PDA

View Full Version : Късогледство



ot4aqno_anonim4e
03-02-2008, 18:49
Пиша тази тема защото аз самата съм късогледа.От 3 дни нося очила.Трябва да ги нося постоянно.Майка ми като разбра и се паникьоса.Каза ми че ще ми направи лазерна операция.Диопрера ми е -0,75.Наистина и адски ниприятно да виждаш размазано...Та бихте ли ми казали какви са рисковете от лазерната операция.Дали има шанс да се оправя напълно и в бъдеще да нямам никакви проблеми с очите.Дали има смисъл при толкова малък диоптер да се оперирам?Моля помогнете ми!!!! 8-[ :-# :smt087

apfan
03-02-2008, 18:59
Мисля, че няма нищо срамно да носиш очила особено като си избереш и красив модел, който да ти отива. Лещите също са вариант, ако толкова не ти е приятно носенето на очила. Аз самият съм носил като по-малък и общо взето не би трябвало да се притесняваш от очилата си. А за операцияа не съм запознат, не мога да помогна, но ти пожелавам успех и дано всичко да е наред :)

EarthShaker
03-02-2008, 19:25
ам... виж ся.. аз иам доста повече, към деоптър и полвина и НЕ СИ НОСЯ ОЧИЛАТА... може би от инат ли не знам... и забелязвам, че когато ги нося (рядко) очите ми залиняват, т.е. свикват с очилата и после още повече не виждам кат ги махна...

беше ми попаднала 1 онлайн книжка за това как можем да преодолеем късоигледството с ежедневни упражнения на очните мускули, които контролират очите... не знам доколко работят, калпазан съм и все се каня да почна ама... ако си заинтересована пиши 1 ЛС

lussi
03-02-2008, 20:11
Има лещи за тая работа :wink: само дето съм чувала, че повече се изморяват очите с тях, но пък можеш да ги носиш само на вън, а в къщи с очила :)

hottie
03-02-2008, 20:59
az sum s -5 .... i smqtam da se operiram sled nqkolko meseca. No ne mi se riskuva da go pravq v BG, za6toto o6te lazernata sistema ne e dobre razvita.

la4ezara
03-03-2008, 07:32
az sum s -5 .... i smqtam da se operiram sled nqkolko meseca. No ne mi se riskuva da go pravq v BG, za6toto o6te lazernata sistema ne e dobre razvita.


-5?!??!?!? :shock: :shock: :shock:

По темата - упражненията са да гледаш някакъв предмет наблизо 5-10сек., и след това бързо да си преместиш погледа към по-отдалечен предмет, например планината, или някой далечен блок. Яж моркови - богати са на вит.А, той е много полезен. На мен също ми казаха че имам късогледство, и за 1 месец почти ми мина (-0,25), обаче всеки ден изяждах по 1 кило моркови.

hottie
03-03-2008, 09:28
[quote=the_hottie]az sum s -5 .... i smqtam da se operiram sled nqkolko meseca. No ne mi se riskuva da go pravq v BG, za6toto o6te lazernata sistema ne e dobre razvita.


-5?!??!?!? :shock: :shock: :shock:

По темата - упражненията са да гледаш някакъв предмет наблизо 5-10сек., и след това бързо да си преместиш погледа към по-отдалечен предмет, например планината, или някой далечен блок. Яж моркови - богати са на вит.А, той е много полезен. На мен също ми казаха че имам късогледство, и за 1 месец почти ми мина (-0,25), обаче всеки ден изяждах по 1 кило моркови.[/quote

Ами да за съжаление :( на мен ми е по рождение и съм си била така цял живот. Време ми е за операция обаче и нямам търпение !

