не вярваш достатъчно на самия себе си.
15. Ти си такъв, какъвто си. Нищо при теб не е добро, нищо не е лошо. Всичко има смисъл и причина. Когато ги разбереш, ще разбереш какво е важно за теб.
16. Ти отстраняваш знанието от вчера, ако знанието от днес го замества. Нищо не е сигурно. Всеки ден е един нов живот. Ти го допускаш, какъвто е. Каквото можеш да промениш, променяш го. Каквото не можеш да промениш, променяш тогава, когато е дошло времето.
17. Ти вярваш повече на себе си, отколкото на когото и да било друг.
18. Вярата е силата, която те води напред. Съмнението е силата, която те дърпа назад.
19. Когато се съмняваш, ти не вярваш. Когато започва съмнението, вярата е към края си.
20. Всичко в твоя живот има своето време, своята последователност и своята стойност. Стойността на всички неща в твоя живот преценяваш ти според своите собствени мащаби.
21. Изкуството да се оценява правилно се състои в знанието какво е важно за теб и от какво трябва да се откажеш, за да постигнеш това, което искаш да постигнеш.
22. Не парите определят твоите желания и потребности, а твоите желания и потребности определят значението на парите и собствеността за теб.
23. Ако ти си взел решение, трябва да селедваш пътя с постоянство, докато достигнеш целта.
24. Търпение означава да се преследва една цел без припряност и бързане, докато се получи желаният резултат.
25. Нетърпение не означава нищо друго, освен да не си дадеш шанс чрез постоянството да постигнеш успех.
26. Ако повтаряш една лъжа достатъчно често и правдоподобно, тя става истина.
27. Вдигай шум около дребните неща, за да отклониш вниманието от по-големите.
28. Слухът е целенасочена лъжа, за която се приема, че би могла да е истина. Ти живееш според своята собствена истина и имаш свои собствени мерки за твоя живот, следователно не би трябвало да се страхуваш от слуха.
29. Който не е сигурен в себе си, вярва на един слух повече, отколкото на самия себе си и е лесна жертва в манипулативната игра.
30. Фантазията е способността да виждаш нещо, което още го няма. Творчеството е способността да намериш решения, които още не са ти познати.
31. Твоята представа дава смисъла на твоя живот. В реалността ти трябва да се пребориш с препятствията, които стоят на пътя към осъществяване на визията. Стратегията изхожда от изискването да се преодолеят препятствията.
32. Ти не живееш нито, за да изпълниш един план, нито за да бъдеш верен на една визия или на една стратегия. Решаващо е винаги това, което тук и днес води към целта, която си решил да осъществиш.
33. Една природна необходимост, която дълго време потискаш, те обременява и ти се чувстваш като болен.
34. Ти не можеш да задоволиш в главата си една потребност на гениталиите.
35. Не всичко, което казваш, трябва да е истина, докато то е твоя истина.
36. Ако някой не те разбира, няма нужда да му обясняваш нищо. Ти не си роден, за да поучаваш другите. Който не иска да те разбере, има основания, които ти трябва да уважиш.
37. Когато говориш, трябва да се погрижиш да те слушат внимателно. Когато не те слушат, не трябва да говориш. Когато искаш да кажеш нещо, трябва да го кажеш накрая, дори и когато те прекъсват. Когато не можеш да кажеш нещо сега, ще го кажеш по-късно.
38. Критиката и похвалата са инструменти на манипулативната игра. Който се нуждае от похвалата на другите и се страхува от тяхната критика, е зависим от тях.
39. Ти знаеш какво искаш. Ти вярваш в себе си и действуваш според своите собствени мерки. Така никой не може с похвала или с критика да те манипулира в твой ущърб.
40. Който критикува, иска по този начин да си спечели авторитет. Ти убеждаваш чрез силата на своите собствени убеждения и няма смисъл да изтъкваш своя авторитет. Който се оставя да бъде заблуден чрез авторитет, сам не притежава такъв.
41. За теб има само една истина: твоята собствена истина. Когато направиш истината на други твоя истина, ти ставаш зависим и уязвим в манипулативната игра на живота.
42. Същността на търсенето е любопитството. Инструментът на търсенето е въпросът. Търсенето означава да задоволиш своето любопитство, докато вече нямаш въпроси.
43. Който заменя търсенето на своята истина чрез твърдения, не желае да намери истината. Който бяга от своята истина, не може да намери самия себе си.
44. Има само една действителна помощ: помощта, при която ние помагаме сами на себе си със собствени сили.
45. Ако някой не е готов сам да си помогне, никой не може да му помогне.
46. Съчувствието е насърчаване към самосъжаление. Който търси своето съчувствие, търси оправдание, за да не си помогне сам. Ти ще му помогнеш, само ако го насърчиш да разреши проблема, от който той бяга в своята мъка.
47. Мъката сама по себе си не разрешава никакви проблеми. Тя винаги създава нови.
48. Ти не трябва да изразходваш енергия за някого, който не е готов да си помогне сам.
49. По-добре е да не помагаш, отколкото да подкрепяш някого да избяга от разрешението на своя проблем.
50. Всяко партньорство започва със самия теб. Ти си твоят най-благонадежден партньор, ако вярваш в себе си и си в хармония със самия себе си.
51. Смисълът на едно партньорство се състои в това, заедно по-одобре да се разрешат проблемите в живота, защото всеки един поотделно би ги разрешил по-трудно.
52. Най-добрата предпоставка за партньорството не е еднаквостта, а допълването.
53. Партньорството губи своя смисъл, когато ти носи повече грижи, отколкото радост. Тогава идва време да вземеш решение, без да се съобразяваш с другите.
54. Ти не можеш да бъдеш щастлив с нито един партньор, ако не си щастлив със самия себе си. Как ще можеш да обичаш някого, когато сам не можеш да обичаш себе си?
55. Ако вярваш повече в самия себе си, отколкото в когото и да било другиго, нито един партньор не може да те разочарова.
56. Критериите на морала са толкова високо повдигнати от тези, които са облагодетелствуват от тях, че никой не може да ги спазва дори и да иска да се придържа към тях. Това ви прави непрекъснато губещи в манипулативната игра на живота. Този, който живее по своите собствени критерии и вярва в себе си, не може да бъде изнудван с чувство за вина.

