PDA

View Full Version : DSD II изпит - за тези, които учат в езикови гимназии



Myxaxaxa
02-19-2008, 16:33
Има ли някой, на който му предстои това или някой, който вече го е минал? Разкажете за темата си за устния изпит, за очакванията...изобщо всичко по въпроса :)

fairytalesend
02-19-2008, 17:42
az:P az 4ak sled 2 godini.. ako nqkoi go e karal ve4e naistina da napi6e kakvo predstavlqva i t.n. az znam samo e puskali s re4nik na izpita i nqkva prezentaciq za usten trqbvalo da pravim

Myxaxaxa
02-20-2008, 10:53
Аз намерих малко инфо в нета - на немски.
http://132.176.89.239/sprachnachweis/pruefungen-beschreibung.do?do=index
Но идеята беше някой с опит да сподели... :)
Явно няма такива .

skatemore
02-20-2008, 13:07
тва изпита в края на годината в 8 клас ли е ? ако е тоя кажете аз го знам

TheOtherME
02-20-2008, 13:14
тва изпита в края на годината в 8 клас ли е ? ако е тоя кажете аз го знам

Мне...тва е в 12 клас изпита.По темата-след 3 години ще го държа. :-D

LetiCherry
02-20-2008, 16:55
Да,аз съм го държала 2005 зимата, но от тази година доколкото знам му е променен форматът. Устния изпит е в група, моята тема тогава беше - Gentechnik - Chancen und Risiken. Изпитът хич не е труден, важно е обаче какъв преподавател те подготвя :)

skatemore
02-20-2008, 20:14
тва изпита в края на годината в 8 клас ли е ? ако е тоя кажете аз го знам

Мне...тва е в 12 клас изпита.По темата-след 3 години ще го държа. :-D

на 16 съм спокойно
ама тоо изпит нема да го забраа никога за 2 грешки демек ако имаш 5.50 ти даваха 420 лева аз имах 3 грешки :shock:

Bobby Kefirska
02-24-2008, 10:40
Zdraveite, az se qvqvah tazi godina, kato cqlo izpita mina dosta po-lesno ot o4akvanoto, na ustniq mi se padna temata Berufswahl, pogovorihme si nqkolko minuti s izpitva6tiq i sled tova az trqbva6e da prezentiram aspektut,vurhu koito sum rabotila ot papkata,tui kato bqhme 5 momi4eta i se bqhme razpredelili za temata Die islamische Frau in der modernen westlichen Welt, az bqh za Die islamische Frau in Deutschland i sled kato prezentirah 3-4 min i posle ima6e nqkakuv razgovor po temata, kudeto zadavat nqkakvi vuprosi,koito izob6to ne bqha tolkova zadulbo4eni, dori naprotiv, i s tova svur6i, a pismeniq si e 3 lesevestehen-a, 3 hoerverstehen-a (2-q be6e ujasen) i su4inenie na tema, oh, ami ne6to za u4enicite,koito rabotqt po vreme na u4ebniq proces za nqkakvi firmi, abe malko kofti be6e zadadena, no puk pozvolqva6e da se pi6e, i s tva se svur6i, sega si 4akame rezultatite, ne e tolkova trudno,kolkoto vsi4ki obqsnqvat, te prosto iskat da vi podgotvqt maksimalno dobre, uspeh na vsi4ki,koito 6te se qvqvat i zapomnete:govorete, dori i da sa pulni gluposti, samo ne spiraite da govorite,za6toto togava stava po-losho :)

aDuHka
09-23-2010, 16:05
Темата е малко старичка, но по-добре да я обновя, от колкото да правя нова.
И така... бихте ли споделили за вашата тема? Сега съм 11 клас и ще ми предстои да си избера такава, а това ще е толкова трудна задача. Трябва да работя в група с още 2-3 човека и изборът става още по-труден :(
Кажете някакво примерно заглавие или това, върху което вие сте работили :)