ProstoAz
03-03-2008, 10:17
Аз мисля, че за късогледство се води над -0,5, така че за това са ти помогнали тези упражнения и морковите - просто не си била късогледа. ;)

chipi_kaoo
03-03-2008, 10:22
Очилата придават много интелигентен вид на човек, а и на някой хора им седят секси (Екатерина Евро твърди, че с очила е по-секси). Но на някой хора им стои много грозно. Аз мисля, че няма големи рискове от лазерната операция. Все пак сме във 21 век, и технологийте се усъваршенствани. :P

agapiseme
03-03-2008, 20:45
С доста малък диоптър си , с времето може и да ги махнеш тези диоптри .Аз също съм с -5 и половина,но очите ми са подходящи за лещи.ако ти е възможно - сложи си - хем диоптъра ти няма да се увеличи , хем ще ти е адски удобно :)

ot4aqno_anonim4e
03-04-2008, 13:32
P.P-Lekarkata mi kaza 4e minusoviq diopter nikoga ne se maha!!!TOva nai mnogo me pritesnqva :-o

anito12
03-05-2008, 12:59
Спокойно, спокойно, хайде сега. Няма нужда от лазерна операция според мен, тъй като не ти се налага още. Диоптерът ти не е много голям и затова не задължително. Аз например нося -3,00 (някъде, числото не е точно, но приблизително), но естествено, ако превиша границата и едва виждам, ще се наложи да се прибегне до операция.
Така че няма място за притеснения в твоя случай, споко, пък и с времето може и да ти се оправят очите. :)
И поговори с майка си относно това. Не мога да проумея защо пък толкова се е паникьосала, като носенето на очила е нещо напълно нормално. Почти всяко пето дете има проблем с очите, но това не влияе на живота му, навиците му и т.н. Помоли я да не избързвате с лазера, а ако настоява...все пак ти е майка, тя отговаря за твоето здраве докато си малка.

krem4et0
03-05-2008, 13:34
Аз съм с -3.25 и на двете очи. По-точно на дясното съм с -3, ама с малко астегматизъм и за това ми го преизчислиха за лещи да е същия като на лявото. Нося(все още у дома пред компютъра или като чета нося) очила от 4-ти клас. Сега съм 4-ти курс студентка. Отначало беше гадно-рамките бяха отврат, само детски ми ставаха, а те едни пластмасови....абе гадна работа и не ги носех постоянно а само като гледам ТВ. за 3 години ми се качиха близо 3 диоптъра......Носете си очилата след като са ви предписани. И аз искам лазарна операция, но е скъпо, мен ме е страх, а и де да знам отказах се с времето. тя се препоръчва при диоптър 5 и над 5. Преди това е безмислено. А ти просто нямаш никакъв диоптър. Очилата са готини, а и толкова народ има. Лещи има освен това, а с тях всичко е перфектно като визия за света. Имайш алтернативи, но за такъв малък диоптър не си струва да харчиш хиляди левове и да рискуваш зранието си(защото риск има диоптъра да се увеличи).

LittleFallenAngel
04-01-2008, 19:44
Не ти трябва операция. Има вероятност да свалиш диоптрите. Аз съм с -4.5 и поне за момента не мисля за операция(най-малкото, че е рискована), ще си сложа лещи, защото с очилата не мога да се разхождам навсякъде.
П.П. В един сайт четох, че понякога лещите са по-добра алтернатива за тийновете от операцията и, че понякога дори с тях се свалят диоптри(важи и за късогледите). Успех и по-добре, не се оперирай, защото не знаеш ще се оправиш ли или ще се слошиш.

Janity
04-01-2008, 22:09
Аз сам с -1,75 на 1-то око и с -2 на другото и само в даскало си нося очилата . Така ми каза лекарката само като гледам надалеч . А това като четеш и т.н да носиш очила , които са за надалеч - няма смисъл те са за далеч ! А за операция и лещи както другите ти казах се препоръчвам поне над -4 . Аз питах очната лекарка за лещи и тя ми отговори ето така "Ти луда ли си ти нямаш почти диоптер,какви лещи , айде заминавай и си носи очилата" :razz:

hottie
04-02-2008, 07:46
Съгласна съм, че при толкова ниско късогледство не и е нужна операция. Просто няма смисъл.
Виж при мен е друго аз почти нищо не виждам.Нося лещи де,но то не си е работа, а и толкова пари съм дала за лещи и очила, че по-добре да се бях оперирала.

kalpazanka
04-04-2008, 13:48
Аз също съм с късогледство, но само на дясното око : -0,75 за далеч само за него и +0,5 на близо на двете очи. Не ми е приятно да нося очила, но като се налага, ги поръчах, какво да се прави. Иначе щях да пукна от главоболие месеци наред...

