PDA

View Full Version : Избираемият предмет от матурата



zleto
02-13-2008, 08:45
Здравейте! Предполагам тук има хора от 11 и 12 клас. Решили ли сте кой ще е предметът,по който ще полагате матура/2рия свободноизбираем/? Тези,които са от езикови училища,мислите ли,че е добре да вземете маура по езика,който ви е първи/английски,немски,френски или някой друг,в зависимост какво учите/? И въобще какво е значението при избора на това по кой предмет да се явим-това определя ли нещо за висшето ни образование? Пишете ! :)

1n5ub0rd1na73
02-13-2008, 09:01
Решил съм втората ми матура да е по английски. От икономическа гимназия, но не ми пречи да съм голяма конкуренция. :o

Apostola
02-13-2008, 09:21
Математика. По-лесно ми е и имам шанс да я взема :::

darla
02-13-2008, 09:36
английски или философия.провери най-добре в сайтовете на университетите,но ако те мързи 6 ти кажа-в по голямата 4аст от ВУЗ-овете приеха матурите да се с4итат като оценка от изпит...но за пове4ето специалности към оценките от двете матури плус някакви от дипломата(в зависимиост от специалността,която кандидатства6),се добавя и оценката от изпит по западен език по избор-англ,немски,испански или френски

kPuCkA
02-13-2008, 10:25
Аз май май английски ще избера,нищо че уча в математическа гимназия,просто след това ще се явявам на изпит по английски за СУ и по-добре да се подготвям по един предмет.

sherry
02-13-2008, 10:54
Английски. Вярно, че не слушам много в час и че имам нужда от повече упражнения, но съм английска паралелка и не ми е толкова труден езикът.

Blab
02-13-2008, 10:56
математика

'щото поне по нещо трябва да личи къде съм учила цял живот 8-)

sasha_90
02-13-2008, 11:54
Избрала съм математика.Поне съм сигурна,че едно 3 или 3,50 ще изкарам.Затова сега съм се записала на ЗИП математика в училище.

ProstoAz
02-13-2008, 12:22
Аз уча в английска гимназия и мисля втората ми матура да е по английски. Не ми трябва допълнителна подготовка и няма да си губя излишно времето.

yowmaan_niki
02-13-2008, 12:35
Аз си изтеглих примерни матури по всички предмети и географията ми се видя най-лесна.....
Иначе и аз преди мислех да избера английски...но примерната матура която изтеглих не ми се видя мн лесна....
А мисля, че това какво висше искаш да запишеш няма никакво значение по какво държиш матура. Какъвто и да ти е втория предмет пак ще трябва да държиш кандидатсудентски изпити....
Намерих едно мн полезно сайтче www.zamaturite.bg ако искате го разгледайте...можете и да си изтеглите примерни матури от тук :)

Sunarry
02-13-2008, 13:48
Ами аз си правя сметки да кандидатствам с БЕЛ и история, ама може и да си избера за втора английския... :o

kakadu
02-13-2008, 13:49
Биология. Ако я изкарам един изпит по-малко.

yowmaan_niki
02-13-2008, 15:51
Английски. Вярно, че не слушам много в час и че имам нужда от повече упражнения, но съм английска паралелка и не ми е толкова труден езикът.


Еми , и аз съм със профил английски и български,но незнам една дума на английски,иначе ще си избера БЕЛ или ИСТОРИЯ.

Е то можеш ли да избереш БЕЛ?
Нали матура се държи по 2 предмета-единя е БЕЛ а другия свободноизбираем...

1n5ub0rd1na73
02-13-2008, 17:12
Надявам се да направят матурата по АЕ по-трудна, за да могат да се отсеят знаещите от псевдо-знаещите. Както и по всички други предмети...

iLoveMyWife
02-13-2008, 18:09
в ПМГ уча аз... профил математика информатика с немски и мисля да пиша втората матура по немски :) :grin:

yowmaan_niki
02-14-2008, 10:55
Надявам се да направят матурата по АЕ по-трудна, за да могат да се отсеят знаещите от псевдо-знаещите. Както и по всички други предмети...