x7aZzy
03-12-2011, 17:06
Изпитът ми беше тази година, взех го. Като цяло не е труден, но не е и елементарен. Степента на трудност зависи от подготовката, която получавате в училище, затова е по-добре учителите да имат високи изисквания.
Писменият изпит не ме затрудни, темата беше за жилищата (но не помня точна формулировка) - проблем, с който сме се занимавали още от осми клас. На фона на темите, които сме разработвали в клас (Globalisierung, Umweltprobleme, Mobbing usw.), тази беше мнооого лесна, просто трябва да се внимава за основните компоненти - увод, резюме, диаграма, аргументация, синтеза и собствено мнение.
Устният изпит поне за мен беше по- голямото притеснение (не съм от тези, които си дават много зор и в никакъв случай не смятам, че нивото на езика ми е отлично). Изпитът протича така - 20 мин. се подготвяш по асоциограма в отделна стая с квестор, който те пази (моята тема беше Bekleidung), после влизаш при изпитващата комисия и говориш по асоциограмата 4 мин. (ако ги надвишиш, те прекъсват), следват още 4 мин. въпроси към асоциограмата ( най-често свързани с понятията, които не си използвал) и след това имаш 4 мин. да представиш собствената си тема (ако ги надвишиш, пак прекъсват). Това е общо взето. Трябва да си интерактивен (да работиш по макета си), комуникативен, да говориш без притеснение и спокойно, да не губиш самообладание, когато ти зададт въпрос и т.н.
Надявам се да съм била полезна. Ако някой има още въпроси, да пита.

scrooper
03-12-2011, 22:07
^данке за инфото. А как се избира темата, която трябва да представиш? Още ли се правят плакати?

x7aZzy
03-13-2011, 07:24
Въз основа лични интереси главно. При представянето трябва да покажеш отношение по проблема, трябва да си личи, че те интересува и засяга. Ако се интересуваш от спорт - избираш нещо свързано със спорта и т.н. Важно е формулировката на темата ти да не е шаблонна и позната, да не е нещо, което изпитващият е слушал по сто пъти вече (напр. темата Lesen). Освен отношение по темата, пример от личния живот евентуално, твое мнение за `решаване` на проблема ти трябва и интересно представяне (визуализация). Това е строго индивидуално и колкото по-оригинално е, толкова повече точки събираш. Плакати, макети, рисунки, снимки, платна... няма значение форматът, визуализацията ти трябва да е по темата и да ти дава възможност за интерактивност (да лепиш нещо, да пишеш, да завърташ, ала бала...). Но най-важният фактор си остава говоренето. ;]

scrooper
03-13-2011, 08:11
страхотни съвети даваш :mrgreen:
а как стят нещата с Групенарбайта? Влизате всички заедно и се редувате да обяснявате по темата ли?

x7aZzy
03-13-2011, 08:34
Работата в група е формалност (поне в нашата гимназия беше така) - ти не зависиш от никого от групата, просто Oberthema-та е обща. Първо всеки от класа си избира тема, върху която ще работи, уточнявате заедно с преподавателя заглавието и чак след това се формират групите. В една група влизат теми, обхващащи даден аспект от живота. Групата НЕ се сформира на базата на приятелства, добри отношения и тем подобни. Групата може да състои от 3, 4, 5 души, но може и да е от един човек. Всичко зависи от проблематиката на темата. Единственото, което трябва да направите като група, е да си прочетете резюметата на темите (т.е. да не се ограничавате единствено в рамките на своите теми, ами да погледнете за какво става въпрос и в темите на другите от групата).
И не, не влизате заедно да говорите. Изпитът на всеки един протича индивидуално. Възможно е да те питат нещо, свързано с темата на някой друг от групата, но вероятността е минимална.


страхотни съвети даваш

Надявам се наистина да съм полезна. ;]

anonymous708973
03-13-2011, 12:21
Първо всеки от класа си избира тема, върху която ще работи, уточнявате заедно с преподавателя заглавието и чак след това се формират групите. В една група влизат теми, обхващащи даден аспект от живота. Групата НЕ се сформира на базата на приятелства, добри отношения и тем подобни. Групата може да състои от 3, 4, 5 души, но може и да е от един човек.


Ей това не е вярно.
ПЪРВО се сформират групите. Самите ученици се разбират. Естествено, че може да е на база на приятелства. Минимумът е ДВАМА души. След това тия двама, трима, четирима или петима човека си избират тема, разговарят с преподавателя и се доуточняват. Избират се подтеми и всеки се подготвя самостоятелно.
Довечера ще ви сканирам тазгодишните теми за другата част от устния.

x7aZzy
03-13-2011, 13:28
Ей това не е вярно.
ПЪРВО се сформират групите. Самите ученици се разбират. Естествено, че може да е на база на приятелства. Минимумът е ДВАМА души. След това тия двама, трима, четирима или петима човека си избират тема, разговарят с преподавателя и се доуточняват. Избират се подтеми и всеки се подготвя самостоятелно.
Довечера ще ви сканирам тазгодишните теми за другата част от устния.

