PDA

View Full Version : есе по литература-спешно



woow
02-23-2008, 06:22
Здравейте търся есе на тема "Как десетте Божи заповеди могат да помотнат за изграждането на един по-справедлив и щастлив живот на обществото и на всеки човек"

sexa_na_kompleksa
02-23-2008, 06:33
Ами точно същата тема едва ли ще намериш. Ето няколко есета за 10-те Божи заповеди. Виж дали може да се вземе нещо от тях:

Заложените Десет Божи заповеди нравствени норми ли са и до днес

Десетте Божии заповеди необходими ли са ни или просто са един остарял етап от развитието на цивилизацията?Това е един въпрос, на който отговорът според мен е само един - да,разбира се,че са ни необходими.
Но много от нас не знаят защо имаме нужда от тях.Със самото си създаване десетте божи заповеди са засягали отношението между Бога и хората и отношението на човека към ближния си.В наше време те играят същата роля,но нашето отношение към тях не е еднакво.Има хора,които даже не са чували за божиите заповеди,има и такива които ги спазват и живеят чрез тях.Но има и много други,които знаят за тяхното съществуване и смятат,че те не са им необходими,но в същото време не осъзнават,че донякъде те са част от живота им.Ако не беше така сега щяхме да крадем,убиваме и лъжем,нямаше да знаем какво е добро и нямаше да можем да правим разлика между доброто и злото.Много от нас не осъзнават необходимостта на тези заповеди,но ако не бяха те нямаше да сме и ние,защото чрез тези десет заповеди Бог ни е насочил към правилният път на нашето същствуване,пътят към доброто и пътят на безпроблемния преход към бъдещето.
Десетте божи заповеди са създадени векове преди Христа и ще продължат да съществуват още дълго време.Ще бъдат съхранявани и предавани на много и различни поколения и съм сигурна,че няма да бъдат забравени от никого.Десетте божи заповеди са посланита, които еврейският народ оставя на следващите поколения.Те мотивират обществото към реалността на настоящето,чрез тях се обобщават традициите и натрупаният жизнен опит на предходните поколения.
Десетте божи заповеди са част от живота ни и именно те ни помагат да живеем в една достойна за човечеството хармония.Това е техният смисъл и това е тяхната роля в живота.И дори без да искаме,малко или много,ние ги спазваме,защото те са ни дадени за това-да ни съпътстват в живота.Те са една голяма необходимост за човешкото съществуване.