twiLight
02-10-2008, 22:24
^^разбрахме вече,че английския не ти е майчин,тъй че не се прави на интрестинг и кажи едно хубаво и родно 'Пълни говна' или нещо по-цветущо. 8-)

А по темата - тая книга се мяркаше вкъщи последния път,като си бях в Бг.Баща ми се опита да ми я пробута,ноооо нее - минах с номера,че аз съм я написала. :D

Ivs Jonas
02-10-2008, 22:26
мнооого е дълго 8-)

GameFace
02-11-2008, 00:13
Доста истина има.

SWASTIKA, пич, от моите наблюдения си вадя заключение, че приемаш думите на хората прекалено лично и влизаш в непрестанни спорове с тях, което е адски безсмислено според мен. :)

Ма като ти гледам мненията май се имаш за нещо повече от другите......

twiLight
02-11-2008, 00:13
Това,че съм с 5 мнения,не значи,че съм от вчера във форума.
А и продължавам да се чудя дали мачока не ти плаща,че да ни забавляваш. :D

Saymon90
02-11-2008, 06:05
Мммм ... тези книжки са ми доста противни. Мисля, че са написани, за да създават душевна радост на празноглавите пуберчета, които се мислят за егоисти. А в днешно време всеки разправя "Аз съм егоист.. аз съм лош.... аз съм луд... няма друг 'кат мен".
Ами, въпросните "правила на егоизма" са просто някакви твърдения, които в частни случаи са верни. А и не виждам защо на някого би му потрябвал подобен правилник - или си егоист или не си. Или това е за тези, които ИСКАТ да бъдат егоисти? Хм... а не мислите ли, че пак ще стигнем до момента, в който искаш да се променяш, заради другите, което автоматично те превръща в не-егоист? :)

