PDA

View Full Version : Спешно!



DeSiNcEtY
02-24-2008, 08:50
PLS някой да ми помогне! Ако имате есе на тема "детското страдание" или подобна :grin: Мерси предварително :-) :-D [/b]

chipi_kaoo
02-24-2008, 08:54
Детското страдание днес
/есе/
За много деца, които днес са част от съвременния свят, щастливото детство е недостижима мечта. Бедност, войни, безотговорни родители-това са само някои от причините, които предизвикват страдание у децата. Те ги лишават от възможността да играят безгрижно и да се радват на това велико тайнство, наречено живот.
Нямам представа колко деца по света живеят в нищета и бедност. Но знам, че те не са малко, защото почти във всяка страна има такива деца. Гладът е техен постоянен спътник. Той измъчва душите им и ги превръща в просяци, които обикалят улиците, стоят до църквите и входовете на големите хотели с протегната за милостиня ръка. Това е единствения начин да получат дневната си дажба, за да не умрат от глад. Тъжна картина представляват дрипавите малчугани с изпити лица, която не може да не предизвика съчувствие у всеки нормален човек.
Когато видя малките просяци, в мен изникват много въпроси: Ще дойдат ли по-добри времена за тях?; Кой може да им помогне?; Как ще протече техният живот по натам?-въпроси, на които нямам отговори и едва ли някой може да ми ги даде.
Знам, че единствено надеждата в по-добро и светло бъдеще ще помогне на бедните деца да понесат по-леко това тежко бреме. Но дали те имат надежда?-на този въпрос също нямам отговор.
Войните също карат децата да страдат. Онези, които ги обявяват сякаш не се замислят, че ще причинят страдание на невинни същества. Сред тях има и деца. Войните отнемат родителите и домовете им. А има ли по-голямо страдание от това. Децата без родители и дом са беззащитни и уязвими. За тях животът свършва, защото няма кои да ги обича истински и да им даде грижите, от които толкова много се нуждаят.
Страшно е когато жертвите във войните са деца. Нелепо и жестоко е да бъде отнет живот, който дори не е започнал. Така със смъртта на едно дете си отива и част от красотата на този свят.
Трагична е и съдбата на онези деца, които са лишени от родителска ласка и грижи. Изоставени от своите родители те са принудени да израстват в интернати и специализирани домове. Животът на децата там е труден и непоносим, защото са лишени от нежна родителска прегръдка, от топли майчини слова. Те нямат друг избор освен да се примирят със съдбата си и да очакват всеки ден с нетърпение добри хора, които ще поискат да заемат мястото на биологичните им родители. Да-някои деца имат този късмет. Други обаче са осъдени да изживеят детството си между стените на мрачните и неприветливи домове. Страданието им е непоносимо. Често пъти то води изоставените деца до отчаяние, което може да ги тласне към престъпни деяния или дори да сложат край на живота си.
Много са домовете за изоставени деца в България. Един от тях е дом “Надежда” в Гурково. В помощното училище в Радотина също учат и живеят деца, изоставени от родителите си. Когато са във ваканция децата изпитват силно желание да отидат в родните си домове. Но когато ръководителите им ги заведат, се оказва, че там никой не ги очаква. С тъжни лица децата се качват отново в автомобила, за да ги върне в интерната.
Днес детското страдание не е по-различно от онова, което Смирненски е видял преди толкова много години и описал в цикъла “Зимни вечери”. Разликата е, че съвременното обществото има възможност да помогне на децата с тежка съдба. Стига да се обедини около благородната цел и да направи всичко, което зависи от него. Остава надеждата, че един ден това ще стане.



пп. Сбъркала си раздела :-P

DeSiNcEtY
02-24-2008, 10:24
blagodarq, eseto e mn hubavo :grin: 6te mi svar6i rabota :P

chipi_kaoo
02-24-2008, 10:45
Моля. Пак заповядай

пп. Само да знаеш, следващият път подобна тема я пусни в "Училище и приятели", защото така създаваш излишна работа на модовете.

Успех :P

ProstoAz
02-24-2008, 12:15
Считам темата за приключена, а и мястото и не е тук!