Нравствените послания на десетте божи заповеди

В един символистичен акт на общуване с Бога на върха на Синайската планина, Моисей получава две каменни плочи, върху които са написани скрижалите на завета, по-късно наречени Десет божи заповеди.Всяка заповед има своите конкретни основания, но като цялост принципа заложени в тях, имат две основни цели – да съхранят вярата и живота.
Основни проблеми, повдигнати в сюжета за Десетте божи заповеди, са два: изгражда- нето на етническо самосъзнание и самочувствие на еврейския народ и установяването на нравствени и религиозни норми на колективното битие.
„Аз съм Господ, Бог твой,...да нямаш други богове, освен мене.”В тази разпоредба се подчертава монотеистичния характер на еврейската религия и същевременно се слага преграда пред почитането на чужди богове.За евреите съществува само един бог и един народ, свързани с мистичния завет.”Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята, що е във водата под земята; не им се кланяй и не им служи.” В тази заповед се отразява вярването, че хората не могат да виждат своя бог след грехопадението и затова той им се явява само във вид на светлина и дим.Вероятно зад тази резпоредба стои и необходимостта да се ограничат магическите практики, които отклоняват вярващите от права вяра.По-късно и христянската църква ще се бори с всички видове магьосници, но ще допусне изобразяването на божеството.По този признак са и някои от най-съществените разлики между религиите.”Не изговаряй напразно името на Господа, твоя Бог.” Тази заповед използва един от основните митологични и магически механизми на забрана, тъй неречени „табу”, за да попречи на несериозното към бога.”Помни съботния ден , за да го светиш.Шест дена работи и върши в тях всиките си работи, а седмия ден е събота на Господа, твоя Бог.” В тази заповед се регламентира най-важният механизъм на затворените общества, чрез който те съхраняват ценностната си система - празникът.При възприемане на Десетте божи заповеди от християнството празничният ден става неделя – денят на Христовото възкресение.”Почитай майка си и баща си, за да ти бъде добре и да живееш дълго на земята.” Тази заповед охранява изворите на живота - кръвната връзка с родителите, и е валидна дори когато нормите на патриархалното общество вече са история.”Не убивай.” При евреите тази заповед се отнася главно за убийството на „свои” и то в случаи, когато не се касае за кръвно отмъщение, строго спазвано в патриархалните общества.Едва християнството придава универсален характер на този принцип за непосегателство над живота изобщо.”Не прелюбодействай.” Поради тясната свързаност в патриархалните общества на трите осовни ценности на рода: кръвната връзка, брачната връзка и родовото имущество.Прелюбодействие о е имало не само нравствени, но и юридически последици.Затова и заловените в прелюбодейство са били убивани с камъни.Забраната за прелюбодейство охранява живота на рода, а оттам и живота на отделния негов член.”Не кради.” И тази заповед се е отнасяла главно за кражба между „свои”.Да се присвои имуществото на „чуждия”, не е било забран но, защото „чуждият” е бил разглеждан по-скоро като „природа”, а не като човек.Сам бог Яхве поучава евреите да вземат „уж” назаем златото на своите съседи египтяни и с него да избягат от Египет.Християнството придава абсолютен характер на нормата.”Не лъжесвиде- ствай провив ближния си.” В традиционното право думата има силата на юридически акт. Ето защо всички системи на традиционното право заклеймяват лъжата. По спорен е въпросът за това, кой е бил считан за „ближен”. Християнството отново прави тази норма абсолютна, защото според него „ближен” не е всеки човек.”Не пожелавай дома на ближния си; не пожелавай жената на ближния си, нито нивата му, нито роба му, нито робинята му, ни вола му, ни осела му... – нищо, което е на ближния ти.” В тази заповед детайлно са изброени обектите на брачна връзка и родово имущество, които, ако бъдат похитени, ще се застраши животът на рода и неговите членове.С определението „пожелавай” обаче заповедта се разпростира не само върху фактическото отнемане на изброените блага, но и върху тяхното смислово пожелаване, т.е. насочена е срещу завистта, която най-често стои в основата на раздорите между хората.
Десетте Божи заповеди са просто позиция за развитието на добродетелността,обичта и търпимостта към другите, без значение каква е тяхната расова, религиозна или етническа принадлежност.


Десетте Божи заповеди тогава и сега

В наши дни 10-те Божи заповеди изглеждат, меко казано, неактуални, а младите хора дори приемат някои от тях с доза ирония. Това е напълно разбираемо – след 2000 години съществуване и най-ортодоксалната теория би трябвало да придобие по-съвременен и разширен вид.
Първите четири заповеди засягат строго задълженията към Бога – пренебрегвани от модерния и недотам религиозен човек. Напълно нормално за съвремието ни е те да бъдат оставени на по-заден план. През различните епохи хората все повече се отдалечават от църковните канони, ежедневието ни е прекалено натоварено, за да се замисляме дали Бог ревнува или дали изговаряме напразно името му, още по-малко за поетите задължения и отговорно отношение към вярата.Това са неща, които все по-малко намират място в света ни на научни открития и високи технологии. Може би не е правилно Божите заповеди да бъдат класифицирани, но реално първите четири до голяма степен се разминават с ритъма и възприемането на живота в днешно време.
Останалите шест засягат отношението ни към ближните – изразени по съвременен начин те биха били много по-приложими от първите четири. Защото оношенията ни с хората, а не с Бога заемат централно място в живота ни. Може би края на десетата заповед би звучал по-нормално “...не пожелавай колата на ближния, нито компютъра му, нито мобилния телефон...”, но нито завистта, нито уважението ни към родителите и човешкият живот трябва да бъде подтиквано от нечии заповеди, или страх от висша сила, а от собствената ни съвест и морал. Правилата трябва да бъдат просто позиция за развитието на добродетелността, обичта и търпимостта към другите, без значение каква е тяхната расова, религиозна или етническа принадлежност. Защото в това отношение 10-те Божи заповеди са строго ограничени – писани само за еврейския народ и изповядващите тази религия. По скоро трябва да бъдат наричани послания, които човек сам да класифицира и сам да избере кои да спазва, защото основната им идея е да се освободим от душевни пороци и да запазим общочовешките норми.
Представени по осъвременен начин 10-те Божи заповеди биха били добра основа за развитието на етичността и морала ни, свързани не толкова с Бога и религията, а по-скоро с индивидуалното ни разбиране, актуално назовани – Правила на собствената ни съвест.

