PDA

View Full Version : Mатура по филисофия?



bEbsI
02-16-2008, 17:09
Някой би ли ми казал какво точно включва матурата по философия? Смисъл включва ли психология,логиката,етика и правото или само предмета философия? :-)

lsd43
02-16-2008, 17:23
Ми то май изобщо няма матура по философия ,никъде не съм видял по този предмет матура има по история ,но по философия изобшо не съм видял.

Naman07
02-16-2008, 18:02
MAturata po filosoviq se nari4a "Filosofski cikyl",koito vkliu4va psihologiq,logika,etika,pravo i filosofiq.

darla
02-16-2008, 18:07
Ми то май изобщо няма матура по философия ,никъде не съм видял по този предмет матура има по история ,но по философия изобшо не съм видял.
матура има по философия естествено- свободно избираемата може да ти е по философия.Вклю4ва 60 въпроса върху материала от 9,10 и 11клас-т.е. етика и право,логика и психология,философия,освен тези 6о въпросса последната зада4а е отговор на зададен въпрос-кратко философко есе,което трябва да вклю4ва собствен възглед върху проблема+ примери с известни и изу4ени философи.
Отговора ми е съвсем адекватен,защото аз 6те държа матура по философия....и мисля 4е материала които обхва6та не е никак голям по обем!

lsd43
02-16-2008, 18:22
Ми то май изобщо няма матура по философия ,никъде не съм видял по този предмет матура има по история ,но по философия изобшо не съм видял.
матура има по философия естествено- свободно избираемата може да ти е по философия.Вклю4ва 60 въпроса върху материала от 9,10 и 11клас-т.е. етика и право,логика и психология,философия,освен тези 6о въпросса последната зада4а е отговор на зададен въпрос-кратко философко есе,което трябва да вклю4ва собствен възглед върху проблема+ примери с известни и изу4ени философи.
Отговора ми е съвсем адекватен,защото аз 6те държа матура по философия....и мисля 4е материала които обхва6та не е никак голям по обем!

А хубаво че има щото си мислех или с философия или история ,но за мен има още време .

GetNasty
02-20-2008, 16:50
Ми то май изобщо няма матура по философия ,никъде не съм видял по този предмет матура има по история ,но по философия изобшо не съм видял.
матура има по философия естествено- свободно избираемата може да ти е по философия.Вклю4ва 60 въпроса върху материала от 9,10 и 11клас-т.е. етика и право,логика и психология,философия,освен тези 6о въпросса последната зада4а е отговор на зададен въпрос-кратко философко есе,което трябва да вклю4ва собствен възглед върху проблема+ примери с известни и изу4ени философи.
Отговора ми е съвсем адекватен,защото аз 6те държа матура по философия....и мисля 4е материала които обхва6та не е никак голям по обем! ами и аз мисля да кандидатствам с философия, въреки че още е малко рано, но се интересувам какво ти дава философията? Смисъл..както какъв можеш да се реализираш в последствие? ;)

Uptown_soldier
02-20-2008, 18:09
аз също мисля философията да ми бъде втория предмет на матурата. за трети още не съм решил. иначе с философията най-голямата резлизация е да станеш професор или нещо подобно. Аз не смятам да уча философия,а психология т.е. пак ми трябва.

cappy123
03-06-2008, 15:38
аз също мисля да съм с матура по философия...не е толкова трудно...а и предмета е интересен и ще ни трябва и за живота!!! :grin: 8)

SunnyG
03-27-2008, 22:33
аз също мисля философията да ми бъде втория предмет на матурата. за трети още не съм решил. иначе с философията най-голямата резлизация е да станеш професор или нещо подобно. Аз не смятам да уча философия,а психология т.е. пак ми трябва.

При мен нещата седят по същия начин,затова не мисля да рискувам да полагам матура по философия!

Uptown_soldier
03-30-2008, 09:29
искам да се поправя. за специалност психология в СУ е необходим изпит по БЕЛ или чужд език умножена по 3 и оценките от дипломата по БЕЛ и чужд език. за НБУ мисля, че е необходимо явяване на ТОП, но друго нз, ако някои знае нека обясни как става влизането в НБУ

nia_37
10-04-2008, 09:24
iskam samo da popitam kak moje da se podgotvq 4ovek za matyra po psihologiq,a i za perspektivete sled tova.+ tova nqkade moje li da se vleze s ocenka ot matyra po tozi predmet ili trqbva da se darji izpit po nego,

valkanovb
10-04-2008, 12:25
Az shte imam Angl i Istoriq.Az misleh powe4e no i tri mi se wijdat mnogo

Kman
10-04-2008, 12:30
Матурата по философия,въобще не е нещо което може да се преодолее лесно.В сайта на МОН има примерните и пробните матури за да се ориентирате горе долу за кво става въпрос.Преди време се бях заел да решя пробната и започвайки още в началото до 15-20 въпрос ми се наложи да изчета доста много за да успея да отговоря на впросите....това индуктивно,дедуктивно,трад уктивно умозаключение,стоицизъм,се нсуализъм,различни други философски направления и техните привърженици и основоположници....всичко трябва да се знае "от-до".Без допълнителна подготовка и само с обикновенните знания от училище няма да стане.Аз и първоначално нямах и за цел да се явявам на тази матура,но ми беше любопитно.Успех на мераклиите...

