PDA

View Full Version : L карнитин - въпросчета :)



pinki
02-28-2008, 13:42
Здавейте :-D Имам няколко въпросчета към тези момичета, а може и момчета де, които са използвали и използват L карнитин. Имам му мерак и имам намерение да си взема, но първо може ли някой да ми отговори ще има ли ефект ако се приема само когато тренираш, или трябва да си го пиеш редовно? Защото поразгледах из нета и там 54325 версий как,кога и по колко се приема !?!? И на кое да вярвам най-напред... :P

bebeto0o
02-28-2008, 14:21
MI PITAI HORA DETO SA ZAPOZNATI....

darla
02-28-2008, 14:39
MI PITAI HORA DETO SA ZAPOZNATI....
ami tq tova pravi........ :-o

Canis_Dirus
02-28-2008, 14:48
Еми приемай го както и когато искаш. Тоест както сама смяташ, че ще е най-оптимално. така и плацебо ефекта ще е най-силен.

pinki
02-28-2008, 14:58
Еми приемай го както и когато искаш. Тоест както сама смяташ, че ще е най-оптимално. така и плацебо ефекта ще е най-силен.
значи 30мин преди тренировка и преди да си легна :) благодаря :-)

momchence_89
02-28-2008, 16:48
какъв Л-карнетин ще взимаш течен или ?? какъв??? Ако искаш пиши на ЛС ;)

momchence_89
02-28-2008, 16:53
L-carnitine е класифициран като витаминоподобно вещество – вит.Вt и се намира във всички тъкани, като най-високите му концентрации са в скелетната мускулатура и миокарда. Те са и най-силно зависими от него. Като естествена съставка на клетките той играе основна роля в производството и транспорта на енергия. И докато скелетните мускули предпочитат да използват разнообразни енергетични източници, то миокарда получава около 2/3 от енергията си чрез окислението на мастните киселини. L-carnitine е единствения фактор, действащ самостоятелно за проникването на дълговерижните (с повече от 12 въглеродни атома) мастни киселини през вътрешната митихондриална мембрана, чрез т.нар. “карнитинова совалка”, и насочването им към бета-окислението.

От друга страна скелетната мускулатура и миокарда използват незначително мастните киселини със средна верига (10-12 въглеродни атома), което прави L-carnitine още по-необходим в организма. Затова той е намерил широко приложение в профилактиката на сърдечно-съдови заболявания, като исхемична кардиопатия - при ангина пекторис и миокарден инфаркт, както и при хора на хемодиализа. В спорта се използва като хранителна добавка - за повишаване метаболизма на мастните киселини при тренировки с аеробна насоченост и като кардиопротектор. С тази цел се предписва и на хора с наднормено тегло.

-------------------------------------------------------------------------------------