Ок, няма да споря. Явно във всяко училище е различно. Но дори да е така, както казваш, не е от голямо значение кое е първо - групите или темите. А за минимум двама души чувам за пръв път, но изглежда ти си по-наясно. ;]]
PinkPan7her, ще ми кажеш ли откъде си толкова сигурна в информацията, която даваш?

anonymous708973
03-13-2011, 18:48
ГРУПА от 1 човек е абсурд. Не знам как са ви го позволили и съм изненадана, че германците не са повдигнали въпроса, защото в моето училище германката ни пържи на бавен огън.

Енуей, еднага ти казвам откъде съм толкова сигурна.
Уча в ЕГ "Пловдив". 10 клас съм, немска паралелка, подготвям се за този изпит.
Приятелят ми завърша 12-ти клас след няколко месеца. Знам всяка малка подробност. Помагах му с плаката и т.н. Има четири пъти C1, 91 точки от 96. Да казвам ли нещо повече?

x7aZzy
03-13-2011, 19:57
Явно, както казах и преди, не на всякъде е еднакво. Говоря от личен опит (изкарах C1 тази година, от класа ни няма нито един скъсан, само двама са с ниво B2 - тези постижения говорят красноречиво за подготовката, която сме преминали). Честито на приятеля ти! А въпросът за групите е чиста подробност, не знам защо си се хванала точно за това; аз знам какво говоря, колкото и абсурдно да ти звучи. Радвам се, че си наясно с всяка малка подробност, дано това ти помогне да преодолееш стреса и притеснението.
На всички, на които им предстои изпитът, пожелавам успех. ;]

scrooper
03-13-2011, 20:04
Очудва ме, че има такива разлики в различните гимназии, но това надали е от голямо значение. Може би е по- важно да питам:
Хора, как се подготвяте/подготвихте за този изпит? То е ясно, че човек трябва да си учи езика, но мисълта ми е дали сте ползвали някакви специални помагала, или пък сте ходили на курсове, които подготвят за ДСД (ако има такива)... И аз съм 10 клас, но все още не съм започнала да правя нищо специално :smt069

x7aZzy
03-13-2011, 20:32
Подготовката в училище се състоеше от много писане и много говорене. Всяка сряда сме отделяли по 4 учебни часа за писмената комуникация, а по време на СИП-овете обсъждахме различни теми, свързани със световната икономика, икономическото развитие на страните от Третия свят, финансовата криза, глобализацията, околната среда, алтернативи за енергодобив, замърсяване на атмосферата, проблеми в семейството и училището, E-Learning, следване и практика в чужбина, демографски проблеми и т.н. Упражнявали сме асоциограми. Представяхме си проектите пред целия клас и изслушвахме критиката на другите. Общо взето всичко зависи от преподавателя - аз съм много благодарна, че съм попаднала на такава добра учителка. За индивидуална подготовка не мога да ти помогна, не съм се подготвяла извън училище. За мен този изпит не беше от никаква важност и не съм си давала зор за подготовка. Дипломата ми е бонус (за което съм щастлива). Може би ако тръгнеш на някакви уроци, ще те подготвят добре. Но засега просто внимавай в час и си учи езика съвестно. Най-важното е да не се притесняваш, не е толкова страшно. ;]

ImTheBest
03-14-2011, 12:05
И аз имах изпит тази година. Взех го с C1 на всичко. Не съм ходила на курсове или някакви уроци. Подготовката в училище ми беше достатъчна. А относно групите - трябва да са минимум 2-ма човека. При нас нямаше група с по-малко от 4-ма човека.
Изпитът като цяло не е труден, стига да имаш добра подготовка. Най-важното тук е, че важи за цял живот и се признава навсякъде. А колкото до скъсаните - при нас има 2ма, но от една приятелка знам, че в СФ са дори повече...

trendafcheva
08-09-2011, 06:07
НЕМСКИ ЦЕНТЪР Мартин Лутер, Пловдив предлага курс за подготовка за ДСД-изпита, както и за всички други сертификати. Преподавател - г-жа Марияна Трендафчева, гл. асистент по практическа граматика на съвременния немски език.
Курс подготвителен клас за новоприети в немските паралелки на ЕГ "Пловдив" и ЕГ "Иван Вазов"