PDA

View Full Version : ГЛАСУВАЙТЕ ЗА ИЛИ ПРОТИВ ПРЕДМЕТА РЕЛИГИЯ!



alex
02-18-2008, 15:51
Гласувайте за или против предмета религия тук:
http://www.teenproblem.net/anketa/vote.php?survey=1

Вашият глас ще бъде чут!

splendour
02-18-2008, 17:16
против къв е смисала. коит иска да ходи на сип.ама не и задължително. не стига дет има рисуване и музика пък ся и религия :razz: :razz: :razz: 8)

sladка_ягодка
02-18-2008, 17:29
ооооо никаква религия несъм вярваща и неискам да я уча!ужас

VampireGirl666
02-18-2008, 17:48
Според мен е безсмислено да се въведе такъв час в училище,въпреки че учениците от 1 до 4 клас я учат вече. :(

demons_of_my_soul
02-18-2008, 17:59
Аз съм за но без разни манипулации (което е почти невъзможно)

ThunderGoddess
02-20-2008, 14:30
Искам да знам какво ще представлява! Не искам вероучение, искам религия! Не искам да ми промиват мозъка с християнство, а да правим смислени дискусии на тема в какво вярват и в какво са вярвали хората. Ако е така, нека има. Ако не, да си ходят в църквата при отчетата и те да ги учат да са дървени глави!

zloto
02-20-2008, 16:20
Аз съм твърдо против! Ще се превърне в поредния скучен час, който учениците ще вземат на шега и изобщо няма да учат... а и на тази възраст повечето от нещата в библията ще са ни непонятни, даже ще ни се струват глупави и наивни... не мисля че такъв предмет трябва да се преподава в училище (може би само като СИП, или пък на учениците до 4ти клас).

tankistabg
02-20-2008, 20:37
Гласувах ПРОТИВ религията!

Mamut
02-21-2008, 14:23
Против !

ResidentEvil
02-21-2008, 16:56
Твърдо против Религията!!! Ще се гръмна ако трява да я учим, не че ще го позволим де!!!

ScionOfStorm
02-25-2008, 18:53
Трябва да е свободноизбираема, не да се налага като задължително провеждащ се час...
И да, манипулации лесно могат да станат, особено при по-малките..

Christ
02-25-2008, 20:55
Трябва да е свободноизбираема, не да се налага като задължително провеждащ се час...
И да, манипулации лесно могат да станат, особено при по-малките.. Съгласен съм. :) И аз съм против.

Endo
02-26-2008, 23:06
Против ест!Тази религия така да си противоречи+това Иисус е бил ЕВРЕИН!!!

Christ
02-27-2008, 23:28
Против ест!Тази религия така да си противоречи+това Иисус е бил ЕВРЕИН!!! Ти пък си славиянин. :-D

Ice_Queen_
02-28-2008, 10:10
Против

ThePainIsReaL
02-29-2008, 18:52
религия - твърдо против!
нещо свързано с религознание (всъщност не знам точната дума, но имам предвид предмет, в който да се разглеждат всички религии, не само християнството, и не под форма на учене на факти и т.н. , а като дискусииони уроци с материал, представящ възникване, развитие, идеология, сравнителна характеристика и т.н. .. и това да е предмет, който наистина ще обогати общата култура на "учениците" ) - да!

charlies_angel
03-06-2008, 17:45
ами аз съм ЗА!

Christ
03-07-2008, 11:27
ами аз съм ЗА! Lol? Що? :р

skatemore
03-07-2008, 20:29
да и ако има в един клас турци цигани педераси и българи и еврей на ква точно религия ше ги учат ?

Christ
03-07-2008, 21:03
да и ако има в един клас турци цигани педераси и българи и еврей на ква точно религия ше ги учат ?

Свободно избираема подготовка. :)

gorska
03-08-2008, 20:13
да и ако има в един клас турци цигани педераси и българи и еврей на ква точно религия ше ги учат ?

Не знам защо, но ме спука от смях. :razz:

Против. Заинтересованите религиозни, вярващи хора четат сами Библията, ходят на църква и т.н. Направо не искам да си представям какво неуважение ще бъде проявявано в часовете, какъв смях ще пада - заради някои неща, които на съвременната младеж ще се сторят пълни отживелици, и как някои ще си позволяват доста повече от колко би трябвало...
Хм, мнението, което изразих не е пречупено през моето виждане на нещата, сякаш съм особено вярваща... Не съм. /вярвам, че има някаква висша сила, която управлява света, ако някой се интересува - пък дали това е Бог или някой друг.../ Просто мисля, че е ненужно.

blahblahblah
03-09-2008, 00:51
Няма да е лошо да се въведе, но като СИП и най-много до 8-ми клас да се изучава.

necropolis
03-12-2008, 07:45
protiv mn qsno. kvo 6e pulnqt glavite na decata s gluposti. po-dobre da e sled 7mi klas, kato svobodno izbiraem predmet, 6tom tolkova iskat da go vuvejdat

dajdostih
03-22-2008, 00:51
Не че нещо де, ама ще можеш ли да ми споделиш след като с този предмет пълнят главите на нещастните деца с глупости , то тогава

КОЙ ? КОГА? и най важното КАК им пълни главите с умнотии???!!!

Не съм не съм някакъв фанатичен християнин, даже е пресилено да се пиша за вярващ, просто ми е интересно да ми отговориш на този въпрос.

Защото винаги съм се питал, ако училището по принцип пълни главите ни с глупости, то аджаба от къде да си ги напълни с умнотии, т.е. не може всички да сме малоумни, нали ?

03-26-2008, 12:02
Az sum za no ne za hristianskata a za budizama ! Trqbva da izu4avame budizam !

Jesus_is_good
03-26-2008, 12:36
Първо за атеистите хич не им се занимава с допълнителни часове в училище а на тоя навия будиста само от патриотична гледна точка НЯМА защото прапрапрапрабаба ти или дядо ти може би са си дали живота за да запазят християнството в сърцата си и за да можеш сега да не си турчин които може би в другия случай щеше да иска да се взривява някаде щото не става на неговото :-x

Entombed
03-26-2008, 13:26
Значи тва си е пропаганда абсолютно...Защото не всеки вярва в религиозните учения....Аз например...не сам сатанист...просто не вярвам че има по висша сила....и САМ АБСОЛУТНО ПРОТИВ

Jesus_is_good
03-26-2008, 15:49
Опа :)
Аиде сега се замисли.
Ти се водиш по това кое е по добро(лесно,приятно)
Аиде кажи ми като си будист какво ти се е случвало(като нещо свръхестествено може би).
Аз примерно имам много аргументи които не мога да докажа защото са лично преживяване и са си за мое лично убеждение че Бог е Исус и ми помага когато имам нужда от него.
Но нали знаеш че всеки си избира сам пътя.
Ако не искаш пред всички може би на ЛС би ли казал какво те накара да станеш будист?

probach
03-27-2008, 17:24
О, да, разбира се, това е прекрасна идея. Друг е въпроса, че няма да има достатъчно учители, които да поднесат материала безпристрастно, оставяйки децата сами да избират, не мисля, че е разумна идея да пращат свещенници и имами в училище.

Virtuallll
05-07-2008, 23:23
Според мен няма изобщо да е зле да има религия като свободно избираем предмет. Аз гласувах с твърдо ДА, защото се срещат и вярващи индивиди като мен, които намират религията за много интересен и полезен предмет, въпреки, че аз не уча нищо свързано с религиите в училище.




против къв е смисала. коит иска да ходи на сип.ама не и задължително. не стига дет има рисуване и музика пък ся и религия :razz: :razz: :razz: 8)

Смисъл има за вярващите, за теб определено няма и немисля, че някога ще има, защото като ти четох коментара видях, че не се интересуваш нито от религия /разбираемо е това, не на всеки му е интересно/, но да не се интересуваш от изкуство и култура (съдейки по факта, че рисуването и музиката са ти досадни предмети)...
+Това музиката и рисуването са предмети, които се изучават в профилираните училища, защото има и хора интелектуалци, които мечтаят да станат музиканти, певци и певици, художници, архитекти, дизайнери и т.н.


"против къв е смисала. коит иска да ходи на сип.ама не и задължително."
Ами то никаде не е споменато, че се предлага за задължително, но ти ако си беше направила труда да прочетеш анкетата докрай щеше да си наясно :)

Blo0dyBitch
05-18-2008, 22:24
като невярващ човек не искам и да уча за религията си...
има си църкви за тая работа-които толкова го вълнува-да ходи там да се учи на тези неща
на мен не ми се слуша как бог бди над нас и прочие...искам доказателства,а този предмет не би ми дал нищо освен истории и теории...
библията е пренаписвна толкова пъти ,че истината в нея почти е изчезнала
а и в даскало имаме хора от други религии,те какво ще учат?!

NaughtyWhisper
05-19-2008, 19:15
Твърдо ДА!

