PDA

View Full Version : "Символизъм" по литература



chipi_kaoo
02-27-2008, 07:47
Здр. Госпожата ми каза да намеря нещо за символизма. Къде се заражда какво представлява, и каза да не е много дълго към 1 стр А4. Потърсих и намерих в помагало, но там се плаща. Ако някой може да ми го свали (който иима рег та де) и да ми го прати на лс, ще съм му благодарен, или да ми даде нещо друго. "Символизъм" а може и "Български символизъм", много Ви моля :)

Т.1 от правилника!
swords1010

sherry
02-27-2008, 13:30
Символизмът е движение в изкуството, възникнало в края на 19 век във Франция и Белгия и разпространило се през следващите години в други части на Европа. Символизмът се проявява най-вече в поезията, но оказва влияние и на изобразителното изкуство, музиката, прозата, театъра.

Символизмът възниква до голяма степен като реакция срещу натурализма и реализма. За разлика от тези течения, опитващи се да изобразяват реалността, символизмът акцентира върху духовността, въображението и сънищата.

Най-известните представители на символизма са поетите Стефан Маларме, Пол Верлен, Артюр Рембо, Емил Верхарен, Жан Мореас, Александър Блок, художниците Гюстав Моро, Едвард Мунк, Михаил Врубел, Арнолд Бьоклин композиторите Клод Дебюси и Александър Скрябин, писателите Йорис-Карл Юисманс и Пол Адам, драматурзите Морис Метерлинк и Огюст Вилие дьо л'Ил-Адам.

В България символизмът достига през първите години на 20 век, когато много от младите поети започват да пишат в този стил. Сред тях са Пейо Яворов, Димчо Дебелянов, Теодор Траянов, Николай Лилиев, Христо Ясенов, Емануил Попдимитров.

chipi_kaoo
02-28-2008, 09:24
Много ти благодаря, ако има още някой да даде материал. Иначе наистина много ти благодаря, че си се постарал/а :P