tedk1
10-26-2008, 16:27
napi6ete ese v koeto da podkrepite ili da othv1rlite mis1lta "roditelite mi,si imat svoi predstavi za ne6tata,az-moi.Nie sme hora na razli4ni vremena.Tehniqt svqt mi se struva tesen i drebnav

tedk1
10-26-2008, 16:39
есе:"родителите ми си имат свои представи за нещата,аз-мои.Ние сме хора на различни времена.Техният свят е тесен и дребнав.Спешно е,помогнете ми! :shock:

Lysit0
10-26-2008, 16:58
napi6ete ese v koeto da podkrepite ili da othv1rlite mis1lta "roditelite mi,si imat svoi predstavi za ne6tata,az-moi.Nie sme hora na razli4ni vremena.Tehniqt svqt mi se struva tesen i drebnav

Родителите са тези, които ни дават живот.
Те са и тези, които ни показват как да направим първите крачки в живота си.
Те ни съветват, помагат, но до известна степен прехвърлят върху нас и своето собствено виждане за света.
Често ни се налагат и ни карат да правим неща, само заради това, че "те знаят повече от нас и имат повече опит".
Всеки родител тайничко се надява да види собственото си отражение в детето си.Но всеки човек трябва да има свое собствено мнение и личен избор.
Има родители, които прекалено обгрижват децата си и не им дават свобода да бъдат самостоятелни и да решават сами, а има и такива, които не умеят да проявят топлота и обич, нито да дадат съвет, и децата им така и не разбират какво е майчина ласка и закрила.
Моите родители ми дават достатъчно пространсто и свобода.Поправят ме ако греша но аз не се сърдя защото те винаги ме насочват към правилното като ми дават и право на избор.
Ако детето има достатъчно свобода,би му било по-лесно да решава по какъв път да поеме.Аз предпочитам моите родители да ме поправят където греша от колкото да не ми обращат внимание и да ме оставят напълно сама.
Всеки човек се различава от другия с своя външен вид и със своето мислене.
Всеки е различен сам по себе си.
Аз имам много прилики с моите родители но и много различия.Моето индивидуално мислене и личният ми избор ме прави различна от всеки човек на този свят дори и родителите ми.
Ще бъде ужасно сиво и скучно,ако всеки се опитва да прилича на другия.Какво ще стане тогава?Всичко ще бъде едно голямо еднообразие.
Според мен родителите са отговорни за възпитанието на своите деца и след време ако има пропуски в възпитанието и поведението им то тогава могат да обвинявят само себе си.
Проблемите идват от очакванията.На родителите все им се иска децата да са преуспели, известни, щастливи според техните преценки.Но не винаги става това което те желаят и тогава те на трябва да упрекват и да се сърдят.
Родителят, според мен, има голямата задача да се учи и от децата си. Домът и семейството са най-важната опора за един човек.Домът ни дава сигурност,а семейството подкрепа.
Знам, че когато имам проблеми и всичките ми приятели изведнъж изчезнат само семейството ми ще остане и ще ме подкрепи.
Родителите винаги биха те разбрали и подкрепили. Колкото и да ги боли от постъпките ти ще ти простят
Те са опора за мен, но и аз съм опора за тях.Бих им помогнала винаги с каквото мога както и те на мен.
Не бих изоставила родителите си в труден за тях момент
Те ми дават всичко от което се нуждая и аз ги обичам и ценя.

Това намерих :)

tedk1
10-26-2008, 17:22
yesssssssssss много,много ти благодаря :grin:

Lysit0
10-26-2008, 17:33
yesssssssssss много,много ти благодаря :grin:


Няма проблеми :)

tedk1
11-04-2008, 17:01
Трябва ми спешно "Любовта е най-силното чувство,но не винаги побеждава" Есе върху разказа"Дервишово семе" :o

tedk1
11-23-2008, 15:17
"Kакво означава да държиш на достойнството си" есе

leteca
04-18-2012, 14:41
''Ако не беше така сега щяхме да крадем,убиваме и лъжем''-А сега не го ли правим? :D