Историята на L-карнитина започва от 1905 г., когато е извлечен за първи път от мускули. Минават дълги години в изследвания и труд, докато се установи огромната му роля в енергийните процеси в клетките на човешкия организъм. За първи път L-карнитин е синтезиран от италианската фирма „Sigma-Таu", а широкото му разпространение за профилактика и лечение датира от 1982 г.
В тесния смисъл на думата L-карнитинът не е аминокиселина (не се използва като невротрансмитер или пък в протеинния синтез).
Точният термин за него е витаминоподобна киселина - Вт. От химична гледна точка е от същата химична фамилия, както и холинът, и има две стереоизомерни форми (една и съща химична структура, но молекулите на едната форма са огледален образ на другата) - L-карнитин и D-карнитин.
В метаболичните процеси биологично активен е само L-карнитинът, докато D-формата не оказва никакъв ефект. Карнитинът се изхвърля бързо от тялото - полуживотът му е 17 часа, затова постоянно трябва да се подменя. При нормален човек приблизително 75 % от карнитина се получава директно както протеина от храната и останалите 25 % се синтезират от тялото при наличието на необходимите за това витамини и минерали – В1, В6, С и желязо. За синтеза му са необходими също и аминокиселините лизин и метионин. Едно от основните места в тялото, където се синтезира той, са бъбреците и метаболизмът му до голяма степен зависи от функционирането им.
Богати източници на L-карнитин и неговите прекурсори са червеното месо и по-конкретно агнешкото и телешкото, млечните продукти и авокадото; зеленчуците и плодовете имат малко или изобщо нямат L-карнитин.
Как действа L-карнитинът?
Вътрешната митохондриална (клетъчна) мембрана е непропусклива за мастните киселини. Преминаването през нея ще стане само ако всяка мастна молекула се свърже с молекула карнитин и така проникнат заедно в митохондриите - клетъчните „пещи". Влезли там, чрез оксидацията мастните киселини се разграждат, освобождавайки енергия. Тогава карнитинът се свързва с токсичните отпадъчни продукти на метаболизма и помага за извеждането им навън от митохондриите, така че ползата от него е двойна - веднъж пренася енергията до пещта и след това изхвърля останалата „пепел". Върховите му стойности в кръвта се получават 3 до 6 ч след приема, така че за да извлечете най-доброто от него, трябва да го вземате 3-4 часа преди натоварване. Тялото се адаптира към увеличения прием на L-карнитин, като увеличава и изхвърлянето му от организма. Затова повечето хора получават най-добри резултати от приема му само в рамките на 2-3 седмици. Практиката сочи, че най-добрият цикъл на прием е „2 седмици със и 2 седмици без".
L-карнитинът е незаменим за растежа и развитието на мускулите, използва се с отлични резултати в случаите на angina pectoris и сърдечна болка (обикновено предизвикана от физически стрес), необходим е при проблеми с дишането (подобрява снабдяването на мускулите с кислород), предотвратява мастните отлагания в сърцето и черния дроб (особено вероятни, ако редовно употребявате алкохолни напитки).
При аеробна тренировка 50 % от използваната енергия идва от мастните клетки. Когато тя е анаеробна, този процент вече е 80. Работещите постоянно мускули добиват енергия изключително от разграждане на мазнините, затова не могат да функционират без карнитин. Той участва и в оксидацията на аминокиселините с разгъната верига (ВСАА) - L-валин, L-левцин, L-изолевцин, пречи на натрупването на коензими, нарушаващи клетъчната мембрана и препятства отлагането на млечната киселина в мускулите. Освен това L-карнитинът увеличава доставката и използването на кислород от мускулите, повишава мускулната сила и скоростта на възбуждане и съкращение на мускулатурата. Комбиниран с протеин, увеличава масата на мускулите, давайки на организма достатъчно енергия, за да не разгражда той протеините, а да ги използва максимално за градивен материал.
Както вече стана въпрос, карнитинът има две форми и някои хранителни добавки са само с L, а някои смес от L и D форми (DL-карнитин). Тъй като е много по-лесен за произвеждане, DL-карнитинът е и много по-евтин, но не е безопасен (може да причини мускулна слабост), затова винаги обръщайте внимание каква точно форма купувате. За неактивно спортуващ човек препоръчителните дози са от 1 до 3-4 г дневно. Дозите за билдери обикновено са от 4-5 до 6-7 г (има случаи до 9 г дневно за 80-килограмов човек). За препоръчване е да започнете от 1 г и да увеличавате бавно, като следите за поносимостта и терапевтичния ефект. Дози над 10 г дневно са опасни и за здравето, и за джоба ви, затова спазвайте указанията на производителя. Карнитинът е доста добре поносим и няма противопоказания, но при дълготрайна употреба на големи дози са възможни гадене, повръщане, стомашни крампи и диария. При приема му е възможна и появата на т. нар. рибен дъх от устата - заради стимулирания от него растеж на микрофлората в стомашния тракт. Този неприятен ефект може да се намали чрез увеличаване на нощната доза и разделяне на другите приеми в рамките на деня, а също и с прием на антибиотици с широко действие.