Sunny_stz
10-16-2008, 20:08
Хей здравейте!Добре че влязох в този раздел и видях че тази тема e подобна на моята която писах в другия ..
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?p=3876401#3876401
Който ще дъpжи матура по този предмет може да погледне!Интересното е че всички мнения не ми бяха от полза и всички казаха че философията е рискован предмет!!!
Естетвено че го има за матура,това че е написан като най-последен в сайта на мон не означава че го няма.Всъщност не много хора решават да държат матура по това ,именно защото някои въпроси изглеждат доста увъртяни ,но ако помислиш малко и си наясно с нещата ,ще ти стане ясно кой е верния отговор!
И също така ,не всички си падат по философията,не всеки я възприема,както аз не харесвам точните науки!!!Никога не са ми вървели,а за философията даже се е спорило че е наука...,защото знаете че науката по принцип е нещо точно и утвърдено-доказано!А при философията нещата са леко противоречиви!!
Aз мисля да държа матура по този предмет именно защото нещата няма да са ми излишни и е интересно.Трудно е разбира се ,но ако го разбираш и четеш ,изобщо ако вникнеш е нещата ще се оправиш!
Мисля че е удачен вариант!Ако някой прочете темата ми ,в нея се колебаех по какво да държа матура и имам още известни колебания,но мисля че философията е по-добрия вариант!!

cappy123
10-16-2008, 23:15
Ето някои от въпросите, които са били на матурата тая година !!! :-D


1. Движението на мисълта от частно към общо е характерно за:
а) дедуктивните умозаключения
б) традуктивните умозаключения
в) индуктивните умозаключения
г) нито едно от посочените


2. Сенсуализмът обяснява действителността, основавайки се на:
а) разума
б) интуицията
в) сетивата
г) Бог


3. Твърдението “Разумното удоволствие е път към щастието” се свързва с теорията
на:
а) епикурейството
б) стоицизма
в) аскетизма
г) хедонизма


4. Кое от изброените е познавателен психически процес:
а) воля
б) памет
в) реч
г) толерантност


5. Кое твърдение за разликите между моралните и правните норми НЕ е вярно?
а) Моралните норми регулират мотивите, а правните - външното поведение.
б) Правните норми са гарантирани чрез държавна принуда, а моралните – не.
в) Правните норми се приемат и променят планомерно, а моралните – не.
г) Моралните норми се отнасят към природата, докато правните норми засягат
човека.


6. За логиката лъжата е:
а) неволна неистина
б) волна неистина
в) неволна истина
г) осъдителен порок

Angel Pixi
11-08-2008, 13:43
50 въпроса+есе!има матура по философия,лично я правих!

Sunny_stz
11-08-2008, 18:40
50 въпроса+есе!има матура по философия,лично я правих!

Разкажи как беше?Трудно ли беше да се напише есето?Даваха ли да имаш чернова да си го напишеш там и после на беловата?

Angel Pixi
11-09-2008, 08:49
всъщност беше лесно и да дават чернова,но не си ли научил всичко от 9 до 11 клас по хубаво не се хаби да ходиш!

Sunny_stz
11-09-2008, 19:01
всъщност беше лесно и да дават чернова,но не си ли научил всичко от 9 до 11 клас по хубаво не се хаби да ходиш!

Хмм аз съм решила по това да държа матура и мисля че за нея не се иска толкова учене от колкото да разбираш нещата..не е толкова да го назубриш ,а просто трябва да си го чел и така верния отговор ти изниква кой е,а другото си е логика ,вече няма къде да се прочете....Въпросите толкова не ме плашат ,колкото есето ...защото на времето не съм се занимавала с философски есета?Но все пак мисля че се прави по същия начин както другите ,но все пак има ли някакви по специални правила,които трябва да се спазват?Ще се радвам ,ако ми кажеш нещо повече!!!

Angel Pixi
11-10-2008, 10:14
е ти може и да се радваш,ако ти кажа,но аз няма да го направя!

Sunny_stz
11-10-2008, 11:31
е ти може и да се радваш,ако ти кажа,но аз няма да го направя!

Благодаря за информацията все пак ;) Интересно ми беше да поговоря с човек ,който е държал матура по този предмет,но явно някои хора не са се справили :) Успех във бъдещите начинания!!!

Angel Pixi
11-11-2008, 14:40
е ти може и да се радваш,ако ти кажа,но аз няма да го направя!

Благодаря за информацията все пак ;) Интересно ми беше да поговоря с човек ,който е държал матура по този предмет,но явно някои хора не са се справили :) Успех във бъдещите начинания!!!

не са се справили?в мн голяма грешка си,но щом искаш въобразяваи си, едва ли можеш друго!

Sunny_stz
11-11-2008, 18:57
е ти може и да се радваш,ако ти кажа,но аз няма да го направя!

Благодаря за информацията все пак ;) Интересно ми беше да поговоря с човек ,който е държал матура по този предмет,но явно някои хора не са се справили :) Успех във бъдещите начинания!!!

не са се справили?в мн голяма грешка си,но щом искаш въобразяваи си, едва ли можеш друго!

Повярвай ми умея много неща!Тъпото е,че се надуваш и се правиш на голяма работа!Спокойно,това е просто един форум и тук се споделят различни неща от живота!