Ако искаш да се покажеш като по-знаещ по английски-има си изпити като тойфел примерно. Смисъла на матурите не е да се отсеят знаещи от "псевдо-знаещи" ами да се провери дали даден човек е научил нещо от посещаването на часовете в училище и дали има основание да му се издаде документ за завършено ср ообразование

ra4ence
02-14-2008, 11:50
Ако се колебаете изберете предмет, по който имате по-висока оценка,предмет,с който се кандидатства в повече специалности или пък ако сте се насочили конкретно към някоя - по необходимия ви предмет

moareine
02-14-2008, 13:27
аз мисля да пиша физика защото ще кандидатсвам с нея и ще ми е по лесно да се подготвя :-D Макар 4е все още се надявам да отменят матурите :oops:

smile_and_shine
02-14-2008, 15:11
аз пък ще избера математиката... тя е силната ми страна :-D

shooter
02-14-2008, 15:44
География или История,защото уча това най-много.Литература също.Имаме доста часове и съм облагодетелстван спрямо други. :-D

1n5ub0rd1na73
02-14-2008, 16:21
Ако искаш да се покажеш като по-знаещ по английски-има си изпити като тойфел примерно. Смисъла на матурите не е да се отсеят знаещи от "псевдо-знаещи" ами да се провери дали даден човек е научил нещо от посещаването на часовете в училище и дали има основание да му се издаде документ за завършено ср ообразование
Прав си.

Heaven_Can_Wait
02-15-2008, 11:15
от изпит по западен език по избор-англ,немски,испански или френски

Е аз като съм в италианска гимназия мога ли по италиански да си избера..? Щото си писала англ, немски, испански или френски.. плашиш мее :D
Не, сериозно, нали мога ? :?

yowmaan_niki
02-16-2008, 10:15
от изпит по западен език по избор-англ,немски,испански или френски

Е аз като съм в италианска гимназия мога ли по италиански да си избера..? Щото си писала англ, немски, испански или френски.. плашиш мее :D
Не, сериозно, нали мога ? :?

Влез в www.zamaturite.bg и ще откриеш мн неща които те интересуват. Можеш да си избереш италиански ;)

lussi
02-16-2008, 15:04
Az nqmam mn izbor...nemoga da izbiram himiq ,fizika ,geografiq i biologiq, zashtoto v moito dasklo ne se u4at v 11 i 12 klas, za tva mi ostavat matematika i istoriq ( za jalost nqma matura po istoriq na iskustvoto... :( ) i mai istoriq she izbera, vapreki 4e matematikata ne mi e slaba, no mi e tvarde dosadna.

__radityyy__
02-16-2008, 20:07
az po biologiq 6te hodq.vijda mi se nai priemlivo

daneva
02-25-2008, 15:28
Аз си избрах история :) така и така ще кандидатствам с нея. Но малко ме притесняват въпросите от световната история... дано се справя.. :)
Иначе много мои съученици си избраха биология, защото била най-лесна... :? ...

lussi
03-02-2008, 20:05
Иначе много мои съученици си избраха биология, защото била най-лесна... :? ...

Не мисля че е най-лесна биологията, струва ми се че езиците са най- лесни ама трябва да си ги учил...

Като пример ще дам по руски
аз руски мн малко знам, ама не ми се стори трудна примерната матура.

NuRi
03-03-2008, 08:17
Иначе много мои съученици си избраха биология, защото била най-лесна... :? ...

Не мисля че е най-лесна биологията, струва ми се че езиците са най- лесни ама трябва да си ги учил...

Като пример ще дам по руски
аз руски мн малко знам, ама не ми се стори трудна примерната матура.
Ем права си то 4овек квото е у4ил му е лесно а квото не му е ацки трудно..;) Мойта матура ще е Английски и са подготвям както за матура така и за кандидат студентските изпити по история бг и англ.. ;-) :> айде успех на вси4ки :>

kPuCkA
03-03-2008, 08:46
^Психология ли?

TellMeYourName
03-03-2008, 08:57
История

Sunny_stz
03-03-2008, 10:46
Ами за сега се насочвам към английския....макар че има мнооого да уча за да държа тази матура....но пък аз съм в музикално и за нишо няма да ми служат тия матури....една тройка да изкарам ше е хубаво,ще видим кво ще я мъдря :?