PDA

View Full Version : превод



pcholkin
03-10-2008, 13:41
много моля ако някой може нека да ми преведе следния текст на френски(трябва ми за тази вечер плс и знам че съм малко оптимист някой да седне да превежда но това ми е последната възможност и ще съм много благодарен:))


Аязмото или Парк "Митрополит Методий Кусев" е първият градски парк от европейски тип в България. Намира се в град Стара Загора. По време на социалистическия режим официално е преименуван на Парк "Ленин", но жителите на града продължават да го наричат Аязмото. Разположен е на площ от 3200 дка в северна посока от града и разполага с уникални за България дървесни видове


Паркът е създаден на 28 февруари 1895 година. До началото на XIX-ти век на това място се е простирала дъбова гора, но е била изсечена от турския аскер за да се осигури безопасно пребиваване на султанския везир, отседнал в Стара Загора по време на обиколката си из Османската Империя. Ерозионните процеси измиват почвата и превръщат мястото в гол скалист и безводен хълм.

В парка растат редки и уникални за България растителни видове, голяма част лично засадени от Методий Кусев. Тези видове включват 180 местни и екзотични дьрвесни и храстови видове между които обикновен кипарис, черен бор, атласки кедьр, алепски бор, сребрист смьрч, източна туя, испанска ела и райска ябьлка. От животинските видове се срещат сърни, таралежи, сухоземни костенурки, катерици.
Други забележителности
Пред входа на парка в близост до паметника барелеф на метрополит Кусев се намира шадраван с кръгла форма и метални жабки по периферията. През 60-те години шадраванът е пълен с вода и от устата на всяка жабка излиза водна струя. От средата на 70-те години поради водната и енергийна криза шадраванът е празен.
В парка е разположена още Старозагорската зоологическа градина, най-голямата по площ в България, в която могат да се видят камили, лами, мечки, бобри и различни птици.
Други забележителноси са Залата на смеха с криви огледала, резиденцията на Старозагорския митрополит, параклис, паметниците на метрополит Методий Кусев и Алеко Константинов, Централната астрономическа лаборатория за космически изследвания, телескопът на Народната астрономическа обсерватория "Юрий Гагарин", спортен комплекс "Берое", тенис кортове, площадки за бадминтон, хижи, хотел, ресторант и летен театър, в който са изнасяли концерти Лили Иванова, Емил Димитров и Щурците.
Старозгорци несъмнено имат основание да се гордеят с парк Аязмото. Паркът дължи своята изключителна красота на пейзажа на много фактори, между които изобилната зеленина и подходящото си разположение, предлагащо вълнуващи гледки към Тракийската низина и към град Стара Загора. Паркът предлага голямо разнообразие от алеи и пътеки минаващи под тунели от зеленина. Типични за парка са зелените тунели от короните на кипариси и кедри. Аязмото е дом за повече от 150 екзотични дървесни и храстови видове от най-различни части на света. Особен интерес предствляват алепския бор (Aleppo pine), лавровото дърво (Laurus nobilis), моливното дърво (Juniperus virgiliana), райската ябълка (Malus pumila), алепския дъб (Quercus infectoria), гинкото (Ginkgo biloba) и много други.
Аязмото е любимо място за отдих на открито и предлага удобства за рекреация на жителите на Стара Загора от всички възрасти. На различни нива в парка са разположени заравнени територии, които се използват за спортни игри (четири корта за бадминтон, тенис корт и едно многофункционално спортно игрище). Друга специфична инфраструктура се представя от летен театър, малък хотел с ресторант и кафе, детски площадки, зала с криви огледала, обсерватория и зоопарк. Особена атракция на парка представлява зоопаркът, разположен на близо 30 дка.




e-mail: ognqn_1984@abv.bg

PerfectByNature
03-10-2008, 14:04
vlez v wikipediq napi6i kvo ti trqbva i otstrani moje6 da si nameri6 su6tata informaciq na dr ezici ima i na frenski .. natisni na nego i 6te ti izleze gotovo prevedeno 4e i bez gre6ki ;)

pcholkin
03-10-2008, 14:23
пробвал съм и това дори е копирано от уикипедиата но точно тази информация я няма там на френски :(

bebeto0o
03-10-2008, 16:17
Emi pi6i v google prevodi na tectove ili re4nik. Az kogato si turseh re4nik da si isteglq popadah na takiva ...

hottie
03-10-2008, 17:13
охххх бих ти помогнал, ама .. егати колко е дълго !

pcholkin
03-10-2008, 19:06
бих благодарен ако дори и един параграф някой преведе...плс много