02-11-2008, 06:44
^^разбрахме вече,че английския не ти е майчин,тъй че не се прави на интрестинг и кажи едно хубаво и родно 'Пълни говна' или нещо по-цветущо. 8-)
Правилно, не ми е майчин, бащин ми е.
А ти със смешните си 7 мниения, не мисля, че можеш да даваш някаква харакеристика за някой, който не познаваш! Разбираш ли на къде бия, смешко?
Сигурен ли си , че майка ти не е някоя курва и това точно е баща ти? ;р
булллшит се пише слято ;(

eu.hyricane
02-11-2008, 12:55
vseki 4ovek opredelq spored sobstvenite si shva6taniq i principi 6to e istina za nego.. universalna istina edva li sa6testvuva.. fakt ne e ednozna4no na istina -_-

ta.. ti si 1990, koeto ozna4ava 4e o6te ne si navar6il 18 (osven ako ne si roden v nqkoi ot dnite dosega), koeto ot svoq strana ozna4ava, 4e imenno ti si praznoglav puber, pretendira6t da e originalen skeptik.. ne moga da vi razbera, imam 4uwstwoto, 4e ste tuka samo da pluete.. taq kniga ne e ozaglavena "bibliq na teenager-skiq egoist", a "bibliq na egoista".. trqbva6e da se potrudi6 malko da razbere6 za kakvo to4no stava vapros v neq i da ne gleda6 povarhnostno na ne6tata.. knigata e prednazna4ena imenno za zreli i nepredubedeni hora, kakavto ti qvno ne si..

teq ne6ta koito si kazal potvarjdavat izlojenieto mi, 4e si tvarde nekompetenten, za da izkazva6 kakvoto i da bilo mnenie.. uspq da se izloji6 s lipsata na predstava za problema v konkretniq slu4ai, vsqka po-natata6na namesa ot tvoq strana bi bila ravnozna4na na parvobitna uporitost, ili po-to4no, tvarde glupav, za da prieme porajenie..
cheers

NH3
02-11-2008, 13:00
прочетох го половината и имам доста правилни и интересни неща който са написани . пак и ако не си егоист и не мислиш за себе си няма да оцелееш в свят като днешния ( лично мнение)

Saymon90
02-11-2008, 13:03
Като си решил да ме оборваш. поне кажи нещо смислено. Не спомена нито един факт, който реално да се противопоставя на това, което казах ...
А и до колкото разбрах, ти си на 16, тъй че по твоята логика (а именно, че годините определят акъла) ти би трябвало да си още по-глупав и от мен...
Смешко.
Няма смисъл да ми викаш cheers, не бих пил с теб ;)

mhmhmhmhm
02-11-2008, 13:51
Свастика, айде стига вече,смешен си :razz:

eu.hyricane
02-11-2008, 14:10
4ovek, ves o6te si v puberteta, a diskreditira6 sebepodobnite ^^ mn tapi4ko..

i naistina se radvam, 4e ima6 re4nik, v koito da vidi6 4e "cheers" se prevejda "разг. наздраве! (при пиене)"

faktat ne e оdue6even, 4e da se protivopostavq, toi oprovergava -_- "sme6ko"..
ne sym iskal da izkaram teb gre6en, sebe si - prav.. poneje drug 6te opredeli tova.. za sebe si vinagi sym prav i kazvam kakvoto mi e na akala.. ne provejdame debat v kraina smetka..

Ice_Queen_
02-11-2008, 14:38
^^разбрахме вече,че английския не ти е майчин,тъй че не се прави на интрестинг и кажи едно хубаво и родно 'Пълни говна' или нещо по-цветущо. 8-)
Правилно, не ми е майчин, бащин ми е.
А ти със смешните си 7 мниения, не мисля, че можеш да даваш някаква харакеристика за някой, който не познаваш! Разбираш ли на къде бия, смешко?

аз пък мога да ти кажа че ти си смешко :)
и не само.. след като за теб,броя на мненията е от значение..значи си много назад с материала- всякакъв / е езиците,колкото и да ги знаеш,можеш спокойно да си ги използваш за тоалетна хартия /

мен ми хареса тва.
ще взема да си я купя книжката.

eu.hyricane
02-11-2008, 14:43
mersi za otdelenoto vnimanie :)

ina4e toq svastika e naistina golqmo pedal4e, vijte mu snimkite -_- HOUSER.. yeeeee -_-

AvaLan4e
02-11-2008, 16:18
До едно съм ги чела в други книги. До едно са пределно известни вярвания. Може и да е интересно, но не е и тема. Сега да ги обсъждаме ли се очаква? Съветвам те да изчетеш всичо, ама наистина всичко, до което имаш достъп и тогава да избереш нещо, което да обсъждаме, не че тогава ще ти се иска. Това са прекалено много неща и не ми се занимава да посочвам книга за всяко, в която са описани по-подробно. И не виждам защо се занимавате по можду си, като в това даже няма нищо лично. Даже не видях посочено лично отношение към конкретно нещо... Ама сте..

eu.hyricane
02-11-2008, 16:45
ne sym ti iskal travestitskoto mnenie.. ne stava vapros za knigata, stava vapros za ka4estvoto.. za umenieto/izkustvoto da si egoist..

