PDA

View Full Version : Няколко въпроса...



Zoneren
02-16-2008, 11:56
Понеже днес бях на съзтезание по Български език ще постна повечето въпроси на който се колебая за да си ги проверя да знам какво съм направил

1.Каква част на изречението е Подчертаният израз : Ухапана от отровна змия , красавицата умира в деня на тяхната сватба.

А/ обособено обст. пояснение
Б/ несъгласувано определение
В/ вметнат израз
Г/ обесобено определение

2. Коя дума съдържа променливо я

А/ Поляк
Б/ Поляна
В/ Бръшлян
Г/ Мярка

3. В кое от следните изречения местоимението е употребено в подходящата си форма:

А/ Аз ми се спи
Б/ Кому ли ще изпратят известие
В/ На кой звъниш?
Г/ Той го няма днес.

4.Колко запетаи трябва да се поставят в следното изречение

Хаджи Дончо който по това време е на седмото небе от радост изведнъж се сепва сключва вежди простъпя бързо хваща го за крака и той увисва като убит заек в ръцете му.

5. На кой от означените с цифри места в следното изречение трябва да се поставят запетаи ?

Ти (1) естествено (2) няма да бързаш с изводите (3) защото (4) така можеш много (5) да пострадаш

6. При коя от изброените двойки думи има отношение както при двойките

Играч-Съзтезател :

А/ Салата-Лук
Б/ Олио-Оцет
В/ Чушка-Пиперка
Г/ Лимон-Портокал

7. Кой от следните редове не садържа пароними

А/ фикционален - функционален
Б/ заможен - възможен
В/ наториаен - натурален
Г/ огнедишащ - огненочервен

gabi_94
02-16-2008, 12:03
и аз днес бях на състезание по бел и имахме мнооооооооого трудни въпроси! Беше ужаснооооо!!! А колкото до твоите въпроси - 1- г
2-г, 3-б, 4-6, 5-(3), 6-в, 7-г така е според мен, ама не съм много сигурна!

pac0line
02-16-2008, 12:04
1 въпрос - коя е подчертаната част ??
2 въпрос - г) мярка ... проверката е мярка-мерки
3 въпрос - мисля че е б)
4 въпрос - Хаджи Дончо, който по това време е на седмото небе от радост, изведнъж се сепва, сключва вежди, простъпя бързо, хваща го за крака и той увисва като убит заек в ръцете му.
Има шанс да има запетая между след крака
5 въпрос - (1) (2) (3)
6 въпрос - незнам
7 въпрос - мисля че е г) но отново не съм сигурен

е все пак си напрегнах мозъка малко, очакваме отговорите от по-големите батковци и каки, те знаят повече :oops:

Zoneren
02-16-2008, 12:07
аз мислих че 7мо е а :oops: :oops: :oops:

айде ако може и някой друг да каже така ли са както каза миналия потребител


1.Каква част на изречението е Подчертаният израз : Ухапана от отровна змия , красавицата умира в деня на тяхната сватба.

gabi_94
02-16-2008, 12:18
аз мислих че 7мо е а :oops: :oops: :oops:

айде ако може и някой друг да каже така ли са както каза миналия потребител


1.Каква част на изречението е Подчертаният израз : Ухапана от отровна змия , красавицата умира в деня на тяхната сватба.

точно на 7 верния отговор е г, защото не се пишат почти еднакво а са много различни. а) - най-точните пароними от всички други, поне така аз мисля.

Zoneren
02-16-2008, 12:19
Паронимите са думи, които имат близък звуков състав, но се различават по значение.

фикционален - функционален

а на мен това ми се струват най близките

1n5ub0rd1na73
02-16-2008, 15:12
Понеже днес бях на съзтезание по Български език ще постна повечето въпроси на който се колебая за да си ги проверя да знам какво съм направил

1.Каква част на изречението е Подчертаният израз : Ухапана от отровна змия , красавицата умира в деня на тяхната сватба.

А/ обособено обст. пояснение
Б/ несъгласувано определение
В/ вметнат израз
Г/ обесобено определение

2. Коя дума съдържа променливо я

А/ Поляк
Б/ Поляна
В/ Бръшлян
Г/ Мярка

3. В кое от следните изречения местоимението е употребено в подходящата си форма:

А/ Аз ми се спи
Б/ Кому ли ще изпратят известие
В/ На кой звъниш?
Г/ Той го няма днес.

4.Колко запетаи трябва да се поставят в следното изречение

Хаджи Дончо който по това време е на седмото небе от радост изведнъж се сепва сключва вежди простъпя бързо хваща го за крака и той увисва като убит заек в ръцете му.

5. На кой от означените с цифри места в следното изречение трябва да се поставят запетаи ?

Ти (1) естествено (2) няма да бързаш с изводите (3) защото (4) така можеш много (5) да пострадаш

6. При коя от изброените двойки думи има отношение както при двойките

Играч-Съзтезател :

А/ Салата-Лук
Б/ Олио-Оцет
В/ Чушка-Пиперка
Г/ Лимон-Портокал

7. Кой от следните редове не садържа пароними

А/ фикционален - функционален
Б/ заможен - възможен
В/ наториаен - натурален
Г/ огнедишащ - огненочервен
Първо се научи да се изразяваш грамотно, защото от първото ти изречение ми се повдига - чудя се какво изобщо правиш на състезание по БЕЛ. След това преписвай условията както са, а не по измислен от теб начин, изкривяващ смисъла на задачата. Едва след това очаквай помощ.

Zoneren
02-16-2008, 15:30
аре ве философа спамер..

писах ги набързо , защото нямах време и бързах да отида да преинстална на един приятел Windows-a ...

:-x

1n5ub0rd1na73
02-16-2008, 15:45
аре ве философа спамер..

писах ги набързо , защото нямах време и бързах да отида да преинстална на един приятел Windows-a ...

:-xА сега за къде бързаш? За тоалетната може би?
+1

ThePainIsReaL
02-16-2008, 15:50
Паронимите са думи, които имат близък звуков състав, но се различават по значение.

фикционален - функционален

а на мен това ми се струват най близките

правилно е определението :)
Но по условие искат да НЕ съдържа пароними. Затова верният отговор е г) :)

Zoneren
02-16-2008, 15:53
аре пратете тая тема в коша..... :-x