HaRMoNy
06-15-2008, 19:05
И аз съм ЗА !
Трябва още от малки децата да знаят, че света може да е много повече от това, което виждат по цял ден, но да не им се натяква - те сами трябва да направят избор :)

idealnata_t
06-16-2008, 17:52
твърдо против религията и за предмета ПСИХОЛОГИЯ от 1 клас....мисля че масово хората както и аз няма да издържа някой да ми говори за бог и тва и онова аз си вярвам в не6то мое а не в някой горе..така 4е нека бъдем реалисти и повярвайте...РЕЛИГИЯТА НЕ Е ТОВА КОЕТО БЕ6Е

SeXyL[!]Nk@
06-16-2008, 19:55
Аз съм твърдо против! Ще се превърне в поредния скучен час, който учениците ще вземат на шега и изобщо няма да учат... а и на тази възраст повечето от нещата в библията ще са ни непонятни, даже ще ни се струват глупави и наивни... не мисля че такъв предмет трябва да се преподава в училище (може би само като СИП, или пък на учениците до 4ти клас).

eveto_xx
06-23-2008, 15:50
От една страна съм ЗА, защото религията учи на добро, и може би по някакъв начин може да изкорени нарастващия гняв във малките деца, и да им покаже, че това което правят "готините " батковци по улиците не е правилно...От друга страна съм ПРОТИВ, защото някои хора почват да се превземат, и цял живот разчитат на Господ, и си мислят , че той ще им помогне. Ако не си помогнеш сам, надали някой друг ще го направи...А и не съм вярваща, въпреки че като бях малка този предмет ми беше интересен... :)

SiegHeil
06-23-2008, 16:36
Все едно да преподават Комунизъм в училищата, абсолютна простотия !
Ако ще го вкарват трябва да е История на релиягията...който му е интересно ще учи, а не да си правят пропагандата...

summer_moon31
06-24-2008, 13:34
Аз съм /за/ предмета религия от 1 до 12 клас като свободноизбираем с оценки

kristo
06-25-2008, 11:28
А аз съм за Християнско вероучение. Какво има да се учи за другите религии, при положение, че България е по конституция Християнска страна. А който не е християнин и не му се слуша за Християнството, просто няма да ходи в тези часове разбира се. Никой няма да го задължи.

Nam3less
06-25-2008, 17:35
Аз съм за, но да се учат за обща култура неща от християнството. Не да се анализира библията и т.н. Човек сам трябва да достигне до това, а не в училище да ти обясняват защо Исус ходи по вода.

paola_Rey
06-30-2008, 19:27
ооооо никаква религия несъм вярваща и неискам да я уча!ужас
+1

Dreammy
07-17-2008, 00:17
estestveno, che sum "za", no da e SIP.i bez manipylacii :)

07-17-2008, 08:24
estestveno, che sum "za", no da e SIP.i bez manipylacii :)
Без последното е невъзможно.

Dreammy
07-17-2008, 10:33
estestveno, che sum "za", no da e SIP.i bez manipylacii :)
Без последното е невъзможно.

nqma neshto nevuzmojno.zavisi ot horata, koito prepodavat . :)

krisiiiiito
07-20-2008, 10:06
ПРОТИВ

buffalo88
07-29-2008, 10:46
Хаха не можеш да принудиш някой да изучава точно определена религия... особено сега в 21ви век ми се вижда смешно .. ;]

sexy_baby_originale
08-17-2008, 17:30
Религията само ти промива мозъка!

CandituUu
08-17-2008, 22:44
Твърдо ЗА!!! Но само Християнство! :)

Chrissie
08-17-2008, 23:02
И аз съм "ЗА".Няма значение каква религия ще се изучава,така или иначе ще има християнство.Освен това,какво му е лошото да научиш нещо ново за другите религии,каквито и да били те.Но и аз съм на мнение,че не би трябвало да е задължителен предмет.В крайна сметка,не можеш да принудиш никого да прави нещо,което не иска.Но съм учила религия преди и е интересно,не е лошо. :)

Nam3less2
08-18-2008, 02:19
Против, ще вкарат грешни разбирания в главите на децата.

nailana
08-18-2008, 17:56
Против, ще вкарат грешни разбирания в главите на децата.

В твоята вече са.

ScionOfStorm
08-18-2008, 18:56
А в твоята не? ;р

Christ
08-18-2008, 18:59
А в твоята не? ;р

А в твоята? ;)

ScionOfStorm
08-18-2008, 19:20
Естествено, че за всеки по-различната от неговата ще е грешна в повечето случаи, знаеш защо я питах това. Толкова е субективна тая работа, че да ти се додрайфа.

От ваша гледна точка е грешно, няма да споря. Щом вие така си решавате, няма проблем, няма смисъл да започвам да ви убеждавам в разни простотии, че аз >>> вас като гледна точка. Мога да ви уважавам решението и възгледите :)

lsd43
08-18-2008, 20:12
Религията само ти промива мозъка!


Така е ,но има и много други институции ,които ти промиват мозакът.

VHack
08-19-2008, 08:20
tfa ako go pusnat da se u4i v daskalo se otkazvam da hodq izob6to

valkanovb
08-19-2008, 08:56
:razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:
Basi i tapite hora.Wikate w Balgariq morala pada i nishto 4udno.Religiqta pone malko ili mnogo shte nau4i horata da mislqt s glawata si a ne s putkata i huq.

lsd43
08-19-2008, 10:18
:razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:
Basi i tapite hora.Wikate w Balgariq morala pada i nishto 4udno.Religiqta pone malko ili mnogo shte nau4i horata da mislqt s glawata si a ne s p****ta i huq.

Да те питам ако девет години си учил строго определено образовани,изключващо религията като фактор,би ли ли ти пукало за някакви "приказки" писани преди хиляди години,пък и църквите никога не са били затворени ,всеки който има желание и се интересува от това си има къде да намери информация,освен това да си чувал,че ако почнеш от малък да учиш тези работи,съвсем случайно,можеш да станеш поредният фанатик на тема религия,всеки ,който се интересува от религия-има си църкви,сайтове и хора ,които могат да му помогнат.
Аз съм за ако предметът е СИП,пък и ми кажи ,какъв морал мога да науча от някакъв поп дето кара джип 4x4 със църковни пари,нали божиите служители трябва да живеят скромно?
Да прав си човек,трябва да мисли,ама ти явно не си се замисля за последствията,на един на пръв поглед безобиден предмет.

Kman
08-19-2008, 17:24
Ако ще се изучава само една религия съм ТВЪРДО ПРОТИВ,но ако е като история на религията и се изучават всички религия съм за.

Kman
08-19-2008, 17:29
"Иначе да се натяква определена религия или да се учи задължително е глупост!"
Не е глупост,а насочено промиване на мозъците от ранна възтаст,докато психиката е най-лабилна и после стават фанатици....смирени,примире и,лесно използваеми....превръщат се във вещ,в работна единица която не се интересува от нищо освен религията и се кланя сляпо,без капка съмнение.Моли се и гледа към небето където си мисля че има бог и рай.Това е болестта на съвременното общество,която болест започва да разяжда още младите индивиди и така поваля цялото общество отвътре без то дори да разбира.

Nam3less2
08-19-2008, 18:05
"Иначе да се натяква определена религия или да се учи задължително е глупост!"
Не е глупост,а насочено промиване на мозъците от ранна възтаст,докато психиката е най-лабилна и после стават фанатици....смирени,примире и,лесно използваеми....превръщат се във вещ,в работна единица която не се интересува от нищо освен религията и се кланя сляпо,без капка съмнение.Моли се и гледа към небето където си мисля че има бог и рай.Това е болестта на съвременното общество,която болест започва да разяжда още младите индивиди и така поваля цялото общество отвътре без то дори да разбира.Смисълът на смирението не е такъв. Естествено, всеки може да излопзва религията за зло, както е правила църквата, заради това и аз съм против религията в училище, защото никой не може да те учи как да вярваш. А това е болест, защото повечето хора са глупави, и не могат да разберат изобщо смисълът в това да вярваш.

theolog
08-21-2008, 21:07
Против въвеждането на предмет религия в училищата!!!!!

За - въвеждането на предмет православно вероучение като ЗП в училищата от 1 до 12 клас.

Становището на Св. Синод на Българската православна църква: Представителите на Светия синод на Българската Православна Църква настояват децата до четвърти клас задължително да изучават само една религия. А след четвърти клас до края на средното си образование обучението по религия да стане сравнително.

Съгласен съм със становището на Св. Синод на БПЦ. Предмет правослвавно веоучение трябеа да е задалжетелен поне до 4-ти клас.

как ще обясните на едно дете, че трябва да има само един/една съпруг/съпруга, когато примерно ислиямат проповядва полигамия т.е., че един мъж може да има повее от една жена???
:-o

да съгласен съм, че в училище не трябва да се учи прекалено задълбочно този предмет. не трябва да караме учениците да се занимават с неща като тълкувани на Свещенното Писани, но можем да има дадем основнот което трябва да занят за Св. Библия и за Библейските събития, за християнскот богослужение, как трябва да се държим в храма и т.н.

Сам Нашият Господ Иисус Христос казва:
"оставете децата да дохождат при Мене и не им пречете, защото на такива е царството Божие." / Лука 18:16 /

Ако децата не получат едно правилно ПРАВОСЛАВНО ХРИСТИЯНСКО ОБРАЗОВАНИЕ - те ще са лесна плячка за дебнещите зад всеки ъгъл СЕКТИ -които не са малко в нашата страна:


1. Мормони
2.Адвентисти
3.Евангелисти
4.Баптисти
5.Съботяни
6.Сатанисти
и други такива

Christ
08-21-2008, 21:22
Ереста на Православната църква остава незабелязана и до днес.

А от горе изброените само Мормоните са секта.

theolog
08-21-2008, 21:36
Christ

би ли ми обяснил за ереста на Светата Православна църква?
че нещо не бях чул за нея
и да ми обясниш защо само мормоните да са секта?

Christ
08-21-2008, 22:00
Christ

би ли ми обяснил за ереста на Светата Православна църква?
че нещо не бях чул за нея
и да ми обясниш защо само мормоните да са секта?