sapphirr
02-28-2008, 20:18
в момента пия и преди съм пила.зна4и ако капсулите ти са по 30 мг взимаш 2 половин 4ас преди тренировка.когато не тренираш едно сутрин на гладно и 30 мин след това закуската,и 1 ве4ер преди лягане!тва е изпробвано е и действа

tzvet14
02-28-2008, 20:45
А каква е цената на таблетките?

pinki
02-29-2008, 10:43
ами аз още не съм си купила, но се чудя какво да си взема !?!? То имаше там според колко кг си мисля :( сапфир какви са ти точно таблетките?:

SiTRiOuS
02-29-2008, 12:53
Най-важното е когато го пиеш да ходиш на фитнес, защото иначе ефекта ще е минимален 8)

sapphirr
02-29-2008, 15:18
на P&B Labs,нз колко струват един приятел ми ги носи

Anf3tamin4o
02-29-2008, 15:28
Цената се въртеше около 20 лева мисля че беше

08mdam__
02-29-2008, 17:18
Еми приемай го както и когато искаш. Тоест както сама смяташ, че ще е най-оптимално. така и плацебо ефекта ще е най-силен.
значи 30мин преди тренировка и преди да си легна :) благодаря :-)

Якото е че тя не разбра какво иска да каже Canis_Dirus с "плацебо ефект"...

pinki
03-01-2008, 08:21
ами има нещо вярно :oops:

balistic_007
03-30-2008, 10:15
от утре и аз почвам :grin: :grin:

pinki
03-30-2008, 16:15
аз ги пия вече почти месец :)

mihichkaaa
03-30-2008, 17:23
а някой знаели с сигорност цената защото някой ми беше казвал че е към 100 лева

balistic_007
03-30-2008, 18:20
някой те е излъгал ... :D одеве рових в некви сайтове ... вървеше между 20 и 25 лв ... ама не запомних в какви разфасовки беше :oops:

pinki
03-31-2008, 17:18
ДОСТА са те послъгали :D моя е на biogame и са по 50мг (60 капсули) :) Струваше ми грубо казано 15лв ;) Ама виж сега ест има и по-скъп :P НО на мене тоя ми предложиха и аз си го взех като свърши ще си взема да опитам на някоя друга фирма :grin:

koman
03-31-2008, 19:11
ентусясти ...

pinki
04-01-2008, 12:38
е поне има ентусиасти нали :) имам 1 въпрос, притеснителен :( L карнитина влияе ли на месечния цикъл, защото нещо ми закъснява и нз :neutral:

Canis_Dirus
04-01-2008, 12:40
Л-карнитина е плацебо. Не влияе на нищо. И на отслабването на влияе. отслабва се от плацебо-ефекта!

balistic_007
04-01-2008, 22:19
ДОСТА са те послъгали :D моя е на biogame и са по 50мг (60 капсули) :) Струваше ми грубо казано 15лв ;) Ама виж сега ест има и по-скъп :P НО на мене тоя ми предложиха и аз си го взех като свърши ще си взема да опитам на някоя друга фирма :grin:

50мг ли ?! Моя също е на Biogame ама е 500 мг и беше 19,50 лв. , а имаше един друг от 250мг ... той май беше 15 и нещо....50мг ... да не би теб да се те шмангосали нещо :D
а като изключим това няква представа да имаш колко време преди да започнеш упражнния се пие ? :?

pinki
04-02-2008, 06:33
ОПАААААААА ГРЕШКА!!! 500 МГ КВИ 50 БЕ ОЛЕЕ сожилявам :-P :oops: ми аз си вземам по 1 30мин преди трен :)

balistic_007
04-06-2008, 20:20
ОПАААААААА ГРЕШКА!!! 500 МГ КВИ 50 БЕ ОЛЕЕ сожилявам :-P :oops: ми аз си вземам по 1 30мин преди трен :)

ОК .... и аз така ще правя ... ти свали ли некви килца ? :?

pinki
04-07-2008, 15:26
дам, но трябва да се тренира! :) успех :grin: