PDA

View Full Version : Болест - страх от болести



fifi_friend
02-24-2008, 08:11
Имам една позната от 3-4 месеца и това момиче постоянно си втълпява че е болна от нещо. Не драматизира, защото я виждам, че наистина се притеснява, но определено това не е нормално. Момичето не е малко - на 19 г и има достатъчно мозък в главата си , но въпреки това... Снощи ме събуди в 1 и 30 през нощта, защото беше убедена, че е болна от .....рак на гърлото. Цяла нощ разучавах всичко - симтопи, рискови групи, диагноза, за да я убедя, че това не е така. Преди 2-3 дни на купон станах специлалистка по заушки и отново я убеждавах. Много искам да й помогна , но как? Ако продължаваме така скоро ще съм достатъчно "квалифицирана" за студентка по медицина. Наистина как да й помогна?

LipSoFAnAnGel
02-24-2008, 08:53
и аз много си внушавам че съм болна от нещо...гадно е

Seducti0n
02-24-2008, 09:09
Здравей.Много мило от твоя страна е, че се опитваш да успокоиш приятелката си, но според мен не това е начина (да четеш допълнителна медицинска литература).Това разбира се лично за теб няма как да бъсе минус, но за нея е.Защо ли?Защото по този начин, показваш на приятелката си, че всъщтност има за какво да се тревожи, това че и се обръща внимание, само по себе си показва, че може би наистина има основателни основания да се вманиачава.
Би било добре момичето да се консултира със специалист, защото подобно маниакално поведение, ще попречи на бъдещето и на развитието и като личност...

fifi_friend
02-24-2008, 09:23
Здравей.Много мило от твоя страна е, че се опитваш да успокоиш приятелката си, но според мен не това е начина (да четеш допълнителна медицинска литература).Това разбира се лично за теб няма как да бъсе минус, но за нея е.Защо ли?Защото по този начин, показваш на приятелката си, че всъщтност има за какво да се тревожи, това че и се обръща внимание, само по себе си показва, че може би наистина има основателни основания да се вманиачава.
Би било добре момичето да се консултира със специалист, защото подобно маниакално поведение, ще попречи на бъдещето и на развитието и като личност...


Много благодаря за мнението първо. :) . Как да не и обръщам внимание - то сърцето ми се къса като я гледам. Та тя няма да спи цяла нощ :( Пък и се опитвам да й обясня, че преди да се тревожи толкова трябва да има основателна причина и симптоми ( явно е че това не помага, но звучи логично...) А как да й кажа " Отиди на специалист" ? Дори и по най - тактичния начин не се сещам.... Не искам да я губя, като я обидя, защото наистина е страхотен човек :(

LadyCarameL
02-24-2008, 09:23
Съгласна съм със ЦвЕтИтО.Трябва й лекарска помощ!Не е добре да си внушава такива неща..Па може и мания да й стане..По-добре от сега да отиде да я прегледат

hottie
02-24-2008, 09:49
Психотерапевтите се занимават с хипохондрия.

Iv4eTy
02-24-2008, 10:31
Мдаа и аз имам една позната, която е доло горе такъв случай. Прочете или чуе че някоя си болест имала симптоми еди си кви, да кажем подути сливици, или там нещо си и веднага си втъплява че е болна... Тва доколкото знам е нещо като страхова невроза. То тва май е до втъпляване,защото като си втълпи нещо върви и обяснявай че не е така.... :-x

Seducti0n
02-24-2008, 10:37
Надявам се, че приятелката ти е достатъчно разумна и зряла за да не приеме съветите като обиди.Ако не потърси решение на проблема си, с времето той ще се задълбочи и положението, ще бъде много по-страшно от настоящето.
Вмайниачайвайки си различни болести, обременява своето съзнание, нарушава се нормалния ход на мозъка, създава се бариера между нея и заобикалящия свят.Психологическия тормоз, който сама си нанася е просто неудържим и може би на моменти тя самата се чвства безсилна, защото не може да се пребори с манията си.Хубаво е човек да се грижи за здравето си, но пък нейното вече излиза от границите на нормалното.Ако не желае да отиде пре терапевт, ти самата можеш да влезнеш в ролята на такъв.Да я благоразположиш-все пак на теб има доверие и може само чрез един разговор да се постигне страшно много.Разбира се промяната няма да стане изведнъж, но искрено се надявам, че лека полека ще се стабилизира психическата и уравновесеност.
П.С.-Преди години, развих маниакалност от хигиенно естество.Миех си ръцете, буквално през 5 минути в следствие на което кожата ми се увреди и ми бяха необходиим неистови усилия за да спомогна регенерацията и.Много неприятен етап, но се радвам че всичко отмина.Тогава някак си сама намерих изход от положението и вече всичко е наред.Дано и приятелката ти го намери, защото ако продължава в същия дух ще си съсипе живота... :?

rozalija
02-24-2008, 19:00
И аз страдах от това преди внушавах си разни болести но вскичко е на почвата на самонавиването и самовнушението!Недей ги мисли! :-D

kkkl
02-24-2008, 20:23
Колкото по-умен е човек , толкова повече неща може да си внуши.Проблемът е сериозен според мен , и ако не се вземат мерки може да стане много неприятно.Посъветвай я да отиде на психотерапевт , защото не го ли направи , след няколко години ше ходи на ПСИХИАТЪР ( надявам се разбираш разликата ) .

la4ezara
02-26-2008, 16:32
Оф ужасно е, и аз по някой път си втълпявам, че съм болна от нещо. Ама като се замисля по-сериозно и знам че не съм. :D