Паганизирането на църквата си е 100% ерес. Не виждам никъде в Библията Задушница, не виждам къде пише, че Мария, майката на Исус е нещо повече от другите, не виждам къде пише, че трябва да се молим на икони. Също така не виждам и чудотворни икони. Не виждам къде свещенниците могат да опрощават грехове...

Абе просто подгрявам.

Също така, това са Протестантски деноминации, не секти.

theolog
08-21-2008, 22:18
theolog написа:
Christ

би ли ми обяснил за ереста на Светата Православна църква?
че нещо не бях чул за нея
и да ми обясниш защо само мормоните да са секта?


Паганизирането на църквата си е 100% ерес. Не виждам никъде в Библията Задушница, не виждам къде пише, че Мария, майката на Исус е нещо повече от другите, не виждам къде пише, че трябва да се молим на икони. Също така не виждам и чудотворни икони. Не виждам къде свещенниците могат да опрощават грехове...

Абе просто подгрявам.

Също така, това са Протестантски деноминации, не секти.



ето аз ще ти покажа:

1. Задушница. Миолитви за Умрелите

"И цялото общество видя, че Аарон умря, и целият Израилев дом оплаква Аарона трийсет дни" (Чис. 20:29).

"И синовете Израилеви оплакваха Моисея в равнините Моавски (при Иордан, близо до Иерихон) трийсет дена. И минаха дните за плач и тъга по Моисея" (Втор. 34:8).

"Взеха костите им и ги погребаха под дъба в Иавис, и постиха седем дена" (1Цар. 31:13).

"На умрелите в благочестие е приготвена превъзходна награда, - каква света и благочестива мисъл! - затова принесе за умрелите умилостивна жертва, да бъдат освободени от грях" (2Мак. 12:45).

Молитва за умрелите и изпращане на жертва в Йерусалимския храм от Иуда Макавей: "А като събра до две хиляди драхми, според числото на мъжете, прати в Иерусалим, за да принесат жертва за грях, и постъпи твърде хубаво и благочестно, мислейки за възкресение; защото, ако той се не надяваше, че падналите в битката ще възкръснат, излишно и напразно би било да се молим за мъртвите. Но той мислеше, че на умрелите в благочестие е приготвена превъзходна награда, - каква света и благочестива мисъл! - затова принесе за умрелите умилостивна жертва, да бъдат освободени от грях" (2Мак. 12:43-45).

Молитвата за умрелите на пророк Варух: "Господи Вседържителю, Боже Израилев! чуй молитвата на Израилевите умрели и на техните синове..." (Вар. 3:4-5).

Да се молим и за умрелите, защото: "Той не е Бог на мъртви, а на живи, защото у Него всички са живи" (Лук. 20:38).

"Някой си човек беше богат, обличаше се в багреница и висон и всеки ден пируваше бляскаво. 20. Имаше тъй също един сиромах, на име Лазар, който струпав лежеше при вратата му 21. и петимен беше да се нахрани от трохите, що падаха от трапезата на богаташа, и псетата прихождаха, та ближеха струпите му. 22. Умря сиромахът, и занесоха го Ангелите в лоното Авраамово; умря и богаташът, и го погребаха; 23. и в ада, когато беше на мъки, подигна очите си, видя Авраама отдалеч и Лазаря в лоното му 24. и, като извика, рече: отче Аврааме, смили се над мене, и прати Лазаря да намокри края на пръста си във вода и да ми разхлади езика, защото се мъча в тоя пламък. 25. Авраам пък рече: чедо, спомни си, че ти получи вече доброто си приживе, а Лазар - злото: сега пък той тук се утешава, а ти се мъчиш; па освен това между нас и вас зее голяма пропаст, та ония, които искат да преминат оттук при вас, да не могат, тъй също и оттам към нас да не преминават. 27. А той рече: моля ти се тогава, отче, прати го в бащината ми къща, 28. защото имам петима братя, та да им засвидетелствува, за да не дойдат и те в това място на мъката. 29. Авраам му рече: имат Моисея и пророците: нека ги слушат. 30. А той рече: не, отче Аврааме, но ако някой от мъртвите отиде при тях, ще се покаят. 31. Тогава Авраам му рече: ако Моисея и пророците не слушат, то и да възкръсне някой от мъртвите, няма да се убедят" (Лук. 16:19-31).

Умрелите знаят какво става на земята и не са безразлични към съдбата й: "Когато сне петия печат, видях под жертвеника душите на закланите за словото Божие и за свидетелството, що имаха; и викаха с висок глас, думайки: докога, Владико Светий и Истинний, не ще съдиш и не ще отмъстяваш за нашата кръв на ония, които живеят на земята? И всекиму от тях се дадоха бели дрехи, и им се каза да починат още малко време, докле се допълни броят на съслужителите и братята им, които ще бъдат убити, както и те" (Откр. 6:9-11).

"Раздавай хлябовете си при гроба на праведните" (Тов. 4:17).

"Всяка година дъщерите Израилеви ходили да оплакват дъщерята на Иефтая" (Съд.11:39-40).

"Милост за даване да имаш към всеки живеещ, но и умрелия не лишавай от милост" (Прем. Сир. 7:36).

2. За св. Богородица

"Но, когато се изпълни времето, Бог изпрати Своя Син (Единороден), Който се роди от жена" (Гал. 4:4).

"Не бой се, Мариам, понеже ти намери благодат у Бога; и ето, ти ще заченеш в утробата, ще родиш Син и ще Го наречеш с името Иисус. Той ще бъде велик и ще се нарече Син на Всевишния" (Лука 1:30-32).

"И не познаваше я, докле тя роди своя първороден Син" (Мат. 1:25).

"Се бо отныне ублажат Мя вси роди: яко сотвори Мне величие Сильный и свято имя Его" (Лука 1:48-49).

"Достойно есть величати Тя, Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим".

"Преставилася еси к животу, Мати сущи Живота, Богородицу... гроб и умерщвление не удержаста: якоже бо Живота Матерь, к животу престави во утробу Вселивыйся приснодевственную" (тропарь и кондак праздника Успения Божией Матери, kimisis).

Трети Вселенски събор (Ефески)
Съгласно с преданието, да се почита и проповядва нашият Господ Иисус Христос в едно лице, а пречистата и приснодевствена Негова Майка да се нарича в собствен и истинен смисъл Богородица.

Който не изповядва Емануил за истинен Бог и светата Дева - родила по плът Божественото Слово, станало плът, - за Богородица, да бъде анатема!

Пети Вселенски събор
Ако някой нарича светата преславна Приснодева Мария "Богородица" коварно и не в собствен смисъл или пък я нарича "Човекородица" и "Христородица", като че ли Христос не е бил Бог, а не я изповядва в собствен и истинен смисъл като Богородица, за такъв да бъде анатема!

Шести вселенски събор 681 г.
Изложеното ... учение запечатваме със съгласието си, като проповядваме единия Христос, въплътилия се Син Божи. И безсеменно родилата Го Приснодева изповядваме действително и истинно като Богородица.

Св. Тарасий Константинополски и Теодор Йерусалимски в послание до Седмия вселенски събор 787 г.
Почитаме и се покланяме на иконите на пречистата Майка на Господа, неизказано родилата Го света Богородица и Владичица наша.

Св. Герман Константинополски в послание до Седмия вселенски събор 787 г.
"Ние я почитаме и величаем (св. Дева Мария) ... и я признаваме за по-висша от всички видими и невидими твари.

Св. Йоан Дамаскин
Ние изповядваме, че светата Дева е Богородица в собствен и истинен смисъл, защото както истинният Бог се е родил от нея, така и тя е родила истинния и въплътил се Бог.

Антиохийски патриарх Йоан
Наименованието Богородица е съставено от много Отци и е употребявано от тях и писмено и устно. Никой от църковните Отци не е отхвърлял това название; напротив - мнозина са се ползвали от него и при това - знаменити.

Св. Прокъл Константинополски
Ти мечтаеш да видиш нещо невиждано - нима жена може да роди Бог?... Аз не казвам, че жена може да роди Бог, аз казвам, че Бог може да се въплъти и да се роди от жена, защото за Него всичко е възможно.

Св. Григорий Нисийски
Който не изповядва Мария като Богородица, той е чужд на Бога.

Св. Ефрем Сириец (ок. 306-373)
Който отрича, че Мария е родила Бога, той няма да види славата на Неговата Божественост.

Св. Йоан Дамаскин
В това име [Богородица] е заключена цялата тайна на Въплъщението.

Блаж. Иероним
Смърт чрез Ева, живот чрез Мария.

Св. Ириней Лионски
Мария [е] съработница на домостроителството на Спасението.


3. За почитането на светиите
Култа на светиите се състои в това:
Всяка година му се извършва честване /на някои повече от един път/ по специална, съставена за него служба; отслужват се молебени и въобще се обръщат към него с молитва; в негово име се освещават престоли и църкви; изобразява му се образа и се почита като икона; Мощите му се поставят в храма за честване и поклонение от вярващите.
Почитането и поклонението на светиите не е еднакво с това, което отдаваме на Бога, като на Бог, а е почитане на светиите като на Божии раби, на Божи угодници.

За светостта
Св. Амвросий Медиолански
Почитам в тялото на мъченика раните приети за Христа.
Почитам в праха семето на вечността.
Почитам тялото, което ме учи да обичам Христа и да не се боя от смъртта, заради Него.
Почитам тялото, което Христос е удостоил с мъченичество, което ще царува заедно с Христа на небето.

Св. Йоан Дамаскин
Като гледаме как са живели всички тия светци, нека подражаваме на тяхната вяра, любов, надежда, ревност, живот, твърдост в страданията, търпение дори до кръв, за да се удостоим и ние с венците на славата.