tsveti91
05-09-2008, 14:18
Ами ти имаш малък диоптър и ако си носиш очилата редовно може би ще се премахне или поне няма да се увеличи.При всички случеи ти препоръчвам да носиш нещо може и лещи за да не съжаляваш след време.Казвам ти това от личен опит и аз съм с късогледство откриха ми го в 5 клас тогава беше -0,75 исписаха ми очила които не носих и сега диоптъра ми е -4 .Сега съжелявам но ходя с леши и ми е много комфортно имам и очила които нося вкъщи.След време ще си направя лазерна корекция :-D до колкото знам трябва да имаш 18-19 навършени години за да ти направят такава.И диоптъра ти да не се променя през това време.Нямам търпение да дойде това време в което няма да съм зависима от очила или лещи! :-D А ти не се притеснявай носи си очилцата и да не ти пука здравето е най-важно!!! :-D

LadyDy
05-09-2008, 15:12
Само знам, че лазерната операция не винаги е успешна после, но дори и да не помогне - не доуврежда нищо... Късогледството попринцип не се премахва по никакъв начин. Ако стане с операция добре- иначе цял живот трябват очила или лещи!!!

Sarabi
05-09-2008, 21:03
Пффф за толкова малък диоптър лазерна операция... :-o . Аз съм с -2.75 и -2.5 и се задоволявам с лещи и очила за из нас ти чак лазерна операция...
А и ще свикнеш. Аз вече не мога да си представя, че мога да изляза на улицата без лещи или очила и да виждам нормално... не знамкак хората виждат добре без такива приспособления ахах. Даже се чудя как съм гледала телевизия без очила... абе не е толкова ужасно, свиква се.

mumiikataa
05-10-2008, 06:38
И моите диоптери са такива.Нося очила 2 години и малко.И все още съм си с този диоптер.Не ти препоръчвам операция.Изчакай,ако ти се увеличава бързо си направи,но недей все още.Няма смисъл.Прави си упражнения на очите.Например като зяпаш наблизо,прави почивки и над очилата гледай и надалеч.Така окото свиква и може да не ти порастне диоптера.

la4ezara
05-11-2008, 05:42
Аз мисля, че за късогледство се води над -0,5, така че за това са ти помогнали тези упражнения и морковите - просто не си била късогледа. ;)

Глупости. Точно лекрката ми каза, че трябва да правя тези упражнения, а зеленчуците помагат за цялостното възстановяване на организма. Така и морковите помагат за възстановяване на зрението, понеже съдържат вит. А (бета-каротин), много важен витамин :? и след 1 месец ядене на моркови и правене на упражнения, вече нямам проблеми.

bubenceee
05-11-2008, 16:39
аз също имам късогледство и е ужасно неприятно!в у-ще например нищо не виждам на дъската и добре ,че е моята съученичка ! на никого не го пожелавам!просто е ужасно .имам и очила,но не ги нося в у-ще и само вкъщи пред телевизора компютъра...дори и усещам как ми се увеличава диоптъра и скоро смятам да ход но лекар.това с лазарната операция е супер,но ти препоръчвам да не е в БГ,защото тука лазерната операция не е на ниво! естествено искат се доста парички,ноо дано има резултат :) след няколко години и аз смятам да коригирам късогледството! Успех на всички с този неприятен проблем :)

the_best_f
05-11-2008, 20:37
Ако ти е некомфортно с очила, има лещи. Лазерната операция е супер (според мен), но като всяка операция, и тя крие рискове. Очният ти лекар може да ти препоръча някакви упражнения - дори и да не свалиш диоптъра, ще го запазиш, което също е постижение! Прочти книгата "Опитът на един глупак, стигнал до прозрението как да се избавим от очилата". А за морковите - казвали са ми, че варените моркови помагат повече от тази в прясно състояние. Яж оранжеви на цвят зеленчуци (за плодове не знам). И не се притеснявай толкова - диоптъра ти не е голям. :)

Slawi92
05-12-2008, 09:07
Мисля, че няма нищо срамно да носиш очила особено като си избереш и красив модел, който да ти отива. Лещите също са вариант, ако толкова не ти е приятно носенето на очила. Аз самият съм носил като по-малък и общо взето не би трябвало да се притесняваш от очилата си. А за операцияа не съм запознат, не мога да помогна, но ти пожелавам успех и дано всичко да е наред :)10x и аз съм носил и сега сичко си е чук а моя беше 2 и нещо та нз кво се плашиш