Saymon90
02-11-2008, 16:48
ne sym ti iskal travestitskoto mnenie.. ne stava vapros za knigata, stava vapros za ka4estvoto.. za umenieto/izkustvoto da si egoist..
Не си й искал мнението?! Тогава за какво пусна темата бе?!
Ех, тази физиономийка на аватара май много ти подхожда...

AvaLan4e
02-11-2008, 16:49
ne sym ti iskal travestitskoto mnenie.. ne stava vapros za knigata, stava vapros za ka4estvoto.. za umenieto/izkustvoto da si egoist..
много си груб

eu.hyricane
02-11-2008, 16:52
takava mi e teenproblem reputaciqta, ina4e sym izklu4itelno mil i dobronameren..

mi da iskam mneniq, ama ne i ot neq.. nito pyk ot tebe, vas dvamata vi nenavijdam, dosta ste mi protivni :D

Saymon90
02-11-2008, 16:55
Репутация ти в тийнпроблем? :-D Що не пуснеш една тема да питаш каква ти е репутацията във форума... да видим кои ще са повече - тези, които те мислят за глупак или тези, които изобщо не те знаят? :)

А и както виждаш, ние и двамата сме дълбоко притеснени, че не искаш мнението ни...

AvaLan4e
02-11-2008, 16:56
takava mi e teenproblem reputaciqta, ina4e sym izklu4itelno mil i dobronameren..

mi da iskam mneniq, ama ne i ot neq.. nito pyk ot tebe, vas dvamata vi nenavijdam, dosta ste mi protivni :D
добре
щом е само на форум
но ако си толкова груб на живо те чака бой предполагам

eu.hyricane
02-11-2008, 16:59
takava mi e teenproblem reputaciqta, ina4e sym izklu4itelno mil i dobronameren..

mi da iskam mneniq, ama ne i ot neq.. nito pyk ot tebe, vas dvamata vi nenavijdam, dosta ste mi protivni :D
добре
щом е само на форум
но ако си толкова груб на живо те чака бой предполагам

pro4eti otnovo posta mi i 6te polu4i6 otgovor na vsi4kite si vaprosi xd

AvaLan4e
02-11-2008, 17:00
takava mi e teenproblem reputaciqta, ina4e sym izklu4itelno mil i dobronameren..

mi da iskam mneniq, ama ne i ot neq.. nito pyk ot tebe, vas dvamata vi nenavijdam, dosta ste mi protivni :D
добре
щом е само на форум
но ако си толкова груб на живо те чака бой предполагам

pro4eti otnovo posta mi i 6te polu4i6 otgovor na vsi4kite si vaprosi xd
нямам въпроси

eu.hyricane
02-11-2008, 17:08
takava mi e teenproblem reputaciqta, ina4e sym izklu4itelno mil i dobronameren..

mi da iskam mneniq, ama ne i ot neq.. nito pyk ot tebe, vas dvamata vi nenavijdam, dosta ste mi protivni :D
добре
щом е само на форум
но ако си толкова груб на живо те чака бой предполагам

pro4eti otnovo posta mi i 6te polu4i6 otgovor na vsi4kite si vaprosi xd
нямам въпроси
ako nqkoga izniknat, ne se strahuvai da gi zadade6

GameFace
02-11-2008, 17:10
off: Скоро кирилицата ще бъде просто легенда.......дее*а и шльокавицата....правите се на умни и отворени - е научете се да пишете на български. Сега ще кажете, че ви мързи.....

eu.hyricane
02-11-2008, 17:14
off: Скоро кирилицата ще бъде просто легенда.......дее*а и шльокавицата....правите се на умни и отворени - е научете се да пишете на български. Сега ще кажете, че ви мързи.....
6te kaja, 4e kolkoto sym bil v mIRC i skype, samo na US pi6a.. navik mi e i nqma da go promenq zaradi vremennoto mi prebivavane tuk ^^