Св. Григорий Палама
Единствено светиите, причастни на Бога, стават собствено боговдъхновени и богоподобни. Те не са само причастни, но и даващи причастие. Те са познавачи не само на породените неща, но знаят и онова, що не спада към произведеното от небитие. Не само живеят, но и животворят, което е невъзможно за творението...

Почитай иконите на светиите като икони на съразпнати с Христа, като изобразяваш кръст пред лицето си и по този начин споменаваш действителното им съпричастие със страданията на Христа. Същото важи и за техните свещени гробове или за мощите им. Защото Божията благодат не ги е напуснала, както и Божествеността никога не се е отделяла от почитаемото тяло Христово при Неговата животворяща смърт. Като постъпваш така и славиш тези, които славят Бога, като показали се съвършени чрез делата си в Божията любов, сам ще бъдеш прославен от Бога и ще запееш заедно с Давид: "Твърде са ми скъпи Твоите приятели, Боже".

Св. Антоний Велики


Ние не постигаме любовта на Божията Майка в пълнота, но знаем че
колкото по-пълна е любовта, толкова по-пълно е и познанието;
колкото по-гореща е любовта, толкова по-пламенна е молитвата;
колкото по-съвършена е любовта, толкова по-свят е животът.

Св. Симеон Метафраст
Житията и прославата на Светиите, с която те са удостоени от Бога, са подобни на блясъка на звездите. Както звездите са разположени на небето и всяка си има свое място, откъдето светлината им се вижда по цялото земно пространство — виждат се от индийците, не са скрити и от скитите, озаряват земята, просветляват морето и направляват мореплавателите; и макар да не знаем техните имена, но се удивяваме на пресветлата им красота — така е и светостта на Светиите: макар техните мощи да са покрити в гробовете, но чудесата, които стават чрез тях, не се ограничават от земни предели. Ние се учудваме на техния живот и се удивяваме на славата, с която Бог прославя тези, които са Му благоугодили.

Л. Успенский
Православната Църква никога не е слагала знак на равенство между святост и непогрешимост.

4. чудеса

Чудо. Чудеса

"Възлюбени, не на всеки дух вярвайте, а изпитвайте духовете, дали са от Бога, защото много лъжепророци се явиха в света." (1Йоан. 4:1).

"Род лукав и прелюбодеен иска личба, но личба няма да му се даде, освен личбата на пророк Иона. И като ги остави, отмина. Като преминаха на срещната страна, учениците Му бяха забравили да вземат хляб. Иисус им рече: внимавайте и се пазете от кваса фарисейски и садукейски." (Мат 16:1-6 )

"Тома, ти повярва, защото Ме видя; блажени, които не са видели, и са повярвали." (Йоан. 20:29)

"Чудя се, че тъй скоро преминавате от Оногова, Който ви е призвал чрез благодатта Христова, към друго благовестие; не че има друго благовестие, но има някои, които ви смущават и искат да изопачат благовестието Христово. Но ако дори ние, или Ангел от небето ви благовестеше нещо по-друго от това, що ние ви благовестихме, анатема да бъде. . . Който ви благовествува нещо по-друго от това, що приехте, анатема да бъде" (Галат. 1: 6-9).

Св. Амвросий Оптински
Светата Евхаристия е първото, най-важно и най-велико Христово чудо. Всички други чудеса в Евангелието са второстепенни.

5.Изповед и оставяне на греховете

"Защото денем и нощем тежеше над мене Твоята ръка; свежестта ми изчезна като през лятна засуха. Но аз Ти открих греха си и не скрих баззаконието си; аз казах: "ще изповядам Господу моите престъпления", и Ти сне от мене вината на греха ми" (Пс. 31:4-5).

"Изповядвайте си един другиму греховете и молете се един за други, за да се изцерите. Голяма сила има усърдната молитва на праведника" (Иак. 5:16).

"Тогава дойдете - и ще отсъдим, казва Господ. Да бъдат греховете ви и като багрено, - като сняг ще избеля; да бъдат червени и като пурпур,- като вълна ще избеля" (Ис.1:18).



"И много от повярвалите идваха, та се изповядваха и откриваха делата си" (Деян. 19:18).

"Чада мои! Това ви пиша, за да не съгрешавате; и ако някой съгреши, то пред Отца имаме ходатай Иисуса Христа Праведника: и Той е омилостивение за нашите грехове, и не само за нашите, но и за греховете на цял свят" (1Йоан. 2:1-2).

"Който яде тоя хляб или пие чашата Господня недостойно, виновен ще бъде спрямо Тялото и Кръвта Господня!" (1Кор. 11:27).

Св. Василий Велики
Не укривай нито едно движение на душата си, но съблечи тайните на сърцето си.

Св. Никодим Светогорец
Ако искаш да възтържествуваш над дявола, то нападне ли те срам, най-напред изповядай греха, от който най-много се срамуваш.

Aрхим. Серафим (Алексиев)
"... Пети казва: "Аз отивам при свещеника да ми чете разрешителна молитва". Това е най-кощунствена злоупотреба с Изповедта! Що значи "разрешителна молитва"? То значи молитва за развързване на греховете. Отива християнинът при свещеника и без да се изповядва за своите грехове го помолва: "Отче, прочети ми разрешителна молитва!" или "простена молитва!" И свещеникът слага епитрахила върху главата на каещия се, и му прощава беззаконията, които той не е изповядал, а е скрил.

Стой, служителю Божий! Какво правиш? Знаеш ли какви грехове се крият в тази душа, та ги прощаваш тъй лекомислено? Каква отговорност носиш и ти пред Бога! Ами ако от тебе е укрит някой смъртен грях, и ти лекомислено допуснеш християнина до светото Причастие, няма ли да ускориш чрез това гибелта на душата му?... Защо не изпитваш вярващия? Защо даваш светинята на неразкаян грешник? И Иуда се причасти заедно с другите св. апостоли на Тайната вечеря, но понеже беше неразкаян грешник, вместо благодатта Божия, сатаната влезе в него...."

7.За иконописта
Св. Йоан Дамаскин
Ние почитаме сътворените неща, посредством които и в които Господ е реализирал нашето спасение. Аз почитам и се прекланям пред Светия кръст и пред гроба Господен.
Почитам всички християнски храмове на Бога и всички места, в които Божието име е призовано. Почитам ги не заради тяхната собствена природа, а като съсъд на неговите действия, като нещо, което Господ избра, за да осъществи нашето спасение.

Понеже не всички разбират писанията, нито пък всички се упражняват в четенето им, св. Отци разсъдиха щото тези събития (станали при въплъщението на Сина Божий) като преславни дела да бъдат изобразявани на иконите, за по-бързото им припомняне ("Изложение на Православната вяра", кн. IV, гл. 16).

Св. Теофан Затворник
Никой не може да опише Словото на Отца. Но когато То прие плът от теб, о Богородице, То даде съгласието си да бъде описано, и възстанови падналия образ в неговото първоначално състояние чрез съединяването му с божествената красота. Ние изповядваме и заявяваме публично нашето спасение в слово и образи. .

Павел Флоренски
Не е ли наивно самото съждение за наивността на иконата?

Леонид Успенски
Христос каза на апостолите Си: "Аз съм Пътя, Истината и Живота" (Йоан. 14:6). Празилният въпрос не е "Какво е истината?", а по-скоро "Кой е истината". Истината е личност и има свой образ. Поради това Църквата не само говори за истината, а също показва истината: образа на Иисус Христос.

Защо Църквата придава толкова голямо значение на иконата? Иконата не е обикновен образ, нито декорация, нито дори илюстрация на Свещеното Писание. Тя е нещо по-велико. Тя е обект на почитание и е съставна част на богослужението. Църквата вижда в свещеното изображение не просто един от аспектите на Православното учение, а цялостен израз на Православието. Иконата, подобно на писменото и устното Предание, е едно от проявленията на Свещеното Предание на Църквата и както ще видим в изследването, иконата според учението на Църквата изцяло съответства на словото на Писанието. "Това което думата съобщава чрез звука, нарисуваното го прави явно чрез образа", казва Св. Василий Велики. А Отците на Седмия вселенски събор потвърждават тези думи и добавят, че "посредством тези два допълващи се начина придобиваме знание за едни и същи реалности."

Абсолютно невъзможно е да си представим и най-малкото богослужебно последование в Православната Църква без икона. Литургичният живот и Тайнствата на Църквата са неотделими от образа... Често и с основание иконата се нарича "богословие в образи"...

Църковното изкуство не само отразява живота на Църквата в неговата сложност и дълбочина, а е съставна част на този живот, тъй както клонът е част от дървото. Предмет на почитание, иконата не е просто предизвикана или вдъхновена от богослужението: те заедно формират единно цяло. Иконата допълва и обяснява богослужението, добавяйки влиянието си върху душите на вярващите... Ето защо както всичко в Църквата, църковното изкуство има двойно измерение: неговата същина е непроменима и вечна, тъй като тя изразява откровената истина, като в същото време тя е безкрайно разнообразна по отношение на изразните форми, в зависимост от различните времена и места.

Kman
08-21-2008, 22:20
И всички се водят все по една и съща книга....бла бла бла
"въвеждането на предмет православно вероучение като ЗП в училищата от 1 до 12 клас."
Ами ако има паралелки в които повечето са мюсюлмани и не искат да учат за вярата на "неверниците",както те се изразяват.

theolog
08-21-2008, 22:24
много просто изучават си ислям

Christ
08-21-2008, 22:27
Не ме интересуват събори и светии. Думите на човек не значат нищо.

