PDA

View Full Version : Логическа задача по Физика-8-ми клас



rehab
02-17-2008, 08:28
Здравейте съфорумници :)
Винаги съм се старала да ви помогна със съвет или с коментар на вашия проблем.
Сега аз искам помощ :P
Свързано е с физиката.Бяха ни дадени задачи над които да се готвим за контролно което ще е утре,но една от тях ме затрудни и то много :( В учебника за 8 клас(9 клас съм, но миналата година бях подготвителен клас с изучаване на Английски 20 часа седмично.)
Въпроса е следния :
Променя ли се температурата на течносттта при кристализация ?
а)Намалява се защото.......
б)Увеличава се защото .......
в)Не се променя защото........

Това е засега :) Благодаря Ви предваритело.

Редактирано от-Цвети
Нарушена 7-ма точка. :)

Seducti0n
02-17-2008, 08:40
Би ли ми предоставила, точното физично определение на термина-кристалицазия? :)

rehab
02-17-2008, 08:47
В учебника ни по физика имаше точно два реда за този процес.
Кристализацията е процес на образуване на нова твърда фаза, отделяща се от разтвор на стопилка или пара.
Нямаше никакво обяснение отностно моя въпрос.

Seducti0n
02-17-2008, 08:51
Хмм, абсолютно същото е и определението в Уикипедията(малко трудничко за разбиране).Според мен температурата на водата ще се увеличи, тъй като в самото определение се споменава думата-"пара".За да се отдели е необходимо първо вода да се загрее.Не знам дали логиката ми е правилна, но за момента само това ми идва наум. :)

kapinka
02-17-2008, 08:53
Значииии .. кристализацията беше когато течността се превръща в твърдо агрегатно състояние нали така? :? Не помня много много от миналата година ,но си мисля ,че би трябвало температурата да намалява за да се втвърди :dd :? Абе и аз незнам как да ти го обясня .. но със сигурност намалява :grin:

rehab
02-17-2008, 08:59
Хмм, абсолютно същото е и определението в Уикипедията(малко трудничко за разбиране).Според мен температурата на водата ще се увеличи, тъй като в самото определение се споменава думата-"пара".За да се отдели е необходимо първо вода да се загрее.Не знам дали логиката ми е правилна, но за момента само това ми идва наум. :)


Незнам иначе нямаше да ви питам.
Просто съм направо :|
Защото наистина задачата е ужасна.
Иначе страшно много ви благодаря за отговорите дори и да не бяхте много сигурни.

Obsession
02-17-2008, 09:36
Намалява според мен. Защото в твърдите вещества частиците се движат по-малко (дори незначително), а при движение точно се "получава" енергия, която повишава температурата. По твърдо вещество->по-малко движение на частиците->по-малко енергия->по-малко топлина
Не знам от къде ми хрумна, но на мен вярно ми се вижда :D

nikola944
04-20-2010, 07:23
moge li da mi pomognete za edna dosta stranna zadacha predvaritelno blagodarq utre she praim kontrolna


Ledena visulka pada ot strqha na visok blok (h=33m) i pada varhu trotoara kolko procenta ot leda shte se raztopi pri udara? saprotivlenieto na vazdoha se prenebregva.Specifichna toplina na topene na leda e 330kj/kg