Ще си стоя с Библията.

theolog
08-21-2008, 22:33
Богословие на иконата
Преди император Лъв III да издаде официалните си декрети против иконите, Константинополският патриарх Герман I използвал аргументите на отците от Трулския събор срещу зараждащото се иконоборство, а именно:

"Във вечна памет на живота и в плът на нашия Господ Иисус Христос, на Неговото страдание, на Неговата смърт, носеща спасение, и на изкуплението на света, което е резултат от тях, ние сме приели традицията да Го изобразяваме в човешкия Му облик, т.е., във видимото Му Богоявление, разбирайки, че по този начин прославяме унижението на Бога Слово".

Според църковната история патриарх Герман I е първият, който застава срещу иконоборството.

След като той напуска патриаршеската катедра под натиска на императора, защитата на иконите поема преп. Иоан Дамаскин. Въпреки географската си отдалеченост от Византия смиреният монах от манастира "Св. Сава" в Палестина успява да обедини православното становище във византийския свят чрез трите си известни слова в защита на иконите.

В първото си слово преп. Иоан започва защитата си с представянето на христологически аргумент: "Аз представям Бога, невидимия Бог, не като невидим, а дотолкова, доколкото Той е станал видим за нас по причастност на плътта и кръвта." С този аргумент преп. Иоан Дамаскин обръща вниманието предимно върху промяната, която е настъпила в отношението между Бога и видимия свят, когато Той (Бог Слово) е станал човек. Само по своята премъдрост и воля Бог става видим, приемайки материално битие и чрез това придава друго (ново) достойнство на материята.

В допълнение на този основен аргумент преп. Иоан Дамаскин обръща внимание върху това, че в Стария Завет са използвани образи, при поклонението в храма, които християните можели да интерпретират като прототипи на Христос. Но преп. Иоан подчертава, че е погрешно да се идентифицира иконата с прототипа, с други думи, осъжда идеята на иконоборците, които схващат иконопочитанието погрешно, т.е. че иконата е "Бог":

"... след като Бог се е явил телом и е живял сред хората, аз мога да изобразя това, което е видимо в Бога. Аз не почитам материята, но почитам създателя на материята, Който е станал материя зарад мен, Който е приел живот в плът и Който чрез материята е постигнал моето спасение".

Словата на св. Иоан Дамаскин за природата на образа са основоположни за приетото от Седмия вселенски събор (787 г.) вероопределение за култа към иконите. Тъй като е различна от Бога, иконата е обект на почитане или благоговение, а не на поклонение, което запазваме единствено и само за Бога. Това разграничение ясно разкрива, че не боготворим иконите (а ги почитаме), което често пъти неправилно се приписва на култа към иконите.

Св. Теодор Студит и Св. патриарх Никифор Цариградски доразвили и уточнили богословските постановки на патриарх Герман I и на преп. Иоан Дамаскин.

theolog
08-21-2008, 22:55
ИМАМЕ ЛИ ОСНИВАНИЕ ДА ПОЧИТАМЕ И ДА СЕ МОЛИМ НА СВЕТИИТЕ И С ТОВА НЕ НАРУШАВАМЕ ЛИ 1-ТА БОЖИЯ ЗАПОВЕД?^

В първата заповед на синайското законодателство е дадена заповед да почитаме само единия Бог: "Аз съм Господ, Бог твой… да нямаш други богове освен мене", казва Господ на израилския народ. Когато, преди смъртта си, старозаветния законодател Мойсей се прощавал с народа внушавал му да пази тези заповеди твърдо и вечно с такива думи: "Слушай, Израилю Господ, Бог наш, е Господ един"/Втор.6:4/. При освещаването на Соломоновия храм, в молитвата, Соломон казва: "Да познаят всички народи, че Господ е един и няма други, освен него"/III-Цар.8:60/ С пълна яснота се утвърждава истината за един Бог и в Новия Завет. На въпроса на (зак…): "коя е първата от всички заповеди?", спасителят отговорил: "Първата от всички заповеди е: "Слушай Израилю!
Господ, Бог е един Господ"/Марк.12:23-24/.
В първосвещеническата си молитва към Бог Отец Исус Христос говори: “ Вечен живот е това, да познаят да познаят тебе, истинаго Бога” /Йоан.17:3/. Светите апостоли в мисионерските си пътешествия възвестявали единството Божие всеки път, когато е трябвало да обръщат в Християнската вяра многобожници-езичници.
Макар в Стария Завет да няма точно определена заповед за почитане на праведници и за отправяне на молитви към тях, все пак е указано, че такова почитане не е против духа на Божественото откровение. Така сам Бог изисква от богоизбрания еврейски народ да бъде свет подобно на него: “Защото аз съм Господ, Бог ваш, осветявайте се, за да бъдете свети, защото аз съм свет”/Лев.11:14/. Заедно с това изискване Бог не веднъж удостоверява, че тези които се стремят към такава светост “са нему благоугодни”/ Прит.Сол.11.20/ и че “Господ обича праведни” /Пс.145:8/.Това ще рече, че тези които са носители на светостта са поставени на по-особена почит.
Указания за почитане на свети праведници има и в Новия Завет. На своите ученици Исус Христос казва “Който приема вас мене приема, а който приема мене, приема оногова, който ме е пратил” /Мат.10:40/, или “който вас слуша, мене слуша и който от вас се отмята от мене се отмята, а който се отмята от мен, отмята се от оногова, който ме е пратил”/Лук.10:16/. Смисълът на тези думи показва, че носителите на божията правда, заслужават същата почит каквато се оказва на Исуса Христа и до колкото това е оказвано на тях, то и нему е оказано.
В посланието си до Евреите св.ап.Павел им препоръчва “Помнете вашите наставници, които са ви проповядвали словото Божие, и като имате пред очи свършека на техния живот, подражавайте на вярата им”. Имайки предвид учението на Исуса Христа и неговите апостоли християните не могат да гледат към почитта на светите праведници друго яче, освен като свой свещен дълг за всички времена.
Установената от апостолско време традиция да се оказва почит към прославилите се с праведния си живот свети мъже се забелязва още в най-ранните години от историята на християнската църква. За доказване на това служат установените от църквата. Още от самото начало, празници в памет на светите Божии угодници.
В апостолските постановления, като се изброява в кои дни трябва да се работи и в кои да се празнува се казва: “Да не работите в дните на апостолите, защото те са били ваши наставници и са ви дарили с Дух Светий. Да празнувате деня на първомъченика Стефана и другите дни на светите мъченици, които повече са предпочели Христа пред своя живот”.
През 2-ри век Християните от Смирненската църковна община свидетелстват за мъченическата смърт на епископ св.Поликарп Смирненски следното: “Ние събрахме костите му – съкровище по-ценно от многоцветни камъни и по-чисто от злато и ги положихме където трябва. Така че, щом стане възможно , ние ще почнем да се събираме с радост и веселие, и Господ ще ни съизвести да празнуваме деня на мъченическото му раждане, както и паметта на (си......), които са свършили подвига си, така и за поучение и за утвърждаване на бъдещите подвижници”. По същия начин и християните, които са били непосредствени свидетели на мъченическата смърт на св.Игнатий Богоносец, в началото на 2-ри век, определят ден в който да отдават почит към него. “Ние си забелязахме деня и часа, казват те, за да се събираме във времето на мъченичеството му, да имаме общение с подвижника и доблестния мъченик христов”.
Според свидетелството на Тертулиан и св.Киприан Картагенски дните в които ежегодно се извършвало празнично чествуване на мъченици се отслужва света литургия. Узаконявайки повсеместно чествуване паметта на мъчениците, заедно с това Григорий Неокесарийски чудотворец наредил тези празници да бъдат придружени с особени духовни тържества.
Постепенно в християнската църква се утвърждава традицията да се оказва почит към всички възсияли с вярата и живота си праведници и тези празници придобили точен религиозно-нравствен смисъл, които не били и не са в противоречие с почитанието оказвано към Бога.
Свидетелства за почитане на светии и мъченици и за извършване на Евхаристийни служби в тяхна памет намираме в творенията на св.Василий Велики, св.Григорий Богослов, св. Григорий Ниский, св.Йоан Златоуст и други църковни отци.
Освен оказваната богослужебна почит към праведниците в тяхна чест започват да се строят и храмове, параклиси и манастири, било на съответното място, където е пострадал съответния мъченик, било на други места в християнския свят. На прославилите се с праведния си живот светии започват да се (пр...?) жития и служби. За тях църквата определя в календара специален ден за чествувания. Образите на светиите започват да се изобразяват на икони, които също стават предмет на почитане и поклонение.

08-21-2008, 23:15
Тотален гърч за всеки пускащ идей за каквато ида е религия.
Затова ходя и на СИП по религия, за да си правя пишка с водещия го...

theolog
08-21-2008, 23:27
Тотален гърч за всеки пускащ идей за каквато ида е религия.
Затова ходя и на СИП по религия, за да си правя пишка с водещия го...


би ли ми обяснил какъв ти е проблема с редовния час по религия?
или по точно по Православно вероучение?

Nam3less2
08-22-2008, 02:09
Тотален гърч за всеки пускащ идей за каквато ида е религия.
Затова ходя и на СИП по религия, за да си правя пишка с водещия го...


би ли ми обяснил какъв ти е проблема с редовния час по религия?
или по точно по Православно вероучение?Никой не може да те учи на вероучение. А и отде знаеш че преподавателите го разбират, или пък ще проповядвад според църквата? Човек сам открива истината за себе си, в училище е неподходящо.

theolog
08-22-2008, 12:53
когато преподавателите са подготвени Богослови - ПРАВОСЛАВНИ - защо не????

Trash
08-22-2008, 13:11
Priznavam samo budizma, za6toto tazi religiq ne vqrva 4e ima ne6to po vis6o... religiqta propovqdva dostigane na nirvana (du6even mir, ne slavata na grupata) 4rez meditacii. Ima6e edna religiq koqto e religiq/boino izkustvo. Tova bih u4il...

P.S. Izvinete za latinicata posle 6e edit

Nam3less2
08-22-2008, 16:17
когато преподавателите са подготвени Богослови - ПРАВОСЛАВНИ - защо не????Никой не може да задължава учениците да приемат разбиранията на православието или пък на католицизма.

theolog
08-22-2008, 16:21
когато преподавателите са подготвени Богослови - ПРАВОСЛАВНИ - защо не????Никой не може да задължава учениците да приемат разбиранията на православието или пък на католицизма.

ти да не и някав/ва сектант - протестан, адвентист или нещо подобно

Nam3less2
08-22-2008, 16:31
когато преподавателите са подготвени Богослови - ПРАВОСЛАВНИ - защо не????Никой не може да задължава учениците да приемат разбиранията на православието или пък на католицизма.

ти да не и някав/ва сектант - протестан, адвентист или нещо подобноНе съм, аз съм християнин, но това не значи че трябва да насилвам другите да стават християни, всеки има свободна воля. Вярата идва сама при теб, а не в училище.

theolog
08-22-2008, 16:32
когато преподавателите са подготвени Богослови - ПРАВОСЛАВНИ - защо не????Никой не може да задължава учениците да приемат разбиранията на православието или пък на католицизма.

ти да не и някав/ва сектант - протестан, адвентист или нещо подобноНе съм, аз съм християнин, но това не значи че трябва да насилвам другите да стават християни, всеки има свободна воля. Вярата идва сама при теб, а не в училище.

ПРАВОСЛАВН ХРИСТИЯНИН или??

Във училище се поставят основите за да може после да различи истината от лъжта

Nam3less2
08-22-2008, 16:35
когато преподавателите са подготвени Богослови - ПРАВОСЛАВНИ - защо не????Никой не може да задължава учениците да приемат разбиранията на православието или пък на католицизма.

ти да не и някав/ва сектант - протестан, адвентист или нещо подобноНе съм, аз съм християнин, но това не значи че трябва да насилвам другите да стават християни, всеки има свободна воля. Вярата идва сама при теб, а не в училище.

ПРАВОСЛАВН ХРИСТИЯНИН или??

Във училище се поставят основите за да може после да различи истината от лъжтаНе съм нито православен, нито католик, просто съм християнин. И не слушам църквата. Има една библия, а не католическа библия или православна библия, а всеки я разбира по различен начин.

theolog
08-22-2008, 16:37
когато преподавателите са подготвени Богослови - ПРАВОСЛАВНИ - защо не????Никой не може да задължава учениците да приемат разбиранията на православието или пък на католицизма.

ти да не и някав/ва сектант - протестан, адвентист или нещо подобноНе съм, аз съм християнин, но това не значи че трябва да насилвам другите да стават християни, всеки има свободна воля. Вярата идва сама при теб, а не в училище.

ПРАВОСЛАВН ХРИСТИЯНИН или??

Във училище се поставят основите за да може после да различи истината от лъжтаНе съм нито православен, нито католик, просто съм християнин. И не слушам църквата. Има една библия, а не католическа библия или православна библия, а всеки я разбира по различен начин.

библии в България има 2 оновин типа
изданието на Св. Синод и ревизираното издание
кое от двете ползваш

Kman
08-22-2008, 17:15
"Във училище се поставят основите за да може после да различи истината от лъжта"
:lol:
Тези основи трябва да ги полагат родителтие!!!!!!Казва се възпитание,а училището е за образование на децата.
Религията не дава достатъчно обкетивна гледна точка,за да може да възпитава децата кое е "лошо" и кое ""добро"
Доброто и лошото НЕ съществуват в статични форми........колко пъти трябва да го пиша докато някой го прочете!

theolog
08-22-2008, 17:21
какво е твоето вероизповедание ако мга да попитам??

k0nsa
08-23-2008, 09:58
Какво е твоето вероизповедание ако мога да попитам??

Неговото вероизповедание е "тъпак"... 'що се опитваш да им го натикаш в дебелите глави... остави невежите да се мъчат... :?

Kman
08-23-2008, 10:02
Нямам вероизповедание,атеист съм

Christ
08-23-2008, 10:03
Нямам вероизповедание,атеист съм

Атеизма е вероизповедание. ;) Вярваш, че няма Бог.

И не ми казвай, че знаеш, че няма Бог.

Kman
08-23-2008, 10:06
:lol: Това не е вяра,а безверие.....атеизъм буквално преведено означава човек без вяра.Аз не вярвам аз съм убеден,сигурен че няма.

Christ
08-23-2008, 10:30
:lol: Това не е вяра,а безверие.....атеизъм буквално преведено означава човек без вяра.Аз не вярвам аз съм убеден,сигурен че няма.

Тео - Бог, а - отрицателна частица. Изъм си знаеш.

Вярваш ли че няма Бог?

Kman
08-23-2008, 10:36
НЕ вярвам в божества магиики и всякви бодобни....всички има логично у научно обяснение.
"Атеизмът представлява убедеността, че нито едно божество не съществува. Терминът 'атеизъм' (френски: ath

Christ
08-23-2008, 10:37
НЕ вярвам.

Вярваш, че няма.

Kman
08-23-2008, 10:43
Това не е вяра :lol: ти вярваш в нещо,нали все пак си вярващ,а аз съм сигурен че го няма това нещо(не вярващ съм,нямам вяра.Как така като нямам вярва,да вярвам,че не вярвам :lol: )....с какви други думи да ти го кажа

Nam3less3
08-27-2008, 02:03
[quote=k`man]НЕ вярвам в божества магиики и всякви бодобни....всички има логично у научно обяснение.
"Атеизмът представлява убедеността, че нито едно божество не съществува. Терминът 'атеизъм' (френски: ath

Christ
08-27-2008, 10:51
Защо съществува света, ли?


Защото несъществуването не съществува.

(Стивън Хокинг)


Проблема решен. gg

darking
08-27-2008, 11:02
Твърдо против! В първи клас ме караха да ходя и беше отврат. Само ти пълнят главата с глупости, в които въобще не са сигурни и повечето са очевадни лъжи!

Christ
08-27-2008, 11:05
Твърдо против! В първи клас ме караха да ходя и беше отврат. Само ти пълнят главата с глупости, в които въобще не са сигурни и повечето са очевадни лъжи!


Като например?

AdmiralJohn
08-27-2008, 11:53
Твърдо против! В първи клас ме караха да ходя и беше отврат. Само ти пълнят главата с глупости, в които въобще не са сигурни и повечето са очевадни лъжи!


Като например?

Може да няма толкова време, че да напише всичко :D

Kman
08-27-2008, 15:46
Атеизма се поражда от грешно разбиране на същността на вярването, което кара атеистите да отричат съществуването на Бог. А и лъжата, че няма безсмъртна душа, е лошо нещо, да не вярваш в безсмъртието на душата си е безсмислено, а и имайки впредвид факта че то съществува...

А религиозните ценности са породени от хора които са си мислели че планетата е плоска и всико което е в небето се върти околоо тази плоска планета :lol: Какви души,какви духове бълнуваш :lol: А имайки предвид че твоята религия е измислена от алчни и глупави люде,доказва че аз съм прав!грешноото разбиране е твоето,защото неможеш да четеш между редовете и да проумееш скритите послания в библията!

Kman
08-27-2008, 15:49
"Защото несъществуването не съществува. "
Тогава значи няма разлика межди реалност и измислица!Егати глупостите дето ги ръсите,забелязал съм че с всеки изминал ден вярващите стават все по гламави,опитвайки се всякески да убедят невярващите че уж има бог и да ги превлекат на тяхна страна.Виж до какво те довежда собствения ти самоизлъган страх от една измислица....довежда те до там че да се опитваш да дръпнеш света на долу под краката си,измамен от една илюция.....
"Любовта е илюзия" Оскар Уайлд
Любовта е химия и поражда химичен дисбаланс,а като се има на предвид че религията се базира главно на любовта можем пре спокойно да кажем че е измислица!

Summer_Spirit
08-27-2008, 15:58
Ако е свободноизбираем предмет добре - така всеки ще си решава иска или не. Но ако е задължителен съм против!

mistake
08-27-2008, 17:03
НЕ вярвам.

Вярваш, че няма.

:lol: :lol: :lol:

Christ
08-27-2008, 18:36
НЕ вярвам.

Вярваш, че няма.

:lol: :lol: :lol: Израз "не вярвам" не съществува. :-D

darking
08-27-2008, 18:40
...всички има логично у научно обяснение.
Тежък случай...

Kman
08-27-2008, 18:57
Ти си тежкия случай,живееш в измислен свят......

Nam3less3
08-28-2008, 01:46
Ти си тежкия случай,живееш в измислен свят......Той живее в реалността, а ти си в "матрицата".

mistake
08-28-2008, 07:49
Ти си тежкия случай,живееш в измислен свят......Той живее в реалността, а ти си в "матрицата".
"Матрицата" е филм създаден с научни технологии, а измисленият свят е твоето въображение.

Kman
08-28-2008, 13:57
""Матрицата" е филм създаден с научни технологии, а измисленият свят е твоето въображение." именно :smt006
Измисления свят е този който е зъсдаден от въображението и не се корени на природните закони,науката и всичко останало....подяволтие това вече го пиша сигурно за стотен път.

Nam3less3
08-28-2008, 16:04
""Матрицата" е филм създаден с научни технологии, а измисленият свят е твоето въображение." именно :smt006
Измисления свят е този който е зъсдаден от въображението и не се корени на природните закони,науката и всичко останало....подяволтие това вече го пиша сигурно за стотен път.За тебе може да е така, за мене е обратното. Така че и аз за стотен път ще го пиша, нищо не знаеш за мен че да ми казваш дали живея в измислен свят. Докато аз знам за теб.

Kman
08-28-2008, 17:07
За тебе може да е така, за мене е обратното. Така че и аз за стотен път ще го пиша, нищо не знаеш за мен че да ми казваш дали живея в измислен свят. Докато аз знам за теб..

И какво знаеш точно пък ти за мен :lol: 8-) :razz:

За мене било така за него си друго.....неможе да има 50 истини....все едно да вземем за верни теориите че света е създаден за 6 дена,за 7 дена за 10 дена за 5 милиарда години....е все от всиктие трябва да е вярвно....то неможе всичките да са верни.И в този случай е същата история!
А ти как смееш да ми казваш какъв е светът при положение че вярваш на библията в която пише всевъзможни глупости и ти ги приемаш за верни....това означава че вярваш на лъжи и заблуди,което означава че светогледа ти измислен,не е верен,не е истински,не гледаш на живота както трябва да се гледа.И как след като не ме познаваш ми казваш че аз живея в заблуда при положение че "моят свят" се корени на науката,природата и всичко останало което го изгражда...а твоята религия им противоречи!

Pagan_man
08-28-2008, 23:19
ако имам дете и има такъв предмет в училище, йнема да го пусна.
защо требва да се насажда нещо на децата акто малки и да ги правим еди какви си, не е ли по добре секи сам да реши в какво да вярва и тн.

antifreeze
08-29-2008, 00:36
...всички има логично у научно обяснение.
Тежък случай... по-добре тежък отколкото кух 8-)
а това с изучаването на религия ... просто няма да го понеса... достатъчно ми беше библията тази година в комбинация с госпожата... :?

puhen0to
08-29-2008, 00:59
само това остава и това да учим.... мен ако питате катигорично НЕ :-x

PiruBloodz
08-29-2008, 01:11
никога не съм учил така, че не :)

Nam3less3
08-29-2008, 04:02
За тебе може да е така, за мене е обратното. Така че и аз за стотен път ще го пиша, нищо не знаеш за мен че да ми казваш дали живея в измислен свят. Докато аз знам за теб..

И какво знаеш точно пък ти за мен :lol: 8-) :razz:

За мене било така за него си друго.....неможе да има 50 истини....все едно да вземем за верни теориите че света е създаден за 6 дена,за 7 дена за 10 дена за 5 милиарда години....е все от всиктие трябва да е вярвно....то неможе всичките да са верни.И в този случай е същата история!
А ти как смееш да ми казваш какъв е светът при положение че вярваш на библията в която пише всевъзможни глупости и ти ги приемаш за верни....това означава че вярваш на лъжи и заблуди,което означава че светогледа ти измислен,не е верен,не е истински,не гледаш на живота както трябва да се гледа.И как след като не ме познаваш ми казваш че аз живея в заблуда при положение че "моят свят" се корени на науката,природата и всичко останало което го изгражда...а твоята религия им противоречи!Ти не знаеш в какво точно вярвам и как, щото не можеш да разбереш библията. Ако знаеше в какво вярвам, нямаше да спориш с мен. Библията не противоречи на науката и няма нищо общо с нея, не е предназначена да обяснява как е създаден света или нещо подобно, и точка.

Kman
08-29-2008, 12:00
Убаво откровение....но прекалено безмосъчно....ти не знаеш.....ама аз си знам кое е истината.....ама то туй....то незнам си ко си.Говори направо кво само горовиш със недомлъвки!?Мдам не съм можел.....доживях ден в който ще ми кажат че не разриам това което най-добре разбирам.Очевидно ти не я разбираш както трябва,защото ако разбереш скритите послания никога повече няма следваш християнството.

"Библията не противоречи на науката и няма нищо общо с нея,"
Тогава защо забраняват цезаровото сечение и абортите и генномодифицираната храна,които е очевидно че спасят хората!
Реилижията и в частност църквата която следва същите ценности като твоите,което означава че ти направо защитаваш църквата,е против всики нови технологии и открития,защото прекалено много противоречат на съществуването на свръхестествено същество като бог и направо даже постепенно доказват че си е измислица.Като религията не е предназначена на обяснява света защо пише в библията че света е създаден за 6 дена,че пърия човек Адам е бил създаден от кал и т.н......защо обяснява всичко това,в което крие скрити послания?
Не познаваш това е което вярваш!

mistake
08-29-2008, 21:48
За тебе може да е така, за мене е обратното. Така че и аз за стотен път ще го пиша, нищо не знаеш за мен че да ми казваш дали живея в измислен свят. Докато аз знам за теб..

И какво знаеш точно пък ти за мен :lol: 8-) :razz:

За мене било така за него си друго.....неможе да има 50 истини....все едно да вземем за верни теориите че света е създаден за 6 дена,за 7 дена за 10 дена за 5 милиарда години....е все от всиктие трябва да е вярвно....то неможе всичките да са верни.И в този случай е същата история!
А ти как смееш да ми казваш какъв е светът при положение че вярваш на библията в която пише всевъзможни глупости и ти ги приемаш за верни....това означава че вярваш на лъжи и заблуди,което означава че светогледа ти измислен,не е верен,не е истински,не гледаш на живота както трябва да се гледа.И как след като не ме познаваш ми казваш че аз живея в заблуда при положение че "моят свят" се корени на науката,природата и всичко останало което го изгражда...а твоята религия им противоречи!Ти не знаеш в какво точно вярвам и как, щото не можеш да разбереш библията. Ако знаеше в какво вярвам, нямаше да спориш с мен. Библията не противоречи на науката и няма нищо общо с нея, не е предназначена да обяснява как е създаден света или нещо подобно, и точка.
Ти вярваш в нереални неща , които не могат да бъдат обяснени и доказани... писна ми да го повтарям!

Nam3less3
08-30-2008, 00:35
Убаво откровение....но прекалено безмосъчно....ти не знаеш.....ама аз си знам кое е истината.....ама то туй....то незнам си ко си.Говори направо кво само горовиш със недомлъвки!?Мдам не съм можел.....доживях ден в който ще ми кажат че не разриам това което най-добре разбирам.Очевидно ти не я разбираш както трябва,защото ако разбереш скритите послания никога повече няма следваш християнството.

"Библията не противоречи на науката и няма нищо общо с нея,"
Тогава защо забраняват цезаровото сечение и абортите и генномодифицираната храна,които е очевидно че спасят хората!
Реилижията и в частност църквата която следва същите ценности като твоите,което означава че ти направо защитаваш църквата,е против всики нови технологии и открития,защото прекалено много противоречат на съществуването на свръхестествено същество като бог и направо даже постепенно доказват че си е измислица.Като религията не е предназначена на обяснява света защо пише в библията че света е създаден за 6 дена,че пърия човек Адам е бил създаден от кал и т.н......защо обяснява всичко това,в което крие скрити послания?
Не познаваш това е което вярваш!Тва за 6те дена и Адам може да не се разбира буквално.. Библията къде пише че забранява генномодифицираното? Може да не го препоръчва, никой нищо обаче не ти забранява.
@mistake, никой не може да ми казва дали вярвам в нереални неща, след като си знам че са реални, остави ма на мира, не съм длъжен да обяснвявам и доказвам на никой. :-x

Kman
08-30-2008, 02:53
Е нали уж са реални,докажи ги....ако немогат да бъдат доказани,то са измилица.На този свят има много измислици....няма да е нитп първата нито последната.
Само говориш че имаш доказателства,но май много ти свиди да ги покажеш или нещо те е изсрам ли кво?
Ако не го докажеш,неможеш да спечелиш спора....факт!
Ти ръсиш простотия след простотия и ние с доказателства ти доказваме че не си прав,а ти казваш само....аз си знам,аз си имам доказателства,ама са си мой.Е хубаво твои твои,ама не пледирай за истинност,след като не можеш да го докажеш.Ти или имаш доказателства или просто си блафираш че ги имаш.И в момента в който ги изтъкнеш тези твои доказателства бъди сигурен че ще ги оборим.....
Длъжен си да ги преставиш тези твой доказателства след като пледираш за истинност!!!!!!!!!!!!!!!!Така се прави в съдебната палата и това е начина да бъде пресята истината от многото лъжи!

AdmiralJohn
08-30-2008, 10:20
Ти или имаш доказателства или просто си блафираш че ги имаш.И в момента в който ги изтъкнеш тези твои доказателства бъди сигурен че ще ги оборим.....
Точно затова всички повтарят , че имат доказателства , но не ги дават, защото ги е страх, че на минутата ще им дадем напълно логично обяснение, че и дори те искат-неискат ще разберат истината. :)

mistake
08-30-2008, 10:23
Ти или имаш доказателства или просто си блафираш че ги имаш.И в момента в който ги изтъкнеш тези твои доказателства бъди сигурен че ще ги оборим.....
Точно затова всички повтарят , че имат доказателства , но не ги дават, защото ги е страх, че на минутата ще им дадем напълно логично обяснение, че и дори те искат-неискат ще разберат истината. :)
Тя истината им се навира в очите , с доказателства и факти , но те все пак си държат своите "доказателства"или "просто вярвания"

Nam3less3
08-30-2008, 11:45
Ти или имаш доказателства или просто си блафираш че ги имаш.И в момента в който ги изтъкнеш тези твои доказателства бъди сигурен че ще ги оборим.....
Точно затова всички повтарят , че имат доказателства , но не ги дават, защото ги е страх, че на минутата ще им дадем напълно логично обяснение, че и дори те искат-неискат ще разберат истината. :)Ахахах на никой не му пука за вашите логични научни обяснения :-P Вие сте противи, инати и проклетий, не ми казвай кое е истина и кое не е.

mistake
08-30-2008, 12:48
Ти или имаш доказателства или просто си блафираш че ги имаш.И в момента в който ги изтъкнеш тези твои доказателства бъди сигурен че ще ги оборим.....
Точно затова всички повтарят , че имат доказателства , но не ги дават, защото ги е страх, че на минутата ще им дадем напълно логично обяснение, че и дори те искат-неискат ще разберат истината. :)Ахахах на никой не му пука за вашите логични научни обяснения :-P Вие сте противи, инати и проклетий, не ми казвай кое е истина и кое не е.
Кой сега не зачита мнението на другите?

Kman
08-30-2008, 14:26
уууууу проклетий....ти за лоши хора ли ни имаш :lol: Ясно,значи според тяб се подмамени от дявола :razz:

Nam3less3
08-30-2008, 18:38
уууууу проклетий....ти за лоши хора ли ни имаш :lol: Ясно,значи според тяб се подмамени от дявола :razz:Дявола е всичко зло. Разбирам да не сте вярващи, ама да проповядвате атеизъм и да ни карате да спорим за едно и също е досадно. Стига с това "истина е, не е истина".

mistake
08-30-2008, 21:04
уууууу проклетий....ти за лоши хора ли ни имаш :lol: Ясно,значи според тяб се подмамени от дявола :razz:Дявола е всичко зло. Разбирам да не сте вярващи, ама да проповядвате атеизъм и да ни карате да спорим за едно и също е досадно. Стига с това "истина е, не е истина".
В спора се ражда истината , но някои хора не смеят да я приемат.

SiegHeil
08-30-2008, 23:11
уууууу проклетий....ти за лоши хора ли ни имаш :lol: Ясно,значи според тяб се подмамени от дявола :razz:Дявола е всичко зло. Разбирам да не сте вярващи, ама да проповядвате атеизъм и да ни карате да спорим за едно и също е досадно. Стига с това "истина е, не е истина".
Не знам за вас, ама на мене ми писна да ви гледам все едни и същи постове в тоя раздел...не разбрахте ли че и двамата сте тъпи говеда и не приемате другата гледна точка..

plmn
08-30-2008, 23:40
Против...

blue_ice
09-02-2008, 19:09
Против съм не защото не ми е интересно, а защото предметите ще станат твърде много. Ученичка съм и са ми много всеки ден по 7 часа, не ми трябват още. Иначе би ми било интересно да изучавам този предмет.

Kman
09-02-2008, 19:14
Аз съм имал и по 9 часа и ми е приятн ода стоя в училище,но навлизането на религията във всички аспекти на живота доста ме притеснява,защото тя направо се опитва всячески да си наложи ценностите на колкото се може повече хора,защото вижда че губи потребление.....Но ще е интересно да се изучава ИСТОРИЯ НА РЕЛИГИИТЕ...всичките,защото изучаването на една религия си е чисто лишаване от свободен избор(избор на който не е повлианопо никакъв начин).

AdmiralJohn
09-03-2008, 13:56
То и аз имам по 8 часа, ама не се оплаквам чак толкова много :P .И на мен ми харесва да ходя на даскало.(само изпитванията ме стресират,ама...)Обаче това с религията ще е пълна глупост.Ако го вкарат аз ще протестирам пред министерството :-P :P :)

Corpsegrinder
09-18-2008, 15:44
Сега завърших..В 12 клас имах 6 часа Философия,2 от които Религия.Няма нищо лошо да знаем малко повече и за другите религии.Например на мен ми беше интересно за Будизма да уча.Пък и за Християнството има неща дето доста хора не спазват,а се имат за много вярващи.Някой ще си каже защо да учи за Шинтоизъм например.Е тогаз защо да учиме за политика и икономика в другите държави.Да махнем Историята и Географията като предмет освен?! :D :shock:

NaughtyWhisper
09-18-2008, 18:26
уууууу проклетий....ти за лоши хора ли ни имаш :lol: Ясно,значи според тяб се подмамени от дявола :razz:Дявола е всичко зло. Разбирам да не сте вярващи, ама да проповядвате атеизъм и да ни карате да спорим за едно и също е досадно. Стига с това "истина е, не е истина".
Не знам за вас, ама на мене ми писна да ви гледам все едни и същи постове в тоя раздел...не разбрахте ли че и двамата сте тъпи говеда и не приемате другата гледна точка..

Напълно подкрепям това изказване.
Независимо каква е темата, всяка една завършва по един и същи начин. С вашият спор дали има или няма Бог...

Kman
09-18-2008, 19:56
....Е как,това е една от най-важните и интересни теми за спорене

NaughtyWhisper
09-18-2008, 20:19
Това е тема на която отговор не може да бъде даден, а и мисля че е пълно с теми относто съществуването и вярата в Бог, че да превръщаме всяка една в това..

MiLGaR0sSa
09-18-2008, 20:38
Нямам нищо напротив да учим религия...може би ще е интересно.....

mitternacht
09-18-2008, 21:02
Може би... стига да е по желание и да е НАШАТА религия.

Nam3less3
09-18-2008, 22:50
Религията не може да се научи в училище, най-малкото вашата религия може да е различна, или пък учителите грешно да преподават, а религията всеки сам трябва да достигне до нея.. Сигурно имат предвид да се учи история на религийте или нещо подобно, а не да размишляват върху самата религия.

Kman
09-19-2008, 11:57
Българския народ е смесица от прабългари,славяни и там още какви бяха,зарбваих им името.И всичките изповядващи различни религии....и е имало много противоречия и именно за това цяла България е била покръстена....а сега сме можели да бъдем и католици и някви други,всичко е зависело от от Борис | който е предпочел православието защото ще има повече съюзници....имате за богоизрани и богопомазани ли....супер да промиват мозъците на малчоганите още от първи клас,когато психиката им е най-възприемчива към слекулации и убеждения...а защо не въведът религията от 1 до 12,във висшото,в полицията,в управлението,в конституцията,в кодекса на труда,в парламента......знай ли човек,може и тогава да се оправи България :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: (сарказъм)

AvaLan4e
09-19-2008, 18:13
Против разбира се. Не е лошо, но човек трябва да е
по-разумен, самостоятелен. И сам да си го избере.
И да се преподава от много добър преподавател иначе
е безсмислено. ('= Успех.

theolog
09-25-2008, 19:20
Православмната църква не промива мозъци, за разлика от някои други т. нар. "църкви" - евангелисти, петдестятни, баптисти, и т.н.
А религиознот образование е много важно да започне от ранна детсак възраст. Нашият Господ Иисус Христос е казал: оставете децата да дохождат при Мене и не им пречете, защото на такива е царството Божие.
17. Истина ви казвам: който не приеме царството Божие като дете, няма да влезе в него.
/ Лука 18: 16- 17/
Затова оставете децата да дойдат при Бога

Christ
09-25-2008, 21:31
Ебаси теолога си...

Kman
09-25-2008, 21:35
оставете ги да дохождат гдето пожелаят,но не и да ги привличат и убеждават в тяхната "правота" и в "погрешността" на целия останал свят и всички останали религий.
Какво символизира едно дете от 1-2 клас...."чиста неопетнена душа" нали....това отвсякъде предопполага неговата наивност и е нужно съвсем малко убеждение за да бъде обедено това дете до края на живота му че света е само Христос и нищо друго.те и за това еничерите са ги взимали от съвсем малки за да не си спомнят какви са били....

Kman
09-29-2008, 18:34
Твърдо ЗА
Вееееерно....ам тоя цитат що е на руски,като Ницше е немец :lol:

hgfh
10-03-2008, 19:10
абе аз съм против .. всеки човек има различно мислене и вярва в различни неща .. просто не намирам смисъл

Kman
10-03-2008, 21:20
ооо забравил съм да спомена...Ницше също така е и един от най-видните критици на религията....ае стига толкоз спам

Nam3less3
10-06-2008, 16:48
ооо забравил съм да спомена...Ницше също така е и един от най-видните критици на религията....ае стига толкоз спамКритик е, но поне да беше от смислените критици, като тебе :-D

Kman
10-06-2008, 19:06
По прочети малко за Ницше и идеите му и тогава ми говори са "смислени".Съгласен с някои от неговите теории,но и има много с които немога да се съглася,поради причината че,според мен,биха обърнали прогреса на обществото в регрес,но въпреки това има много интересни възгледи.

Nam3less3
10-06-2008, 19:38
По прочети малко за Ницше и идеите му и тогава ми говори са "смислени".Съгласен с някои от неговите теории,но и има много с които немога да се съглася,поради причината че,според мен,биха обърнали прогреса на обществото в регрес,но въпреки това има много интересни възгледи.Има добри идей, но не ми допада като личност. Доколто знам, мразел жените, защото няква жена го заразила със сифилис...

Kman
10-07-2008, 13:58
Мдам,то и тебе да те заразяд с такава болест и ще намразиш определен тип жени.

Nam3less3
10-07-2008, 17:20
Мдам,то и тебе да те заразяд с такава болест и ще намразиш определен тип жени.И аз ще съм виновен, за кво да ги мразя тия жени.

Kman
10-08-2008, 12:04
неможеш да се поставип на негово място,за това така мислиш...